PDA

Επιστροφή στο Forum : Τεχνοφοβία εν έτει 2016...



x69pr
09-02-16, 13:58
Μου έκανε ανέκαθεν εντύπωση οτι σε πολλά επαγγέλματα που βασίζονται άμεσα σε Η/Υ και παρόμοια μέσα, υπάρχει μια πολύ μεγάλη τεχνοφοβία και άγνοια/αμαθησιά για το υλικό με το οποίο κάνεις τη δουλειά σου. Δεν μπορεί να είσαι developer και να μην ξέρεις που βρισκεται ο δίσκος και η ραμ στο κουτί. Δεν μπορεί να είσαι γραφίστας και να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα windows η τα osx περα απο το photoshop η το illustrator.

Το βλέπω πλεον πολυ συχνα. Ειναι τραγικο θεωρω να μην μπορεις να εκμεταλλευτείς τις δυνατοτητες που σου δινει η τεχνολογια. Βλεπω κόσμο που πελαγώνει γιατί ξέχασε το στικάκι του και δεν μπορεί να κρατήσει ενα αρχείο. Ειναι τοσο δύσκολο να χρησιμοποιήσεις το google drive οταν εχεις 10 email σε google??? Ειναι τοσο δυσκολο να το στειλεις μαιλ στον ευατο σου???

Επιπλεον μου κανει εντύπωση οτι δεν κάθεται πια ο κόσμος να ψάξει να βρεί πως γίνεται κάτι που θέλει. Δεν ξερω εαν αυτο οφείλεται στο οτι εμεις οι παλιοτεροι αναγκαζόμασταν να μαθουμε λιγο καλυτερα το λειτουργικο και το συστημα για να κανουμε τη δουλεια μας. Ισως τωρα που ολες οι συσκευες ειναι φτιαγμένες για χρήση και απο μαιμουδες δεν καθονται οι χρήστες να ψαχτούν.

Έχει καταντησει πια το πράμα να γνωριζουν 1 πρόγραμμα που χρησιμοποιουν για δουλειά και το firefox/chrome για facebook & youtube... Και για να μην παρεξηγηθω, δε μιλαω για τη γιαγια και τον παπου, μιλαω για επαγγελματιες στο χωρο.

Πιστέυω οτι πρέπει να γνωρίζουμε και το μέσο με το οποίο κάνουμε τη δουλειά μας. Οχι σε σημείο να ειμαστε για να παμε στη defcon, αλλα αρκετα καλα ωστε να μην χρειαζόμαστε καθε τρεις και μια το φιλο τον κομπιουτερα η τo IT στην εταιρια. Οσοι είμαστε στο χώρο νομίζω έχουμε μεγάλη εμπειρία απο τέτοιοες περιπτώσεις.

Απόψεις???

stratus
09-02-16, 17:34
Μια παρατηρηση.Αυτα που περιγραφεις δεν ειναι τεχνοφοβια αλλα ασχετοσυνη,που την εχω δει με τα ματια μου σε πολλες περιπτωσεις.
Πχ Φιλη μου πηγε και πληρωσε τεχνικο και καλα,για να τις περασει ενα προγραμμα της adobe,οχι σπασμενο,με το οποιο θα διαβαζε καποια βιβλια αγορασμενα και δεν τα καταφερε,αλλα τζιμπησε 20 ευρουλακια.Της το περασα σε 5 λεπτα.

x69pr
09-02-16, 23:10
Μια παρατηρηση.Αυτα που περιγραφεις δεν ειναι τεχνοφοβια αλλα ασχετοσυνη,που την εχω δει με τα ματια μου σε πολλες περιπτωσεις.
Πχ Φιλη μου πηγε και πληρωσε τεχνικο και καλα,για να τις περασει ενα προγραμμα της adobe,οχι σπασμενο,με το οποιο θα διαβαζε καποια βιβλια αγορασμενα και δεν τα καταφερε,αλλα τζιμπησε 20 ευρουλακια.Της το περασα σε 5 λεπτα.

