PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet: Τιμολογιακές αλλαγές από 10/02/2016



Σελίδες : [1] 2

romankonis
05-02-16, 13:59
Η Forthnet A.E. σας ενημερώνει ότι από 10/02/2016, οι κλήσεις από το σταθερό δίκτυο της Forthnet προς τον αριθμό τηλεφωνικής εξυπηρέτησης 13831 χρεώνονται 0,0295 ευρώ/λεπτό (περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ).

Πηγή : Forthnet (http://www.forthnet.gr/News.aspx?a_id=8071)

romankonis
05-02-16, 13:59
Είστε απαράδεκτοι!!!! Δεν το περίμενα! Μόνο στην Ελλαδα γινονται τέτοια πράγματα!

Πρώτα κάντε αξιόπιστη δουλειά και την εξυπηρέτηση και να έχετε της δικές σας γραμμές όχι ενικιαζόμενα του ΟΤΕ!

Είστε απαράδεκτοι!!!!!!

Η Forthnet A.E. σας ενημερώνει ότι από 10/02/2016, οι κλήσεις από το σταθερό δίκτυο της Forthnet προς τον αριθμό τηλεφωνικής εξυπηρέτησης 13831 χρεώνονται 0,0295 ευρώ/λεπτό (περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ).

nnn
05-02-16, 14:05
Χρέωση ανά λεπτό και όχι ανά κλήση τουλάχιστον, θα περιμένεις κάνα τέταρτο να μιλήσεις και θα στα πάρουν καλά :down:

iml
05-02-16, 14:11
Ότι να 'ναι. Με τηλεφωνική αναμονή στο θεό η Forthnet βάζει και χρέωση ανά λεπτό. Τώρα θα πληρώνουμε κιόλας ό..σο θα περιμένουμε στη γραμμή προτεραιότητας για να μας ρωτάει το ποίημα πόσα λαμπάκια έχει αναμμένα το router.

nnn
05-02-16, 14:13
Και σε κλήσεις μέσα από το δίκτυο της, που δεν έχουν κόστος κανονικά.

romankonis
05-02-16, 14:16
Δεν έχω λόγια...

Τώρα πληρώνω 24.90 για unlimited σταθερό και 720 λεπτά προς κινητά και ADSL έως 24 και σε λίγο για την κλήση στο 13831 ανά λεπτό...μου λένε για να πάω σε VDSL πληρώνω 20 ευρώ για μεταφορά γραμμής σε VDSL και 10 ευρώ επιπλέον για VDSL στον λογαριασμό κάθε μήνα, σύνολο 34.90....πάω στη WIND)))

Aligator21
05-02-16, 14:17
Υπάρχει πάντα ο εναλλακτικός αριθμός που ελπίζω να μην τον κόψει!
Όπως και να έχει όμως είναι τρομερά απαράδεχτοι!

nnn
05-02-16, 14:17
20€ καπέλο για αναβάθμιση σε VDSL ?

romankonis
05-02-16, 14:19
Ότι να 'ναι. Με τηλεφωνική αναμονή στο θεό η Forthnet βάζει και χρέωση ανά λεπτό. Τώρα θα πληρώνουμε κιόλας ό..σο θα περιμένουμε στη γραμμή προτεραιότητας για να μας ρωτάει το ποίημα πόσα λαμπάκια έχει αναμμένα το router.

η το καλύτερο - θα κάνουμε μια επανακινήσει του router σας)))

- - - Updated - - -


20€ καπέλο για αναβάθμιση σε VDSL ?

Ναι, έτσι μου είπαν.

gcf
05-02-16, 14:19
Και ο κώδικας δεοντολογίας της ΕΕΤ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQSview/categories_view.jsp?c=28&col=blue&s=173) στα @@ τους!

Ο πάροχος εξασφαλίζει ότι διαθέτει κατάλληλους μηχανισμούς και επαρκή αριθμό προσωπικού το οποίο ασχολείται με την εξυπηρέτηση των καταναλωτών του και την τεχνική τους υποστήριξη, ώστε όταν ο καταναλωτής καλεί το τηλεφωνικό κέντρο υποστήριξης του παρόχου να μην μένει σε υπερβολική αναμονή, με την επιφύλαξη της παραγράφου 2, η οποία συνιστάται να μην ξεπερνά τα πέντε λεπτά.

Σε κάθε περίπτωση, η αναμονή των κλήσεων προς το τηλεφωνικό κέντρο υποστήριξης του παρόχου, είναι χωρίς χρέωση ή, αν αυτό δεν είναι τεχνικά εφικτό, η κλήση του καταναλωτή δεν απαντάται αν δεν υπάρχει διαθέσιμη γραμμή για την άμεση τηλεφωνική εξυπηρέτηση του καταναλωτή.

