PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλλειψη ακραίου δικτύου



Borelli
31-01-16, 03:35
Από τις 24/11 ταλαιπωρούμαι με το αν θα βάλω σταθερο και adsl. Είχα κάνει αίτηση στην γουιντ, με τα χίλια ζόρια αφού την ακύρωσαν έκανα στην βοντα όπου πήρα πολύ πιο γρήγορα την ίδια απαντηση. Έλλειψη ακραίου δικτύου.
Στις 27/1 κατέφυγα στην λύση του ΟΤΕ.
Αίτηση για adsl μέχρι 24 και αστικά υπεραστικά απεριόριστα μαζί με 30' προς κινητά.
Η αίτηση έγινε online στις 8 το πρωί.
Γύρω στις 11, με πήραν από το 13888 για επιβεβαίωση στοιχείων όπου ζητήθηκε ξανά το ΑΦΜ και ο αριθμός ταυτότητας.
Αφού τα δέχτηκαν όλα και τηλεφωνικά, πριν κλείσουμε το τηλέφωνο μου είπαν θα με καλέσουν από το τεχνικό τμήμα γιατί υπάρχει έλλειψη δικτύου. Ρώτησα την κοπέλα αλλά δεν ήξερε κάτι παραπάνω και να περιμένω τηλέφωνο από τους τεχνικούς.
Υπάρχει περίπτωση να φάω άκυρο και από τον ΟΤΕ, έτσι δεν είναι; Αυτό βλέπω και μιλάμε είναι τραγικό πως το 2016 παλευουμε να βάλουμε σταθερό και ίντερνετ σε περιοχή της αττικής ( Γέρακας κέντρο ) και δεν γίνεται.
Περιμένω να ελευθερωθεί γραμμή τώρα ή υπάρχει περίπτωση να βρεθεί ζευγάρι-κανουν επέκταση δικτύου;
Έχω απηυδήσει, έχω πληρώσει ένα σκασμο λεφτά σε data από το κινητό.

dimitri_ns
31-01-16, 06:34
Αν φας άκυρο από ΟΤΕ, κάνε αίτηση για isdn

netblues
31-01-16, 09:08
Αυτο το μαγικο εν ετει 2016 δεν πιανει, Γενικοτερα το isdn ειναι υπο καταργηση και δεν χορηγειται σε νεες συνδεσεις.
Αμα δεν υπαρχει δικτυο, περιμενεις μηπως κανεις μετακομισει.
Επεκταση δικτυου θελει μηνες (και λεφτα) για να γινει. Αμα κλεισουν τα σχολεια, ολο και καποιος θα μετακινηθει.

dimitri_ns
31-01-16, 09:27
Αυτο το μαγικο εν ετει 2016 δεν πιανει, Γενικοτερα το isdn ειναι υπο καταργηση και δεν χορηγειται σε νεες συνδεσεις.
Αμα δεν υπαρχει δικτυο, περιμενεις μηπως κανεις μετακομισει.
Επεκταση δικτυου θελει μηνες (και λεφτα) για να γινει. Αμα κλεισουν τα σχολεια, ολο και καποιος θα μετακινηθει.


Κάποιες παλιότερες εποχές, βρίσκανε κάποιους που δεν είχαν internet αλλά μόνο τηλέφωνο, τους βάζανε σε pcm και σου δίνανε εσένα καθαρή γραμμή.
Εεπιδή οι περισσότεροι εναλλακτικοί δεν έχουν isdn, ώστε αφού πάρεις τη γραμμή φύγεις από τον ΟΤΕ, τις isdn τις εξυπηρετούσανε

netblues
31-01-16, 10:05
Ναι, και αλλες τετοιες απατεωνιες κανανε οι αγαπητοι ποτετζηδες... Ανοιγαν την πορτα σιγα σιγα για να μην πεσουν τα τετρακαναλα pcm στο δρομο. :down:
Το θεμα ειναι οτι πλεον ειναι δυσκολο να βρεις μαζεμενους στο ιδιο kv χωρις internet (και συναγερμο πολλες φορες), ασε που παιζει και καλο προστιμο για τετοιες πατεντες.

athenaum
31-01-16, 14:57
αν το κτιριο που βρισκεσαι δεν εχει ζευγαρι ελευθερο τα πραγματα ειναι δυσκολα.Αν εχεις ομως ζευγαρι τοτε εχει νοημα να ζητησεις isdn σκετη τηλεφωνια απο τον οτε και μολις μπει την περνας σε αλλο παροχο χωρις πεναλτυ

Borelli
01-02-16, 05:43
Στην γειτονιά κάθε σπίτι έχει και συναγερμό.
Πως θα δω αν έχει ζευγάρια στην πολυκατοικία και πως με αφορά αυτο για να αποκτησω τηλέφωνο από την στιγμή που λένε πως δεν υπάρχουν ζευγάρια στο καφαο;

dimgavril
01-02-16, 21:20
Θα κανεις ένα τηλέφωνο στο Τεχνικό Τμήμα ΟΤΕ της περιοχής σου, θα τους δώσεις τη διεύθυνση και θα σου πουν.

