PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρεωση Τεχνικου



SPIROS1979
08-02-16, 01:48
Καλησπερα , να ρωτησω κατι , σε να λογαριασμο τηλεφωνου της wind μου γραφει επισκεψη τεχνικου μειωνεται απο 49,90 σε 44,90 , δεν το ξερα αυτο δηλαδη εαν ερθει τεχνικος για μια βλαβη πρεπει να τον πληρωσω ; . Γιατι εχω και μια συνδεση vodafone home σε να αλλο μερος και εχουν ερθει τεχνικοι εκει και δεν μου ζηταγανε χρηματα .

goku
08-02-16, 01:51
Καλησπερα , να ρωτησω κατι , σε να λογαριασμο τηλεφωνου της wind μου γραφει επισκεψη τεχνικου μειωνεται απο 49,90 σε 44,90 , δεν το ξερα αυτο δηλαδη εαν ερθει τεχνικος για μια βλαβη πρεπει να τον πληρωσω ; . Γιατι εχω και μια συνδεση vodafone home σε να αλλο μερος και εχουν ερθει τεχνικοι εκει και δεν μου ζηταγανε χρηματα .

Νομίζω αυτό αφορά την άσκοπη μετακίνηση τεχνικού, δηλαδή αν τον καλέσεις και τελικά δεν βρει βλάβη τότε τον πληρώνεις. Αν όντως βρει βλάβη τότε δεν τον πληρώνεις μιας και ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να φτιάχνει τυχόν βλάβες.

romankonis
08-02-16, 01:53
Αν ο τεχνικός θα κάνει κάτι με την καλωδιοση στο χώρο σου, τότε πληρώνεις και το ποσό είναι υπερβολικό!

goku
08-02-16, 01:54
Αν ο τεχνικός θα κάνει κάτι με την καλωδιοση στο χώρο σου, τότε πληρώνεις και το ποσό είναι υπερβολικό!

Ο τεχνικός του παρόχου δεν νομίζω να ασχολείται με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο και τον πληρώνεις κανονικά. Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να σε καλύπτει μέχρι το κουτί που φτάνει έξω από το σπίτι, τι γίνεται μέσα στο σπίτι είναι θέμα του κατοίκου.

Chryssostomos
08-02-16, 16:18
Ο τεχνικός του παρόχου δεν νομίζω να ασχολείται με την εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο και τον πληρώνεις κανονικά. Ο πάροχος είναι υποχρεωμένος να σε καλύπτει μέχρι το κουτί που φτάνει έξω από το σπίτι, τι γίνεται μέσα στο σπίτι είναι θέμα του κατοίκου.

Αν ο τεχνικός έρθει να κάνει έλεγχο για βλάβη και βρεί ότι το πρόβλημα στην γραμμή σου,δεν είναι θέμα παρόχου,αλλά δικό σου,τον χρεώνεσαι.

goku
08-02-16, 16:39
Αν ο τεχνικός έρθει να κάνει έλεγχο για βλάβη και βρεί ότι το πρόβλημα στην γραμμή σου,δεν είναι θέμα παρόχου,αλλά δικό σου,τον χρεώνεσαι.

Ακριβώς, και εγώ αυτό εννοούσα εμμέσως. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα μέχρι το σημείο που είναι υποχρέωση του παρόχου να προσφέρει τις υπηρεσίες του τότε τον χρεώνεσαι. Το τι συμβαίνει μέσα στο σπίτι δεν είναι πρόβλημα του τεχνικού του παρόχου, και ας υπάρχει πρόβλημα. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να φωνάξεις ιδιώτη ηλεκτρολόγο για να δει την εγκατάσταση εσωτερικά του σπιτιού.

SPIROS1979
08-02-16, 23:58
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις .

@ ADSLgr.com All rights reserved.