PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα συνδεση



nokian82
05-02-16, 10:57
Εχω κανει μια νεα αιτηση για ΟΤΕ στο χωριο εδω και μια βδομαδα.

Ηρθε ο τεχνικος ειδε την γραμμη μου, μου ειπε τον αριθμο τηλεφωνου δουλευει κιολας και ολα καλα.

Αλλα λενε ακομα δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη ιντερνετ.

Δεν ειναι λιγο κουλο αυτο;

sweet dreams
05-02-16, 11:32
Γιατί να είναι κουλό;; είναι δύο διαφορετικά πράγματα φορτωμένα στην ίδια γραμμή.

nokian82
05-02-16, 11:40
Απλα εχει περασει μια βδομαδα και ακομα τιποτα.

Ποτε δεν ειχα τετοιο θεμα. Παντα με την γραμμη ειχα κ ιντερνετ μαζι απο την αρχη της συνδεσης.

sweet dreams
05-02-16, 11:52
Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά :) ενόχλησε τους πάλι μετά από 2~3 μέρες.

nokian82
05-02-16, 11:54
Τους πηρα σημερα κ η κοπελα απο το τεχνικο τμημα μου ειπε δεν γνωριζει γιατι!

Κ οτι δεν εχουν εκδοθει οι κωδικοι μου κιολας!

Κριμα και ηθελα σημερα να εχω ιντερνετ.

nokian82
08-02-16, 10:19
Για το αστειο της ιστοριας παντως,

οπως ειχα πει, πηρα τηλεφωνο το πρωι της Παρασκευης στην cosmote και τους ειπα να μου δωσουν τους κωδικους μου για να συνδεθω σε δικο μου modem και μου ειπε η κοπελα πως δεν εχει ενεργοποιηθει η γραμμη μου και πως οταν γινει θα ειδοποιηθω με email καθως και θα μου στειλουν sms στο κινητο με τους κωδικους!

Την Παρασκευη το βραδυ ειπα να ξανα παρω τηλεφωνο μπας και,

μιλησα με μια αλλη κυρια και αμεσως εκανε τις διαδικασιες για να ερθουν με μηνυμα στο κινητο μου οι κωδικοι!

Ετσι και εγινε, μου τους εστειλε και το αλλο λεπτο συνδεθηκα χωρις να εχω παραλαβει ακομα το νεο μοντεμ του ΟΤΕ μιας κ το εστειλαν ταχυδρομικος και θα ερθει αν οχι σημερα σημερα απο Τεταρτη.


Απλα μου φανηκε περιεργο που αυτο το διαστημα μιλουσα με τον ΟΤΕ παντα επαιρνα τηελφωνο 2 φορες και ολο μου ελεγαν διαφορετικα πραγματα.

Την μια μου ειπαν οτι δεν μπορω να κανω νεα αιτηση γιατι εχω ενα υπολοιπο απο παλια γραμμη.

Ξανα πηρα μετα και εκανα κανονικα αιτηση!

Ολα καλα παντως μεχρι στιγμης.

sweet dreams
08-02-16, 10:35
Τα γνωστά... είναι που θα πέσεις. Εμένα πρόσφατα για μια ερώτηση για το Netmod από την ISDN γραμμή με έστειλε στο 13818 που είναι για εταιρικούς πελάτες, μου εξήγησαν οι άνθρωποι ευγενικά ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και κακώς που μου είπαν να πάρω εκεί, πήρα πάλι στο 13888 και άλλη μετά το έδωσε βλάβη κανονικά και με πήρανε από το τεχνικό τμήμα, ευτυχώς που δεν έχουμε χρέωση στα τηλέφωνα. :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.