PDA

Επιστροφή στο Forum : WIP 330 LINKSYS



ΣΑΚΙ
19-04-07, 02:06
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ WIP-330(WIRLESS VOIP) ME TO I-CALL?:worthy:

yianniscan
21-04-07, 04:50
Σου είναι δυνατόν να μας παραθέσεις μερικά screen shots από το web interface του συγκεκριμένου τηλεφώνου;

No-Name
21-04-07, 16:00
ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ,ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ WIP-330(WIRLESS VOIP) ME TO I-CALL?:worthy:

Μπάινει στο menu επιλέγεις sip settings->proxy server:sip.i-call.gr
proxy ip->5060
proxy port->5060
register proxy ip->i-call.gr
register proxy port->5061
outbound proxy ip->i-call.gr
outbound proxy port->5061
expire time->600
phone number->το icall νούμερο σου
username->το username σου
pass->το password σου

yianniscan
22-04-07, 06:36
Δοκίμασε με τα παρακάτω settings:

proxy ip-> άδειο
proxy port->άδειο
register proxy ip->i-call.gr
register proxy port->5060 ή 5064
outbound proxy ip->άδειο
outbound proxy port-> άδειο

Ελπίζω να υποστηρίζει τουλάχιστον STUN, αν το έχεις πίσω από firewall.

ΣΑΚΙ
24-04-07, 14:24
Σου είναι δυνατόν να μας παραθέσεις μερικά screen shots από το web interface του συγκεκριμένου τηλεφώνου;

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..
ΠΑΝΤΩΣ.. login..ΚΑΝΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΗΛΗΤΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ i-call.
ΑΥΤΟΣ ,ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

16857

16858

yianniscan
25-04-07, 02:10
Το RTP port δεν πρέπει να είναι στο 5060, αλλά κάπου στο 16000 και πάνω.

Πίσω από τι firewall έχεις το WIP-330;

Μήπως έχεις και κάποιο άλλο SIP UA, στο ίδιο δίκτυο που μοιράζεται την 5060 πόρτα;

ΣΑΚΙ
25-04-07, 10:49
O FIREWALL ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ KERIO,KAI ΕΧΩ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΣΥΣΚΕΥΕΣ SPA 941. TI ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ,ΚΑΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.

yianniscan
25-04-07, 18:36
Κατ' αρχήν αν μπορείς, μην γράφεις με κεφαλαία διότι είναι σαν να φωνάζεις.

Συνολικά στο τοπικό σου δίκτυο, έχεις 3 συσκευές SIP. Σε αυτές πρέπει να μετρήσεις και τα soft-phones που μπορεί να τρέχουν σε PC.

Στο configuration του κάθε SPA 941 στα SIP Settings σιγουρέψου ότι το SIP Port δεν είναι 5060. Το κάθε SPA 941 έχει από 2 μέχρι 4 γραμμές, που η κάθε μια από αυτές χρειάζεται διαφορετικό SIP Port. Άρχισε λοιπόν από το 5061 και ανέβα μέχρι το 5068 αν το κάθε SPA 941 έχει 4 γραμμές.

Δώσε στο WIP 330 την 5070 και δοκίμασε πάλι. Σιγουρέψου επίσης ότι τα δυο FXS ports στο Draytek δεν είναι σε κάποιο από τα ports από το 5061 έως το 5070. Ακόμα τα RTP ports όλων των παραπάνω πρέπει να είναι σε unique ranges.