το αναφερω και ως τεχνοφοβια γιατι μερικοι απλα δεν θελουν να ασχοληθουν. Αλλαξα προσφατα απο vista σε 10 σε ενα pc και μεχρι να το συνηθισει ο χρηστης και τι δεν ακουσα. "τι μου εκανες τωρα" "πως θα το συνηθισω τωρα εγω αυτο" κτλ

- - - Updated - - -


Για το θέμα "ανορθογραφία εν έτΕΙ 2016", τι να πεις...

Εαν το "εν ετος" ειναι λαθος παω πασο, αλλα οσο ξερω δεν ειναι... Συγνωμμη που δε χρησιμοποιησα την εκφραση που ηθελες για να σου αρεσει στο ματι. Το οτι συνηθως λενε "εν ετει" δε σημαινει κατι. Περιμενω να μου υποδειξεις οτι αυτο που εγραψα ειναι λαθος.

NoMoreDos
10-02-16, 01:27
Δεν μπορεί να είσαι developer και να μην ξέρεις που βρισκεται ο δίσκος και η ραμ στο κουτί. Δεν μπορεί να είσαι γραφίστας και να μην μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα windows η τα osx περα απο το photoshop η το illustrator.

Ο Η/Υ είναι εργαλείο,και εγώ ας πούμε κάθε μέρα δουλεύω πάνω στο γραφείο μου αλλά ούτε πως το φτιάχνουν ξέρω ούτε με τι εργαλεία και ούτε και με νοιάζει ιδιαίτερα.
Έτσι είναι και ο Η/Υ για τους περισσότερους,την δουλειά τους θέλουν να κάνουν απλά.

goku
10-02-16, 16:43
Εγώ ξέρω να οδηγάω αυτοκίνητο, έχω βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρέπει να ξέρω και τα τεχνικά του αυτοκινήτου; Δεν τα ξέρω, δεν ξέρω καν πως να βάζω νερό για τα τζάμια. Μόνο η βενζίνη ξέρω που μπαίνει και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάποιου είδους φοβία για τα αυτοκίνητα;

GeorgeH
10-02-16, 17:08
Εγώ ξέρω να οδηγάω αυτοκίνητο, έχω βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρέπει να ξέρω και τα τεχνικά του αυτοκινήτου; Δεν τα ξέρω, δεν ξέρω καν πως να βάζω νερό για τα τζάμια. Μόνο η βενζίνη ξέρω που μπαίνει και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάποιου είδους φοβία για τα αυτοκίνητα;

Οφτοπικ μεν αλλά ναι αυτό σημαίνει (μπορεί και ασύνειδα). Γιατί αν ήξερες 5 πράγματα παραπάνω θα έκανες τη δουλειά σου πολύ πιο εύκολα, χωρίς να έχεις ανάγκη τον κάθε μαστρο-Δήμο να σε εκμεταλλευτεί για κάτι θεωρητικά απλό. Και στο λέω εγώ που μέχρι πρότινος δεν ήξερα ούτε πως μπαίνει το νερό στα τζάμια ούτε ο αέρας στα λάστιχα. Αλλά ακόμα κ χαζός να είναι κάποιος 10 πραγματάκια τεχνικά τα μαθαίνει πχ να ελέγχει λάδια, νερά, ελαστικά, φώτα/λάμπες αρκεί να υπάρχει διάθεση.

badweed
10-02-16, 17:19
και εγω δεν θα το ελεγα τεχνοφοβια αυτο που περιγραφεις , αλλα πιο πολυ αγνοια και αδιαφορια .
ξερω ανθρωπο γραφιστα που εδω και 15 χρονια εχει ιντερνετ , και δεν μπορει να καταλαβει οτι το τορεντ , του χαλαει το παιχνιδι στο ps4 .


