PDA

Επιστροφή στο Forum : Adsl από καμπίνα πλέον θα δίνει ο ΟΤΕ από 2-2016



Σελίδες : [1] 2 3

athenaum
29-01-16, 10:20
Adsl από καμπίνα πλέον θα δίνει ο ΟΤΕ από 2-2015 .Όπου υπάρχουν καμπίνες το 24000 θα είναι πια κοντά στην πραγματικότητα . Προφανώς μιλάμε για αθέμιτο ανταγωνισμό έναντι των παροχών. Πχ στο ιδιο κτιριο η μια γραμμη παροχου εχει αποσταση απο το κεντρο 1500 μέτρα (πολύ συνηθισμένο) Ταχύτητά κάτω από 10.000 αναγκαστικά Ταυτόχρονα η γραμμη του ΟΤΕ μόνο 100 μέτρα. Ταχύτητα κοντά στο 24.000 Τι να διαλέξει ο καταναλωτής?

nnn
29-01-16, 12:23
Και οι καλοί μας εναλλακτικοί μπορούν να το κάνουν.

http://www.adslgr.com/forum/threads/880120-Παροχή-από-τον-ΟΤΕ-του-νέου-χονδρικού-προϊόντος-EMA-Light?highlight=vpu

stelaras1
10-02-16, 10:51
χρειάζεται να κάνεις κάποια αίτηση ή τηλέφωνο για να σε μεταφέρουν;

dimitris.taxideytis
10-02-16, 13:08
Με βαζετε σε διλημμα...
Το αναβαθμισμενο καφαο ειναι 40 μετρα αριστερα μου....
Η νεα καμπινα vdsl ειναι στα 30 μετρα μπροστα/δεξια....
Και τα δυο τοποθετηθηκαν προ 2 μηνων...

Περιμενω να δω τι θα λειτουργησει και ποτε...
Αυτη τη στιγμη ειμαι συνδεδεμενος στα 2 χλμ....

Το συμβολαιο μου στη Cyta ληγει σε 5 μηνες....
Aν μπορεσει η Cyta να δωσει και αυτη 24ρι απο καμπινα, θα μεινω...

jkoukos
10-02-16, 13:13
24άρι καθαρό μόνο με εξοπλισμό VDSL (σε ADSL γραμμή), διαφορετικά συνήθως (ανά περίπτωση) από 14-18Mbps λόγω κανονισμού.

babis3g
10-02-16, 14:40
Για να δινει απο καμπινα θα υπαρχει vdsl ... δεν το κανω παραπονο μιας και δεν ειμαι κοντα σε καμπινα, αλλα ναι θετικο :oneup: οσο πιο κοντα στο ΑΚ/καμπινα, τοσο πιο σταθερη η συνδεση ασχετα αν δινει την υπηρεσια μεσω adsl η vdsl και ταχυτητας κλειδωματος αν ειναι 14-18 η 24 mbps ... η συνδεση / απωλειες / προβλημα απο θορυβο στην γραμμη παντα πιο σταθερη ;)

stelaras1
10-02-16, 16:23
ναι έχω καμπίνα VDSL κοντά.. καλώ και κάνω παράπονο;

babis3g
10-02-16, 16:51
ναι έχω καμπίνα VDSL κοντά.. καλώ και κάνω παράπονο;

ναι οπως το ακουω οπου υπαρχουν καμπινες ειναι καθολικο, οποτε προχωρα ;) και θα σου πουνε του οτε οταν καλεσεις ... και ανανεωσε

jkoukos
10-02-16, 17:03
Πάντως με μηνιαίο ενοίκιο (χοντρικής) της υπηρεσίας στα 11,5€ για ADSL 24, όταν σε VDSL 30 είναι 13,5€ και στο 50άρι είναι 14€, δεν βλέπω κάποιον άλλον πάροχο να δίνει ADSL από καμπίνα.

athenaum
10-02-16, 19:41
Με βαζετε σε διλημμα...
Το αναβαθμισμενο καφαο ειναι 40 μετρα αριστερα μου....
Η νεα καμπινα vdsl ειναι στα 30 μετρα μπροστα/δεξια....
Και τα δυο τοποθετηθηκαν προ 2 μηνων...