Ο πάροχος μεριμνά ώστε ο τηλεφωνικός αριθμός για βλάβες με ατελή χρέωση να εμφανίζεται ευδιάκριτα στο διαδικτυακό του τόπο, σε σημείο στο οποίο εύκολα μπορεί να έχει πρόσβαση ο καταναλωτής. Ο τηλεφωνικός αριθμός για βλάβες με ατελή χρέωση αναγράφεται στο λογαριασμό που αποστέλλει στον καταναλωτή.

iml
05-02-16, 14:21
Είναι σαν να σου λένε, αν έχεις πρόβλημα με την υπηρεσία μας που δεν δουλεύει σωστά, φύγε κατευθείαν σε άλλο πάροχο. Που να παίρνεις τηλέφωνα και να μας απασχολείς το έμπειρο και άρτια :nono: εκπαιδευμένο προσωπικό για να το λύσουμε?

cca
05-02-16, 14:23
Μα υπάρχει αριθμός για βλάβες χωρίς χρέωσηhttp://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3946 ο αριθμός που χρεώνουν είναι για γενική εξυπηρέτηση πελατών.

vaskor
05-02-16, 14:28
Προκαλεί αλγεινή εντύπωση αυτή η απόφαση της εταιρείας.
Ποιος ακριβοπληρωμένος οικονομολόγος-σύμβουλος της πλάκας πρότεινε κάτι τέτοιο? Οικονομολόγοι τεχνοκράτες της πλάκας ιστορία....
Καληνύχτα Fothnet.

Rage
05-02-16, 14:38
Ασχολιαστο.....

iml
05-02-16, 14:46
Μα υπάρχει αριθμός για βλάβες χωρίς χρέωσηhttp://www.forthnet.gr/Article.aspx?a_id=3946 ο αριθμός που χρεώνουν είναι για γενική εξυπηρέτηση πελατών.

Δεν το διαβάζεις σωστά.

"Μπορείτε να επικοινωνήσετε και τηλεφωνικά όλο το 24ώρο με την τεχνική υποστήριξη υπηρεσιών τηλεφωνίας και Broadband στο 13831 ...
Μπορείτε να δηλώσετε την βλάβη της γραμμής σας τηλεφωνικά στo 800 100 1112 (χωρίς χρέωση από όλη την Ελλάδα) όλο το 24ωρο"

pakitis
05-02-16, 15:20
Στο 800 100 1112 μπορείς να καλέσεις από κινητό; Άμα έχει χαλάσει το σταθερό δηλαδή, πως θα τους πάρω;

biggeo65
05-02-16, 15:31
Ισως το κάνουν για να μην υπάρχουν ανισότητες. :p
Εμείς που έχουμε 3-play πληρώνουμε το ίδιο ποσό από την αρχή για κλήση στο 18381.
Ευτυχώς όπως γράφτηκε παραπάνω υπάρχει κι ο εναλακτικός.

Αλλά όλη η φασαρία γίνεται για 0.25€ το δεκάλεπτο. Που μαζί με την αναμονή δεν μιλάς τόσο.
Δυο φορές τους χρειάστηκα τον προηγούμενο μήνα,πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητη,
μίλησα σύνολο 5 λεπτά,χρέωση 12 λεπτά του ευρώ. Από 29.90€ πήγε στα 30.02€

Μικρό το κακό, όταν για τις ίδιες υπηρεσίες στον OTE πρέπει να δώσω 20€ παραπάνω
2-PLAY στην Vodafone είναι στα 38€,και το 2-play της WIND βγαίνει ίδια τιμή αν κάνεις 24μηνη σύνδεση.

Κάποιες φορές κι εμείς φωνάζουμε για το τίποτα. Μας "αρμέγουν" τόσα από αλλού
και δεν μιλάμε και φωνάζουμε γαι 0.10€ επιπλέον τον μήνα.

- - - Updated - - -


Στο 800 100 1112 μπορείς να καλέσεις από κινητό; Άμα έχει χαλάσει το σταθερό δηλαδή, πως θα τους πάρω;

Υπάρχει το 2119559400 για κλήση από κινητό. Αλλά ισχύει και από σταθερό.
Αν χαλάσει το σταθερό σου πας κστον γείτονα και τους καλείς στο 800 100 1112.
Δωρεάν είναι και γίνεσαι και κοινωνικός. :p

Aligator21
05-02-16, 16:12
Αλλά όλη η φασαρία γίνεται για 0.25€ το δεκάλεπτο. Που μαζί με την αναμονή δεν μιλάς τόσο.
Δυο φορές τους χρειάστηκα τον προηγούμενο μήνα,πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητη,
μίλησα σύνολο 5 λεπτά,χρέωση 12 λεπτά του ευρώ. Από 29.90€ πήγε στα 30.02€


Μην το βλέπεις σε ατομικό επίπεδο. Δες το ως αισχροκέρδεια στο σύνολο της. Γιατί δεν είσαι μόνο εσύ πελάτης τους.
Βάλε το ποσό που ανέφερες επί Χ συνδρομητές τους.

anderm
05-02-16, 16:37
Από το καλό στο καλύτερο αυτή η εταιρεία :D

Rookie
05-02-16, 16:49
Ισως το κάνουν για να μην υπάρχουν ανισότητες. :p
Εμείς που έχουμε 3-play πληρώνουμε το ίδιο ποσό από την αρχή για κλήση στο 18381.
Ευτυχώς όπως γράφτηκε παραπάνω υπάρχει κι ο εναλακτικός.

Αλλά όλη η φασαρία γίνεται για 0.25€ το δεκάλεπτο. Που μαζί με την αναμονή δεν μιλάς τόσο.
Δυο φορές τους χρειάστηκα τον προηγούμενο μήνα,πρόβλημα με τον αποκωδικοποιητη,
μίλησα σύνολο 5 λεπτά,χρέωση 12 λεπτά του ευρώ. Από 29.90€ πήγε στα 30.02€

Μικρό το κακό, όταν για τις ίδιες υπηρεσίες στον OTE πρέπει να δώσω 20€ παραπάνω
2-PLAY στην Vodafone είναι στα 38€,και το 2-play της WIND βγαίνει ίδια τιμή αν κάνεις 24μηνη σύνδεση.

