PDA

Επιστροφή στο Forum : H/Y refurbishing αξιοπιστο?



civil
23-02-16, 19:26
Αξιζει τετοιο συστημα?
Ψαχνω Η/Υ desktop για office και Στατικό προγραμμα για πολιτικο μηχανικο.
Δινουν εγγυηση λενε.
Παρακαλω τις εμπειριες κι οχι γνωμες απο οσους δεν εχουν τετοια συστηματα.

meletis
24-02-16, 17:23
Καλησπέρα,
Πείτε και το ποσό που μπορείτε να διαθέσετε μήπως σας προτείνουμε κάποια σύνθεση.
Σίγουρα θα χρειαστείτε :
1 SSD 256GB & 1 HDD 500GB(για αποθηκευτικό χώρο)
Μνήμη Ram εώς 8GB.
To Αutocad δουλεύει ως κύριο πρόγραμμα ή της 4Μ
Στήν πρόταση να συμπεριληφθεί και οθόνη?
Συνήθως 1 χρόνο εγγύηση δίνουν.

civil
25-02-16, 09:47
Κοστος 450-500€
CPU intel i3
RAM 4GB
1HDD 500GB
VGA on board
Oχι λειτουργικο.

Ευχαριστώ.

mike_
25-02-16, 10:51
Οθόνη?

jap
25-02-16, 11:15
Στατικό προγραμμα για πολιτικο μηχανικο.




VGA on board


Ανεξαρτήτως του πού θα αγοραστεί τι και πόσο, τα παραπάνω 2 νομίζω δεν συμβιβάζονται. Και τα 4 GB μνήμη ελάχιστα μου φαίνονται για τη συγκεκριμένη δουλειά.

Προσωπικά, laptop έχω πάρει refurbished 2 φορές και έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Desktop μεταχειρισμένο για επαγγελματική χρήση δεν θα έπαιρνα, αφού έχει το πλεονέκτημα ότι μπορείς να πάρεις κάτι φτηνό και σιγά-σιγά να το κάνεις τούμπανο, κι όταν ΄ξεφουσκώσει' να κρατήσεις το μισό και να έχεις πάλι κάτι καλό. Χρειάζεται βέβαια προσεκτική επιλογή των επιμέρους στοιχείων να είναι future proof.

Άλλο ένα μειονέκτημα των refurbished desktop είναι πως συνήθως είναι επώνυμα και είναι δύσκολη η αναβάθμισή τους, αφού δεν μπορείς να πάρεις πάντα εύκολα ένα ανταλλακτικό και να το αλλάξεις.

mike_
25-02-16, 11:25
Δεν χρειάζονται κάρτα γραφικών αυτά τα προγράμματα και γενικά το απαιτούμενο hardware (κυρίως ram) σχετίζεται με το είδος και τις παραδοχές του προς επίλυση φορέα.
Οθόνη πρέπει να μας πει αν χρειάζεται, αν όχι είναι τεράστιο λάθος (μην πω τίποτα χειρότερο) να πάει σε τέτοιο σύστημα με αυτό το budget.

badweed
25-02-16, 11:25
Κοστος 450-500€
CPU intel i3
RAM 4GB
1HDD 500GB
VGA on board
Oχι λειτουργικο.

Ευχαριστώ.

σαν πρωτη ματια , με την γενικοτητα των χαρακτηριστικων , δεν φαινεται να αξιζει
πιο ακριβο απο καινουριο μοιαζει να κοστιζει και δεν εχει και ssd .
εξαρταται βεβαια και απο το αν εχει οθονη και τι οθονη .

psylos
25-02-16, 15:47
4GB ram για υπολογιστή εργασίας είναι πολύ λίγα. Μόνο τα Windows με το πρόγραμμα ανοιχτό και ένα απλό σχέδιο θα τα γεμίζει στο άψε σβήσε.

civil
25-02-16, 15:47
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
Οθονη δεν θελω.

mike_
25-02-16, 17:03
To Budget σας φτάνει και σας περισσεύει για νέο desktop με i3 6ης γενιάς + 8gb ram ddr4 + ssd. Δεν υπάρχει λόγος ούτε να ρισκάρετε ούτε να πάτε σε κάτι παλιό..
167510

WAntilles
25-02-16, 22:42
4GB RAM και 2 CPU cores για στατική επίλυση φορέων και κατόπιν έλεγχο μελών και κόμβων;

Καλά κρασά.