γενικα πιστευω οτι η αναγκη ειναι πολυ καλος συμβουλος και καλος οδηγος στην μαθηση .για αυτο και πιστευω οτι οι αναγκες ειναι χρησιμες και απαραιτητες στην ζωη μας .

29gk
10-02-16, 17:32
Εγώ ξέρω να οδηγάω αυτοκίνητο, έχω βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρέπει να ξέρω και τα τεχνικά του αυτοκινήτου; Δεν τα ξέρω, δεν ξέρω καν πως να βάζω νερό για τα τζάμια. Μόνο η βενζίνη ξέρω που μπαίνει και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάποιου είδους φοβία για τα αυτοκίνητα;


Οφτοπικ μεν αλλά ναι αυτό σημαίνει (μπορεί και ασύνειδα). Γιατί αν ήξερες 5 πράγματα παραπάνω θα έκανες τη δουλειά σου πολύ πιο εύκολα, χωρίς να έχεις ανάγκη τον κάθε μαστρο-Δήμο να σε εκμεταλλευτεί για κάτι θεωρητικά απλό. Και στο λέω εγώ που μέχρι πρότινος δεν ήξερα ούτε πως μπαίνει το νερό στα τζάμια ούτε ο αέρας στα λάστιχα. Αλλά ακόμα κ χαζός να είναι κάποιος 10 πραγματάκια τεχνικά τα μαθαίνει πχ να ελέγχει λάδια, νερά, ελαστικά, φώτα/λάμπες αρκεί να υπάρχει διάθεση.

Βρισκω οτι η συγκεκριμενη αντιστοιχια - παραδειγμα ειναι εκτος απο εξαιρετικη, ταυτοχρονα συνιστα και μια πληρη απαντηση στο εξαιρετικα ...αοριστο θεμα που θετει ο φιλος σε αυτο το νημα. Οπως για παραδειγμα δηλαδη, καποιος ειναι ερασιτεχνης οδηγος ενος οχηματος, ενας αλλος ειναι επαγγελματιας, ενας τριτος επαγγελματιας ειδικης οδηγησης ( πχ λεωφοριου ), ενας τεχνιτης φαναρτζης ενω καποιος αλλος επισης τεχνιτης αλλα στο μοτερ για να μην αναφερω το οτι υπαρχουν καλοι οδηγοι αλλα και σκιτζηδες ετσι λοιπον και τα pc, ποια pc ολα τα προιοντα προχωρημενης τεχνολογιας, δεν μπορουν να μπουν σε μια και μονη κατηγορια. Θα ηταν προφανεστατο λαθος.

yiapap
10-02-16, 17:34
Τη σήμερον ημέρα το πλήθος της πληροφορίας που σχετίζεται με την τεχνολογία είναι πραγματικά τεράστιο.
Είναι τελείως διαφορετικό να ξεκινάς πιτσιρικάς/έφηβος με τα Win 3.1 (ή τον Spectrum ZX για κάποιους μεγαλύτερους *γκχ*) και μετά από επιλογή σου να εξελίσσεσαι μαζί με την τεχνολογία και τελείως διαφορετικό αυτό που γίνεται σήμερα που θέλοντας και μη μπαίνεις στον κόσμο της.
Ο σημερινός γραφίστας υποχρεωτικά θα μάθει το Illustrator και το GMail και θα περιοριστεί εκεί αφού δεν θέλει να μάθει κάτι άλλο, όπως ακριβώς ο προ 20ετίας γραφίστας είναι εξαιρετικά πιθανό να τα έκανε όλα στο χαρτί. Το ότι χρησιμοποιεί το Photoshop/Illustrator δε σημαίνει ότι πρέπει και να μάθει να χρησιμοποιεί οτιδήποτε άλλο αν δε θέλει!

