PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα προβλήματα ξεκίνησαν από τότε...



eVasilis
31-01-16, 01:32
.. που πήρα το "ανανεωμένο" Speedport 724 με το τελευταίο firmware. Έχω VDSL 50 και το παλιό 724 με την 37Α συγχρόνιζε στα 48900 με download γύρο στα 45 Mbps. Με το καινούριο με τελευταίο firmware ο συγχρονισμός είναι στα 38000 και το download γύρω στα 20 με τύχη. Το έχω δηλώσει βλάβη 3 φορές, έχω αλλάξει εξοπλισμό αλλά το πρόβλημα παραμένει. Έχει κανείς άλλος την ίδια εμπειρία?

athenaum
31-01-16, 14:59
υπομονη χρειαζεται καποιο χρονο να στρωσει

tolis1989
03-02-16, 16:58
Και τι σου απάντησαν και τις 3 φορές που δηλώσεις βλάβη;

AssVas
13-02-16, 13:57
Κανονικά η ταχύτητα συγχρονισμού σε σχέση με το firmware δεν αλλάζει in theory αν δεν αλλάξει και ο DSL driver του CPE που είναι υπεύθυνο για το negotiation / training του router σου με το DSLAM.
Αν έχεις κρατήσει screenshot της έκδοσης της 37 σύγκρινε το με της 002.


Μπορεί επίσης να μην έχει να κάνει με αυτό και να είναι κάποιος άλλος παράγοντας/αιτία που έτυχε να συμπέσει χρονικά με το speedport.
π.χ με την αλλαγή που έκανες άλλαξες και τον διαχωριστή ;
Γιατί άλλαξες αρχικά Router ; σε πήγαν σε VOIP ; (σου έγινε και αλλαγή πόρτας/ζεύγους ;)

Το πιο σημαντικό είναι τι σου απαντάνε για τις βλάβες που έδωσες όπως λέει και ο Βοσκόπουλος :)

Υ.Γ Εδώ και δύο+ χρόνια τρέχουν μηχανισμοί στο δίκτυό τους σε πολλά DSLAM όπου αλλάζουν αυτόματα σε κάποιες περιπτώσεις τα προφίλ .
Αυτή τη πολιτική/τακτική ακολουθούν αρκετοί Telco στον κόσμο . Μετράνε monitor για αποσυνδέσεις ή κακά στατιστικά τις γραμμές των πελατών και μετά επέρχεται αλλαγή προφίλ -> μέτρηση ξανά κτλ.
Έτσι υπάρχουν οι χρήστες με κακή εμπειρία / αποσυνδέσεις που φτιάχνονται (μπορεί μάλιστα να μην το έχουν καταλάβει καν μερικοί) , αλλά υπάρχουν και άλλοι που χάνουν σε ταχύτητα.
Το θέμα είναι ότι όταν κλειδώνει η σύνδεση στην optimal ταχύτητα δεν σημαίνει παράλληλα ότι είναι και καλό για τον γείτονά μας, μπορεί να του δημιουργείτε πρόβλημα.
Επίσης κάποιος που είναι χαμηλωμένος με καλά στατιστικά και μπορεί να φτάσει παραπάνω η γραμμή του , του αλλάζουν το προφίλ σε καλύτερο κτλ.
Αν ανήκεις σε τέτοια περίπτωση μπορούν να το δουν από τον ΟΤΕ , ρώτα τους.

@ ADSLgr.com All rights reserved.