PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto Telephone



thodwras
19-04-07, 12:45
* Προσοχή : όσον αφορά στην χρονοχρέωση ADSL πρόσβασης στο Internet, η χρέωση εφαρμόζεται για όσο διάστημα είναι ενεργή η ADSL σύνδεση και όχι για όσο είναι ενεργός ο Η/Υ ή η εφαρμογή περιήγησης (Web browser, π.χ. Internet Explorer).

Επειδή η ADSL παρέχει μόνιμη σύνδεση (always on), θα πρέπει να διακόπτετε την σύνδεση για όσο διάστημα δεν χρησιμοποιείτε το Internet, ώστε να αποφύγετε περιττές χρεώσεις.

Αυτό επιτυγχάνεται είτε μέσω της εφαρμογής διαχείρισης του ADSL εξοπλισμού σας, είτε απλά με την διακοπή της τροφοδοσίας του ηλεκτρικού ρεύματος (κουμπί On/Off ή αποσύνδεση πρίζας).

Για μεγαλύτερη ευκολία και σιγουριά σας προτείνουμε να διακόπτετε την τροφοδοσία του ηλεκτρικού ρεύματος.




Πόσοι την έχουν πατήσει ρε παιδιά σαν κ εμένα ?????
Οταν ρώτησα για internet μου είπαν ότι εφ'οσον ενεργοποιηθώ στο κέντρο τους ... γίνεται με χρονοχρέωση 2 ευρω το λεπτό ... Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να με ενημερώσει για τα παραπάνω (κόκκινα γράμματα) μέχρι που σήμερα το είδα στο site τους και τρελλάθηκα ...πήρα τηλ στο 13800 και μου είπαν ότι "μάλλον πρέπει να χρεώνομαι 2 ευρώ την ώρα" :OOPS:
δηλ άνοιγα το pc σερφαριζα καμμια ωρίτσα και μετά το έκλεινα ή έκανα την ethernet σύνδεση disable ώστε να μη χρεώνομαι ... Ας γελάσω :lol: θα το ήθελα πολύ ...
ΟΣΗ ΩΡΑ ΗΤΑΝ Ο ROUTER ΑΝΟΙΧΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟ DSL ΛΑΜΠΑΚΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ... ΜΕ ΧΡΕΩΝΑΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ !!!!

όλα αυτά δεν έπρεπε να μου τα πεί κάποιος απο την tellas ??? έπρεπε εγώ να τα δώ κατα τύχη ??? και πάλι καλα που τα είδα και πήρα τηλ ... αν δεν τα έβλεπα ???
ο υπάλληλος μου είπε ότι η μέγιστη χρέωση είναι μέχρι 80 ευρώ .... :clap: :clap: δηλ θα πλήρωνα 80 ευρώ + τον μήνα χωρίς να ξέρω το γιατί ....

Δεν ξέρω αν υπαρχει άλλο τέτοιο θέμα κ να σας πώ την αλήθεια δεν έκατσα να ψάξω ... είμαι τόσο αγανακτισμένος που κατευθείαν το εγραψα μπας και δεν την πατήσει κ άλλος σαν κ εμένα

α ρε :whip: που θέλουνε ..........

turboirc
19-04-07, 14:13
Κατα τύχη ? Τα γράφει στο συμβόλαιο και στον τιμοκατάλογο. Είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη να διαβάζεις όλους τους όρους και την τιμολόγηση της υπηρεσίας.

Με συγχωρείς, αλλα δεν θεωρώ ότι σε κορόιδεψε η τελλας, αν και η χρέωση δεν είναι αυτή που γράφεις.

Τίποτα δεν έχει μεγαλύτερη αξία από το γραπτό κείμενο. Στο μιλητό, μπορείς να ακούσεις τις χιλιάδες μπούρδες. Για αυτό υπάρχουν τα συμβόλαια. Τώρα εαν το υπέγραψες χωρίς να το διαβάσεις, αυτό είναι δικό σου θέμα και όχι παραπληροφόρηση της Τελλάς.

thodwras
19-04-07, 15:32
Μπορείς να μου πείς πού ακριβώς το γράφει αυτό στο συμβόλαιο ??? Μπροστά μου το έχω αλλά δεν μπορώ να το βρώ ... σε ποιά παράγραφο ?? Το μόνο που βλέπω είναι παρ. 1.5.2 Zisto Telephone και εξηγεί τι προιόν είναι ..... και στην 6. ΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΛΗΡΩΜΕΣ που λέει μπλα μπλα μπλα χωρίς όμως να αναφέρει πουθενά τα παραπάνω ΚΟΚΚΙΝΑ γράμματα .......

