PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Forthnet σε ΟΤΕ...δυο συμβουλές, παρακαλώ.



PetrosK
09-02-16, 11:08
Σύντομο ιστορικό:

Μετά από 7+ χρόνια, ελέω Παναθηναϊκού (μη ρωτάτε), όλο το 3Play το μετέφερα στον ΟΤΕ.

Περίπου 12-13 ημερολογιακές για το τηλέφωνο/internet, μόνο που:

Με πήραν χτες το πρωί για να μου φέρουν το modem αύριο, και η διακοπή/επανασύνδεση έγινε χτες το μεσημέρι, απροειδοποίητα, χωρίς να έχω λάβει κωδικούς internet, χωρίς κωδικούς για τον ηλ. λογαριασμό, χωρίς τπτ.

Από την τηλ. εξυπηρέτηση (άψογη, δε λέω, αλλά γιατί να φτάσω εκεί?) μου έδωσαν τους κωδικούς και μπήκα με το παλιό-καλό 585v8 της Forthnet αλλά έχοντας συγχρονίσει στα 12κάτι (τόσα χρόνια κάτω από 15, με αρχική τα 17-18 και αναλαμπές στα 16, δεν είχα πέσει).

Ξανά τηλ. εξυπ./βλάβες και αρχικά "μέχρι 16 σας βλέπουμε" (SNR 8, ATTN 9), "θα σας ανεβάσουμε" με έχουν στα 14κάτι.

Θα παραλάβω αύριο το router, ότι δίνουν αυτόν τον καιρό, θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα καταλήξω.

Υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιώ του ΟΤΕ ή να παραμείνω στο 585 το οποίο έχω σετάρει χρόνια τώρα για όλες μου τις συσκευές και με βολεύει (με όλα του τα κουσούρια)?

Πόσο να τους πιέσω για να με ανεβάσουν (είμαι στην ευθεία από τον ΟΤΕ Ν. Σμύρνης, ούτε 400m)? Είναι λίγο κάπως να είχα παραπάνω ταχύτητα από τη συνεγκατάσταση της Forthnet (έστω κι αυτό το λίγο).

Τέλος, για fastpath, πάλι στην Τ.Υ./βλάβες?

Ευχαριστώ.

Για την τηλεόραση και πότε θα δεήσουν, άλλη ιστορία...

Κρίμα την "ανώτερη εμπειρία χρήσης" που διατέινονται...

edit: Χμμμ...μάλλον πατάτα έκανα, στο νήμα του ADSL-OTE, ϊσως να ταίριαζε καλύτερα.

Αν μπορεί κάποιος Mod...

sweet dreams
09-02-16, 12:16
Να βάλεις το καινούργιο πάνω γιατί το άλλο τα έχει φάει τα ψωμιά του από όλες τις απόψεις και αν μπορείς κάνε και έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) στην εσωτερική σου εγκατάσταση.

PetrosK
09-02-16, 16:40
Will do, και θα ενημερώσω.

Πάντως τον έλεγχο με το ρεύμα-καλώδια-πρίζες/φίλτρα τον έκανα χτες και δεν άλλαξε κάτι.

Θα δω αύριο, αν προλάβω, τί ψάρια θα πιάσω με το νέο.

Ευχαριστώ.

sweet dreams
09-02-16, 18:12
Όταν το βάλεις ανέβασε τα στοιχεία, γιατί αν ισχύει το 9 attenuation και έχεις κάνει και έλεγχο κάτι άλλο συμβαίνει, εσύ, θεωρητικά πάντα, θα έπρεπε να ήσουνα κοντά στο τέρμα της γραμμής. Κάνε, αν μπορείς και ένα έλεγχο στον κατανεμητή.

grovolis
09-02-16, 20:31
Σύντομο ιστορικό:

Μετά από 7+ χρόνια, ελέω Παναθηναϊκού (μη ρωτάτε), όλο το 3Play το μετέφερα στον ΟΤΕ.

Περίπου 12-13 ημερολογιακές για το τηλέφωνο/internet, μόνο που:

Με πήραν χτες το πρωί για να μου φέρουν το modem αύριο, και η διακοπή/επανασύνδεση έγινε χτες το μεσημέρι, απροειδοποίητα, χωρίς να έχω λάβει κωδικούς internet, χωρίς κωδικούς για τον ηλ. λογαριασμό, χωρίς τπτ.

Από την τηλ. εξυπηρέτηση (άψογη, δε λέω, αλλά γιατί να φτάσω εκεί?) μου έδωσαν τους κωδικούς και μπήκα με το παλιό-καλό 585v8 της Forthnet αλλά έχοντας συγχρονίσει στα 12κάτι (τόσα χρόνια κάτω από 15, με αρχική τα 17-18 και αναλαμπές στα 16, δεν είχα πέσει).

