PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός γραμμής



beginer_25
07-02-16, 14:16
Καλησπέρα.

Είμαι συνδρομητής οτε και μετέφερα την γραμμή μου λόγω μετακόμισης (ένα τετράγωνο πιο κάτω). Το πρόβλημα είναι ότι ενώ συγχρόνιζα στα 12-13, τώρα συγχρονίζω στα 3-6. Έχω δοκιμάσει δυο ρούτερ, αυτό που έδινε ο οτε και αυτό που έχω τώρα πάνω στην γραμμή το Asus n14u, το οποίο και έφτασε τα 6 που έχω τώρα στην γραμμή. Μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι οι ταχύτητες της περιοχής μου φτάνουν μέχρι τα 6 που είναι και το αναμενόμενο. Επισυνάπτω τα συστατικά της γραμμής μου και αν κάποιος μπορεί να μου πει γιατί συγχρονίζω τόσο χαμηλά.

sweet dreams
07-02-16, 14:29
Θα πρέπει να ξεκινήσεις με έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825)της εσωτερικής σου εγκατάστασης. Αν είσαι όπως λες ένα τετράγωνο ποιο κάτω κάτι άλλο συμβαίνει. Είσαι σε μονοκατοικία;;

beginer_25
07-02-16, 16:00
Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σε καινούργια σχετικά πολυκατοικία (2008) και δεν πρέπει να έχω πρόβλημα με την εσωτερική εγκατάσταση. Πριν περίπου 4 μήνες, είχε πρόβλημα το ιντερνετ και το τηλέφωνο της περιοχής και τους πήρε αρκετές μέρες για να το φτιάξουν. Οπότε πιθανόν να είναι πρόβλημα της περιοχής και ο μέσος όρος ταχύτητας να είναι τα 6, όπως μου είπαν. Έχω δοκιμάσει και με τα ρούτερ κατευθείαν πάνω στην γραμμή μόνα τους, χωρίς σπλίτερ και τηλέφωνο, αλλά πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αλλά το διαμέρισμα έχει δυο ξεχωριστές γραμμές τηλεφώνου και ο τεχνικός ενεργοποίησε την μια. Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει;

sweet dreams
07-02-16, 16:34
Aν και οι υπόλοιποι στην πολυκατοικία έχουν περίπου την ίδια ταχύτητα με σένα μπορεί να έχει θέμα η περιοχή, αλλά μόνος σου είπες ότι στο άλλο τετράγωνο είχες διπλάσια (παίρνει από άλλο ΚΑΦΑΟ;; έχει πρόβλημα μόνο το καλώδιο της συγκεκριμένης πολυκατοικίας;; ).
Για την εσωτερική σου εγκατάσταση αν δεν συνδέσεις το ρουτερ στον κατανεμητή δεν μπορείς να είσαι σίγουρος τι μπορεί να συμβαίνει. Δεν έχει σημασία αν είναι καινούργια ή πολυκατοικία, μπορεί να είχε "παλιό" ηλεκτρολόγο ή να έχει συμβεί κάτι απρόβλεπτο.

terko
09-02-16, 01:39
Το ότι σου δίνει στο Down Max Rate 17488 Mbps και Data Rate 6010 Mbps, τείνω να πω με σιγουριά ότι δεν είναι θέμα εσωτερικής σου καλωδίωσης και ότι οφείλεται αποκλειστικά στον ΟΤΕ.

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει αυτή η τεράστια διαφορά (σχεδόν τριπλάσια) με ΤΙΠΟΤΑ, και επίσης το 29.1 db Line Attenuation δεν δικαιολογεί τα 6010Mbps.

Ο συνδυασμός των δύο παραπάνω (Max Rate 17488 Mbps και Line Attenuation 29.1 db) έπρεπε να σου δίνει γύρω στα 15Mbps.

Ισως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην πόρτα του Dslam που είσαι συνδεδεμένος.

Πάρε τους τηλέφωνο και πες τους να κοιτάξουν να δουν που οφείλεται αυτή η διαφορά, να κάνουν δοκιμή σε άλλη πόρτα και σε έσχατη περίπτωση αν δεις ότι δεν κάνουν κάτι πες τους να σου κατεβάσουν πιο χαμηλά το SNR που είναι στα 10 db, θα κερδίσεις γύρω στο 1-2Mbps αναλόγως το πόσο θα το κατεβάσουν.

