PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα / μεγάλη απόσταση - Υπάρχει λύση βελτίωσης;



YAziDis
22-02-16, 03:26
Καλησπέρα σας,



Στον χώρο εργασίας μου έχω πάρα πολύ χαμηλή ταχύτητα λόγω μεγάλης απόστασης από το κέντρο του ΟΤΕ. Μιλάμε το attenuation μου χτυπάει 60+

Υπάρχουν επιλογές για να βελτιώσω όσο περισσότερο μπορώ τη σύνδεσή μου;

Έχω ένα πολύ παλιό router του OTE. Θα βοηθήσει αν πάρω έστω κάποιο καινούργιο, και αν ναι, πρέπει να δω κάποιο συγκεκριμένο, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά; Επίσης είμαι με isdn. Βοηθάει αν το γυρίσω σε pstn μήπως;

pankostas
22-02-16, 04:42
Γράψε περιοχή που είσαι και δώσε στατιστικά ρουτερ. Μπορεί να βάζουν καμμιά καμπίνα vdsl εκεί που μένεις.

YAziDis
22-02-16, 13:01
Καλά καμπίνα δεν παίζει να βάλουν. Τσέκαρα τον χάρτη με τις καμπίνες και δεν έχει.
Πεντάλοφος Θεσσαλονίκης είμαι εγώ, και ο κόμβος αν τον δεις είναι στη Νεοχωρούδα - Δυτικής Θεσσαλονίκης.
Line Attenuation: 62.6 dB(down) 29.3 dB (up)
Bandwide Down/Up(kbps): 3623 kbps / 298 kbps

sweet dreams
22-02-16, 21:30
Σε τέτοια απόσταση ότι και να βάλεις στα ίδια θα είσαι. Οι επιλογές είναι το Link (παράδειγμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/638195-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%AF%CE%B1-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%85-link-%CF%83%CF%84%CE%B1-3-%CF%87%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1)) με κτήριο που έχεις οπτική επαφή, το δορυφορικό (https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/products-services/ote-satellite-internet?gclid=CJuZ2tL_i8sCFSoOwwodxbcHDw)και μέσω GSM. Αν υπάρχει δυνατότητα για το Link, σώθηκες.

YAziDis
23-02-16, 16:20
Αρχικά πήρα τον ΟΤΕ και ζήτησα καινούργιο εξοπλισμό router. Μου δώσανε ένα καινούργιο, που είναι και για vdsl. Θα το δοκιμάσω αύριο να δω μήπως αλλάζει τίποτα.
Από εκεί και πέρα δήλωσα βλάβη, διότι και το upload μου είναι για τ'ανάθεμα, στα 284kbps, οπότε περιμένω να μου το φτιάξουνε να πάει στο 1mbps και να δω αν στρώνει η γραμμή. Δε ζητάω να φτάσω 10mbps ταχύτητες, απλά ακόμα και για σερφάρισμα σέρνετε. Πιστεύω πως με το upload θα διορθωθεί η κατάσταση.
Επίσης, αναλόγως και του τι θα μου πούνε, θα ζητήσω να μου ελέγξουν και την πόρτα μου στο dslam, διότι η γραμμή υπάρχει από το 2007-2008 kαι έχω ένα προαίσθημα πως η κάρτα της γραμμής μου έχει κάποιο πρόβλημα.
Αν μετά απ'αυτά δε δω κάποια βελτίωση, έχοντας υπόψη και την απόσταση τότε θα ψαχτώ με το link που προτείνεις sweet dreams.

- - - Updated - - -

Ο τεχνικός που ήρθε μου είπε πως το χαμηλό μου Upload οφείλεται στο γεγονός ότι έχω isdn και μου τρώει απ'το φάσμα των συχνοτήτων που είναι για το upload. Αν βάλω pstn μου είπε ίσως φτάσω και στα 800+ upload.

Κατά τα άλλα και με το καινούργιο router του ΟΤΕ, ήδη βελτιώθηκε κατά 120+kbps το Up μου.

sweet dreams
23-02-16, 16:36
To ISDN κόβει από Upload;; τι σχέση έχει η ISDN γραμμή με το Internet;; μήπως εννοούσε τίποτε άλλο;; τα παρακάτω στοιχεία είναι από γραμμή ISDN που έχουμε στο γραφείο.