Οσο για τον τιμοκατάλογο ... εσένα σου έδωσε ο courier τιμοκατάλογο όταν υπεγραψες το συμβόλαιο ???

turboirc
19-04-07, 15:45
---
1.5.2. Zisto Telephone Συνδυαστικό προϊόν υπηρεσιών σταθερής τηλεφωνίας και ευ-
ρυζωνικής πρόσβασης που περιλαμβάνει στην χρέωσή του απεριόριστες αστικές και
υπεραστικές κλήσεις, την απλή ψηφιακή τηλεφωνική σύνδεση (PSTN) και τον τηλεφω-
νικό αριθμό, καθώς και την ADSL σύνδεση και την προαιρετική πρόσβαση στο Internet
με ταχύτητα 4 Mbps / 512 Kbps με χρονοχρέωση
---

Με χρονοχρέωση σημαίνει ότι ισχυει ότι λέει ο τρέχον τιμοκατάλογος της υπηρεσίας (παράγραφοι 6.1/6.2) ο οποίος μπορεί να αλλάξει και χωρίς καμία ειδοποίηση, όπως σε όλες τις εταιρίες, όσο δεν έχεις υπογράψει σύμβαση.


Δηλαδή θες να πείς οτι εσύ δεν διάβασες τον τιμοκατάλογο από την σελίδα και περίμενες να στα πει ο Courier ? Για αυτό έχουμε Internet, για γραπτή και έγκυρη ενημέρωση. Εδώ όλες οι εταιρίες με τις παραπλανητικές διαφημίσεις σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και εσύ περιμένεις ότι η τελλάς θα κάτσει να σου εξηγήσει τις χρεώσεις ?

Αλλά και ακόμα και τώρα δεν φαίνεται να έχεις δεί την τιμολόγηση.
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=384&lang=2

Οσο για το γεγονός ότι το ρουτερ παραμένει στο internet ακόμα και όταν δεν σερφάρεις, το εξηγεί καθαρά η τελλάς ενώ δεν είχε νόμιμη υποχρέωση να το κάνει, γιατι ο κάθε πελάτης είναι υπεύθυνος ο ίδιος για την κατανάλωση που προκαλούν οι συσκευές του και όχι η εταιρία που τις δίνει. Είναι το ίδιο εαν έχεις ένα στερεοφωνικό με χαμηλωμένη στο μηδέν την φωνή: συνεχίζει να παίζει και καταναλώνει ρεύμα, άσχετα που δεν το ακούς.

Συμβουλή: Κάθε εταιρία κοιτάει να στα πάρει. Άλλες το κάνουν με νόμιμο και θεμιτό τρόπο, και άλλες με βρώμικο. Η τελλάς έχει κάνει/κατηγορηθεί για πολλά στο παρελθόν, αλλα για το συγκεκριμένο θέμα δεν μπορεις να την κατηγορήσεις γιατί το λέει ξεκάθαρα.

thodwras
19-04-07, 16:28
---
---

Δηλαδή θες να πείς οτι εσύ δεν διάβασες τον τιμοκατάλογο από την σελίδα και περίμενες να στα πει ο Courier ? Για αυτό έχουμε Internet, για γραπτή και έγκυρη ενημέρωση. Εδώ όλες οι εταιρίες με τις παραπλανητικές διαφημίσεις σου πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και εσύ περιμένεις ότι η τελλάς θα κάτσει να σου εξηγήσει τις χρεώσεις ?


