PDA

Επιστροφή στο Forum : Ληξη 24μηνου συμβολαίου Double Play. Τι ισχύει?



Stilskin
02-02-16, 11:57
Θα ήθελα να ρωτήσω τι ισχύει όταν λήξει το 24μηνο συμβόλαιο στην Wind? Στις περισσότερες των περιπτώσεων ξέρω οτι επικοινωνούν απο το τμήμα προσφορών για 24μηνο νεο συμβόλαιο το οποίο περιέχει και κάποια προσφορά. Αν για κάποιο λόγο δεν προχωρήσεις σε καινούρια σύμβαση τι γίνεται και απλά συνεχίσεις να είσαι συνδρομητής της εταιρείας? Πληρώνεις όλο το ποσό χωρίς την εκπτωση της προσφοράς και το συμβόλαιο μετατρέπεται σε αορίστου χρόνου (και μπορείς να φύγεις χωρίς ποινή προωρης διακοπής συμβολαίου) ή ξεκινά 24μηνη καινούρια δεσμευση?

Η δική μου περίπτωση είναι λίγο περίεργη και θα εξηγήσω τι εννοώ. Η τηλεφωνική γραμμή άνηκε στην αδερφή μου και το διετές συμβόλαιο έληγε 31 Δεκεμβρίου 2015. Στις 27 Δεκεμβρίου έκανα αίτηση αλλαγής ονοματος στην γραμμή για να περάσει στην κατοχή μου και όταν με καλούσαν για προσφορά ανανέωσης τους εξηγούσα την περίπτωση. Η απάντηση τους ήταν εντάξει θα επικοινωνήσουμε όταν ολοκληρωθεί η μεταβίβαση της γραμμής στο όνομα μου. Πέρασαν οι γιορτές και το είχα αμελήσει να επικοινωνήσω για ανανέωση του συμβολαίου.
Ηρθε ο λογαριασμός του Double Play απο τα 22.90 που πλήρωνα ανέβηκε στα 28.50 για το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα. Μιλάω με την εξυπηρέτηση πελατών για κάποια προσφορά και ακούω τα 2 εξής περίεργα.Οτι είμαι νεος συνδρομητής και δεν εμφανίζεται στο σύστημα κάποια προσφορά για την σύνδεση μου και οτι ενεργοποίηθηκε καινούρια 24μηνη δέσμευση που σε καμία περίπτωση δεν ειπώθηκε κάτι τέτοιο ούτε απο το κάταστημα όταν έκανα την αίτηση μεταβίβασης αλλά ούτε και απο την εξυπηρέτηση πελατών στο τηλεφωνικό κέντρο.
Αν θέλω να σπάσω το συμβόλαιο με ενημέρωσαν οτι θα κληθώ να πληρώσω 160 ευρώ ως ποινή πρόωρης διακοπής.
Για τώρα δεν σκέφτομαι να κάνω κάτι αλλά μόλις ενεργοποιηθεί το Vdsl στο Περιστέρι σκέφτομαι να κάνω αίτηση σε άλλο πάροχο γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος απο την αντιμετώπιση της Wind. Αν παραμείνει αυτή η τιμή στο πρόγραμμα μου και μεταβώ σε άλλο πάροχο με καλύτερη προσφορά τα 160 ευρώ της ποινής μειώνονται αρκετά απο την διαφορά που θα κληθώ να πληρώσω σε βάθος διετίας.

Υπάρχει περίπτωση μόλις δούν την αίτηση για μεταφορά σε άλλο πάροχο να επανέλθουν με αντιπροσφορά? Γιατί όταν ενεργοποιηθεί η Vdsl γίνεται νεο διετές συμβόλαιο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.