Περιμενω να δω τι θα λειτουργησει και ποτε...
Αυτη τη στιγμη ειμαι συνδεδεμενος στα 2 χλμ....

Το συμβολαιο μου στη Cyta ληγει σε 5 μηνες....
Aν μπορεσει η Cyta να δωσει και αυτη 24ρι απο καμπινα, θα μεινω...

H cyta τωρα ετοιμάζεται να δωσει απο καμπινα δεν το εχει ετοιμο σα προιον και ας ειναι αυτη που εδωσε πρωτη vdsl στην Ελλαδα απο κεντρο

sdikr
10-02-16, 20:58
H cyta τωρα ετοιμάζεται να δωσει απο καμπινα δεν το εχει ετοιμο σα προιον και ας ειναι αυτη που εδωσε πρωτη vdsl στην Ελλαδα απο κεντρο

Ναι φυσικά αφού ζήτησε ασφαλιστικά μέτρα για να μην δώσει ο ΟΤΕ 1ος

Borelli
11-02-16, 02:09
Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει τηλέφωνο και adsl από καμπίνα από την στιγμή που με έχουν ενημερώσει για έλλειψη ακραίου δικτύου;

MIKU
11-02-16, 08:11
Εγώ δηλαδή που έχω το ζτε με 24 αρα και πιάνω 14mbps αλλά η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου τι κάνω για να μου δώσει από καμπίνα?

emeliss
11-02-16, 09:51
Υπάρχει περίπτωση να μου δώσει τηλέφωνο και adsl από καμπίνα από την στιγμή που με έχουν ενημερώσει για έλλειψη ακραίου δικτύου;
Όχι...

- - - Updated - - -


Εγώ δηλαδή που έχω το ζτε με 24 αρα και πιάνω 14mbps αλλά η καμπίνα είναι έξω από το σπίτι μου τι κάνω για να μου δώσει από καμπίνα?
Βάλε VDSL 30Mbps και ξέχνα το adsl.

nyo64
11-02-16, 21:03
166974 Ενας απο τους τυχερους

MIKU
11-02-16, 21:38
166974 Ενας απο τους τυχερους

Πώς το έκανε΅ς?

goana12
12-02-16, 00:54
Πάντως με μηνιαίο ενοίκιο (χοντρικής) της υπηρεσίας στα 11,5€ για ADSL 24, όταν σε VDSL 30 είναι 13,5€ και στο 50άρι είναι 14€, δεν βλέπω κάποιον άλλον πάροχο να δίνει ADSL από καμπίνα.

Στα χρηματα που αναφερεις ειναι συν τα 8 περιπου ευρω που πληρωνουν οι εναλλακτικοι στον ΟΤΕ για τον χαλκο στην καθε γραμμη, η ειναι μεσα?

Δηλαδη για παραδειγμα τα 14 ευρω για 50αρι, γινονται 22 ευρω κοστος συνολικα για καθε παροχη vdsl απο kv στους εναλλακτικους ???

linman
12-02-16, 01:15
Για τηλεφωνία θα έχουμε IP ;
Θα καταργηθεί η φυσική γραμμή μέχρι το κέντρο

babis3g
12-02-16, 09:34
Για τηλεφωνία θα έχουμε IP ;
Θα καταργηθεί η φυσική γραμμή μέχρι το κέντρο

αν εννοεις το voip, ναι , ολο και πιο πολλοι σιγα σιγα αλλαζουν, εχει εμφανιστει εδω στο φορυμ και φιλος με adsl

TeoT
12-02-16, 16:11
Adsl από καμπίνα πλέον θα δίνει ο ΟΤΕ από 2-2015

Μηπως ειναι λαθος ο τιτλος και πρεπει να αλλαχθει σε 2-2016 ?

bebis19
12-02-16, 19:12
εγω παντως που δοκιμασα με το speedport του ΟΤΕ δεν εγινε παροτι αλλαξα το modulation σε vdsl.θα το ξαναδοκιμασω. τωρα εχω πανω το technicolor. ξερει κανεις πως μπορω να το δοκιμασω με αυτο γιατι δεν ξερω να αλλαζω τις ρυθμισεις?

jkoukos
12-02-16, 19:25
Τι περίμενες να γίνει;

AssVas
13-02-16, 13:35
Look on the bright side, έχουμε λιγότερες παρεμβολές/λάθη (απερχόμενο μόνο) και καλύτερες ταχύτητες. Επίσης εάν θέλουμε να αναβαθμίσουμε μελλοντικά από ADSL σε VDSL (αν ήμουν εμπορικός διευθυντής στον ΟΤΕ) θα έδινα και Demo.