Αν τα παραπάνω ακούγονται λίγο μπλεγμένα στείλε μου ένα PM.

chris333333
20-05-07, 15:21
Ένα παρόμιο πρόβλημα με wip-6000 τηλεφωνο samsung και i-call.gr λογαριασμό

voip settings
------------------
1. service domain name : i-call.gr
2.service domain port :5060
3.expire time: 3600
4.proxy ip: i-call.gr
5.proxy port: 5060
6.IM server domain: i-call.gr
7.IM server port: κενό
8.Portal server domain: κενό
9.My SIP Port: 5060
10.My RTP Port: κενό
11.My RTP codec: G711Alaw
12. My tel number: 7070011500
13.SIP auth. user: username που μου έδωσε το i-call
14.SIP auth. password: password που μου έδωσε το i-call
15.Timer setting: 500
16.Jitter setting: 180

Έχω δοκιμάσει πολλές ρυθμίσεις και ενώ ο λογαριασμός δουλεύει τέλεια με το x-lite στο samsung δεν έχω καταφέρει με τίποτα να το δουλέψω. Οποιαδήποτε βοήθεια επιθυμητή.....

aithir
22-05-07, 23:51
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ..
ΠΑΝΤΩΣ.. login..ΚΑΝΕΙ Η ΣΥΣΚΕΥΗ ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ΤΟΝ ΣΥΝΟΜΗΛΗΤΗ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΛΗΣΕΙΣ ΜΕΣΩ i-call.
ΑΥΤΟΣ ,ΜΕ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

16857

16858

Για δοκίμασε να βάλεις "NAT Mapping:Enabled" και "NAT Keep Alive Enabled:Yes"
Έλέξε επίσης το stun Server και τα codecs.

mperpis
25-05-07, 12:27
ειμαι νεο μελος και χαιρετω ολη την παρεα
εχω το wip330 απο την δευτέρα 21/5/2007 απο τοτε εχω κανει μια τρυπα στο νερο.
ενω η συσκευή βλεπει το wi-fi, στο sip settings εχω κανει ολα οσα περιγραφετε παραπανω (εχω και εγω i-call) εν τουτοις η κυρια οθονη μου βγαζει συνεχεια not ready. επισης δεν εχω ηχο ειναι λογικο αυτο; δηλαδη η συσκευή πρεπει να παει στο ready για να βγει ο ηχος; θα ηθελα να μου απαντηση απο το ΣΑΚΙ που εχει την ιδια συσκευή. στο interface μέσα στο pc πως μπηκες; εμένα μου ζητάει κωδικούς. modem router εχω το wap200g
ευχαριστω

mperpis
26-05-07, 17:24
τελικα μπηκα στο web interface και επιτέλους εγινε η συσκευή ready. ομως τα ηχεια και το ακουστικό ειναι νεκρα μονο το μικρόφωνο δουλευει. για οποιον αντιμετωπισει προβλημα login οι κωδικοί ειναι: admin/0000 για παλια firmware ειναι admin/admin
το μηχάνημα το πηγα στην infoqest αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι εισαγωγή δική τους και ετσι θα πρεπει να το επιστρεψω στην microland οπου θα κάνουν δυο ισως και τρείς μήνες για να το αλλάξουν (το εργο το εχω ξαναδει) τελικά οταν αγοραζεις κατι θα πρεπει πρωτα να κοιτας τι υποστήριξη εχει και μετα τις τιμες που ειναι σχεδον ιδιες.

ΣΑΚΙ
29-05-07, 01:11
τελικα μπηκα στο web interface και επιτέλους εγινε η συσκευή ready. ομως τα ηχεια και το ακουστικό ειναι νεκρα μονο το μικρόφωνο δουλευει. για οποιον αντιμετωπισει προβλημα login οι κωδικοί ειναι: admin/0000 για παλια firmware ειναι admin/admin
το μηχάνημα το πηγα στην infoqest αλλα μου ειπαν οτι δεν ειναι εισαγωγή δική τους και ετσι θα πρεπει να το επιστρεψω στην microland οπου θα κάνουν δυο ισως και τρείς μήνες για να το αλλάξουν (το εργο το εχω ξαναδει) τελικά οταν αγοραζεις κατι θα πρεπει πρωτα να κοιτας τι υποστήριξη εχει και μετα τις τιμες που ειναι σχεδον ιδιες.