Δεν περίμενα να μου το πεί ο courier .. αλλά όταν υπέγραψα δεν είδα πουθενά τιμοκατάλογο για να δώ χρεώσεις ... Εγώ αυτο που ήξερα ήταν -απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 2 ευρώ ή ώρα στο internet με βήμα χρέωσης ανά 10λεπτο- ότι μου είπαν στο τηλ δηλ.Τα κόκκινα γράμματα δεν ήταν στο συμβόλαιο .. και πες ότι εγώ σήμερα ανακάλυψα το internet, έπρεπε εγώ ο άσχετος να πάω τελλας.γρ να δώ τιμοκατάλογο ?? Ποιός θα το έκανε ???
Και ποιός μου λέει ότι τώρα που είναι ο router σβηστός ότι εγώ δεν χρεώνομαι ? η γραμμή φτάνει στον router...αλλά και στο τηλ ετσι δεν είναι ?

τεσπα thanks για την απάντηση και θέλω να πιστεύω ότι κανένας άλλος δεν θα την πατήσει όπως εγώ !!!!

υ.γ. Δεν είπα ότι εγώ δεν φταίω αλλά αυτό το ξεκάθαρα δεν μπορώ να το πώ ....

liberostelios
20-04-07, 15:24
Δεν περίμενα να μου το πεί ο courier .. αλλά όταν υπέγραψα δεν είδα πουθενά τιμοκατάλογο για να δώ χρεώσεις ... Εγώ αυτο που ήξερα ήταν -απεριόριστες αστικές και υπεραστικές κλήσεις και 2 ευρώ ή ώρα στο internet με βήμα χρέωσης ανά 10λεπτο- ότι μου είπαν στο τηλ δηλ.Τα κόκκινα γράμματα δεν ήταν στο συμβόλαιο .. και πες ότι εγώ σήμερα ανακάλυψα το internet, έπρεπε εγώ ο άσχετος να πάω τελλας.γρ να δώ τιμοκατάλογο ?? Ποιός θα το έκανε ???
Και ποιός μου λέει ότι τώρα που είναι ο router σβηστός ότι εγώ δεν χρεώνομαι ? η γραμμή φτάνει στον router...αλλά και στο τηλ ετσι δεν είναι ?

τεσπα thanks για την απάντηση και θέλω να πιστεύω ότι κανένας άλλος δεν θα την πατήσει όπως εγώ !!!!

υ.γ. Δεν είπα ότι εγώ δεν φταίω αλλά αυτό το ξεκάθαρα δεν μπορώ να το πώ ....
Λυπάμαι, φίλε μου, που θα σε απογοητεύσω αλλά κι εγώ πιστεύω ότι είναι δική σου ευθύνη. Από τι στιγμή που η Tellas το αναγράφει στο συμβόλαιο και θα πρέπει να το έχεις διαβάσει ενώ, ταυτόχρονα, σε προειδοποιεί και στο site της (πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει) τότε είναι καθαρά δικό σου θέμα! Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι θα πρέπει να το ψάχνεις, όταν πρόκειται για τέτοια θέματα. Θα έπρεπε να είχες διαβάσει τον όρο "χρονοχρέωση" και σε περίπτωση που δεν ήσουν σίγουρος για το πως εφαρμόζεται θα έπρεπε να μιλήσεις είτε με το 13800 για να ρωτήσεις, είτε να αναζητήσεις στο site της για να μάθεις...

Δεν μπορεί να φταίνε πάντα οι εταιρείες για όλα... Ότι κι αν είναι η Tellas, στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο δε φέρει ευθύνη αλλά σε προειδοποιεί και πληροφορεί στο site για το πως θα... γλιτώσεις χρήματα πράγμα που ούτε συμφέρον έχει να κάνει ούτε και είναι υποχρεωμένη από κάποιο νόμο.

sdikr
20-04-07, 21:14
Λυπάμαι, φίλε μου, που θα σε απογοητεύσω αλλά κι εγώ πιστεύω ότι είναι δική σου ευθύνη. Από τι στιγμή που η Tellas το αναγράφει στο συμβόλαιο και θα πρέπει να το έχεις διαβάσει ενώ, ταυτόχρονα, σε προειδοποιεί και στο site της (πράγμα που σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει) τότε είναι καθαρά δικό σου θέμα! Αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι θα πρέπει να το ψάχνεις, όταν πρόκειται για τέτοια θέματα. Θα έπρεπε να είχες διαβάσει τον όρο "χρονοχρέωση" και σε περίπτωση που δεν ήσουν σίγουρος για το πως εφαρμόζεται θα έπρεπε να μιλήσεις είτε με το 13800 για να ρωτήσεις, είτε να αναζητήσεις στο site της για να μάθεις...