π.χ θα με καλούσαν από το Sales τους, Καλησπέρα κύριε Τζωρτζόπουλε , θα θέλατε το νέο φοβερό VDSL μπλα μπλα σλουρπ μπλα μπλά ; !
### Εεεε η wind Μου δίνει και tablet , εσύ τι μου δίνεις κοπελιά ; κρίση έχουμε κτλ.
*** Μισό λεπτό κύριε να σας δώσω ένα demo για να το δοκιμάσετε
### Τι εννοείς ;
*** Θα σας γυρίσουμε σε VDSL XX Mbps για να δείτε και μόνοι σας την διαφορά
### AssVas σκέφτεται .. super market και δοκιμή από σαλαμάκι μπύρας ... χμμμμ καλή φάση

Το δοκιμάζει ο πελάτης, μένει happy ? Το πήρε . (Εκτός αν δε το σηκώνει η τσέπη)
Ούτε λάθος μικτονομίσεις, ούτε μέρες αναμονής για διάθεση πόρτας, ούτε τπτ.

Οι πάροχοι όλοι θα έπρεπε να ακολουθούν άλλα μοντέλα και κυρίως να επενδύουν . Όπου υπάρχει στην Ευρώπη ΕΕΤΤ , τα έσοδα των Telco σε σχέση με τις επενδύσεις είναι τελείως δυσανάλογα .
Στην αντίπερα όχθη του νερού και στην Ασία πίνουν μάλλον πιο καθαρό νερό.

jkoukos
13-02-16, 17:49
Στα χρηματα που αναφερεις ειναι συν τα 8 περιπου ευρω που πληρωνουν οι εναλλακτικοι στον ΟΤΕ για τον χαλκο στην καθε γραμμη, η ειναι μεσα?

Δηλαδη για παραδειγμα τα 14 ευρω για 50αρι, γινονται 22 ευρω κοστος συνολικα για καθε παροχη vdsl απο kv στους εναλλακτικους ???
Στην περίπτωση παροχής της υπηρεσίας από εξοπλισμό του ΟΤΕ, το πάγιο του χαλκού είναι 5,27€ και όχι τα 7,61€
Οπότε οι τιμές είναι τελικές μαζί με τον χαλκό και αφορούν μόνο το μηνιαίο πάγιο. Υπάρχουν (http://www.otewholesale.gr/Portals/0/VPU_%20GR_050515.pdf) και άλλα εφάπαξ έξοδα, που επιμερίζονται αναλόγως από κάθε πάροχο.

bebis19
14-02-16, 00:23
Τι περίμενες να γίνει;
παιρνω απο νεα καμπινα 100 μετρα απο το σπιτι και εχω ote 24αρα αλλα πιανω μεχρι 18.δεν μπορω να το κανω να καρφωσει στα 24 οπως λεμε εδω στο topic. και στον οτε που πηρα μου ειπαν οτι αυτη ειναι η ταχυτητα της περιοχης που δινει και vdsl.

athenaum
14-02-16, 02:11
Δεν επιτρέπεται νομικα να δωσει 24 για την ομαλη λειτουργία των δικτυων

stelaras1
14-02-16, 22:03
Δεν επιτρέπεται νομικα να δωσει 24 για την ομαλη λειτουργία των δικτυων

και 18 καλά είναι;
πως παίρνεις όμως ADSL από καμπίνα VDSL σε προβληματικές περιοχές; τους παίρνεις τηλ;

goana12
14-02-16, 23:27
Για ADSL απο KV τα 18mbps ειναι μια χαρα. Οπως ειπε κι ο φιλος παραπανω εχει περιορισμους απο την ΕΕΤΤ, και επιβαλει "μασκες" για να μην "γονατισει" τους εναλλακτικους που ερχονται ηδη αρκετα εξασθενημενοι απο το Α.Κ, που μπορει να ειναι αρκετα χιλιομετρα μακρια...