Borelli
08-02-16, 17:02
Τελικά πήρα σήμερα με κούριερ έναν φάκελο ο οποίος έλεγε ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα ζεύγος από την cosmote.
Παω για 4ο μήνα χωρις ίντερνετ.

AssVas
13-02-16, 13:45
Γράψτε καμια γνώμη ρε παίδες σαν Customer experience αλλιώς θα μας γράφουν στα @@ τους.

Ο σωστός ISP θα έδινε κάποια εναλλακτική. Στην προκειμένη περίπτωση θα μπορούσαν να σου δώσουν τώρα που είναι ένα ΜΑΖΙ όπως μας κάνουν να αισθανόμαστε από τις διαφημίσεις , δωρεάν 10Giga στο κινητό σου cosmote, να το κάνεις hotspot ή να σου στείλουν ένα 3G stick . Αυτό το κάνουν σε κάποιες περιπτώσεις που έχει μαζική βλάβη ένας πελάτης τους και μένει εκτός δικτύου κτλ.

Πρακτικά δηλαδή θες να είσαι πελάτης τους αλλά δεν έχουν την υποδομή / διαθεσιμότητα. Αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα , είναι δικό τους, κατανοούμε ωστόσο την αρχή ζήτησης / προσφοράς / επένδυσης αλλά όταν υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις πρέπει να δίνονται , σε αντίθετη περίπτωση να δημιουργούνται οι εναλλακτικές.

Borelli
07-03-16, 21:05
Τους ενόχλησα και σήμερα και ακόμα με πληροφόρησαν ότι υπάρχει έλλειψη δικτύου.
Μίλησα στα κεντρικά με κάποια κοπέλα η οποία δεν είχε κάποια πληροφόρηση για το πότε ενδέχεται και αν θα ενεργοποίηθω.
Τυχαία κοίταξα για διαθεσιμότητα στην περιοχή μου από το site και στην διεύθυνση μου βγάζει διαθεσιμότητα, όπως και vdsl50 πλέον κάτι που δεν υπήρχε όταν έκανα την αίτηση.
Που να ενοχλήσω και ποιον;
Υπάρχει κάποια πληροφορία για έργα στην περιοχή του Γέρακα;
Αν κάνω αίτηση για vdsl50 θα ενεργοποιηθω ή πάλι τα ίδια επειδή δεν υπάρχει ζευγάρι;
Να ζητησω απλά γραμμή τηλεφωνου isdn?
Που έμπλεξα..
Τι προτεινετε;

nek76
07-03-16, 23:46
Βάλε δορυφορικό κι οταν ελευθερωθεί γραμμη γυρνά το σε adsl,η βρες το γείτονα κάνε συμφωνία μαζί του πλήρωσε του και το λογαριασμό και πάρε απο αυτόν.Υπαρχει κι άλλη λύση μετακόμισε στη μεταμόρφωση και βάλε inalan 100/100.

terko
08-03-16, 02:06
Τυχαία κοίταξα για διαθεσιμότητα στην περιοχή μου από το site και στην διεύθυνση μου βγάζει διαθεσιμότητα, όπως και vdsl50 πλέον κάτι που δεν υπήρχε όταν έκανα την αίτηση.

Αν κάνω αίτηση για vdsl50 θα ενεργοποιηθω ή πάλι τα ίδια επειδή δεν υπάρχει ζευγάρι;
Να ζητησω απλά γραμμή τηλεφωνου isdn?

Διαθεσιμότητα υπάρχει εφόσον υπάρχει επαρκές δίκτυο (δηλαδή καλώδια) στη γειτονιά σου και όχι γενικά στην περιοχή σου, γιατί ενδεχομένως σε 150-200 μέτρα πιο μακρυά σου κάτι να υπάρχει ή να ελευθερωθεί οπότε θα προτιμηθεί ο πελάτης της εκεί γειτονιάς εφόσον στη δική σου δεν υπάρχει επαρκές δίκτυο. Διαθεσιμότητα ADSL επίσης υπάρχει αν κάποιος διαθέτει ήδη τηλεφωνική σύνδεση.

Η διαθεσιμότητα VDSL που υπάρχει τώρα ενώ δεν υπήρχε πριν, προϋποθέτει πάλι ύπαρξη επαρκούς δικτύου, είναι θέμα καμπίνας και απευθύνεται στους ήδη έχοντες απλή τηλεφωνική σύνδεση ή και ADSL.

