PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για εγκυροτητα συμβολαιου.



kontinos
19-02-16, 02:27
Λοιπον, εχουμε ενα περιεργο προβλημα.
Φιλη μου εκλεισε τηλεφωνικα συμβολαιο wind, με "δωρο" καποια συσκευη, η οποια δεν της παραδοθηκε.
Αδυνατωντας να καταλαβει την χρηση, της ηρθε παραφουσκωμενος λογαριασμος, τον οποιο δεν μπορει να πληρωσει, οποτε και της διακοπηκε η συνδεση.

Παμε τωρα στα σοβαρα.
Το συμβολαιο παραδοθηκε απο courrier σε ξενωνα του ψυχιατρειου του Ευαγγελισμου, οπου η φιλη διαμενει.
Η φιλη, παρολο που ειναι ενηλικη, τελει υπο κηδεμονια, αφενος του "οικογενειακου" κηδεμονα της οσο βρισκεται εκτος ξενωνα σε αδεια, υπο την κηδεμονια προφανως του νοσοκομειου αφετερου οσο δεν βρισκεται σε αδεια.
Επισης, παιρνει φαρμακευτικη αγωγη.

Ολα αυτα εχουν γινει γνωστα στην εταιρια. Εντουτοις η εταιρια εχει αναθεσει το χρεος σε δικηγορικο(?) γραφειο, στο οποιο επισης γνωστοποιηθηκε η κατασταση.

Συζητωντας με τους "οικογενειακους" κηδεμονες, δεν καταληξαμε σε καποια απολυτη λυση. Τα ενδεχομενα ειναι:
1. Απευθυνση παλι στην εταιρια, εξηγωντας το ζητημα.
2. Αναμονη και ευρεση λυσης οταν παει η υποθεση σε καποιο δικαστηριο.
3. Παραπομπη της εταιριας στο νοσ. Ευαγγελισμος, υπο την εννοια οτι οταν υπογραφηκε το συμβολαιο, η φιλη-ασθενης βρισκοταν υπ'ευθυνη του νοσοκομειου.

Ξερει κανεις τι ισχυει ή τι μπορει να γινει? Ευχαριστω πολυ.

- - - Updated - - -

Κανενας βρε παιδια? Αν οι mods θεωρουν οτι το θεμα θα βρει μεγαλυτερη ανταποκριση σε καποια αλλη ενοτητα, ας το μεταφερουν παρακαλω, μιας και οντως δεν ειναι θεμα που αφορα αποκλειστικα την εν λογω εταιρια, αλλα σιγουρα την σταση της.

nikosnikolakis
23-02-16, 02:46
Αυτό που μπορώ να πω από πλευράς μου, είναι ότι απαγορεύεται η μεταβίβαση χρέους χωρίς να δώσεις το δικαίωμα. Η HOL στο συμβόλαιο που είχα κάνει πριν 2 χρόνια, έχει όρο που την καλύπτει. Δεν ξέρω αν τέτοιο όρο έχει και η Wind.

@ ADSLgr.com All rights reserved.