ΣΤΙΣ ΚΛΗΣΕΙΣ SIP ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΑΣΤΙΚΕΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ)...
ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΛΥΣΗ.......

mperpis
14-06-07, 08:28
τελικα παρελαβα απο microland μια καινουρια συσκευη εισαγωγη intersys μεσω altec !! ειδα και τις σφραγιδες στο κουτι. η εισαγωγη γινεται μεσω altec, αλλα στο τηλεφωνο τεχνικης βοηθειας δεν γνωριζουν τις ρυθμισεις της συγκεκριμενης συσκευης. τωρα εχω ηχο σαν καποις να με πυροβολει συνεχεια στο κεφαλι.
καποια λυση?

yianniscan
15-06-07, 04:47
Web interface έχει; Αν μπορείς ανέβασε τα screenshots.

mperpis
15-06-07, 15:20
οι κλησεις μεσω virtual No γινοντει κανονικα χωρις προβλημα. στις κλησεις τηλεφωνου ο συνομιλητης ακουει κανονικα, εγω τιποτα. χρησιμοποιω την υπηρεσια i-call out (δεν εχω ακομα τηλεφωνικο αριθμο για i-call in. σε ενα pda εχω εγκαταστησει το sjphone αι οι συνομηλιες μου γινονται κανονικα. εχω δοκιμασει απειρους συνδιασμους αλλα τιποτα. εχω κατεβασει ενα firware (wip330_v1_01_00) που λενε οτι μετατρεπει το wip330 σε skype αλλα δεν ειναι official και δεν το εμπιστευομαι εξαλλου η skype εχει γινει ασυμφορη. καθε βοηθεια ευπροσδεκτη
ευχαριστω
18453

18454

18455

18456

18457

mperpis
18-06-07, 12:24
περιμενοντας καποια λυση για το προβλημα που αντιμετωπιζω με τον ηχο, εβαλα ενα παλαιοτερο firmware της linksys το οποιο περιεχει ΕΠΙΠΛΕΟΝ SKYPE και messager. στα νεωτερα firmware η cisco φροντισε να εξαφανιση το skype και αυτο διοτι εθεσε σε κυκλοφορια συσκευες μονο skype. το firmware αυτο εχει γινει πλεον δυσευρετο και θα το κατεβασετε μονο απο εδω: http://forum.skype.com/index.php?showtopic=60001&st=0&gopid=407384& προσοχη στην σελιδα οι εχοντες παλαιοτερο firmware απο 1.00.06 πρεπει ενδιαμεσα να βαλουν το https://www.wip330.com/R3/wip330_sbe.bin και κατοπιν το http://barbot.co.uk/db5/00498/barbot.co.uk...30_v1_01_00.bin. μετα την εγκατασταση και προκειμενου να δουλεψει το skype, κανετε factory default και μετα οι ρυθμισεις skype(username, pwd, area code:0030) μετα κανετε τις ρυθμισεις sip.
η συσκευη δουλευει αψογα σαν skype, αλλα με το ιδιο προβλημα του ηχου που αντιμετώπιζα σαν voip δηλαδη οι αλλοι με ακουνε αλλα εγω οχι. περιμενω καποια λυση απο εσας.
χθες, ελαβα ενα μειλ απο skype, οτι αρχισε να ισχυει και στην χωρα μας το skype pro. πληρωνεις 2 ευρω τον μηνα απο τον λογαριασμο σου και εχεις απεριοριστες κλησεις προς σταθερα εθνικα και διεθνη, πληρωνοντας ενα τελος σε καθε κληση (connection fee)0.045 ευρω και μιλας οσο θελεις. το δοκιμασα και μιλουσα ανετα.
αυτα προς το παρων και ευχαριστω καθε εκδηλωση ενδιαφεροντος για βοηθεια

mperpis
22-06-07, 20:14
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ....... ΤΙΠΟΤΑ? ΚΑΝΕΝΑΣ?

mperpis
22-06-07, 20:15
:whistle:


IS ANYBODY OUT THERE?







LOST IN SPACE

@ ADSLgr.com All rights reserved.