PDA

Επιστροφή στο Forum : FORTHNET (Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ)



vaggz
26-05-03, 11:23
Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά απο το να βλέπεις κάτι να πηγαίνει άσχημα για τον ανταγωνιστή σου.Πρόσφατο παράδειγμα η FORTHNET και η OTENET.
Με την είσοδο στο site της forthnet παρουσιάζεται μια ανακοίνωση που λέει οτι το δίκτυο της δεν έπαθε τίποτα με τους σεισμούς στην Αλγερία.Δεν ξέρω αν αυτό είναι προιόν καλού σχεδιασμού ή θέμα τύχης και καλά κάνει και το καυχιέται αλλα το σημαντικό είναι οτι αυτά είναι φτηνά κόλπα προσέγγισης πελατών.Αν ήθελε η FORTHNET να μας δείξει πόσο μπροστά είναι ας ήταν και απο τους πρώτους που ακολουθούν τις εξελίξεις της τεχνολογίας.Και φυσικά μιλάω για ADSL.Ίσως για τους πολλούς να πιάνουν αλλα στους λίγους που ξέρουν οτι ο παράγοντας τύχη παίζει αρκετά μεγάλο ρόλο στις φυσικές καταστροφές χρειάζεται κάτι πιο εντυπωσιακό.

P.S. Σίγουρα όχι η NET κάρτα.

Cafeeine
26-05-03, 11:39
Αμα νομίζεις ότι οι ανακοινώσεις των εταιριών γίνονται για τους ενημερωμένους ...

Τρανταχτό παράδειγμα η Τελλας και το "call & surf" όπου προσπαθεί να μας πείσει οτι το βαρύ κόστος του ιντερνετ ειναι το παγιο εξοδο καιχωρίς αυτο μπαινουμε ξενοιαστα και ελαφρα τη καρδία.

Κοιτάνε να πιάσουν τους άσχετους. Αλλωστε δυστυχώς αυτοι αποτελουν την πλειοψηφία....

mechdim
26-05-03, 13:20
Ελα τώρα netkey.gr οχι νετκάρτα :lol: :lol:

wizardsl
26-05-03, 17:00
Ετσι είναι.. Οι τσάμπα μάγκες έπαψαν να μας πείθουν.

Αντε πουλήστε καμιά dialup,καμιά call & surf και καμιά καρτούλα να κονομήσετε..

nedo2
27-05-03, 10:39
se mia efimerida tis Kyriakis diavasa kai to onoma tis Forthnet anamesa stis etaireies poy antimetopisan provlima. Opote isos paromoia dimosieymata na tous ypokinisan na vgaloun ayti tin anakoinosi.

sigmacom
28-05-03, 12:03
Ναί... Ξεχάσανε τα "κοπέλια" τι ΧΟΝΤΡΗ ΠΛΑΚΑ πάθανε πριν χρόνια (κάπου μεταξύ 96-98) όταν ένας μάγκας τους ρούφηξε όλο το bandwidth και ψαχνόντουσαν καμια βδομάδα να δούνε που πάνε τα MBp/s...

Ούστ! :lol:

mithrandir
28-05-03, 15:45
sigmacom τι ιστορία είναι αυτή πρώτη φορά την ακούω.αν μπορείς δώσε περισσότερες λεπτομέρειες.
ευχαριστώ

chrispen
28-05-03, 16:00
ναι ναι έχω ακούσει και εγώ γι'αυτο , προφανώς hackarane τον server τους και έστεισε κάποιος ftp. Δεν είμαι σίγουρος αλλα νομίζω πως ξέρω και το παιδί που το έκανε.

sigmacom
28-05-03, 16:02
Το βράδυ όταν θα είμαι σπίτι, θα ξεθάψω, θα σκανάρω και θα postάρω το σχετικό άρθρο από ένα περιοδικό της εποχής που περιέγραφε το όλο συμβάν.
(Καμήλα είμαι ο π...ης! Που το θυμόμουνα! :lol: )

mechdim
28-05-03, 16:06
Sigmacom perimenoume to post sou me agwnia 8) 8)

sigmacom
28-05-03, 20:10
Βρήκα ένα RAM που έλεγε κάτι σχετικά σε μια στήλη*, αλλά συνεχίζω να ψάχνω εκείνο το περιοδικό που έλεγε αναλυτικά τι είχε συμβεί.
Πάντως, για να μη σας κρατάω σε αγωνία, το συμβάν συνεβαινε ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Νοεμβριο του 1996 (για ΕΝΑ ολόκληρο μήνα!!! 8O :lol: ), και αποκαταστάθηκε στα τέλη του ίδιου μήνα.
Εκείνες τις εποχές, όλη η κοινωνία "έπαιρνε" από Forthnet (Compulink, Sparknet, κλπ), οπότε καταλαβαίνετε τι panic έγινε...

Πάντως άμα τελικά δεν βρώ εκείνο το περιοδικό που θέλω, τουλάχιστον θα postάρω αυτό του RAM.

*Το άρθρο βρίσκεται στο RAM Ιανουαρίου 1997 (τεύχος 99), σελίδα 34

sigmacom
28-05-03, 20:25
Μπα... Δε θα χρειαστεί τελικά... Δείτε εδώ: http://www.forthnet.gr/announcements/routing_final.html

@ ADSLgr.com All rights reserved.