Δες εδώ μήπως και αυτό αποτελέσει για σένα μια "προσωρινή" (ολίγον τσουχτερή βέβαια, περισσότερο όσον αφορά το θέμα ιντερνετ) λύση ανάγκης.
http://www.adslgr.com/forum/threads/922248-%CE%9D%CE%AD%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CE%BC%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-COSMOTE-Home-Double-Play-SIM

Αν πρόκειται μόνο για ίντερνετ και έχεις αγαθές σχέσεις με κανένα γείτονα που διαθέτει ADSL όπως λέει και ο @nek76 συνεννοήσου μαζί του να σου παραχωρεί ασύρματο ίντερνετ, να αναβαθμίσετε και τη γραμμή σε VDSL για να μην υπάρχει και πρόβλημα όταν θα είστε και οι δύο online και να του πληρώνεις την επιπλέον διαφορά λόγω VDSL και ένα ακόμη επιπλέον ποσό από τον λογαριασμό του ώστε και αυτός να έχει κάποιο όφελος και σε περίπτωση που δεν έχει καλό σήμα το ασύρματο αγόρασε και ένα καλό ρούτερ ή οτιδήποτε άλλο χρειασθεί για να έχεις καλό σήμα.

satpit
21-03-16, 14:13
Το οτι ειναι λαθος σχεδιασμος του ΠΟΤΕ, η μη διαθεσιμοτητα ελευθερου ζευγους καλωδιου στη ρεγκλετα του κατανεμητη της πολυκατοικιας, απο το KV, δε το συζηταμε. Τι σκατα υπολογισαν, οταν εκαναν την εγκατασταση του καλωδιου απο το KV, στον κατανεμητη της πολυκατοικιας που μενεις???
Υποθετω πως το καλωδιο ερχεται υπογεια και δε μπορουν να σου δωσουν διαθεσιμοτητα γτ εχουν καλυφτει ολα τα ελευθερα ζευγη.Για ρωτα ετσι απο περιεργεια στις διπλανες πολυκατοικιες, υπαρχει διαθεσιμοτητα???Παρτους τηλ και ζητα νεα γραμμη και πες οτι μενεις στην αλλη πολυκατοικια. Αν υπαρχει βεβαια και δε σου δινουν φανταζομαι οτι πρεπει να μην το κανουν λογω της ολης φασαριας-διαδικασιας που απαιτειται (απομονωση ζευγους απο τον διπλα κατανεμητη, νεο μποξακι στη διπλα πολυκατοικια, εναεριο καλωδιο κλπ κλπ)...δε ξερω βεβαια αν και αυτο μπορουν να το κανουν!!!!
Στο δικο μου κατανεμητη παντως ερχεται καλωδιο υπογειο με 30 ζευγη καλωδιων εκ των οποιων τα 10 ειναι στη ρεγκλετα, 4 εχουμε ενεργοποιημενα και τα υπολοιπα 6 καθονται. Εννοειται οτι υπαρχουν και τα υπολοιπα 20 ζευγη,χυμα στην ακρη του κατανεμητη.
Αυτα τα 20 δε ξερω αν φτανουν μεχρι το KV, φανταζομαι πως ναι και αν ισχυει αυτο τοτε μιλαμε για παντελως λαθος σχεδιασμο του ΠΟΤΕ, οσον αφορα το κεντρικο καλωδιο που φτανει στην πολυκατοικια που μενεις εσυ και οσοι αλλοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα!!!
Δε με εχεις και γειτονα...θα σου εδινα εγω απο τα ελευθερα δικα μου να κανεις τη δουλεια σου.

netblues
21-03-16, 14:28
Το πιο πιθανο ειναι οτι εχει ελλειψη κεντρικου στο kv οποτε τα περι απερχομενου λιγη σημασια εχουν.
Εξαλλου στα απερχομενα υπαρχουν λυσεις.
Στα κεντρικα ομως απλα περιμενεις να ελευθερωθει κανενα απο καταργηση/μεταφορα.
Επι της ουσιας, δεν μπορει να γινει τιποτε χωρις σκαψιμο (κατι που περνει μηνες στη καλυτερη περιπτωση)

nek76
21-03-16, 16:58
Συνήθως ξεκινάνε κεντρικα καλώδια απο kv με πολλά ζεύγη και σε καθε πολυκατοικία μπροστά στο πεζοδρόμιο μπαίνει μούφα, γινεται διακλάδωση με το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμήτη της πολυκατοικίας.Μεσα στον κατανεμήτη γράφει ποσά καλώδια ειναι ενεργά,αν περισσεύουν κάποια ειναι στον αέρα δεν πάνε στο kv.

netblues
21-03-16, 17:34
Κεντρικα λεγονται τα καλωδια που ξεκινανε απο το αστικο κεντρο μεχρι το KV. Τα υπολοιπα λεγονται απερχομενα.
Τωρα αν δεν υπαρχει απερχομενο, το σκαψιμο ειναι μικρο και υπαρχουν μονιμες εργολαβιες που τα αναλαμβανουν αυτα και γινονται σχετικα γρηγορα.
Αν ομως δεν εχει κεντρικα, τοτε το προβλημα ειναι πολυ μεγαλυτερο.

mike_871
25-03-16, 14:31
Δε με εχεις και γειτονα...θα σου εδινα εγω απο τα ελευθερα δικα μου να κανεις τη δουλεια σου.

απο ποτε ειναι δικα σου? :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.