PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα με φορματ σε λαπτοπ toshiba tecra s11 -13g



kaloneritis1964
14-02-16, 23:47
Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω το λάπτοπ toshiba tecra s11 -13g και θέλησα να κάνω καθαρή εγκατάσταση των windows 7. Βάζω να κάνει boot απο cd ξεκινάει κανονικά φτάνει μέχρι εκεί που βλέπω το δίσκο , πατάω που θα φορτώσει τα windows ξεκινάει φτάνει κάθε φορά σε διαφορετικό σημείο της διαδικασίας και μου βγάζει σφάλμα. Στο μήνυμα γράφει the files or directoryd:windows\winsxs\x86............ is corrupt and unreadable.please run the chkdsk utility. Έχω φάει όλη την ημέρα και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Έχω δοκιμάσει και με διαφορετικά cd και με στικακι. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη ευχαριστώ.....

sweet dreams
15-02-16, 11:06
Kάνε έναν έλεγχο σε μνήμη (Memtest86+) και δίσκο (Hard Disk Sentinel) με το Hiren’s BootCD (http://www.adslgr.com/forum/threads/915164-SSD-upgrade-σε-netbook-HP-dm1-1200sv?p=5862431#post5862431)που τα έχει και τα δύο, στο post θα δεις που θα βρεις το Hard Disk Sentinel.
Κάνε και μια επιδιόρθωση του σκληρού.

Έλεγχος και επιδιόρθωση σκληρού δίσκου μέσω CMD και από DVD εγκατάστασης/αποκατάστασης

Έλεγχος και επιδιόρθωση σκληρού δίσκου μέσω CMD και από DVD εγκατάστασης/αποκατάστασης

Aνοίγουμε την γραμμή εντολών σαν administrator >> γράφουμε chkdsk /f/r και πατάμε Enter.
Aν ο δίσκος είναι ο C: θα μας βγάλει:"Δεν είναι δυνατή................το σύστημα;" (N/O).
Πατάμε Ν(Ναι) και κάνουμε επανεκκίνηση για να ολοκληρωθεί η διαδικασία.

Έλεγχος και επιδιόρθωση σκληρού δίσκου από DVD εγκατάστασης/αποκατάστασης
Για να τρέξουμε τον έλεγχο από το DVD εγκατάστασης/αποκατάστασης θα πρέπει να γράψουμε απαραίτητα και το γράμμα που έχει ο δίσκος(π.χ. C: ) chkdsk C: /f/r

ΠPOΣΟΧΗ!!!
Στο C: θα βάλουμε το γράμμα του δίσκου ή του partition που θέλουμε να γίνει ο έλεγχος αλλά όπως φαίνεται μέσα από το DVD εγκατάστασης/αποκατάστασης, γιατί μπορεί να του έχει δώσει διαφορετικό γράμμα από αυτό που έχει κατά την λειτουργία των Windows.
Για σιγουριά μπορούμε να δούμε τι γράμμα έχει πάρει μέσω του DISKPART.
Γράφουμε DiskPart και πατάμε Εnter. Περιμένουμε να ανοίξει και να γράψει: DISKPART και τότε γράφουμε >> list volume και πατάμε πάλι Εnter για να μας εμφανίσει τα partitions.
Σημειώνουμε τα γράμματα από όλα τα partitions που θέλουμε να ελέγξουμε, γράφουμε "exit" και Enter για να βγούμε από το DiskPart και να συνεχίσουμε την διαδικασία.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
Αν δεν βάλουμε γράμμα δίσκου η ειδοποίηση που θα μας βγάλει θα λέει ότι ο δίσκος έχει προστασία εγγραφής.

@ ADSLgr.com All rights reserved.