Κάποιες φορές κι εμείς φωνάζουμε για το τίποτα. Μας "αρμέγουν" τόσα από αλλού
και δεν μιλάμε και φωνάζουμε γαι 0.10€ επιπλέον τον μήνα.

- - - Updated - - -



Υπάρχει το 2119559400 για κλήση από κινητό. Αλλά ισχύει και από σταθερό.
Αν χαλάσει το σταθερό σου πας κστον γείτονα και τους καλείς στο 800 100 1112.
Δωρεάν είναι και γίνεσαι και κοινωνικός. :p

Έχοντας εργαστεί στο τηλεφωνικό κέντρο τεχνικής εξυπηρέτησης της εν λόγω εταιρίας πρέπει να σου πω οτι δεν είναι τόσο "ρόδινα" τα πράγματα , όπως τα παριγράφεις. Η αναμονή είναι πολύ μεγαλύτερη , τις ώρες αιχμής, και τις περισσότερες φορές το τεχνικό πρόβλημα δεν λύνεται στην πρωτη κλήση.
Όσο για τον ΟΤΕ που αναφέρεις κι επειδή είμαι συνδρομητής του ΟΤΕ, δεν υπάρχει χρέωση στο 13888 όταν καλείς απο σταθερό του ΟΤΕ ενω ο μέσος χρόνος αναμονής , μετα την ενοποίηση τηλεφωνικών κέντρων OTE - COSMOTE έχει μειωθεί περίπου στα 1-2 λεπτά.

Οπότε ΝΑΙ είναι νταβαντζηλίκη η χρέωση για την τεχνική εξυπηρέτηση προβλημάτων για τα οποία στο 90% δεν φταίει ο πελάτης.

paodim
05-02-16, 17:08
Με το που ληξει το συμβολαιο μου γεια σας κυριοι της Forthnet!νομιζω η παραπανω χρεωση θα πρεπε να ταν λογος λυσης του συμβολαιου χωρις προστιμο απο τους πελατες!

panosr88
05-02-16, 17:31
2-PLAY στην Vodafone είναι στα 38

21 ευρω τελικη τιμη για δυο χρονια συμβολαιο που περιλαμβανει ιντερνετ εως 24 (10-11 mbps πλεον) απεριοριστα σταθερα και 3 ωρες προς κινητα

και στην vodafone εχεις την δυνατοτητα να τους ζητησεις απο το σαιτ να σε καλεσουν χωρις να χρεωνεσαι

MIKU
05-02-16, 17:32
20€ καπέλο για αναβάθμιση σε VDSL ?

Μάλιστα 20 ευρώ για αλλαγή σε vdsl!!Όταν σε άλλο τοπικ το ανέφαιρα με ρώτησαν πόσα μου δίνει ο ΟΤΕ για διαφήμιση!ΕΛΕΟΣ!!

biggeo65
05-02-16, 18:39
Μην το βλέπεις σε ατομικό επίπεδο. Δες το ως αισχροκέρδεια στο σύνολο της. Γιατί δεν είσαι μόνο εσύ πελάτης τους.
Βάλε το ποσό που ανέφερες επί Χ συνδρομητές τους.

Αισχροκέρδια όταν στις άλλες υπηρεσίες πληρώνω 20€ λιγότερα από τον ΟΤΕ;
Ή 10€ λιγότερα από Vodafone σε 2Play;

Δύο κλήσεις έκανα 5 λεπτα μίλησα, άντε να μιλήσω και 10 λεπτα μια φορά των μήνα.
Που δεν τους χρειάζομαι μια φορά τον μήνα. χρέωση 0.2€,όταν έχω κέρδος
το λιγότερο 7€ τον μήνα αν ήμουν σε κάποια άλλη εταιρεία.

Mack
05-02-16, 20:02
Ξέρουμε αν υπάρχει δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης όπως έγινε και στις αυξήσεις των άλλων παρόχων?

Aligator21
05-02-16, 20:36
Αισχροκέρδια όταν στις άλλες υπηρεσίες πληρώνω 20€ λιγότερα από τον ΟΤΕ;
Ή 10€ λιγότερα από Vodafone σε 2Play;

Δύο κλήσεις έκανα 5 λεπτα μίλησα, άντε να μιλήσω και 10 λεπτα μια φορά των μήνα.
Που δεν τους χρειάζομαι μια φορά τον μήνα. χρέωση 0.2€,όταν έχω κέρδος
το λιγότερο 7€ τον μήνα αν ήμουν σε κάποια άλλη εταιρεία.

Άρα δηλαδή επειδή σου προσφέρει ένα χαμηλότερης τιμής πακέτο, ας χρεώσω την τεχνική υποστήριξη των πελατών μου! Δεν έχει σημασία το πόσο θα τον χρεώσω.
Και μην συγκρίνεις τα πακέτα ΟΤΕ με οποιονδήποτε άλλο εναλλακτικό πάροχο.

spyridop
05-02-16, 23:23
Ξέρουμε αν υπάρχει δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης όπως έγινε και στις αυξήσεις των άλλων παρόχων?
'Οχι, επειδή η αλλαγή αυτή δε συνιστά αλλαγή όρων της σύμβασης.

kaftiras
06-02-16, 00:04
Ευτυχώς έφυγα πριν ένα μήνα!