beginer_25
11-03-16, 21:34
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τώρα αν και καθυστερημένα βρήκα χρόνο και έπαιξα με τις ρυθμήσεις του ρούτερ.Έχει μια ρύθμιση που λέγεται stability adjustment και παίρνει τιμές ανα 2 από-10db μέχρι + 10db.Όταν έβαλα το-10 η ταχύτητα έπεσε στα 2 mbit ενώ με +10 πήγε στα 10 mbit με μαξιμουν τα 10.Με speedtest έδειξε σύνδεση στα 8,9 mbit διπλάσια ταχύτητα από ότι καλύτερο έχω πιάσει στο καινούριο σπίτι. Με αυτήν την ταχύτητα δεν έχω παράπονο αν παραμείνει σταθερή η σύνδεση χωρίς αποσυνδέσεις δεν θα το ψάξω παραπέρα. Ξέρει μήπως κανείς τι σημαίνει αυτή η ρύθμιση που άλλαξα και είχα τέτοια βελτίωση στην γραμμή;Τελικά αξίζει να το κηνυγήσω με την τεχνική υποστήριξη μήπως βρεθώ πιο κοντά στα 15;

vagelisb52
11-03-16, 22:53
Γιατί δεν καλεις το 13888 να σου κάνει reset την γραμμή για αρχή και να σου πουν μετα οι τεχνικοί τι φταίει γιατί θα πρέπει να κλειδώνεις σίγουρα πάνω απο το15+.Μπορει να φταίει και η πόρτα σου στο dslam αλλά σίγουρα το τεχνικό τμημα θα βρεί την λύση.

beginer_25
17-03-16, 22:33
Μίλησα με τεχνική υποστήριξη, ήρθε και τεχνικός, έφερε καινούργιο ρούτερ, το Speedport Entry 2i και τελικά κλειδώνει γύρω στα 8 που όπως φαίνεται είναι το μέγιστο της γραμμής μου. Επισυνάπτω και φωτό με τα στατιστικά. Ο τεχνικός μου είπε επίσης ότι επειδή είμαι στα 2 χιλιόμετρα από το κέντρο, θα με συνδέσει σε καμπίνα (?) για να έχω πιο καλά στατιστικά στην γραμμή μου. Αυτά. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας!

sweet dreams
17-03-16, 22:43
Aν είναι θέμα περιοχής δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αλλά είναι περίεργο ένα τετράγωνο ποιο πάνω, πάλι ίδια περιοχή είναι, να είχες τόσο μεγάλη διαφορά.

beginer_25
18-03-16, 08:47
Δεν είναι ένα τερτάγωνο ακριβώς, μεταφέρθηκα στον παράλληλο δρόμο, απέναντι από εκεί που ήμουνα, δηλαδή στα 10 μέτρα περίπου και απ'ότι βρήκα η νέα διεύθυνση εξυπηρετείται από άλλο κέντρο που είναι στα 2! χιλιόμετρα ενώ το απέναντι από άλλο κέντρο αρκετά πιο κοντά, γι'αυτό μάλλον και αυτή η διαφορά στην ταχύτητα.

babis3g
18-03-16, 10:03
Ευχαριστώ για την απάντηση.Τώρα αν και καθυστερημένα βρήκα χρόνο και έπαιξα με τις ρυθμήσεις του ρούτερ.Έχει μια ρύθμιση που λέγεται stability adjustment και παίρνει τιμές ανα 2 από-10db μέχρι + 10db.Όταν έβαλα το-10 η ταχύτητα έπεσε στα 2 mbit ενώ με +10 πήγε στα 10 mbit με μαξιμουν τα 10.Με speedtest έδειξε σύνδεση στα 8,9 mbit διπλάσια ταχύτητα από ότι καλύτερο έχω πιάσει στο καινούριο σπίτι. Με αυτήν την ταχύτητα δεν έχω παράπονο αν παραμείνει σταθερή η σύνδεση χωρίς αποσυνδέσεις δεν θα το ψάξω παραπέρα. Ξέρει μήπως κανείς τι σημαίνει αυτή η ρύθμιση που άλλαξα και είχα τέτοια βελτίωση στην γραμμή;Τελικά αξίζει να το κηνυγήσω με την τεχνική υποστήριξη μήπως βρεθώ πιο κοντά στα 15;
εχεις πειραξει το snr γραμμης ( το γνωστο snr tweak) τοσο ψηλα που το εβαλες μπορει να σου κανει αποσυνδεσεις αργοτερα
ναι αν μπορεις να το κυνηγησεις καλο θα ειναι , γιατι επρεπε να εχεις διπλασια ταχυτητα απο τα 6
Αν το κανεις θα βαλεις το stability στο disable οταν τους ξαναπαρεις τηλεφωνο, γιατι αν δουν χαμηλο σνρ μπορει να σε βαλουν και σε 4 αρι προφιλ με σνρ 25 για πιο σταθεροτητα, οποτε κλεισε το οταν τους ξανα παρεις τηλεφωνο να μην γινει μπερδεμα

Τωρα αν θελεις να αφησεις ετσι το θεμα με την γραμμη σου αλλο αυτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.