Οσο για το αλλο που ρωτας, ο ΟΤΕ αποφασιζει μονος του σε ποιες περιοχες θα δωσει ADSL απο τις καμπινες, εχοντας σαν βασικο γνωμωνα, το πληθος των προβληματων που αντιμετωπιζουν οι χρηστες. Δυσκολα πιστευω θα δωσει μεμονομενα σε καποιον. Πρεπει να εχει σοβαρο προβλημα πιθανοτατα για να το κανει αυτο...

Προσωπικη μου εκτιμηση παντως ειναι οτι θα βλεπουμε ολο και περισσοτερους συνδρομητες του ΟΤΕ να μπαινουν σε καμπινες, μιας και οι εναλλακτικοι δεν προκειτε οπως δειχνουν τα πραγματα να δωσουν γιατι ειναι ασυμφορο.
Ειναι πιστευω ενας τροπος να εχει "υπεροχή ταχυτητας" εναντι των υπολοιπων, ισοσταθμιζοντας ετσι τις (υποχρεωτικα λογο ΕΕΤΤ), ακριβοτερες τιμες του.

Petros444
20-02-16, 12:47
Καλημέρα! Έπεσε στο θέμα το μάτι μου και είπα να ρωτήσω μιας και με ενδιαφέρει.
Χθες έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για να μεταφέρω τον αριθμό μου (Forthnet) εκεί. Υπάρχει περίπτωση να με συνδέσουν σε καμπίνα? VDSL καμπίνες δεν υπάρχουν κοντά μου, είμαι στο Ηράκλειο Κρήτης. Ευχαριστώ!

babis3g
20-02-16, 13:06
Αν δεν υπαρχουν καμπινες κοντα τοτε δυσκολο ... θα αρχιζουν να βαζουν χρηστες σε καμπινες σε οσους ειναι κοντα η υπαρχουν καμπινες ...περιμενε αν σου πουν αλλοι πιο σιγουρα

Petros444
20-02-16, 13:21
Αν δεν υπαρχουν καμπινες κοντα τοτε δυσκολο ... θα αρχιζουν να βαζουν χρηστες σε καμπινες σε οσους ειναι κοντα η υπαρχουν καμπινες ...περιμενε αν σου πουν αλλοι πιο σιγουρα

Υπάρχουν κοντά!
Αν τους πάρω ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα θα βοηθήσει?

babis3g
20-02-16, 13:54
Υπάρχουν κοντά!
Αν τους πάρω ένα τηλέφωνο στο τεχνικό τμήμα θα βοηθήσει?

ναι παρε τους τηλεφωνο και ενημερωσε τι ειπαν, βαση του τοπικ θα περασουν ολοι σιγα σιγα

Petros444
20-02-16, 14:27
ναι παρε τους τηλεφωνο και ενημερωσε τι ειπαν, βαση του τοπικ θα περασουν ολοι σιγα σιγα

Μίλησα μαζί τους. Η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να το γνωρίζουν από τώρα για το που θα συνδεθώ και ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι μόλις με πάρει ο τεχνικός για το ραντεβού να του πω ότι θέλω να συνδεθώ σε καμπίνα και θα μου πει εκείνος κατά πόσο γίνεται.
Της είπα στη συνέχεια ότι τους πήρα τώρα που δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά επειδή διάβασα ότι όλοι οι συνδρομητές ADSL θα μεταφερθούν σιγά σιγά σε καμπίνα και μου είπε ότι ναι αυτό ισχύει, αλλά καλύτερα να μιλήσω με τον τεχνικό που θα έρθει για να με συνδέσει για να μου πει ακριβώς τι μπορεί να γίνει.
Γενικά είμαι αισιόδοξος αν και δεν ξέρω αν θα έπρεπε :P

babis3g
20-02-16, 15:19
οκ ευχαριστω για την ανανεωση, αρα ξερουν, υποσχομενο στην περιπτωση σου

NexTiN
23-02-16, 19:51
Ναι φυσικά αφού ζήτησε ασφαλιστικά μέτρα για να μην δώσει ο ΟΤΕ 1ος