Θεωρώ το αρχικό post περισσότερο ως γεροντικό rant και όχι ως κοινωνική κριτική. Ε και δεν είσαι και τόσο μεγάλος βρε x69pr!!!!

x69pr
10-02-16, 21:28
Βρισκω οτι η συγκεκριμενη αντιστοιχια - παραδειγμα ειναι εκτος απο εξαιρετικη, ταυτοχρονα συνιστα και μια πληρη απαντηση στο εξαιρετικα ...αοριστο θεμα που θετει ο φιλος σε αυτο το νημα. Οπως για παραδειγμα δηλαδη, καποιος ειναι ερασιτεχνης οδηγος ενος οχηματος, ενας αλλος ειναι επαγγελματιας, ενας τριτος επαγγελματιας ειδικης οδηγησης ( πχ λεωφοριου ), ενας τεχνιτης φαναρτζης ενω καποιος αλλος επισης τεχνιτης αλλα στο μοτερ για να μην αναφερω το οτι υπαρχουν καλοι οδηγοι αλλα και σκιτζηδες ετσι λοιπον και τα pc, ποια pc ολα τα προιοντα προχωρημενης τεχνολογιας, δεν μπορουν να μπουν σε μια και μονη κατηγορια. Θα ηταν προφανεστατο λαθος.

Συμφωνω με αυτα που λες. Η ομαδα των ανθρωπων που φωτογραφιζω προφανως εχει να κανει με επαγγελματιες του χωρου. Και για να συνεχισω με την αναλογια των οδηγων, ξερει κανεις οδηγο ταξι η φορτηγου πχ που να μην ξερει να αλλαζει ροδα, να ελεγχει τα λαδια και να κανει ενα βασικο troubleshooting στο οχημα του? Εφοσον οι γραφιστες/developers κτλ εχουν τον Η/Υ σαν εργαλειο δουλειας, πρεπει (ισως και με το ζορι και ας μην το θελουν) να μαθουν μερικα βασικα πραγματα για να κανουν τη ζωη τους πιο ευκολη και τη δουλεια τους πιο αποτελεσματικη. Αν ο ταξιτζης περιμενει οδικη για να του αλλαξει ροδα σε κλαταρισμα η τρεχει σε συνεργειο για να αλλαξει ενα λαμπακι το μεροκαματο πηγε περιπατο.

Και μην ξεχναμε το γνωστο "ανεκδοτο":

-Τι διαφορα εχει ενας τεχνικος απο τον απλο χρηστη?"
-Ξερει να χρησιμοποιει το google!

- - - Updated - - -




Θεωρώ το αρχικό post περισσότερο ως γεροντικό rant και όχι ως κοινωνική κριτική. Ε και δεν είσαι και τόσο μεγάλος βρε x69pr!!!!

Rant ειναι ναι, αλλα οχι γεροντικο. Εχω βαρεθει να βλεπω κοσμο να παλευει με το τερας που λεγεται Η/Υ και να πνιγεται σε μια κουταλια νερο για τα πιο απλα πραγματα. Αυτο που λες ισχυει. Οι πιο παλιοι αναγκαζονταν να χωθουν στα βαθια αν ηθελαν να χειριστουν εναν Η/Υ, γιατι η χρηση ηταν πιο απαιτητικη (πχ βασικες ρυθμισεις IRQ για να εχει ηχο σε ενα παιχνιδι κτλ). Τωρα που ολα ειναι τυφλοσουρτης εχει εκλειψει το μερακι της ενασχολησης και της εξερευνησης των δυνατοτητων. Αυτο το βλεπω και σε ενα θειο μου πχ. Εχει υπολογιστη απο την εποχη των πρωτων μακ με την πρασινη (νομιζω) οθονη. Εχει περασει απο ολες τις εκδοσεις dos/win και βλεπω οτι οσο προχωραει χανει την επαφη γιατι πια ολα ειναι τοσο απλα.