Δεν μπορεί να φταίνε πάντα οι εταιρείες για όλα... Ότι κι αν είναι η Tellas, στη συγκεκριμένη περίπτωση όχι μόνο δε φέρει ευθύνη αλλά σε προειδοποιεί και πληροφορεί στο site για το πως θα... γλιτώσεις χρήματα πράγμα που ούτε συμφέρον έχει να κάνει ούτε και είναι υποχρεωμένη από κάποιο νόμο.

Δηλάδη σου βάζει εναν όρο στο συμβόλαιο που λέει μπείτε στην σελίδα μας (χωρίς να αναφέρει την χρονοχρέωση για να μπείς) και λύθηκε το θέμα;

Εχουμέ τις υπηρεσίες που μας αξίζουν

turboirc
20-04-07, 23:13
Στο συμβόλαιο αναφέρει την χρονοχρέωση όπως είπα πιο πάνω.

Νομικά είναι καλυμμένη. Εαν νομίζεις ότι το συμβόλαιο δεν σε καλύπτει, δεν το υπογράφεις. Εαν το υπογράψεις, έχεις υπογράψει ακριβώς αυτά που λέει , με ότι νομικά και ηθικά συνεπάγεται αυτό.

Η νομοθεσία λέει ότι δύο άτομα/εταιρίες μπορούν να κάνουν συμβόλαιο για το οτιδήποτε. Εαν το συμβόλαιο γράφει ότι θα πληρώνεις λεφτά για τα επόμενα 30 χρόνια και το υπογράψεις, την ευθύνη την έχεις εσύ και όχι ο άλλος ο οποίος γράφει ότι θέλει.

Οσο για το θέμα της χρέωσης των υπηρεσιών, καμία εταιρία δεν περιέχει τον τιμοκατάλογο στο συμβόλαιο, αλλά όταν υπογράψεις το συμβόλαιο, συμφωνείς και με τον εκάστοτε τιμοκατάλογο που ισχύει την ώρα που υπέγραψες , ο οποίος έχει ανακοινωθεί με δελτίο τύπου από την εταιρία, όπως αναφέρει το συμβόλαιο.

nnn
20-04-07, 23:37
Και εγώ θυμάμαι ό,τι το έγραφε στους όρους του συμβολαίου γιατί είχα κάνει αίτηση για Zisto telephone.

sdikr
20-04-07, 23:41
Στο συμβόλαιο αναφέρει την χρονοχρέωση όπως είπα πιο πάνω.

Νομικά είναι καλυμμένη. Εαν νομίζεις ότι το συμβόλαιο δεν σε καλύπτει, δεν το υπογράφεις. Εαν το υπογράψεις, έχεις υπογράψει ακριβώς αυτά που λέει , με ότι νομικά και ηθικά συνεπάγεται αυτό.

Η νομοθεσία λέει ότι δύο άτομα/εταιρίες μπορούν να κάνουν συμβόλαιο για το οτιδήποτε. Εαν το συμβόλαιο γράφει ότι θα πληρώνεις λεφτά για τα επόμενα 30 χρόνια και το υπογράψεις, την ευθύνη την έχεις εσύ και όχι ο άλλος ο οποίος γράφει ότι θέλει.

Οσο για το θέμα της χρέωσης των υπηρεσιών, καμία εταιρία δεν περιέχει τον τιμοκατάλογο στο συμβόλαιο, αλλά όταν υπογράψεις το συμβόλαιο, συμφωνείς και με τον εκάστοτε τιμοκατάλογο που ισχύει την ώρα που υπέγραψες , ο οποίος έχει ανακοινωθεί με δελτίο τύπου από την εταιρία, όπως αναφέρει το συμβόλαιο.

