PDA

Επιστροφή στο Forum : ΟΤΕ/Cosmote, αριθμός βρόχου;



goku
10-02-16, 16:32
Παιδιά χαιρετώ. Λοιπόν, κοιτάξτε πως έχει η κατάσταση, αυτή την στιγμή έχουμε σταθερό και ίντερνετ OTE (πλέον Cosmote). Στο χωριό εκτός από τον ΟΤΕ μας καλύπτει και η Hol. Το συζητήσαμε με τον πατέρα μου (είναι στο δικό του όνομα η σύνδεση), και κατόπιν αρκετής σκέψης αποφασίσαμε να κάνουμε φορητότητα στην Hol. Το θέμα νομίζω ότι αφορά την πλευρά του ΟΤΕ, οπότε γράφω αυτό το θέμα στο φόρουμ του OTE. Λοιπόν, από την Hol μεταξύ άλλων μας ζητάνε και έναν πρόσφατο λογαριασμό ΟΤΕ για επιβεβαίωση στοιχείων, καθώς και για επιβεβαίωση του αριθμού βρόχου. Συνήθως στον λογαριασμό του ΟΤΕ μας έρχονται 2 φύλλα (φύλλο 1 - σελίδες 1 και 2, φύλλο 2 - σελίδες 3 και 4). Από τον τελευταίο λογαριασμό έχουμε χάσει το 2ο φύλλο με τις σελίδες 3 και 4, και από το 1ο φύλλο με τις σελίδες 1 και 2 δεν βλέπουμε κάποια αναφορά σε αριθμό βρόχου. Μήπως κάποιος γνωρίζει που ακριβώς εμφανίζεται αυτός ο αριθμός βρόχου; Υπάρχει περίπτωση να είναι στο 2ο φύλλο με τις σελίδες 3 και 4; Μπορεί κάποιος να ανεβάσει όλες τις σελίδες από έναν πρόσφατο λογαριασμό, με σβησμένα φυσικά τα προσωπικά του στοιχεία, και να μας διευκρινίσει που ακριβώς φαίνεται αυτός ο αριθμός βρόχου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

tsorbi
10-02-16, 18:06
Πρώτη φορά ακούω για αριθμό βρόχου ΟΤΕ και ποτέ δεν έχω δει στους λογαριασμούς μου.
Αριθμό βρόχου 21Β-χχχχχχχ απ' ότι ξέρω έχουν μόνον οι πάροχοι.

goku
10-02-16, 18:08
Βασικά έκανα αίτηση στην Hol και μου έστειλαν ένα email με όλα τα δικαιολογητικά που πρέπει να μαζέψω. Μεταξύ άλλων αναφέρουν και το εξής:

Φωτοτυπία ή φωτογραφία πρόσφατου λογαριασμού σημερινού πάροχου. (Οι σελίδες του λογαριασμού στις οποίες φαίνονται τα στοιχεία του σημερινού κάτοχου της γραμμής και ο αριθμός βρόχου της γραμμής. (Σε κάποιους πάροχους αυτά βρίσκονται στην ίδια σελίδα))

Τι λες να παίζει; Καμιά ιδέα; Τονίζω ότι τώρα έχω ΟΤΕ. Δηλαδή ο τωρινός/σημερινός πάροχος είναι ο ΟΤΕ.

pstratos
10-02-16, 18:10
Ο αριθμός βρόχου δεν φαίνεται στον λογαρισμό. Τον αιτείται ο νέος πάροχος από τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ διαλέγει ενα ζεύγος του δίνε έναν αριθμό, γράφει αυτό τον αριθμό στο χαρτάκι που αφήνει στο κουτί σου (ρεκλέτα) και ενημερώνει τον νέο πάροχο για αυτόν τον αριθμό. Έτσι ο τεχνικός του παρόχου, οταν θα φτάσει σπίτι σου θα ξέρει ποιο ζέυγος να μικτονωμήσει

goku
10-02-16, 18:12
Ο αριθμός βρόχου δεν φαίνεται στον λογαρισμό. Τον αιτείται ο νέος πάροχος από τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ διαλέγει ενα ζεύγος του δίνε έναν αριθμό, γράφει αυτό τον αριθμό στο χαρτάκι που αφήνει στο κουτί σου (ρεκλέτα) και ενημερώνει τον νέο πάροχο για αυτόν τον αριθμό. Έτσι ο τεχνικός του παρόχου, οταν θα φτάσει σπίτι σου θα ξέρει ποιο ζέυγος να μικτονωμήσει