Ξανά τηλ. εξυπ./βλάβες και αρχικά "μέχρι 16 σας βλέπουμε" (SNR 8, ATTN 9), "θα σας ανεβάσουμε" με έχουν στα 14κάτι.

Θα παραλάβω αύριο το router, ότι δίνουν αυτόν τον καιρό, θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα καταλήξω.

Υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιώ του ΟΤΕ ή να παραμείνω στο 585 το οποίο έχω σετάρει χρόνια τώρα για όλες μου τις συσκευές και με βολεύει (με όλα του τα κουσούρια)?

Πόσο να τους πιέσω για να με ανεβάσουν (είμαι στην ευθεία από τον ΟΤΕ Ν. Σμύρνης, ούτε 400m)? Είναι λίγο κάπως να είχα παραπάνω ταχύτητα από τη συνεγκατάσταση της Forthnet (έστω κι αυτό το λίγο).

Τέλος, για fastpath, πάλι στην Τ.Υ./βλάβες?

Ευχαριστώ.

Για την τηλεόραση και πότε θα δεήσουν, άλλη ιστορία...

Κρίμα την "ανώτερη εμπειρία χρήσης" που διατέινονται...

edit: Χμμμ...μάλλον πατάτα έκανα, στο νήμα του ADSL-OTE, ϊσως να ταίριαζε καλύτερα.

Αν μπορεί κάποιος Mod...

Αν δεν ήσουν σε fastpath στην Forthnet, στον ΟΤΕ είσαι σίγουρα, το είπες και στο ποστ σου. Αυτό και μόνο σε συνδυασμό με το αυξημένο snr δικαιολογεί την διαφορά στην ταχύτητα.

sweet dreams
09-02-16, 20:40
Το 9 attenuation σε καλή γραμμή και περιοχή δεν δικαιολογεί το "14κάτι" ταχύτητα έστω και σε fastpath. SΝR Margin 8 λέει ότι έχει "(SNR 8, ATTN 9)".

sdikr
09-02-16, 21:37
Σύντομο ιστορικό:

Μετά από 7+ χρόνια, ελέω Παναθηναϊκού (μη ρωτάτε), όλο το 3Play το μετέφερα στον ΟΤΕ.

Περίπου 12-13 ημερολογιακές για το τηλέφωνο/internet, μόνο που:

Με πήραν χτες το πρωί για να μου φέρουν το modem αύριο, και η διακοπή/επανασύνδεση έγινε χτες το μεσημέρι, απροειδοποίητα, χωρίς να έχω λάβει κωδικούς internet, χωρίς κωδικούς για τον ηλ. λογαριασμό, χωρίς τπτ.

Από την τηλ. εξυπηρέτηση (άψογη, δε λέω, αλλά γιατί να φτάσω εκεί?) μου έδωσαν τους κωδικούς και μπήκα με το παλιό-καλό 585v8 της Forthnet αλλά έχοντας συγχρονίσει στα 12κάτι (τόσα χρόνια κάτω από 15, με αρχική τα 17-18 και αναλαμπές στα 16, δεν είχα πέσει).

Ξανά τηλ. εξυπ./βλάβες και αρχικά "μέχρι 16 σας βλέπουμε" (SNR 8, ATTN 9), "θα σας ανεβάσουμε" με έχουν στα 14κάτι.

Θα παραλάβω αύριο το router, ότι δίνουν αυτόν τον καιρό, θα το δοκιμάσω κι αυτό και θα καταλήξω.

Υπάρχει κάποιος λόγος να χρησιμοποιώ του ΟΤΕ ή να παραμείνω στο 585 το οποίο έχω σετάρει χρόνια τώρα για όλες μου τις συσκευές και με βολεύει (με όλα του τα κουσούρια)?

Πόσο να τους πιέσω για να με ανεβάσουν (είμαι στην ευθεία από τον ΟΤΕ Ν. Σμύρνης, ούτε 400m)? Είναι λίγο κάπως να είχα παραπάνω ταχύτητα από τη συνεγκατάσταση της Forthnet (έστω κι αυτό το λίγο).

Τέλος, για fastpath, πάλι στην Τ.Υ./βλάβες?

Ευχαριστώ.

Για την τηλεόραση και πότε θα δεήσουν, άλλη ιστορία...

Κρίμα την "ανώτερη εμπειρία χρήσης" που διατέινονται...

edit: Χμμμ...μάλλον πατάτα έκανα, στο νήμα του ADSL-OTE, ϊσως να ταίριαζε καλύτερα.

Αν μπορεί κάποιος Mod...