nyannaco
10-02-16, 21:53
Χανεις μια βασικη παραμετρο ομως... Την εποχη του Spectrum και του IBM PC συμβατου / DOS, οι χρηστες δεν ημασταν ο γενικος πληθυσμος, αλλα οι λιγοι τρελλαμενοι. Επομενως συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Brainstorm389
10-02-16, 22:07
Εγώ ξέρω να οδηγάω αυτοκίνητο, έχω βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου. Πρέπει να ξέρω και τα τεχνικά του αυτοκινήτου; Δεν τα ξέρω, δεν ξέρω καν πως να βάζω νερό για τα τζάμια. Μόνο η βενζίνη ξέρω που μπαίνει και τίποτα άλλο. Αυτό σημαίνει ότι έχω κάποιου είδους φοβία για τα αυτοκίνητα;

Αν εισαι 29 οπως γραφει το προφιλ σου και δεν ξερεις πως να βαλεις νερο στα τζαμια, πως να ελεγξεις ( και ποτε ) τα λαδια, τον αερα στα λαστιχα, η να αναγνωριζεις συγκεκριμενους ηχους απο το αμαξι και την καθημερινη χρηση του, ναι εχεις φοβια για τα αυτοκινητα, και σχετικα αδικαιολογητη γιατι τα παραπανω ειναι ζωτικα για την ασφαλεια και την καλη λειτουργια του αμαξιου αλλα και την σωματικη σου ακεραιοτητα, αλλα και των επιβατων η/και των γυρω σου οταν οδηγας.

PopManiac
10-02-16, 22:13
Αν εισαι 29 οπως γραφει το προφιλ σου και δεν ξερεις πως να βαλεις νερο στα τζαμια, πως να ελεγξεις ( και ποτε ) τα λαδια, τον αερα στα λαστιχα, η να αναγνωριζεις συγκεκριμενους ηχους απο το αμαξι και την καθημερινη χρηση του, ναι εχεις φοβια για τα αυτοκινητα, και σχετικα αδικαιολογητη γιατι τα παραπανω ειναι ζωτικα για την ασφαλεια και την καλη λειτουργια του αμαξιου αλλα και την σωματικη σου ακεραιοτητα, αλλα και των επιβατων η/και των γυρω σου οταν οδηγας.

Συγχέεις την φοβία με την άγνοια επειδή θεωρούμε κάτι πλέον δεδομένο ;)

Το ότι τη σήμερον ο μέσος (;;;;;;; ) οδηγός (ή η οδηγός :p) μπορεί να έχει δυσκολία ακόμα και να βρει το καπάκι στο ντεπόζιτο του νερού του αυτοκινήτου δεν σημαίνει φοβία, απλά ότι πλέον ορισμένα πράγματα είναι τόσο δεδομένα που κανείς θεωρεί σπάνιο να χρειαστεί να βάλει νερό ή αντιψυκτικό.

Το ότι τη σήμερον ο μέσος χρήστης ενός desktop PC αν το ανοίξει το βλέπει ως την επιφάνεια του πλανήτη Άρη, δεν σημαίνει πως το φοβάται. Σημαίνει απλά ότι το θεωρεί δεδομένο όπως το έχει και πως θα λειτουργεί έτσι. Κάποτε ήταν δεδομένο ότι το PC θα το στήσεις μόνος σου αλλά τότε ήσουν εσύ και άλλοι 1000....

29gk
10-02-16, 22:13
Συμφωνω με αυτα που λες. Η ομαδα των ανθρωπων που φωτογραφιζω προφανως εχει να κανει με επαγγελματιες του χωρου. Και για να συνεχισω με την αναλογια των οδηγων, ξερει κανεις οδηγο ταξι η φορτηγου πχ που να μην ξερει να αλλαζει ροδα, να ελεγχει τα λαδια και να κανει ενα βασικο troubleshooting στο οχημα του? Εφοσον οι γραφιστες/developers κτλ εχουν τον Η/Υ σαν εργαλειο δουλειας, πρεπει (ισως και με το ζορι και ας μην το θελουν) να μαθουν μερικα βασικα πραγματα για να κανουν τη ζωη τους πιο ευκολη και τη δουλεια τους πιο αποτελεσματικη. Αν ο ταξιτζης περιμενει οδικη για να του αλλαξει ροδα σε κλαταρισμα η τρεχει σε συνεργειο για να αλλαξει ενα λαμπακι το μεροκαματο πηγε περιπατο.