Για βάλ' του π.χ. έναν μεταλλικό φορέα με π.χ. 10 χιλιάδες μέλη, να δούμε πότε θα τελειώσει.

Για τέτοιες δουλειές, τουλάχιστο 8GB RAM (για να μην πω 16GB), και οπωσδήποτε 4 CPU cores, άρα τουλάχιστο i5.

Ή αλλιώς, κάρτα γραφικών δεν χρειάζεσαι για τέτοιες δουλειές. Αρκεί και η ενσωματωμένη.

Πολύ, ισχυρό, και παράλληλο number crunching χρειάζεσαι, και άφθονη RAM.

Δεν είναι τυχαίο, ότι τα προγράμματα του χώρου (στατικά), είναι από τα πρώτα που έγιναν port σε 64-bit πριν 11 χρόνια, δηλαδή μόλις είχαν διατεθεί οι 64-bit CPUs, ακριβώς για να μπορούν να χρησιμοποιήσουν πάνω από 4GB RAM.

mike_
26-02-16, 00:05
Εντάξει ας μην υπερβάλλουμε με τις απαιτήσεις σε επαγγελματικό και όχι σε ερευνητικό επίπεδο είναι ιδιαίτερα σπάνια αυτά τα μοντέλα και ιδίως στις ατυχέστατες οικονομικές συγκυρίες που βιώνουμε.
Το 90% των περιπτώσεων είναι συμβατικές κατασκευές Ο/Σ.
Αν δεν μπορούν να βάλουν i5 με το σύστημα όπως είναι, ας μην πάρουν μηχανικό δίσκο τώρα, να βολευτούν με κανέναν εξωτερικό, να βάλουν τον i5 και να πάρουν αργότερα δίσκο.
http://www.e-shop.gr/cpu-intel-core-i5-6400-270ghz-lga1151-box-p-PER.558500

civil
26-02-16, 20:49
Να σας πω οτι το τρεχον συστημα ειναι P4 με 2GB RAM!!!
:p

sdikr
26-02-16, 21:22
Αξιζει τετοιο συστημα?
Ψαχνω Η/Υ desktop για office και Στατικό προγραμμα για πολιτικο μηχανικο.
Δινουν εγγυηση λενε.
Παρακαλω τις εμπειριες κι οχι γνωμες απο οσους δεν εχουν τετοια συστηματα.

Έχω πιάσει μερικά στα χέρια μου, εχω δώσει και σε πελάτες και πρόσφατα πήρα και ενα φορητό για εμένα, το παν είναι η τιμή πχ εως 200 ευρώ μαξ χωρίς φπα έχει κάποιες καλές επιλογές ακόμα και Ι5.
Για παραπάνω χρήματα πιστεύω πως δεν αξίζει

Τα 450 που ζητάνε είναι πάρα πολλά

GeorgeVita
28-02-16, 20:39
Να σας πω οτι το τρεχον συστημα ειναι P4 με 2GB RAM!!!
:p

Εφόσον σε καλύπτει γιατί δεν παίρνεις προσωρινά ένα ισοδύναμο (μεταχειρισμένο ή refurbish) με €50-80;
Σε μερικούς μήνες οποιοδήποτε άλλο σύστημα αγοράσεις, θα έχει χάσει αυτή την αξία από το SSD ή τη μνήμη του...

pstratos
28-02-16, 21:55
Μην κοιτάς καν σε refurbished με αυτά τα λεφτά. Για τον ίδιο λόγω πήρα LAPTOP (Lenovo B70-80, i5-5200U/17.3 HD+/4GB/500GB) το πήγα στα 8GB ram να τρεχει autocad + photoshop και με ενα δυο καλόυδια κοντα στα 500 είμασταν. Στο γραφείο το συνδέει σε εξωτερικό key-mouse-grafida-monitor, μετά το βάζει στην τσάντα και πάει στον πελάτη δείξει σχέδια.....

@ ADSLgr.com All rights reserved.