167427

sdikr
23-02-16, 17:18
Αρχικά πήρα τον ΟΤΕ και ζήτησα καινούργιο εξοπλισμό router. Μου δώσανε ένα καινούργιο, που είναι και για vdsl. Θα το δοκιμάσω αύριο να δω μήπως αλλάζει τίποτα.
Από εκεί και πέρα δήλωσα βλάβη, διότι και το upload μου είναι για τ'ανάθεμα, στα 284kbps, οπότε περιμένω να μου το φτιάξουνε να πάει στο 1mbps και να δω αν στρώνει η γραμμή. Δε ζητάω να φτάσω 10mbps ταχύτητες, απλά ακόμα και για σερφάρισμα σέρνετε. Πιστεύω πως με το upload θα διορθωθεί η κατάσταση.
Επίσης, αναλόγως και του τι θα μου πούνε, θα ζητήσω να μου ελέγξουν και την πόρτα μου στο dslam, διότι η γραμμή υπάρχει από το 2007-2008 kαι έχω ένα προαίσθημα πως η κάρτα της γραμμής μου έχει κάποιο πρόβλημα.
Αν μετά απ'αυτά δε δω κάποια βελτίωση, έχοντας υπόψη και την απόσταση τότε θα ψαχτώ με το link που προτείνεις sweet dreams.

- - - Updated - - -

Ο τεχνικός που ήρθε μου είπε πως το χαμηλό μου Upload οφείλεται στο γεγονός ότι έχω isdn και μου τρώει απ'το φάσμα των συχνοτήτων που είναι για το upload. Αν βάλω pstn μου είπε ίσως φτάσω και στα 800+ upload.

Κατά τα άλλα και με το καινούργιο router του ΟΤΕ, ήδη βελτιώθηκε κατά 120+kbps το Up μου.


Είναι ανάλογα τις περιπτώσεις, σε εμένα πχ συγχρονίζει στα 801 σε 12αρί profil, 1024 θα δείς μόνο σε ελεύθερο profil αλλά για να μην σε έχουν σε αυτό μάλλον δεν το σηκώνει η γραμμή.


τώρα είδα τα στατιστικά της γραμμής, :cry: και σου λέω για 12αρί συγνώμη
Λογικά σε έχουν βάλει σε ποιο μικρό profil με αποτέλεσμα να κλειδώνει ακόμα ποιο κάτω το Up.
Αν πας σε pstn θα δείς διαφορά αλλά δύσκολο το βλέπω για 1024

- - - Updated - - -


To ISDN κόβει από Upload;; τι σχέση έχει η ISDN γραμμή με το Internet;; μήπως εννοούσε τίποτε άλλο;; τα παρακάτω στοιχεία είναι από γραμμή ISDN που έχουμε στο γραφείο.

167427

Ναι φυσικά και κόβει, γιατί το isdn κάνει χρήση παραπάνω συχνοτήτων πάνω στην γραμμή
Μην συγκρίνεις την γραμμή την δικιά σου με μια γραμμή που συγχρονίζει στα 4

YAziDis
24-02-16, 12:23
Ακριβώς. Επειδή η isdn χρησιμοποιεί το 2ο κανάλι φωνής, πατάει πάνω στις συχνότητες του Upload, με αποτέλεσμα να μειώνεται το Upload όπως μου είπε. Φυσικά αυτό το συναντάς σε περιπτώσεις όπως τη δική μου που βρίσκομαι 4.300 μέτρα απ'τον κόμβο με αποτέλεσμα να βλέπεις αυτή τη μεγάλη διαφορά.

Θα πρέπει να γυρίσω σε pstn για να κερδίσω μεγαλύτερο upload, κάτι που με ενδιαφέρει λόγω απομακρυσμένου ελέγχου cctv.

167432

- - - Updated - - -

Επανέρχομαι με νέα.
Τηλεφώνησα σήμερα για να δηλώσω ότι επιθυμώ να γυρίσω σε pstn και με ενημερώσανε πως αν γυρίσω σε pstn, τότε η τηλεφωνική μου γραμμή θα είναι μέσω VoIP, και προφανώς δεν το προχώρησα.
Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά ο ΟΤΕ το γύρισε και αυτός σε VoIP ?

sweet dreams
24-02-16, 12:29
Σε όλες τις καινούργιες συνδέσεις αν υπάρχει δυνατότητα δίνει VOiP πλέον.

