PDA

Επιστροφή στο Forum : Κληση σε τροχαια για παρανομο παρκαρισμα



MANTHES
04-02-16, 21:24
Εχω ενα θεμα με ενα γειτονα και επειδη δεν βγαινει γενικα ακρη μαζι του θελω να κανω καταγγελια για το μηχανακι που εχει παρκαρισμενο στο πεζοδρομιο (θα παρακαλεσω να μην παει η κουβεντα στο γιατι θελω να το κανω, να μιλησω μαζι του κτλ γιατι αν επιτρεποταν θα επρεπε να φαει πολυ ξυλο)

Θελω να μαθω τι ισχυει σε αυτες τις περιπτωσεις.
1. Αν καλεσω βραδυ θα ασχοληθει η τροχαια ή λογω οτι θα ειναι μονο το προσωπικο της βαρδιας δεν θα δωσουν σημασια;
2. Επισης ισχυει πως αν τους καλεσω και του κοψουν κληση μπορω να παρω μετα απο μια ωρα αν δεν το εχει απομακρυνει;
3. Υπαρχει η δυνατοτητα μετα πχ απο την πρωτη κληση να ζητησω να του παρουν τις πινακιδες ή να ερθει γερανος;
4. Η κληση γινεται στο 100 ή πρεπει να ψαξω να βρω ποια τροχαια βρισκεται πιο κοντα στην περιοχη;

Θα εκτιμηθουν δεοντος οι απαντησεις απο κατοικους στην Θεσσαλονικη καθως εδω πανω ειναι πιο χαλαρα τα πραγματα

kontinos
04-02-16, 21:58
Στην γειτονια του μαγαζιου, υπαρχει εντονα αυτο το προβλημα, και ενοχλει κυριως διοτι εχουμε και τρεις ανθρωπους με αναπηρικο καροτσι εκει γυρω, και αφορα τοσο παρκαρισμενες μηχανες στο πεζοδρομιο, οσο και αυτοκινητα που κλεινουν τις ραμπες για τα αναπηρικα.
Τηλεφωνο στην τροχαια της περιοχης κι ερχονται για τετοιο λογο συνηθως, και κοβουν κληση.
Απομακρυνση οχηματος δεν εχει υπαρξει μεχρι τωρα.
Για τα 2,3 δεν γνωριζω, αλλα φανταζομαι η τροχαια κανει ο,τι προβλεπει ο νομος, οχι ο,τι ζητησεις. Επισης το προστιμο ειναι τιμωρια για μια παραβαση, δεν νομιζω για την ιδια παραβαση να υπαρχουν προσθετα και επιπλεον μετρα διοτι ο αλλος δεν πηρε πρεφα την παραβαση του εντος μιας ωρας...

vasilimertzani
05-02-16, 01:04
στο 100 θα παρεις και θα δηλωσεις για την παραβαση.Οταν ερθουν απαιτεις να παρουν και τις πινακιδες.ειναι στην παραβαση.Μετακινηση δεν θα γινει .

MANTHES
05-02-16, 01:14
Αυτο μπορει να γινει και αργα το βραδυ ή καλυτερα να περιμενω το μεσημερι; Φοβαμαι μηπως επειδη ειναι αργα δεν ενδιαφερθουν και μπουν στην λογικη οτι τους καλω ασκοπα (ασχετως που υπαρχει παραβαση φυσικα)

vasilimertzani
06-02-16, 00:40
οποτε θες γινεται.
αν δυσανασχετουν ζητας τα στοιχεια του τηλεφωνητη.Αν και διαφωνω με αυτες τις λυσεις βεβαια.

MANTHES
06-02-16, 00:57
Τι να πω και εγω που εχω αλλεργια σε αυτες τις λυσεις αλλα προκειμενου να φαει ξυλο και να βρω τον μπελα μου θα την προτιμησω.

Δυστυχως πηρα 2 φορες τηλεφωνο. Μια το μεσημερι και μια αρκετα αργοτερα. Υποτιθεται πως περασε η τροχαια αλλα ουτε κληση αφησαν ουτε τιποτα. Και ειδικα το μεσημερι ειμαι απολυτως βεβαιως πως δεν περασαν. Μου ειπαν μαλιστα απο το τηλεφωνικο πως αν θελω να μαθω για το αποτελεσμα της καταγγελιας θα πρεπει να κατεβω στο κεντρο να κανω αιτηση. Ιστοριες για αγριους πραγματικα αν υποθεσουμε πως θεωρουν οτι δεν ειναι παρανομη μια μεγαλη μηχανη στο πεζοδρομιο

vasilimertzani
06-02-16, 01:27
Τι να πω και εγω που εχω αλλεργια σε αυτες τις λυσεις αλλα προκειμενου να φαει ξυλο και να βρω τον μπελα μου θα την προτιμησω.

Δυστυχως πηρα 2 φορες τηλεφωνο. Μια το μεσημερι και μια αρκετα αργοτερα. Υποτιθεται πως περασε η τροχαια αλλα ουτε κληση αφησαν ουτε τιποτα. Και ειδικα το μεσημερι ειμαι απολυτως βεβαιως πως δεν περασαν. Μου ειπαν μαλιστα απο το τηλεφωνικο πως αν θελω να μαθω για το αποτελεσμα της καταγγελιας θα πρεπει να κατεβω στο κεντρο να κανω αιτηση. Ιστοριες για αγριους πραγματικα αν υποθεσουμε πως θεωρουν οτι δεν ειναι παρανομη μια μεγαλη μηχανη στο πεζοδρομιο

α δεν καταλαβες,πρεπει να εισαι παρων.ακομα και μπροστα απο παρκινγκ να εχουν σταθμευσει και να το εχουν κλεισει αν δεν εισαι παρων την κανανε.

MANTHES
06-02-16, 01:35
Κανεις απο το τηλεφωνικο δεν μου ειπε κατι τετοιο ουτε την πρωτη ουτε την δευτερη φορα. Η μονη απαντηση που πηρα ειναι πως για να μαθω τι επραξαν με την καταγγελια θα πρεπει να κανω μια αιτηση. Στην χειροτερη θα μου ελεγαν πως αφου δεν ημουν εκει εφυγαν

vasilimertzani
07-02-16, 22:21
Εμενα σε παρκαρισμενο οχημα μπροστα στο parking μου επρεπε να ειμαι παρων.Ηρθαν και μεχρι να κατεβω κατω εφυγαν.
Το συστημα,δεν αλλωστε το μοναδικο στο ρημαδοτοπο μας χωλαινει.Κανονικα θα επρεπε να περναει http://news247.gr/eidiseis/politiki/panoushs-epanerxetai-o-astynomos-ths-geitonias-tha-vgaloyme-1500-astynomikous-se-peripolies.3295625.html
και να τακτοποιει καθε

@ ADSLgr.com All rights reserved.