PDA

Επιστροφή στο Forum : Τυχαία disconnect / προβλήματα με IP assignment.



nantito
19-04-07, 06:22
Χαίρετε,

Είμαι κάτοχος μιας γραμμής ADSL 2048 conn-x από τον Σεπτέμβρη περίπου, συνδέομαι στο DSLAM γλυφάδας. Ανέκαθεν αντιμετώπιζα διάφορα μικροπροβλήματα με τη σύνδεσή μου, όχι τίποτα σοβαρό, συνήθως τυχαία "disconnects" (όταν έπαιζα online games) μία τουλάχιστον φορά την ημέρα για περίπου πέντε λεπτά. Χρησιμοποιούσα το jetspeed 520 του ΟΤΕ, ένα μόντεμ που μου είχε δημιουργήσει προβλήματα ανέκαθεν κυρίως με τα "μπουκώματα" όταν έτρεχα κάποιο p2p. Το μόντεμ συνήθιζε να κάνει επανεκκίνηση στη γραμμή ADSL (ποτέ μου δεν είχα ψάξει τι ακριβώς ήταν, δηλαδή αν έχανε το συγχρονισμό ή δέν έπαιρνε IP από το DSLAM). Απλά κάθε φορά έβριζα, και μετά από 1-2 reset (μερικές φορές και hardware) η σύνδεση είχε αποκατασταθεί και συνέχιζα.

Το downtime από τα τυχαία disconnects ήταν πάντα μικρό. για αυτό και δεν έμπαινα στον κόπο να αναζητήσω πρόβλημα κάπου αλλού εκτός από το μόντεμ, το οποίο κατηγορούσα συνεχώς για ό,τι συνέβαινε!

Μέσα στον μάρτιο τα disconnects άρχισαν να γίνονται πολύ ενοχλητικά, και αποφάσισα να ψάξω τα forum σας για να βρω εάν και άλλοι χρήστες αντιμετωπίζουν συνεχόμενα τέτοια προβλήματα. Παρόλο που υπήρχαν αναφορές για την προβληματική λειτουργία του jetspeed 520, υπήρχαν και ορισμένοι χρήστες που ήταν ικανοποιημένοι, υποστηρίζοντας πώς με μικρο ρυθμίσεις (αύξηση συνδέσεων μέσω τελνετ, κάποιες άλλες κρυφές ρυθμίσεις και αναβαθμιση firmware) έπαιζε μια χαρά. Κάπου πριν το πάσχα έκανα αναβάθμιση firmware στο jetspeed 520, και από εκείνη την ημέρα τα είδα όλα. Με το που άνοιγα το παραμικρό p2p, μέσα σε 1 λεπτό το πολύ η σύνδεσή μου έκανε τραμπάλα. Συγκεκριμένα, κάνοντας ping προς διάφορες διευθύνσεις (συνήθως την www.google.com) (http://www.google.com%29), 1 πακέτο πέρναγε, 5 έκαναν timeout, παρόμοια συμπεριφορά και στο web browsing, όταν μετά από πολλά refresh συνδεόταν στην σελίδα, κάπου στη "μέση του φορτώματος" σταματούσε κτλ. Το πρόβλημα εντοπίστηκε, χρειάστηκε να αλλάξω στα services, το ipfilter από το επίπεδο "low" σε "none" και τα πράγματα επανήλθαν στους παλιούς ρυθμούς.

Λέω παλιούς, γιατί παρόλο τις ρυθμίσεις που έκανα στo jestpeed και την αναβάθμιση του firmware, συνέχιζα να είχα τυχαία, μικρής διάρκειας disconnects 1-5 φορές τη μέρα (κατά μέσο όρο). Κάποια μέρα πριν τη μεγάλη εβδομάδα, εμφανίστηκε το πρωί ξανά ένα νέο disconnect. Η διάρκειά του όμως αυτή τη φορά ήταν πολύ μεγαλύτερη, όσο και να έκανα reboot το jetspeed (όπως είπα, με 1-2 reboot το πρόβλημα έφτιαχνε). Μισή ώρα αργότερα πήρα τηλέφωνο το helpdesk, αυτοί με παρέπεμψαν στο 1272 (νομίζω), εκεί μου είπαν πως το μόντεμ συγχρονίζεται με τη γραμμή, αλλά για κάποιο λόγο το DSLAM δεν μου αναθέτει IP. Μου είπα να δηλώσω βλάβη στον ΟΤΕ, όπως και έκανα. Εκεί με ενημέρωσαν πως αντιμετώπιζαν κάποιο τεχνικό πρόβλημα με το DSLAM, υπήρχε scheduled downtime για 3 ώρες και να δοκιμάσω αργότερα.

Από αυτό το σημείο, άρχισα να υποψιάζομαι πως τα προβλήματα μπορεί να είχαν σαν πηγή τον ISP, και όχι το δύστυχο το jetspeed 520. Έκτοτε, βρήκα και ένα diagnostic tool που είχε ενσωματωμένο το μόντεμ, με το οποίο έκανε διάφορα τεστ για την γραμμή. Κάθε φορά λοιπον που εμφανιζόταν ένα νέο disconnect, έτρεχα το diagnostic, και επί το πλείστον "κόλλαγε" στο "authenticating with server". Ταυτόχρονα πέρναγε με επιτυχία τα τέστ σχετικά με το συγχρονισμό του μόντεμ με τη γραμμή.

