PDA

Επιστροφή στο Forum : pci-ide



avatarious
23-09-04, 21:16
Καλησπέρα, έχω ένα πρόβλημα οποιος μπορεί ας βοηθήσει:Έχω δύο σκληρούς ένα dvd recorder,ένα dvd-rom και ένα cd recorder αλλά τέσσερις ide στην motherboard.Ρωτάω ένα φίλο, μου λέει πάρε pci-ide controller που σου δίνει άλλες δυο ide.Αγόρασα ένα chronus "2 serial ata+ 1 parallel pci adapter", και πάω μέσω της 42πινης υποδοχής του adapter να συνδέσω το cd recorder.Τζίφος,δε μπουτάρει.Βγάζω την 42πινη από το recorder και τον adapter,μπουτάρει και εγκαθιστώ το software του adapter (ali raid utility) και κάνω επανεκκίνηση.Απο εκείνη τη στιγμή όσο ο adapter ειναι στην pci slot δεν μπουταρει αλλα βγάζει μηνυμα press ctrl-a configure bios-raid application.Επίσης παρατηρώ και διορθώστε με αν κάνω λάθος ότι ο adapter (sata 150) είναι μόνο για σκληρούς δίσκους και όχι για άλλους drives.Τι πρέπει να κάνω τώρα?πήρα λάθος συσκευή?Ευχαριστώ

dantouan
23-09-04, 22:03
Αγόρασα ένα chronus "2 serial ata+ 1 parallel pci adapter", και πάω μέσω της 42πινης υποδοχής του adapter να συνδέσω το cd recorder.


Πανω εκει μπορεις να συνδεσεις μονο σκληρους δισκους και οχι cd συσκευες...

sdikr
23-09-04, 22:31
οι μόνοι που ξέρω να δίνουν δυνατότητα για atapi συσκευές ήταν οι Highpoint 366

avatarious
24-09-04, 00:13
δε θα πιστεψετε το γεγονός ότι μετα από 4 ώρες δοκιμών απλά απεγκατέστησα τους drivers και τους ξαναπέρασα και όλα φτιάχτηκαν.Δε με ενδιέφερε ιδιαίτερα που είναι μόνο για σκληρούς,έβαλα το σκληρό στον adaptor,to recorder στη motherboard και τελείωσα.Ευχαριστώ για τη βοήθεια και τι άλλο θα δούμε...

EgwEimai
24-09-04, 19:31
Έχε μόνο το όύ σου. Με τόσες συσκευές μην έχεις προβλήματα θερμοκρασίας. Εγώ έχω 5 σκληρούς και 2DVDs και αναγκάστηκα να πάρω κουτί από server...

@ ADSLgr.com All rights reserved.