PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Wind



Fanfaras
29-01-16, 14:47
Καλημέρα σε όλους...

Πρόβλημα με Wind (το οποίο το δημιούργησε ο Οτε) . Πείτε μου τι προτείνετε να κάνω:

Εδώ και πολλά χρόνια και με 3 διαφορετικές εταιρείες (HOL - Netone - WIND) το router μου συγχρόνιζε στα 10.2 περίπου MBps (μάλιστα με line attenuation 39)

Στις 19/1, στη 1 τα ξημερώματα, παρατήρησα συνεχείς αποσυνδέσεις του ρούτερ. Ενημέρωσα τη Wind και που έστειλαν μνμ μετά από λίγο ότι το πρόβλημα εντοπίστηκε στον βρόχο και έδωσαν βλάβη στο ΟΤΕ.
Την ίδια μέρα, στις 8 το πρωί, είδα τα πάντα να λειτουργούν ρολόι (τηλεφωνία και ιντερνετ). Πήρα Wind και τους είπα ότι όλα είναι οκ, να ακυρώσουν τη βλάβη και να μην ανακατέψουν τον ΟΤΕ. Επέμεναν όμως να έρθει ο ΟΤΕ να το ψάξει.
Αργά το απόγευμα της ίδιας μέρας, βλέποντας τα πάντα να λειτουργούν σωστά, ξαναπαίρνω Wind και τους ξαναλέω να μην ανακατέψουν τον οτε, γιατί θα τα κάνει μπάχαλο. Αυτοί το χαβά τους, όχι να έρθει ο οτε...

Ήρθε ο οτέ στις 20/1 και ...τα έκανε μπάχαλο όπως το περίμενα. Ξαφνικά η σύνδεσή μου έπεσε στα 5mbps! Δηλώνω πάλι βλάβη και τελικά μετά από .....2-3 φορές που ήρθε ο οτέ, κλείδωσε στα 7mbps.

Νέα παράπονα εγώ στη wind, στο τέλος έγινε συνδυαστικό ραντεβού και των δύο και με ενημέρωσαν πως οριστικά η ταχύτητα δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 7.

Τι κάνω εγώ τώρα? Καταγγέλω στην ΕΕΤΤ? Και τι καταγγέλω? Να κόψουν το λαιμό τους να βρουν λύση και να με επαναφέρουν στη ταχύτητα που είχα χρόνια? Καταγγέλω για να σπάσω το συμβόλαιο της Wind και να πάω αναγκαστικά στον ΟΤΕ, αφού θεωρώ πως ο οτε ποτέ δεν δίνει σωστές λύσεις σε προβλήματα άλλων παρόχων?

Αυτό που ουσιαστικά έχει συμβεί, είναι ότι μου άλλαξαν ζεύγος καλωδίων στο ΚΑΦΑΟ και το δικό μου που ήμουν όλα αυτά τα χρόνια, ξαφνικά "εξαφανίστηκε". Ποιος μου λέει ότι ο οτε δεν τα κρύβει επίτηδες τα πιο καλά ζεύγη, όταν πρόκειται για άλλους παρόχους? Έτσι κι αλλιώς χέρι στο καφάο, μόνο αυτός βάζει...

Τι λέτε να κάνω? Προσωπικά δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι...

* Σημειώστε και το πιο κουφό απ' όλα, μετά την αλλαγή του ζεύγους καλωδίων, έπεσε το attenuation απο 39 σε 33, και αντί να έχω καλύτερο συγχρονισμό, έχω χειρότερο!!!!!!!!!! Χειρότερη ποιότητα χαλκού μου απαντούν από Wind......

@ ADSLgr.com All rights reserved.