Στην Forthnet είχες snr 6, απο μόνο του αυτό κάνει όλη την διαφορά, στον ΟΤΕ δεν θα σου κάνουν την γραμμή με snr 6, τα 12 που κλείδωσες είναι γιατί σε είχανε βάλει λογικά σε 12αρι profil.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω απο τα 14 θα πρέπει να τους ζητήσεις να σου αφήσουν ελεύθερο το profil και να πάρεις κάποιο Modem που να υποστηρίζει αλλαγή στο snr. ο έλεγχος στην εγκατάσταση δεν θα αλλάξει το 8 με 9 snr

PetrosK
10-02-16, 13:18
Στην Forthnet είχες snr 6, απο μόνο του αυτό κάνει όλη την διαφορά, στον ΟΤΕ δεν θα σου κάνουν την γραμμή με snr 6, τα 12 που κλείδωσες είναι γιατί σε είχανε βάλει λογικά σε 12αρι profil.

Αν θέλεις κάτι παραπάνω απο τα 14 θα πρέπει να τους ζητήσεις να σου αφήσουν ελεύθερο το profil και να πάρεις κάποιο Modem που να υποστηρίζει αλλαγή στο snr. ο έλεγχος στην εγκατάσταση δεν θα αλλάξει το 8 με 9 snr

Σωστός σε όλα.

Κρίμα τη συνεγκατάσταση...να έχει καλύτερη (τί βλέπω λέω, δεν γνωρίζω λεπτομέρειες) σύνδεση η Forth.

Oh well...ότι μας έλαχε.

Οι πρακτικές διαφορές έτσι κι αλλιώς ελάχιστες θα είναι.

Ευχαριστώ για τις συμβουλές και οδηγίες, όλους.

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα με το νέο router.

sweet dreams
10-02-16, 15:20
Tα νούμερα δεν βγαίνουν ούτε με το αυξημένο SNR Margin και ούτε με το Fast Path. Ρίξε μια ματιά στο Calculator (http://postimg.org/image/93ol4bpn1/) και στο σημειωμένο για την μέγιστη απώλεια που μπορεί να έχεις λόγω του αυξημένου κατά 3db SNR. Κάποια ανάλογη απώλεια υπολόγισε και για το Fast Path αλλά και την διπλάσια να βάλεις πάλι είσαι χαμηλά. Σου το έγραψα και ποιο πάνω:
Το 9 attenuation σε καλή γραμμή και περιοχή δεν δικαιολογεί το "14κάτι" ταχύτητα Ουσιαστικά γραμμές που είναι κάτω από 1 χιλιόμετρο από το Α/Κ δεν δικαιολογούν σημαντικές απώλειες.
Μπορεί να είναι κλειδωμένη η γραμμή, όπως λέει ο Mod ποιο πάνω και μετά πάμε στα γνωστά, περιοχή, πάροχος, ρούτερ, εσωτερική εγκατάσταση. Κάνεις με την σειρά που θέλεις εσύ και σε βολεύει τους απαραίτητους ελέγχους για να καταλήξεις τι φταίει τελικά.

- - - Updated - - -

Η κλειδωμένη γραμμή σημαίνει γραμμή με πρόβλημα και γι' αυτό πάντα λέμε να ξεκινάμε από την εσωτερική μας εγκατάσταση, ώστε να είμαστε βέβαιοι ότι δεν συμβαίνει κάτι από την δική μας πλευρά. Μετά μπορούμε άνετα να πάρουμε τηλέφωνο και να "τσακωθούμε" με τον πάροχο χωρίς να μπορεί να μας πει κάτι για δικό μας φταίξιμο.

PetrosK
10-02-16, 16:37
Λοιπόν, μια γρήγορη ενημέρωση:

Εδώ είναι τα max του Speedtouch, με τα πάντα ξηλωμένα (άλλες συσκευές, φίλτρα κλπ).

166936

Kι εδώ τα αντίστοιχα του Speedport με τα ίδια ακριβώς καλώδια κλπ.

166938

Βλέπουμε μια "οριακή" βελτίωση, αν και με χειρότερα stats της γραμμής.

Επίσης, από όσο βλέπω είμαι σε interleaved. Αν τα ping μου είναι καλά σε online gaming, το αφήνω όπως είναι. Αν έχουν ανέβει πάνω από +15ms, θα δω τί θα κάνω.

Προς το παρόν, με "καιει" να στήσω τηλεόραση/WiiU/κινητά/laptop/tablet κι ότι άλλο είχα στο Thomson και μετά βλέπουμε για παραπάνω ρυθμίσεις.

Θα ενοχλήσω μόλις μπω σε μια σειρά.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και συμβουλές, οτιδήποτε παραπάνω καλοδεχούμενο.

edit: Το @!#thumbnail από κάτω, πώς μπήκε και πώς το βγάζω?