Και μην ξεχναμε το γνωστο "ανεκδοτο":

-Τι διαφορα εχει ενας τεχνικος απο τον απλο χρηστη?"
-Ξερει να χρησιμοποιει το google!

Οχι, η θεση σου πιστευω ειναι λαθος. Εχω φιλους που ειναι εξπερ στην χρηση προγραμματων επ[εξεργασιας εικονας, αλλα που δεν κατανοουν κι ουτε και μπορουν να διαπιστωσουν γιατι ενα πρωι το pc τους κρασαρε. Γνωριζα παλια εναν λογιστη που εκανε παπαδες στο excel. Δεν γνωριζε ομως το παραμικρο για το οτιδηποτε αλλο, πλην του να ανοιγει και να κλεινει το pc του. Ουτε το word καλα καλα δεν καταφερνε.

Θελω να πω, πως ενω η αρχικη σου παρατηρηση απο πρωτης αποψεως φαινεται ως σωστη, παρολα αυτα ειναι τετοο το μεγεθος των καθετων παραλλαγων εξειδικευσης που κλεινει μεσα της η σημερινη τεχνολογια που δεν μπορει καποιος να χαρακτηριστει ετσι γενικα, ουτε απολυτα καταρτισμενος ουτε ομως κι αδαης. Ενα αλλο παραδειγμα, φευγοντας και παλι απο τα pc, ειναι οι συσκευες με android. Δικαιουσαι λοιπον να χαρακτηρισεις καποιον που δεν γνωριζει και δεν εχει να ασχοληθει με αλλαγη rom στο εξυπνο κινητο του, για φοβια στην τεχνολογια; Επειδη αλλοι το παιζουν στα δακτυλα; Ή ως τεχνολογικα φοβισμενο καποιον που αγοραζει ενα laptop για να γραψει ενα βιβλιο, ενω παραλληλα δεν φροντισε να πληροφορηθει νωριτερα πως αλλαζει ενας χτυπημενος σκληρος; Μονο και μονο, η υπαρξη ταυτοχρονα 2 ή και 3 μηχανων σε ενα pc ( hardware, software, γραφικα ) καθιστα αδυνατη την αριστη και 100% εκμαθηση. Καθως ηυπαρχει ακριβως η αναστολη του φοβου του λαθους, που μπορει να προκληθει απο μια ανεκπαιδευτη κινηση.

Για αυτο και εγραψα πως το θεμα που ανοιξες, ειναι ουσιαστικα τοσο αοριστο που δεν επιδεχεται πραγματικης απαντησης.

goku
10-02-16, 22:31
Αν εισαι 29 οπως γραφει το προφιλ σου και δεν ξερεις πως να βαλεις νερο στα τζαμια, πως να ελεγξεις ( και ποτε ) τα λαδια, τον αερα στα λαστιχα, η να αναγνωριζεις συγκεκριμενους ηχους απο το αμαξι και την καθημερινη χρηση του, ναι εχεις φοβια για τα αυτοκινητα, και σχετικα αδικαιολογητη γιατι τα παραπανω ειναι ζωτικα για την ασφαλεια και την καλη λειτουργια του αμαξιου αλλα και την σωματικη σου ακεραιοτητα, αλλα και των επιβατων η/και των γυρω σου οταν οδηγας.