NexTiN
06-02-16, 00:47
To μαγαζάκι μπάζει απο παντού. Ότι τελευταίο αρπάξουμε και απο όπου μπορέσουμε...

paulk
06-02-16, 02:52
παιδια επειδη παρακολουθω τα θεματα και διαβαζω τι γινεται με ολους τους παροχους σταθερης και κινητης στα φορουμ....απλα γενικα κανενας τους, δεν νοιαζεται αν υπαρχει κριση, μνημονια ,αφραγκιλα και γενικα αν τους φευγει κοσμος απο τα συμβολαια κινητης και πηγαινει σε καρτοκινητα,,,,η αν τους φευγει απο την σταθερη και το κοβει το σταθερο και μενει με το καρτοκινητο του.....αυτοι δεν θελουν με τιποτα να χασουν το κερδος τους σαν εταιριες και το κυριοτερο να συνεχισουν οι μανατζερ τους να παιρνουν τους μισθους των 2 χιλιαρικων και βαλε και να ξυνουν τα @@@@@ τους και φυσικα το λουκι να το τραβανε οι υπαλληλοι των καταστηματων με 500 ευρω για να κονομανε αυτοι δινοντας διαταγες και συμβουλες απο τις γραφιαρες τους,,,,για αυτο και τα καταστηματα κινητης τα δωσανε frinchise ελαχιστοτατα ειναι των μαμαδων εταιριων γιατι με αυτο τον τροπο ριξανε κοστολογια και γλιτωσανε μισθους εκατομυριων σαν μαγαζια μαμας εταιριας,,ετσι και με αυτον τον τροπο γλιτωσανε μισθους και μπονους (ετσι και αλλιως τα μπονους τα κραταει ο φραντσαιζης για παρτη του και δεν τα αποδιδει στους υπαλληλους).... για να συνεχισουν αυτοι οι μανατζερ να παιρνουν υψηλους μισθους,,,,,,αυτοι ολοι ειναι της λογικης εμεις να ζουμε και οι αλλοι στην πεινα με 500 ευρω η και χωρις δουλεια και ανεργος.....αυτοι τα 500 ευρω και την ανεργια τα ξορκιζουν απο επανω τους γιατι δεν εχουν βρεθει σε τετοια θεση και οι πιο πολλοι δεν θα βρεθουν γιατι εχουν τα κονε να μεταπηδησουν σε αλλη εταιρια και να παιρνουν τα ιδια λεφτα.....μιας και ολες ειναι καρτελ και κανουν παντου τις ιδιες αυξησεις ολοι τους ,,και την πληρωνουν την νυφη οσοι πελατες μενουν στα δικτυα τους ακομα...και αμα τους φυγουν και αλλοι πελατες απλα μετα απο κανα εξαμηνο θα κανουν και αλλες αυξησεις....

biggeo65
06-02-16, 05:44
Άρα δηλαδή επειδή σου προσφέρει ένα χαμηλότερης τιμής πακέτο, ας χρεώσω την τεχνική υποστήριξη των πελατών μου! Δεν έχει σημασία το πόσο θα τον χρεώσω.
Και μην συγκρίνεις τα πακέτα ΟΤΕ με οποιονδήποτε άλλο εναλλακτικό πάροχο.

Τι διαφορά έχουν τα πακέτα ΟΤΕ που χρειάζεται να δίνω 20€ παραπάνω;
Στον ΟΤΕ ήμουν σχεδόν 13 χρόνια, τα τελευταία 5 χρόνια είμαι Forthnet.
Τα τελευταία τρία χρόνια χωρίς προβλήματα και με ίδιες ταχύτητες με τον OTE.

Πως δικαιολογούνται τα 20€ επιπλέον.

Aligator21
06-02-16, 10:14
Πως δικαιολογούνται τα 20€ επιπλέον.

Ρώτα την ΕΕΤΤ που δεν τον αφήνει να χαμηλώσει και άλλο κοστολογικά τις υπηρεσίες του.
Και είναι και λογικό να μην τον αφήνει.

biggeo65
06-02-16, 11:28
Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο EET, το θέμα είναι ότι κράζουμε για μια αύξηση 1€ τον χρόνο,
όταν από τις άλλες υπηρεσίες της ίδιας εταιρείας κερδίζουμε σαν καταναλωτές
το λιγότερο 70€ τον χρόνο από τον αμέσως επόμενο πιο φθηνό πάροχο.

Aligator21
06-02-16, 11:39
Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο EET, το θέμα είναι ότι κράζουμε για μια αύξηση 1€ τον χρόνο,
όταν από τις άλλες υπηρεσίες της ίδιας εταιρείας κερδίζουμε σαν καταναλωτές
το λιγότερο 70€ τον χρόνο από τον αμέσως επόμενο πιο φθηνό πάροχο.

Δεν πρόκειται να σε πείσω ή να σου επιβάλω την γνώμη μου.
Δικαίωμα σου να θεωρείς πως η ενέργεια αυτή είναι απόλυτα φυσιολογική όπως και δικαίωμα μου να πιστεύω το αντίθετο. :)

tsioutotrelo
06-02-16, 12:12
Όσες φορές χρειάστηκα να επικοινωνήσω για με την Forthnet για μη τεχνικά θέματα περίμενα πάνω απο 10 λεπτά κάθε φορά, πολλές φορές αγανάκτησα και το έκλεισα.
Για τεχνικά δεν είχα πρόβλημα και με το αυτοματοποιημένο συστημα έβρισκα την λύση, ειδικά για την Nova. Δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο να βάλουν αυτή τη χρέωση, απαράδεκτο όπως και να έχει... Θέλεις να μιλήσεις με αυτούς που πληρώνεις για τις υπηρεσίες που σου παρέχουν και θα πρέπει να πληρώνεις και για τις απορίες - βλάβες...
Άρα θέλουν να δέχεσαι οτι σου λένε απο τις διαφημίσεις αμάσητα !!!