Κάπου τα μπερδεύεις. Δεν ζήτησε να μην δώσει 1ος. Ζήτησε να πληρώνει λιγότερο στην χονδρική μιας και δεν χρειάζεται κύριο δίκτυο λόγω VoIP αλλά μόνο απερχόμενο. Λογικό μιας και δεν θα στέλνει τηλεφωνία απο το Α/Κ...

sdikr
23-02-16, 20:00
Κάπου τα μπερδεύεις. Δεν ζήτησε να μην δώσει 1ος. Ζήτησε να πληρώνει λιγότερο στην χονδρική μιας και δεν χρειάζεται κύριο δίκτυο λόγω VoIP αλλά μόνο απερχόμενο. Λογικό μιας και δεν θα στέλνει τηλεφωνία απο το Α/Κ...

Οχι μιλάμε για ποιο παλιά, που έδωσε αυτή το vdsl
Σχετικό θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/489874-EETT-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-VDSL-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95)

jkoukos
23-02-16, 20:43
Και καλά έκανε. Αυτό που ζητούσε είναι κανονισμό φάσματος, που τότε δεν υπήρχε. Μετά από 8 μήνες έγινε δημόσια διαβούλευση και ο κανονισμός ισχύει από Μάρτη του 2012.
Πολύ σωστά αναφέρθηκε (http://www.adslgr.com/forum/threads/489874-EETT-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-VDSL-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=4043347#post4043347) (στο θέμα που παράθεσες) για θέατρο και των 2 πλευρών.

sdikr
23-02-16, 20:47
Και καλά έκανε. Αυτό που ζητούσε είναι κανονισμό φάσματος, που τότε δεν υπήρχε. Μετά από 8 μήνες έγινε δημόσια διαβούλευση και ο κανονισμός ισχύει από Μάρτη του 2012.
Πολύ σωστά αναφέρθηκε (http://www.adslgr.com/forum/threads/489874-EETT-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%89%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AC-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B1-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-VDSL-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9F%CE%A4%CE%95?p=4043347#post4043347) (στο θέμα που παράθεσες) για θέατρο και των 2 πλευρών.

Ναι αλλά αυτή δεν τήρησε αυτό που ζητούσε για το φάσμα αλλά έδωσε vdsl απο τα κέντρα της, εκτός αν το φάσμα του ΟΤΕ είναι ποιο δυνατό ή της cyta ποιο φιλικό στου υπόλοιπους

jkoukos
23-02-16, 20:54
Η διαφωνία δεν ήταν για την υπηρεσία καθεαυτή, αλλά για την παροχή της από καμπίνα που θα επηρέαζε τις συνδέσεις όλων των παρόχων από αστικό κέντρο.
Και ήταν ένας κρίκος στην αλυσίδα που ξεκίνησε το 2008-2009 με την κόντρα του ΟΤΕ στο τότε σχέδιο του FTTH/B του Χατζηδάκη.

nek76
23-02-16, 23:14
Δεν δινει παντού adsl απο καμπινα ο οτε.Σε αλλαγη προγράμματος φίλου απο vdsl,καμπινα που ήταν πήγε σε adsl και του εδωςαν απο κεντρο και του έκαναν και voip το τηλεφωνο.Κλειδωνει 7mb/s περίπου όπως και οι άλλες εταιρίες,περιοχή Χαλανδρι.

babis3g
24-02-16, 01:47
Δεν δινει παντού adsl απο καμπινα ο οτε.Σε αλλαγη προγράμματος φίλου απο vdsl,καμπινα που ήταν πήγε σε adsl και του εδωςαν απο κεντρο και του έκαναν και voip το τηλεφωνο.Κλειδωνει 7mb/s περίπου όπως και οι άλλες εταιρίες,περιοχή Χαλανδρι.