Αυτό με το αυτοκίνητο το ανέφερα σαν παράδειγμα, δεν μιλούσα για μένα προσωπικά. Προφανώς και θα καταλάβω αν δεν πάει κάτι καλά με το αυτοκίνητο, αλλά θα το πάω στον τεχνικό αυτοκινήτων για να μου το φτιάξει, έστω και αν είναι απλώς για αλλαγή λαδιών, στο βενζινάδικο για φούσκωμα της ρόδας ή να μου βάλει υγρό για τα τζάμια κλπ. Έτσι και στους υπολογιστές κάποιοι δεν τους ενδιαφέρει να ασχοληθούν παραπέρα από αυτό που τους ενδιαφέρει να κάνουν. Και αν δουν ότι μια μέρα ο υπολογιστής κολλάει επειδή είναι φορτωμένος ή έχει ιο, αν κάποιο πρόγραμμα θέλει αναβάθμιση, ή αν θέλει καθαρισμό από σκόνες, θα προτιμήσουν να τον πάνε σε κάποιον άλλο για να το κάνει με ότι αυτό συνεπάγεται (χρόνος και κόστος).

PopManiac
11-02-16, 11:48
Και ένα ακόμα σχόλιο με αφορμή όσα έγραψαν παραπάνω οι 29gk και yiapap περί εξειδίκευσης του χρήστη σήμερα....

Αυτό μπορούμε να το δούμε και αντίστροφα:

Το εύρος των δυνατοτήτων και προσφερόμενων υπηρεσιών και λειτουργιών από την τεχνολογία και ιδίως από τα PC / smartdevices σήμερα διαφέρει με το 1980 τόσο όσο ένα ηλεκτροδοτούμενο σπίτι με ένα chateau του 17ου αιώνα. Η δυνατότητα σήμερα των όσων κανείς μπορεί να κάνει και κάνει με ένα PC είναι τεράστια. Αρκεί μόνο να αναλογιστεί κανείς το email και πώς έχει αλλάξει τον τομέα των υπηρεσιών και όχι μόνο.

Αντίθετα, με ένα IBM PC το 1988 άντε να μπορούσες να κάνεις 2-3-4-5-6 πολύ μετρημένα πράγματα με αρκετά περισσότερο να τα κάνεις επειδή έχεις το μεράκι με το PC παρά επειδή "απαιτείται".

Συνεπώς, είναι ανθρώπινα αδύνατο κανείς σήμερα να μπορεί να έχει μια γερή περιφερειακή γνώση της τεχνολογίας παρεκτός από κάτι *γκουχ γκουχ* καρακαμμένους που γράφουν σε κάτι φόρουμ :p (και που και αυτοί την σήμερον ουκ ολίγες φορές έχουν φάει γερές ήττες σε - εκ των υστέρων όπως αποδείχθηκαν - σχετικά απλά ή και γελοία σε δυσκολία ζητήματα)

cool11
11-02-16, 14:31
Δεν θα το λεγα ακριβως 'τεχνοφοβια'.
Θα το λεγα είτε 'αδιαφορια', είτε 'τεχνολογικό αναλφαβητισμό', οχι ομως απο ελλειψη ευκαιριων, αλλα παλι σε συσχετιση με την 'αδιαφορια'.

---

Κλασικό παραδειγμα, ξερω κοπελες που ηταν καλες μαθητριες και 'περασαν' στο πανεπιστημιο στην πληροφορικη.
Ε και;
Εμαθαν πεντε πασαλειματα κι αυτο ηταν ολο.
Ο 'μη μορφωμενος' - παιδι της πιατσας, περισσοτερα ξερει...

---

Κανεις δεν τα ξερει ολα, ειδικα στην τεχνολογια.
Αλλα επειδη αλλαζουν ολα, αν δεν κρατας ενα update και μια καποια 'σφαρικη' ιδεα - 'λιγο απ'ολα', η πικρη αληθεια ειναι οτι αργα ή γρηγορα βγαινεις εκτος 'παιχνιδιου'...

@ ADSLgr.com All rights reserved.