Nikiforos
06-02-16, 12:55
Καλημέρα! ευτυχως που εχουμε και το αγαπημενο μας forum με την forthnet support να γραφουμε να μας απαντανε και να μας καλουν αυτοι!
προσωπικα ποτε δεν τους εχω καλεσει μονο στην αρχη για να κανω συνδεση. Μετα μονο απο το support και με παιρνουν εκεινοι στο κινητο....οφειλω να ομολογησω οτι ειναι πολυ καλη η εξυπηρετηση ετσι, αλλα στο τηλ οντως εχω ακουσει οτι γινεται χαμος, τουλαχιστον η αναμονη δεν θα επρεπε να χρεωνεται!
καποτε που ειχα forthnet ADSL τις παλιες καλες εποχες με την 384 και 512 θυμαμαι ειχα ριξει ακομα και υπνο!!!! μεχρι να πιασω γραμμη! :worthy::respekt::lol::lol:

Rookie
06-02-16, 13:33
Τι διαφορά έχουν τα πακέτα ΟΤΕ που χρειάζεται να δίνω 20€ παραπάνω;
Στον ΟΤΕ ήμουν σχεδόν 13 χρόνια, τα τελευταία 5 χρόνια είμαι Forthnet.
Τα τελευταία τρία χρόνια χωρίς προβλήματα και με ίδιες ταχύτητες με τον OTE.

Πως δικαιολογούνται τα 20€ επιπλέον.

Επειδή σε βλέπω και επιμένεις στην άποψη των 20 ευρώ σκέφτομαι οτι μπορεί να είσαι ... (sic) τόσο ευχαριστημένος απο τις υπηρεσίες της Forthnet που προφανώς δεν έχει χρειαστεί να καταφύγεις στην Τεχνική Υποστήριξη και μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ να καταφυγεις γιατί τότε θα αλλάξεις άποψη είμαι σίγουρος.

Επίσης τα 20 ευρώ δεν ξέρω απο που τα ανακάλυψες θα σου πω οτι προσωπικά για adsl 24 και απεριοριστες αστικές υπεραστικές + κινητό cosmote (240 minutes to All - 300 MB - 50 sms) πληρώνω 25 ευρώ το μήνα για ΟΤΕ και 10 ευρώ το μήνα για COSMOTE.

Επίσης ο τεχνικός που ήρθε να μου συνδέσει τη γραμμή η οποία κανονικά θα έπρεπε λόγω απόστασης να μην συγχρονίζει πάνω απο 8mbs δοκίμασε 20 διαφορετικά ζεύγη στο καφαο και τελικά μου βρήκε ζεύγος που συγχρονίζω στα 13 mbs.

ΕΡΩΤΗΜΑ: αυτό θα στο έκανε ο συνεργαζόμενος τεχνίτης της Forthnet που θα ερχόταν για τη μικτονόμιση?

Αν θες πάρε - έτσι για δοκιμή στην τεχνική υποστήριξη και ζ'ητα αλλαγή ζεύγους στο βρογχο σου. Να δουμε αν θα στο κανουν και πόσο θα σε χρεώσουν....
Γιατι σε παλιότερη περίπτωση όταν το ζήτησα απο τον ΟΤΕ μέσα σε 48 ωρες το ειχαν κάνει και χωρίςχρέωση ούτε μισό ευρώ.

Και τέλος όσες φορές χρειάστηκε να καλέσω το 13888 δεν περίμενα περισσότερο απο 2-3 λεπτά και αν χρειάστηκε να με κάνουν πασα σε αλλο τμημα με συνδεουν ΑΠ ΕΥΘΕΙΑΣ με αλλο εκπρόσωπο χωρις να περιμένω , εφαρμόζουν ενα συστημα τριμερους συνομιλίας δηλαδη. Στους αλλους παρόχους αυτό γινεται ?

Για να μην λέμε μισές αλήθειες και δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις :)

Verde
06-02-16, 13:34
Ως πελάτης της εταιρείας θα ήθελα να ρωτήσω με ποιο σκεπτικό υπάρχει ενας αριθμός με χρέωση και ενας χωρίς χρέωση???
Τι εξυπηρετεί αυτο???
Μήπως να τα αρπάξουμε απο τα κορόιδα που θα περνούν στον αριθμό με χρέωση???
Μήπως να έχουμε εξυπηρέτηση 2 ταχυτήτων... Όσοι χρεώνονται να εξυπηρετούνται κι όσοι περνούν χωρίς χρέωση να περιμένουν ώρα και να μην εξυπηρετούνται σωστά??

Δεν ξερω απλα ρωτάω γιατι σαν καταναλωτής δεν μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό αυτής της απόφασης της Φορθνετ!
Σε καθε περιπτωση η επιλογή χρέωσης του τηλ. Εξυπηρέτησης Πελατών ειναι εντελώς κατακριτέα και αρνητική και σίγουρα η υπάρξει αλλού δωρεαν αριθμού δεν αποτελεί δικαιολογία.
Ντροπή "κύριοι" της Φορθνετ!