Μην ξεχνάς πως πολλά συμβόλαιο και όροι βγήκαν καταχρηστικά στο δικαστήριο

minovg
22-04-07, 22:48
Έλα ρε παιδιά, μιλάμε σοβαρά; Χρονοχρέωση στο ίντερνετ σημαίνει ανοιχτό ρούτερ. Λογικό είναι. Κλειστό pc και έξω το ethernet δε σημαίνει ότι είσαι εκτός χρέωσης. Λυπάμαι φίλε, είναι καθαρά δικό σου λάθος.

Και επειδή σε συμπονούμε όμως... Μετά από πόσες ώρες/μέρες το πήρες χαμπάρι αυτό; :(

thodwras
23-04-07, 11:28
Ευτυχώς παιδιά απ την μέρα που ενεργοποιήθηκα κανονικά (γιατί θα είχα δηλώσει τουλάχιστον 7 με 8 φορές βλάβη) περίπου μία μέρα .. :(

Πάντως για μένα δεν είναι σωστό αυτό που λέτε ... π.χ. μπάινεις στο site της Tellas ...με το που πατάς Tellas zisto telephone σε βγάζει στο παρακάτω κείμενο ....

Ζήστε την επικοινωνία μιλώντας απεριόριστα με σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα κάθε μέρα όλη μέρα.
Ζήστε το Internet με DSL στο 4 Mbps με χρέωση μόνο για όσο το χρησιμοποιείτε. (προαιρετικά)

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=362&lang=2

όταν κλείνω τον υπολογιστή εγώ ή βγάζω την ethernet παύω να το χρησιμοποιώ έτσι δεν είναι ???? Δέν γράφει πουθενά ...πήγαινε στον τιμοκατάλογο να δείς χρεώσεις....ή έστω να έχει ενα url στο χρησιμοποιείται με διαφορετικό χρώμα και να σε πηγαίνει σε μια καινούργια σελίδα η οποία να εξηγεί το τι σημαινει χρονοχρέωση γι 'αυτούς ......

πολύ ΞΕΚΑΘΑΡΟ έτσι δεν είναι ????

minovg
23-04-07, 14:14
Ευτυχώς παιδιά απ την μέρα που ενεργοποιήθηκα κανονικά (γιατί θα είχα δηλώσει τουλάχιστον 7 με 8 φορές βλάβη) περίπου μία μέρα .. :(

Πάντως για μένα δεν είναι σωστό αυτό που λέτε ... π.χ. μπάινεις στο site της Tellas ...με το που πατάς Tellas zisto telephone σε βγάζει στο παρακάτω κείμενο ....

Ζήστε την επικοινωνία μιλώντας απεριόριστα με σταθερά τηλέφωνα σε όλη την Ελλάδα κάθε μέρα όλη μέρα.
Ζήστε το Internet με DSL στο 4 Mbps με χρέωση μόνο για όσο το χρησιμοποιείτε. (προαιρετικά)

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=362&lang=2

όταν κλείνω τον υπολογιστή εγώ ή βγάζω την ethernet παύω να το χρησιμοποιώ έτσι δεν είναι ???? Δέν γράφει πουθενά ...πήγαινε στον τιμοκατάλογο να δείς χρεώσεις....ή έστω να έχει ενα url στο χρησιμοποιείται με διαφορετικό χρώμα και να σε πηγαίνει σε μια καινούργια σελίδα η οποία να εξηγεί το τι σημαινει χρονοχρέωση γι 'αυτούς ......

πολύ ΞΕΚΑΘΑΡΟ έτσι δεν είναι ????
Το είχαμε αναφέρει και παλαιότερα. DSL σημαίνει ρούτερ, δε σημαίνει PC. Οπότε ενεργοποιημένη DSL σημαίνει ενεργοποιημένο ρούτερ, δε μας ενδιαφέρει τι κάνει το pc. Μία μέρα δηλαδή ε; 24*2=48€... :( Κρίμα. Όντως δε το χρειαζόσουν το ίντερνετ όμως για να έβαζες το φουλ πακέτο; Μπορείς να το αλλάξεις πακέτο ζίστο μέσα σε μια εβδομάδα χωρίς να υπάρχει κάποια διακοπή υπηρεσιών (απλά η χρέωση θα αλλάξει)

@ ADSLgr.com All rights reserved.