Με λίγα λόγια, για κάποιο λόγο "έχανε" την assigned IP και δεν μπορούσε να πάρει νέα μέχρις ότου να κάνω 2-3 reboot. Χαρακτηριστικό ήταν, πως εάν άφηνα το μόντεμ δίχως reboot, δεν υπήρχε περίπτωση να αποκατασταθεί η σύνδεση απο μόνη της, όση ώρα και να το άφηνα. Σε κάποια φάση έφτασα στο αμήν, και αποφάσισα να στείλω το jetspeed, και να πάρω ένα νέο. Και ιδού, τη δευτέρα παρέλαβα το Zyxel p-661h-D1 , ελπίζοντας να βρω τη σωτηρία μου από τα τυχαία disconnects που είχα. Το ρύθμισα εύκολα, συνδέθηκα κάνοντας το σταυρό μου όλα να πάνε καλά.

Και, ω, τι έκπληξη, ξανά νέο "disconnect"! DSL Status UP, WAN information : 0.0.0.0 (no assigned IP). Κάνοντας "reset ADSL line" από το Diagnostics > DSL Line , τα πράγματα έφτιαχναν μετά από πέντε λεπτά πάλι. Από την δευτέρα λοιπον, είχα τουλάχιστον 5 φορές disconnects τα οποία με εκνεύρισαν, με κορυφαίο ένα στις 5 το πρωί 19/4 (σήμερα πέμπτη). DSL line up, υπήρξε assigned IP στο μόντεμ, και δεν μπορούσα να κάνω ping τίποτα έξω απο το domain otenet.gr . Συγκεκριμένα κάνοντας tracert προς οποιονδήποτε προορισμό, πάντα κόλλαγα στο 2ο hop. Έκανε resolve ολα τα domains, αλλά δεν "πέρναγε" τίποτα προς τα έξω.


C:\>tracert www.forthnet.gr

Παρακολούθηση της διαδρομής προς: www.forthnet.gr [193.92.150.50]
με μέγιστο πλήθος αναπηδήσεων 30:

1 5 ms 11 ms 11 ms 192.168.1.99
2 23 ms 10 ms 22 ms athe10ka-l1.otenet.gr [62.103.129.10]
3 22 ms 22 ms * vlan55-k2.otenet.net [62.103.14.193]
4 11 ms 21 ms 23 ms 62.103.6.145
5 * * * Εξαντλήθηκε το χρονικό όριο της αίτησης.
6 11 ms 22 ms 21 ms athe-GSRb-ge23.otenet.net [62.103.7.4]
7 11 ms 22 ms 22 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
8 11 ms 13 ms 22 ms athe-iX-ge01.otenet.net [62.103.6.67]
9 23 ms 21 ms 22 ms forthnet.aix.gr [195.130.89.3]
10 24 ms 22 ms 23 ms aix04-forthnet.forthnet.gr [212.251.94.61]
11 23 ms 23 ms 22 ms core-ath-07.forthnet.gr [194.219.227.101]
12 23 ms 12 ms 23 ms serv-ath-05.forthnet.gr [194.219.227.205]
13 24 ms 12 ms 12 ms www.forthnet.gr [193.92.150.50]

Η παρακολούθηση ολοκληρώθηκε.Το παραπάνω tracert είναι από αργότερα, όταν μετά απο 2 reset ADSL line η σύνδεση αποκαταστήθηκε. Όταν είχα το πρόβλημα, από το 3ο hop και μετά όλα ήταν αστεράκια.

Αφού σας κούρασα περιγράφοντας όλη την ιστορία μου, ας κάνω τις ερωτήσεις μου:

1. Επειδή πιστεύω πως οι πληροφορίες που έδωσα είναι ελλειπείς, θα ήθελα να μου πείτε τι παραπάνω τεστ πρέπει να τρέξω για να εντοπίσω το πρόβλημα, δεδομένου ότι πρέπει να περιμένω το τυχαίο d/c.
2. Θα μπορούσε κάποιος προγνωστικά να μου πει που υπάρχει το πρόβλημα; Αισθάνομαι πως έχει να κανει με κάτι εκτός της εμβέλειας μου (ISP / dslam). Εάν είναι όντως έτσι, τι θα μπορούσα να κάνω; Δηλαδή με ποιόν τρόπο να απευθυνθώ στον ΟΤΕ για την περιγραφή του προβλήματος;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέσατε να το διαβάσετε.

Doxaios
19-04-07, 13:28
Εγώ έχω καταλάβει οτι ενώ σε μία περιοχή ένα modem μπορεί να πετάει και να μην υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα ,σε άλλη περιοχή να γίνεται πανικός.Τον λόγο δεν τον ξέρω εγώ πάντως με το προηγούμενο που είχα(usr9107) ενώ αρκετοί το αναφέραν σαν ένα αρκετά καλό router εγώ είχα 45 αποσυνδέσεις την ημέρα!Το άλλαξα με άλλης μάρκας router και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.Ποιος να ξέρει τί παίζονται...Δοκίμασε να βάλεις ένα άλλο και εσύ.

sada12
23-04-07, 08:33
τα ίδια ακριβώς έχω και εγώ, απο της αρχές Απριλίου ξεκίνησαν σε εμένα, και συνεχίζουν. Εγω έχω ανα zyxel 650H το οποίο δεν συνχρονίζει μόνο στην δική μου γραμμή. Σε όλες τις άλλες γραμμές στην πόλη δουλεύει κανονικά (δοκιμές σε 5-6 άλλες γραμμές). Αυτές της μέρες έχω ένα δανεικό zyxel 660 και δουλεύει μια χαρά χωρίς να κάνει disconnect ακόμα. Δες επίσης και εδω που συζητίεται το ίδιο θέμα. (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=91450)

@ ADSLgr.com All rights reserved.