Μάλιστα, δηλαδή στο email που μου έστειλαν αναφέρουν λανθασμένα ότι πρέπει να φαίνεται ο αριθμός βρόχου στον λογαριασμό;

tsorbi
10-02-16, 18:34
Ο αριθμός βρόχου δίνετε από τον πάροχο στον ΟΤΕ όταν πρόκειται για κατασκευή νέας γραμμής (ανενεργός βρόχος).
Στην περίπτωση του goku θα γίνει φορητότητα από τον ΟΤΕ στην HOL και πάλι τον αριθμό βρόχου θα τον δώσει η HOL στον ΟΤΕ.

pankostas
12-02-16, 19:54
Εγώ έχω κρατημένο παλιο λογαριασμό forthnet όπου και φαίνεται ο αριθμός βρόχου. Και οι παλιοί λογαριασμοί ΟΤΕ εγραφαν πάνω τον αριθμό βρόχου. Τώρα γιατί το σταμάτησαν δεν ξερω!

goku
12-02-16, 20:38
Τελικά μίλησα με φίλο τεχνικό (όχι ΟΤΕτζή αλλά από κάποιον άλλο πάροχο) και μου είπε ότι ο πελάτης δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει τον αριθμό βρόχου και ότι ο νέος πάροχος στον οποίο κάνεις αίτηση για φορητότητα θα πρέπει μόνος του να μιλήσει με τον τωρινό πάροχο για να μάθει τον αριθμό. Τελικά έκανα την αίτηση, κατέθεσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, χωρίς όμως να φαίνεται πουθενά ο αριθμός βρόχου, και με ενημέρωσαν από τον νέο πάροχο ότι όλα βαίνουν καλώς. Μάλλον βλακείες μου είπαν που ζητούσαν από εμένα τον αριθμό. Να σημειώσω ότι κατά την αρχική αίτηση που την έκανα μέσω ίντερνετ, μου ήρθε ένα αυτοματοποιημένο email, μάλλον είναι κάποιο generic και έχουν ξεχάσει να το ενημερώσουν. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.

3llinas
12-02-16, 21:01
Τελικά μίλησα με φίλο τεχνικό (όχι ΟΤΕτζή αλλά από κάποιον άλλο πάροχο) και μου είπε ότι ο πελάτης δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζει τον αριθμό βρόχου και ότι ο νέος πάροχος στον οποίο κάνεις αίτηση για φορητότητα θα πρέπει μόνος του να μιλήσει με τον τωρινό πάροχο για να μάθει τον αριθμό. Τελικά έκανα την αίτηση, κατέθεσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, χωρίς όμως να φαίνεται πουθενά ο αριθμός βρόχου, και με ενημέρωσαν από τον νέο πάροχο ότι όλα βαίνουν καλώς. Μάλλον βλακείες μου είπαν που ζητούσαν από εμένα τον αριθμό. Να σημειώσω ότι κατά την αρχική αίτηση που την έκανα μέσω ίντερνετ, μου ήρθε ένα αυτοματοποιημένο email, μάλλον είναι κάποιο generic και έχουν ξεχάσει να το ενημερώσουν. Τέλος πάντων, τέλος καλό όλα καλά.


Ο φιλος σου δεν τα ξερει καλα :) Λοιπον οταν εισαι σε αλλον παροχο εκτος απο ΟΤΕ και θελεις να μεταφερθεις πρεπει να δωσεις ΕΣΥ τον αριθμο βροχου (21Β...........) στον καινουργιο παροχο. Ο παροχος δεν μπορει να μαθει τον αριθμο αυτον απο μονος του γιατι πολυ απλα δεν του δινουν ακομα και να ρωταγε, μονο ο συνδρομητης μπορει. Οταν εισαι ομως ΟΤΕ και μεταφερθεις αλλου τοτε δεν χρειαζεται αυτος ο αριθμος γιατι ακομα δεν υπαρχει. Τελος :)

goku
12-02-16, 21:49
Ο φιλος σου δεν τα ξερει καλα :) Λοιπον οταν εισαι σε αλλον παροχο εκτος απο ΟΤΕ και θελεις να μεταφερθεις πρεπει να δωσεις ΕΣΥ τον αριθμο βροχου (21Β...........) στον καινουργιο παροχο. Ο παροχος δεν μπορει να μαθει τον αριθμο αυτον απο μονος του γιατι πολυ απλα δεν του δινουν ακομα και να ρωταγε, μονο ο συνδρομητης μπορει. Οταν εισαι ομως ΟΤΕ και μεταφερθεις αλλου τοτε δεν χρειαζεται αυτος ο αριθμος γιατι ακομα δεν υπαρχει. Τελος :)

Σωστός, βασικά έτσι μου το είπε, δεν διευκρίνισα ότι έχω ΟΤΕ τώρα και φεύγω από αυτόν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.