Υγ την μοναδική φορα πριν απο καιρό που πήρα τηλ. Στην εξυπηρέτηση ΔΕΝ εξυπηρετήθηκα καθώς εν γνώση τους παρόλο που δεν λειτουργούσε το μόντεμ δεν μου πρότειναν αλλαγη του ελαττωματικού εξοπλισμού.
Αντίθετα εξυπηρετήθηκα άμεσα μέσα απο το φόρουμ της Φορθνετ εδω στο adslgr. Ηταν άμεσοι και αποτελεσματικοί.
Συνεπώς σαν καταναλωτής πλέον θα εξυπηρετούμαι μέσα απο το φόρουμ :p

biggeo65
06-02-16, 15:26
Επειδή σε βλέπω και επιμένεις στην άποψη των 20 ευρώ σκέφτομαι οτι μπορεί να είσαι ... (sic) τόσο ευχαριστημένος απο τις υπηρεσίες της Forthnet που προφανώς δεν έχει χρειαστεί να καταφύγεις στην Τεχνική Υποστήριξη και μακάρι να μην χρειαστεί ποτέ να καταφυγεις γιατί τότε θα αλλάξεις άποψη είμαι σίγουρος.

Επίσης τα 20 ευρώ δεν ξέρω απο που τα ανακάλυψες θα σου πω οτι προσωπικά για adsl 24 και απεριοριστες αστικές υπεραστικές + κινητό cosmote (240 minutes to All - 300 MB - 50 sms) πληρώνω 25 ευρώ το μήνα για ΟΤΕ και 10 ευρώ το μήνα για COSMOTE.

Μιλάω για 3-Play που πληρώνω 29.90€ με ΝΟVA,24MBps ,απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 700`προς κινητά.
Ενώ το ίδιο πακέτο στον ΟΤΕ αλλά 360΄προς κινητά έχει κόστος 49.80€
Ένας λόγος που έφυγα από τον ΟΤΕ ήταν ότι είχε διπλάσιες χρεώσεις από τους άλλους.

Όσο για την τεχνική υποστήριξη εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.
Δυο φορές τους χρειάστηκα τον προηγούμενο μήνα για την NOVA διαρκεια κλήσεων 4 λεπτά.
Μπορώ να ανεβάσω φωτό από την ανάλυση λογαριασμού.

Και την πρώτη χρονιά που ήμουν συνδεδεμένος στα 24Μbps είχα διακοπές και χρειάστηυκα τεχνική υποστήριξη,
τους πήρα τηλέφωνο, με ρώτησαν πότε μπορώ για να έρθει τεχνικός, ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ,
έκανε έλγχο και τελικά η γραμμή συγχρόνισε στα 18Μbps και από τότε είμαι εκεί χωρίς διακοπές.
Χωρίς χρέωση όλα αυτά επιδή ήταν η πρώτη επισκεψη τεχνικού. Τις επόμενες αν χρειαστεί,τις πληρώνω.

Οπότε προσωπικά δεν έχω παράπονο ούτε από την εξυπηρέτηση ούτε από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
Και δεν με νοιάζει τόσο η "τεράστια" χρέωση στο 13831, 1€ τον χρόνο.

Γιατί κι εμένα δεν μου αρέσει να λέω μισές αλήθεις και να γράφω χωρίς αποδείξεις. :)

MIKU
06-02-16, 19:01
Μιλάω για 3-Play που πληρώνω 29.90€ με ΝΟVA,24MBps ,απεριόριστα αστικά υπεραστικά και 700`προς κινητά.
Ενώ το ίδιο πακέτο στον ΟΤΕ αλλά 360΄προς κινητά έχει κόστος 49.80€
Ένας λόγος που έφυγα από τον ΟΤΕ ήταν ότι είχε διπλάσιες χρεώσεις από τους άλλους.

Όσο για την τεχνική υποστήριξη εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος.
Δυο φορές τους χρειάστηκα τον προηγούμενο μήνα για την NOVA διαρκεια κλήσεων 4 λεπτά.
Μπορώ να ανεβάσω φωτό από την ανάλυση λογαριασμού.

Και την πρώτη χρονιά που ήμουν συνδεδεμένος στα 24Μbps είχα διακοπές και χρειάστηυκα τεχνική υποστήριξη,
τους πήρα τηλέφωνο, με ρώτησαν πότε μπορώ για να έρθει τεχνικός, ήρθε τεχνικός του ΟΤΕ,
έκανε έλγχο και τελικά η γραμμή συγχρόνισε στα 18Μbps και από τότε είμαι εκεί χωρίς διακοπές.
Χωρίς χρέωση όλα αυτά επιδή ήταν η πρώτη επισκεψη τεχνικού. Τις επόμενες αν χρειαστεί,τις πληρώνω.

Οπότε προσωπικά δεν έχω παράπονο ούτε από την εξυπηρέτηση ούτε από τις παρεχόμενες υπηρεσίες.
Και δεν με νοιάζει τόσο η "τεράστια" χρέωση στο 13831, 1€ τον χρόνο.

