PDA

Επιστροφή στο Forum : αλλαγη ip σε ρουτερ οτε zte



lambrosg7
04-02-16, 21:10
Καλησπερα!εχω 2 ρουτερ zte του οτε και θελω να κανω το 2ο ριπιτερ. Μου το ειχε φτιαξει ενας τεχνικος αλλαζοντας καποιες ip ισως και στα δυο ρουτερ και δουλευε κανονικα.εκανα πριν λιγο καιρο ρισετ στο 2ο ρουτερ γιατι ξεχασα τον κωδικο του ασυρματου και δεν ξερω πως να τοκανω παλι..κ δεν εχω επαφη με αυτον που το εκανε την προηγουμενη φορα!ξερει κανενας;

sweet dreams
04-02-16, 21:48
:welcome:

Interface Setup >> LAN >> Router Local IP >> IP Address >> Aλλαγή >> Save. Αλλά για να κάνεις το δεύτερο Access Point χρειάζονται και άλλες ρυθμίσεις.

- - - Updated - - -

Ενσύρματη σύνδεση router με Access Point

Ρυθμίσεις συνοπτικά

1: Διαφορετική IP στις 2 συσκευές και στο ίδιο υποδίκτυο (π.χ. modem/router 192.168.1.1, Access Point 192.168.1.250 ).

2: Η IP του Access Point να βγεί έξω από το εύρος του DHCP Server του modem/router (αφού μειώσουμε το εύρος του) ή να καταχωρηθεί, αν υπάρχει, στο Address Reservation.

3: Να κλείσουμε στο Access Point τον DHCP Server και το ΝΑΤ και αν υπάρχει ρύθμιση για Bridge Mode να ενεργοποιηθεί και αυτή.

4: Ρύθμιση του WLAN των συσκευών και όταν τελειώσουμε με τις ρυθμίσεις κάνουμε επανεκκίνηση και στις 2 και τις συνδέουμε μεταξύ τους.

Ρυθμίσεις αναλυτικά και με screenshots στα παρακάτω Links

http://www.adslgr.com/forum/threads/892050-Βοήθεια-με-setup-δυο-ρουτερς!?p=5768778#post5768778

http://www.adslgr.com/forum/threads/916639-προσθήκη-wireless-router-σε-υπάρχον-wireless-modem-router-solved?p=5869939#post5869939

lambrosg7
04-02-16, 21:49
Αυτο το θυμομουνα αλλα δεν το δεχεται. Λεει dhcp ip pool can not contain router local ip. Δεν θυμαμαι αν ειχε αλλαξει και καποια ρύθμιση στο κεντρικο ρουτερ

sweet dreams
04-02-16, 21:51
Πρέπει να αλλάξεις και το ip pool στον DHCP Server αλλά δεν φτάνει αυτό, κοίταξε τις αναλυτικές οδηγίες που σου έχω ανεβάσει.

lambrosg7
09-02-16, 09:09
Ευχαριστω πολυ! Πετυχε!

finos
01-11-20, 00:13
Καλησπέρα.
Έχω κάνει το router (από wind) αυτό ap με τις οδηγίες που αναφέρθηκαν ποιο πάνω. Όμως μερικα κινητα τηλέφωνα δε βλέπουν τι δυκτιο(192.168....) , ακόμη και με static ip ή άλλες φορές θα με αφήσει να μπω στο εσωτερικό δυκτιο αλλά όχι στο Internet ( με σωστα dns)
Τι θα μπορούσα να ελενξω;
Το πρόβλημα είναι πολύ random μπορεί να παίξει κατευθείαν ή μετά από 10 restart του h108 και on off του wifi στο κινητό

@ ADSLgr.com All rights reserved.