Τη διακριτικότητά σας, παρακαλώ.

sweet dreams
10-02-16, 17:03
Υπάρχει διαφορά στις τιμές που δίνουν τα 2 ρούτερ, στα λάθη, στο attenuation, κ.λ.π. Mπορεί να είναι κάποιο Bug/βλάβη του Speedtouch αλλιώς θα πρέπει να κουμπώσεις και άλλο ρουτερ για σύγκριση. Στα λάθη ειδικά το Speedtouch δείχνει υπερβολικά πολλά για 2 λεπτά Uptime. Για το συνημμένο πάτησε κάτω δεξιά στο:Επεξεργασία >> Eπεξεργαστής κειμένου >> μετά στον συνδετήρα που βρίσκεται πάνω στα σύμβολα και όταν σου ανοίξουν τα συνημμένα το διαγράφεις.

PetrosK
10-02-16, 21:17
Να σου πω την αλήθεια, κατά καιρούς έβλεπα τρελά λάθη/packet posses στο BF4 (που έχει αντίστοιχο έλεγχο) αλλά δεν είχα δώσει σημασία, αφού σε οτιδήποτε άλλο δεν είχα θέμα.

Από ότι φαίνεται θα μείνω στο Speedport και θα βγάλω λίγο τα μάτια μου να φτιάξω static ips και port forward (αν και πλέον δεν χρειάζεται τόσο πολύ).

Ευχαριστώ, και πάλι.

- - - Updated - - -

Πραγματικά, δεν έχω λόγια...

Είπα να βάλω τα δικά τους καλώδια - φίλτρα - splitter και το αποτέλεσμα είναι το SNRmargin να μείνει ίδιο, αλλά το attenuation να φτάσει στο 12!!!

Ότι να'ναι...

sweet dreams
10-02-16, 21:25
Δεν είδες την αλλαγή πριν;; αφού σου το έγραψα ότι μπορεί να είναι Bug/βλάβη του Speedtouch. Σε μένα όταν πήρα το ZTE ZTE H108NS και το έβαλα για δοκιμή, γιατί μόλις είδα τι μπάζο είναι άφησα πάλι το Thomson TG585v7 μέχρι τώρα, μου έδειχνε 41 attenuation και 5 άλλα 35 που είναι και το σωστό. Μικρές αλλαγές (1+/-) είναι αποδεκτό, αλλά παραπάνω κάτι συμβαίνει.

PetrosK
10-02-16, 21:31
???

Όχι, όχι.

Όταν έστησα το Speedport, είχα πάνω μόνο το καλώδιο router-τηλέφωνο και στη συνέχεια έβαλα τηλέφωνα-φίλτρα-splitter (αυτά που έχω τα τελευταία 4-5+ χρόνια).

Το attn έμεινε σταθερό, στα νούμερα που βλέπεις παραπάνω.

Τώρα, πριν 10', είπα να αλλάξω τα καλώδια κλπ με τα καινούρια που ήρθαν με το router και όταν πλέον ξανασυνδέθηκε, βλέπω αυτή την ομορφιά (με τη σύνδεση βέβαια ακόμα στα 15500 περίπου και "attainable" 18200).

Θα ξαναβάλω το παλιό splitter, να δω τι ψάρια θα πιάσω.

Ως άσχετος, ερώτηση...υπάρχει περίπτωση να ανεβαίνει το attn με κάθε αποσύνδεση/επανασύνδεση γιατί το "κέντρο" πιστεύει πως έχω αστάθεια και το τροποποιεί?

sweet dreams
10-02-16, 21:43
Στα screenshots που έχεις ποιο πάνω είναι στο 12. Γενικά για τα χαρακτηριστικά και για το attenuation μπορείς να δεις σ' αυτό (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)το πολύ κατατοπιστικό άρθρο του Forum. Δεν γίνεται τροποποίηση με τέτοιο τρόπο που λες από το κέντρο.


Αλλαγές στην εξασθένιση δε σημαίνουν ότι μετακινήθηκε το σπίτι μας. Μπορούν να παρατηρηθούν σε αρκετές περιπτώσεις, όπως κατά την αλλαγή mode από απλό ADSL ή ADSL2 σε ADSL2+, (βλέπουμε αύξηση αφού αυξάνεται ο συνολικός αριθμός συχνοτήτων), κατά την αλλαγή ρούτερ ή DSLAM (ακόμη και μόνο με αλλαγή firmware), γενικότερα κατά την αλλαγή οποιουδήποτε τμήματος στο βρόγχο μας ή τέλος στην περίπτωση βλάβης.

Μικρές διαφορές (0,5-1db) είναι αμελητέες. Μεγάλες διαφορές μπορούν να σημαίνουν πρόβλημα.

PetrosK
10-02-16, 21:45
Ωππππ...

Έχεις δίκιο, λάθος μου.

Ούτε καν το είδα, ούτε καν το πρόσεξα.

Πολλά στο κεφάλι μου.

Ευχαριστώ για τη βοήθειά σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.