Μίλησα μαζί τους. Η απάντηση ήταν ότι δεν μπορούν να το γνωρίζουν από τώρα για το που θα συνδεθώ και ότι εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι μόλις με πάρει ο τεχνικός για το ραντεβού να του πω ότι θέλω να συνδεθώ σε καμπίνα και θα μου πει εκείνος κατά πόσο γίνεται.
Της είπα στη συνέχεια ότι τους πήρα τώρα που δεν έχει γίνει ακόμα η μεταφορά επειδή διάβασα ότι όλοι οι συνδρομητές ADSL θα μεταφερθούν σιγά σιγά σε καμπίνα και μου είπε ότι ναι αυτό ισχύει, αλλά καλύτερα να μιλήσω με τον τεχνικό που θα έρθει για να με συνδέσει για να μου πει ακριβώς τι μπορεί να γίνει.
Γενικά είμαι αισιόδοξος αν και δεν ξέρω αν θα έπρεπε :P
στο φιλο ειπαν θα γινει σιγα σιγα, οποτε θα ισχυει και για αλλες περιοχες στο μελλον

kostas911
08-03-16, 17:11
Καλησπέρα παιδιά ξέρετε άμα η cosmote δίνει adsl από καμπίνα στην Αργυρούπολη ; Η καμπίνα πρέπει να είναι γύρω στα 100 μετρά μακριά από το σπίτι μου

athenaum
09-03-16, 20:34
Από καμπίνα παίρνουν αυτοί που είναι πάνω από 850 μέτρα από το αστικό κέντρο

nek76
09-03-16, 20:52
Δεν ειναι απαραίτητο να σε βάλουν σε καμπινα εξαρτάται την περιοχή αν εχει προβληματα,εγω είμαι σχεδόν δυο χλμ + απο το κεντρο και 100 απο καμπινα vdsl και με έβαλαν στο κεντρο 6,5-7mb/s 39 attenuation αλλά καθαρή γραμμη με λίγα errors και fastpath,μεχρι που μου έκαναν προσφορά και γύρισα σε vdsl.Και σε γνωστό που ήταν λίγο πιο κοντά στο κεντρο το ίδιο.

eliac7
11-03-16, 03:53
Καλησπέρα παιδιά! Είδα και εγώ το άρθρο και είπα να πω και εγώ τον προβληματισμό μου. Ειμαι 1.2χλμ μακριά από το κέντρο που παίρνω και 3 στενά πιο κάτω έχουν VDSL(έχουν καφάο). Το θέμα είναι ότι τα 3 στενά πιο κάτω ανήκουν στο Φάληρο ενώ εγω ανήκω Ρέντη, λέτε αν τους πω να με βάλουν σε καμπίνα να μπορέσουν και να αλλάξω από που παίρνω;

pankostas
11-03-16, 10:06
Για adsl λιγο χλωμό το βλέπω. Πιστεύω ότι κρατάνε τις πόρτες για vdsl. Άλλα 1.2 χλμ. δεν είσαι και πολύ μακριά. Πόσο κλειδωνεις?

jkoukos
11-03-16, 10:11
Αλλαγή της καμπίνας με την οποία συνδέεται μια οικοδομή, δεν γίνεται. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για διαφορετικά αστικά κέντρα.

vassilis
11-03-16, 10:21
Αλλαγή της καμπίνας με την οποία συνδέεται μια οικοδομή, δεν γίνεται. Πόσο μάλλον όταν πρόκειται για διαφορετικά αστικά κέντρα.

Γινεται : μου αλλαξαν καμπινα λογω του οτι (για 10 χρονια) η συνδεση με την κοντινοτερη γινοταν με εναεριο καλωδιο (απο κολονα της δεη σε κολωνα της δεη δεμενο (!!) και πιασμενο σε μπαλκονια πρωτου οροφου(!!!)
Και φυσικα το σημα χειροτερευσε και αλλο.

nek76
11-03-16, 14:28
Δες το νούμερο της καμπίνας που ανηκεις στον κατανεμήτη η αν δεν μένεις σε πολυκατοικία ακολούθησε το καλώδιο, κάπου θα υπάρχει κάποιο box που θα ξεκινάει εκεί συνήθως γράφει την καμπινα που καταλήγει,και δες αν ειναι vdsl.Εδω σ´εμας η μια μεριά του δρόμου εχει vdsl δυο χρονια γιατι ανήκει στο Χαλανδρι,και στην απέναντι τώρα αλλάζουν καμπίνες,γιατι ανήκει στο κεντρο του μεγάρου του οτε.

kostas911
11-03-16, 21:29
παιδιά σήμερα μου έβαλε ο οτε τελικά το adsl στα 24 και αυτά είναι τα στατιστικά μου (+1 για τον οτε :p) :168107

@ ADSLgr.com All rights reserved.