YAziDis
24-02-16, 12:36
Κοινώς .... μένω isdn με 400kbps upload! :down:

sweet dreams
24-02-16, 12:49
Τι σε πειράζει το VOiP πέρα από το γεγονός ότι θα πρέπει να βάλεις και ένα μικρό UPS για να έχεις τηλέφωνο σε διακοπή ρεύματος;; πάντως αργά ή γρήγορα θα γυρίσουν όλες οι γραμμές και ειδικά οι ISDN σε VOiP.

YAziDis
24-02-16, 13:43
Ξέρω και εγώ; Ήδη δυσκολεύομαι με το τις ταχύτητες, να το καταπονήσω παραπάνω και με τηλεφωνία στο δίκτυο;

sweet dreams
24-02-16, 14:08
Θα φάει τόσο όσο τρώει το ISDN;; :hmm: εμένα και αυτό που τρώει το ISDN μου φαίνεται υπερβολικό, έναν έλεγχο να βάλεις το ρούτερ κατευθείαν πάνω στην γραμμή του ΟΤΕ έχεις κάνει;;

- - - Updated - - -

Έψαχνα να βρω το άρθρο (http://www.adslgr.com/content/content/234-Να-πώς-δουλεύουν-τα-ADSL-ADSL2-και-ADSL2-!!!?page=3#comments)του forum με τις συχνότητες που δουλεύει το POTS και το ISDN. Aυτό που βλέπω είναι ότι απλά μετακινείται η περιοχή ποιο πάνω και όχι ότι χρησιμοποιεί κάτι από το Upload, εκτός και αν επειδή είναι κοντά και λόγω απόστασης έχει μεγαλύτερη αρνητική επίδραση. Το άρθρο βέβαια είναι παλιό και δεν ξέρω αν κάτι έχει αλλάξει.

babis3g
24-02-16, 15:00
Το isdn προφανως δεν κοβει upload αλλα απο δικο μου ψαξιμο που βλεπω τριγυρω ... πολλοι χρηστες αναφερουν πεσιμο ταχυτητας ειτε σε up ειτε σε down (με isdn) καθως και σε εξωτερικο οταν κοιταζα με draytek για πληροφοριες ... ενω ειχαν ιδιο λογισμικο ... στο isdn εκανα παραπονα ταχυτητας στις isdn συνδεσεις ... αλλα και με αλλα μοντεμ ασος κλπ

Πιστευω ειναι θεμα μοντεμς hardware / software για τον συγκεκριμενο λογο χαμηλης ταχυτητας ... πολυ δυσκολα θα βρεθει μοντεμ που να δωσει κανονικη ταχυτητα
Μπορει να ειμαι λαθος αλλα επειδη παρα πολλοι εχουν λιγο πιο χαμηλη ταχυτητα σε isdn (απο οτι βλεπω) πιστευω ειναι απο το μοντεμ κατα ενα μεγαλο ποσοστο

sweet dreams
24-02-16, 15:08
Aυτό ήξερα κι' εγώ, ότι μπορεί να έχεις κάποια μικρή διαφορά σε σχέση με PSTN γραμμή αλλά όχι στο χάλι που δείχνουν τα στοιχεία του ts.

babis3g
24-02-16, 15:39
ως παραδειγμα βρηκα αυτο που ειναι πιο φρεσκο γιατι στο εξωτερικο δεν κρατησα τα λινκ
(λεει ο φιλος ειναι σε idsn)
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5871885#post5871885
ιδιο λογισμικο με εμας και με ατενουετορ 17 (που ειναι και λιγο πιο πανω στα mediatek κατα 1-3 db που το συζητησαμε αλλου)
παιρνει 10 mbps
http://www.adslgr.com/forum/threads/847449-Asus-dsl-ac68u?p=5871687#post5871687

Ξανα λεω δεν ειναι μονο το ασος αλλα σε πολλα μοντεμ κανουν παραπονα σε isdn γραμμες ... οποτε δεν ειναι μονο ο φιλος

EDIT

Σιγουρα μπορει να φταιει και κατι στην εσωτερικη εγκατασταση στην συγκεκριμενη περιπτωση που δειχνω αλλα γενικα παρα πολλοι αναφερουν πιο χαμηλη ταχυτητα σε isdn

@ ADSLgr.com All rights reserved.