Γιατί κι εμένα δεν μου αρέσει να λέω μισές αλήθεις και να γράφω χωρίς αποδείξεις. :)

Προφανώς το πακέτο που έχεις στην forthnet είναι ειδική προσφορά καθώς αυτό το πακέτο το δίνει 34.90 κοίτα ε΄δω:http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova-3play-/3play/suhnes-erotiseis/

Επίσης ο ΟΤΕ δε χρεώνει ούτε την εξυπηρέτηση ούτε την ανανέωση συμβολαίου ούτε την αλλαγή προγράμματος και ούτε την αλλαγή από adsl σε vdsl.

spyridop
06-02-16, 19:17
Αν και είμαστε off-topic, η χρέωση 20 € για μετάβαση από ADSL σε VDSL υφίσταται μόνο αν το VDSL παρέχεται από KV. Στην περίπτωση υπηρεσίας από Α/Κ δεν υπάρχει αυτή η χρέωση...

biggeo65
06-02-16, 19:43
Προφανώς το πακέτο που έχεις στην forthnet είναι ειδική προσφορά καθώς αυτό το πακέτο το δίνει 34.90 κοίτα ε΄δω:http://www.nova.gr/gr/upiresies-gia-to-spiti/nova-3play-/3play/suhnes-erotiseis/

Επίσης ο ΟΤΕ δε χρεώνει ούτε την εξυπηρέτηση ούτε την ανανέωση συμβολαίου ούτε την αλλαγή προγράμματος και ούτε την αλλαγή από adsl σε vdsl.

Ναι από προσφορά την έχω.Τώρα που δεν ισχύει πληρώνεις +5€ για 700΄ προς κινητά. Και πάλι 15€ κάτω.

Κι εγώ που έφυγα από 2Play και πήγα σε 3PLAY δεν χρεώθηκα για την αλλαγή.
Το μόνο που πλήρωσα έξτρα ήταν ο αποκωδικοποιητής.

panosr88
06-02-16, 20:40
^ και εγω πληρωνω double play (απεριοριστα σταθερα+3-4 ωρες προς κινητα) στην χολ με 21 ευρω/μηνα...9 ευρω μειον απο εσενα που εχεις αλλα 5 καναλια στην τηλεοραση σου (γιατι ολα τα αλλα ειναι παντελως αχρειαστα) αλλα δεν το αναφερω συνεχεια οπως επιμενεις εσυ να συγκρινεις forthnet με οτε (και δεν ειμαι σε καποια προσφορα)


3 σελιδες αυτο το πραγμα λες...ουτε υπαλληλος τους να ησουν

MIKU
06-02-16, 22:12
^ και εγω πληρωνω double play (απεριοριστα σταθερα+3-4 ωρες προς κινητα) στην χολ με 21 ευρω/μηνα...9 ευρω μειον απο εσενα που εχεις αλλα 5 καναλια στην τηλεοραση σου (γιατι ολα τα αλλα ειναι παντελως αχρειαστα) αλλα δεν το αναφερω συνεχεια οπως επιμενεις εσυ να συγκρινεις forthnet με οτε (και δεν ειμαι σε καποια προσφορα)


3 σελιδες αυτο το πραγμα λες...ουτε υπαλληλος τους να ησουν

ΑΜΑΝ πια με αυτή την καραμέλα!!!Μόλις πούμε κάτι αμέσως:πόσα παίρνεις?Εκεί δουλεύεις??ΕΛΕΟΣ!Εγώ απλά γράφω αυτό που έχω δει ως πελάτης της χολ και τη φορτηνετ και τελικά του οτε.Οι άλλες 2 με είχαν βάλει μέχρι και να ξηλώσω όλα τα καλώδια από το σπίτι γιατί έπιανα ταχύτητες πάτωμα.Μόλις πήγα οτε γλύτωσα!!!!!!!!!!!!!!!!Και επίσης τους έχω βαρεθεί γιατί σε παίρνουν και σου λένε:''έλα σε εμάς και θα γλυτώσεις λεφτά''.Όταν όμως τους λες ότι έχεις δέσμευση σου λένε ότι δε θα σε χρεώσει ο πάροχός σου μόνο για να σε πάρουν!Αυτό είναι παραπλάνηση!Τέλος έχουν ανακαλύψει κρυφές χρεώσεις(τέλςο ανανέωσης,τέλος διαχείρισης,τέλος μετάβασης σε vdsl ,εξωφρενικές χρεώσεις εκτός πακέτου και χρέωση στην εξ.πελατών).

dkgr_ser
06-02-16, 23:00
Χρέωση στο support; Δηλαδή αν θέλω να μου αλλάξουν snr προφίλ επειδή η σύνδεση είναι ασταθής ή να μου γυρίσουν το interleaved σε fast με τα 10 λεπτά αναμονή (που παράνομα τη χρεώνουν) που έχουν πρέπει να χρεωθώ 0,30-0,40€ τη φορά; Που αλλού συμβαίνει αυτό;

Είμαι πελάτης και forthnet και ΟΤΕ και όσο πάει η forthnet βλέπω με έχει όλο και λιγότερο ευχαριστημένο. Γιατί ο ΟΤΕ μπορεί να έχει 20-30% πιο ακριβές υπηρεσίες αλλά έχει ένα σχετικά καλό support, δε χρεώνει και τον αέρα που αναπνέεις όσο είσαι πελάτης του, και το κυριότερο για μένα τα links με εξωτερικό είναι πολύ ανώτερα, με μισά latencies στους ίδιους servers σε σχέση με τη forthnet και σε ώρες αιχμής λίγο καλύτερες ταχύτητες. Είναι απλά δύσκολοι οι καιροί και ακόμα κρατάω τη γραμμή στη forthnet, γιατί και τα μερικά ευρώ μετράνε... αλλιώς ημέρα με νύχτα...

Rookie
07-02-16, 00:02
^ και εγω πληρωνω double play (απεριοριστα σταθερα+3-4 ωρες προς κινητα) στην χολ με 21 ευρω/μηνα...9 ευρω μειον απο εσενα που εχεις αλλα 5 καναλια στην τηλεοραση σου (γιατι ολα τα αλλα ειναι παντελως αχρειαστα) αλλα δεν το αναφερω συνεχεια οπως επιμενεις εσυ να συγκρινεις forthnet με οτε (και δεν ειμαι σε καποια προσφορα)


3 σελιδες αυτο το πραγμα λες...ουτε υπαλληλος τους να ησουν

Πές τα χρυσόστομε γιατί δεν ήθελα να το πω τόσο απροκάλυπτα αλλά αυτό εννοούσα κι εγώ περί υπαλληλικής σχέσης με τόσο φανατισμό που υπερασπίζεται τη forthnet Ημαρτον πια :worthy:

- - - Updated - - -


Χρέωση στο support; Δηλαδή αν θέλω να μου αλλάξουν snr προφίλ επειδή η σύνδεση είναι ασταθής ή να μου γυρίσουν το interleaved σε fast με τα 10 λεπτά αναμονή (που παράνομα τη χρεώνουν) που έχουν πρέπει να χρεωθώ 0,30-0,40€ τη φορά; Που αλλού συμβαίνει αυτό;

Είμαι πελάτης και forthnet και ΟΤΕ και όσο πάει η forthnet βλέπω με έχει όλο και λιγότερο ευχαριστημένο. Γιατί ο ΟΤΕ μπορεί να έχει 20-30% πιο ακριβές υπηρεσίες αλλά έχει ένα σχετικά καλό support, δε χρεώνει και τον αέρα που αναπνέεις όσο είσαι πελάτης του, και το κυριότερο για μένα τα links με εξωτερικό είναι πολύ ανώτερα, με μισά latencies στους ίδιους servers σε σχέση με τη forthnet και σε ώρες αιχμής λίγο καλύτερες ταχύτητες. Είναι απλά δύσκολοι οι καιροί και ακόμα κρατάω τη γραμμή στη forthnet, γιατί και τα μερικά ευρώ μετράνε... αλλιώς ημέρα με νύχτα...
ΣΩΣΤΑ συν οτι κάθε Σαββατοκύριακο που εχει αγωνες αμα προσπαθησεις να καλεσεις τεχνική υποστήριξη Forthnet που ειναι ενα με τη ΝΟΒΑ εχεις στο τσεπάκι αναμονή 20+ λεπτών. Συν επίσης το 30αρι περι άσκοπης μετάβασης τεχνικού κι ας οφείλεται σε λαθος του agent. Ενω στον ΟΤΕ όλα αυτα ΑΠΛΑ δεν υπάρχουν σαν χρεωσεις συν οτι σημερα δηλωσες βλάβη αυριο πρωι ο τεχνικός είναι στο σπιτι σου ενω στην Forthnet εντός 48 ωρων θα σας καλέσει οτεχνικός μας για να κλείσετε ραντεβου Και αμα ειναι Παρασκευη το 48ωρο μετραει απο Δευτερα. Μπορει να πληρωνω κατι παραπανω αλλά έχω after sale support που πεταει.

MIKU
07-02-16, 00:44
Πές τα χρυσόστομε γιατί δεν ήθελα να το πω τόσο απροκάλυπτα αλλά αυτό εννοούσα κι εγώ περί υπαλληλικής σχέσης με τόσο φανατισμό που υπερασπίζεται τη forthnet Ημαρτον πια :worthy:

- - - Updated - - -


ΣΩΣΤΑ συν οτι κάθε Σαββατοκύριακο που εχει αγωνες αμα προσπαθησεις να καλεσεις τεχνική υποστήριξη Forthnet που ειναι ενα με τη ΝΟΒΑ εχεις στο τσεπάκι αναμονή 20+ λεπτών. Συν επίσης το 30αρι περι άσκοπης μετάβασης τεχνικού κι ας οφείλεται σε λαθος του agent. Ενω στον ΟΤΕ όλα αυτα ΑΠΛΑ δεν υπάρχουν σαν χρεωσεις συν οτι σημερα δηλωσες βλάβη αυριο πρωι ο τεχνικός είναι στο σπιτι σου ενω στην Forthnet εντός 48 ωρων θα σας καλέσει οτεχνικός μας για να κλείσετε ραντεβου Και αμα ειναι Παρασκευη το 48ωρο μετραει απο Δευτερα. Μπορει να πληρωνω κατι παραπανω αλλά έχω after sale support που πεταει.
Πρόσεχε γιατί θα σε ρωτήσουν πόσα σε πληρώνει ο ΟΤΕ για διαφήμιση(όπως είπαν και σε εμένα).

cranky
07-02-16, 00:54
Tέλος το off topic.

Σχόλια, μόνο για την Forthnet.

MIKU
07-02-16, 01:15
Tέλος το off topic.

Σχόλια, μόνο για την Forthnet.

Οκ!Η γνώμη μου?ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!

Gianniskriti
07-02-16, 11:48
Τελικα οντως εχει μια γραμμη χρεωσιμη και μια αλλη μη χρεωσιμη; Ξεκαθαρισε αυτο;

@ ADSLgr.com All rights reserved.