PDA

Επιστροφή στο Forum : πρόβλημα σε αλλαγή γραμμής σε WIND



anon
24-02-16, 18:32
Xρόνια συνδρομητής στην Forthnet, δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Εντάξει, είχα κάποια. Οι ψηφιακές ευκολίες δεν δούλευαν πάντοτε, όποτε ήθελαν. Πχ αναγνώριση κλήσεως. Αλλά συγχρονισμό είχα στα 20Mbps στο download. Και εαν εξαιρέσεις που κάνανε κάποιας μορφής traffic shaping κατα τα άλλα το ιντερνετ έτρεχε άψογα, γρήγορα και απροβλημάτιστα. Μάλλον έχει να κάνει με την περιοχή.

Τι τόθελα; Με πείσανε να αλλάξω σε WIND, οικονομικά η προσφορά ήταν πολύ πιο συμφέρουσα (το μόνιμο κακό, προσφορές δίνουν οι πάροχοι μόνο σε νέους συνδρομητές, οι παλιοί στο πηγάδι κατούρησαν). Και έγινε η αλλαγή, και ώπα, δεν έχω Ιντερνετ!!!! Επρεπε να το περιμένω μου φαίνεται...

Με λίγα λόγια, πόσο πιθανό είναι την προηγούμενη μέρα να έχεις Ιντερνετ, να κατεβάζεις με 18Mbps διάφορα, και με την αλλαγή να μην παίζει καθόλου; Να μην κάνει συγχρονισμό ο ρουτερ, παρα για 15 δεύτερα, μετά να χάνει τον συγχρονισμό, και να ξαναπροσπαθεί και όταν κάνει, πάλι μόνο για 15 δεύτερα; Και όταν κάνει συγχρονισμό, να δείχνει αντί για >20Mbps που είχα με Forthnet, περίπου 13Mbps;

Και το χειρότερο; Να έρθει τεχνικός (εν τη απουσία μου, βλέπεις πρέπει και να εργάζομαι), και να αποφαίνεται, ότι φταίει γιατί έχει βραχυκυκλώσει το ρούτερ μου. ΟΚ, να δεχτώ ότι δεν έχω σύνδεση γιατί έχει βραχυκυκλώσει ο ρούτερ. Πόσο πιθανό ειναι να συμβεί αυτό ακριβώς την στιγμή αλλαγής παρόχου; Μήπως οι τεχνικοί περάσαν τίποτε στο καλώδιο ώστε να τα "τινάξει"; Γιατί απο πιθανότητες δεν στέκει να χαλάσει ο ρούτερ ακριβώς μα ακριβώς την στιγμή αλλαγής παρόχου.

Συμπέρασμα.... Δεν αξίζει η αλλαγή παρόχου, για μερικά ευρώ. Θα τα φάς, και θα πληρώσω επίσκεψη τεχνικού, γιατί αποφάνθηκε (ή μήπως βόλεψε και έγινε; ) να έχω βλάβη στον ρούτερ.... Ετσι η όποια εξοικονόμηση πάει περίπατο... Σε έξτρα χρέωση του τεχνικού, και για αγορά νέου ρούτερ (να δούμε, αν δουλέψει.... μέχρις στιγμής έχουμε απλά ότι αυτός είπε ότι με τον δικό του ρούτερ συγχρονίζει, αν δεν δώ εγώ σύνδεση μπορεί αυτός να λέει ότι θέλει, ότι πήγε και στο φεγγάρι).... Και όχι μόνο δεν θα έχω κάποια εξοικονόμηση τελικά, αλλά έχω την ταλαιπώρια και την κακή ψυχολογία που προκαλεί όλο αυτό.

Φιλική συμβουλή λοιπόν προς όλους.

ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΠΑΡΟΧΟ για μερικά ευρώ. Μεγάλες πιθανότητες ότι την όποια εξοικονόμηση θα σας την φάνε τεχνικοί και επισκευές. Οποιον ακούω για αλλαγή παρόχου, όλοι είχαν κάποιας μορφής πρόβλημα. Λες και το κάνουν επίτηδες. Ισως και να το κάνουν. Και έχω ακούσει τις χίλιες μύριες όσες π@π@ριές για δικαιολογίες, σαν να με περνούν για ηλίθιο.... Λες και μιλάνε σε ξανθια γκόμενα.

ΥΓ. Συνεχίζω να πιστεύω, ότι ακόμα και εαν χάλασε ο ρούτερ, αυτό οφείλεται στην WIND, ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ. Δεν μπορεί, δεν γίνεται, τα ξημερώματα να παίζει, και να κατεβάζει τορρεντ, με 1.7MB/sec και το απόγευμα, μετά την αλλαγή παρόχου, ναναι "βραχυκυκλωμένο". Αλλού αυτά παιδιά της WIND αν διαβάζετε αυτό το νήμα. Αυτά δεν συμβαίνουν ουτε μια στις 100.000 Και δεν έχω συγγένεια με τον ακατανόμαστο..

Chryssostomos
24-02-16, 19:21
κοίτα εγώ άλλαξα από On,λίγο πριν κλείσει,μιας και το ήξερα σε Wind.
Παραπάνω έπιασα γιατί η On μπορούσε να δώσει μέχρι 8mps και τα προβλήματα αποσυνδέσεις που είχε κατά διαστήματα τα έλυσαν αυτοί.
Μάλιστα έχω και 2 ρούτερ γιατί μου είπαν ότι μπορεί να φταίει και αυτό που πέφτει η σύνδεση.
Τελικά με αλλαγή απερχόμενου βρόχου λύθηκε το πρόβλημα μου.Και ναι έτυχε το πρόβλημα πάνω στην αλλαγή και σε μένα.Τύχη;Δεν ξέρω...

anon
25-02-16, 10:35
κοίτα εγώ άλλαξα από On,λίγο πριν κλείσει,μιας και το ήξερα σε Wind.
Παραπάνω έπιασα γιατί η On μπορούσε να δώσει μέχρι 8mps και τα προβλήματα αποσυνδέσεις που είχε κατά διαστήματα τα έλυσαν αυτοί.
Μάλιστα έχω και 2 ρούτερ γιατί μου είπαν ότι μπορεί να φταίει και αυτό που πέφτει η σύνδεση.
Τελικά με αλλαγή απερχόμενου βρόχου λύθηκε το πρόβλημα μου.Και ναι έτυχε το πρόβλημα πάνω στην αλλαγή και σε μένα.Τύχη;Δεν ξέρω...

Δεν μου μοιάζει για τυχαίο. Τελικά ο ρούτερ όντως έχει πρόβλημα, καθώς τον πήγα σε άλλη γραμμή ΟΤΕ-Connx και δεν συγχρονίζει εκεί καθόλου. Το γεγονός ότι και σε μένα, αλλά και σε σένα το πρόβλημα με τον ρούτερ συνέβει με την αλλαγή βρόγχου παρόχου, πάει να πεί ότι είτε εσκεμμένα είτε όχι, κάτι γίνεται και ίσως σε κάποιες φορές, απλά καταστρέφει την ADSL πόρτα του ρουτερ. Γιατί ο ρουτερ μου ειναι κατα τα άλλα λειτουργικός, η ADSL πόρτα είναι που έχει θέμα..... Αντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Θα μπορούσαν τουλάχιστον όταν προβαίνουν στην αλλαγή βρόγχου, πριν γίνει οτιδήποτε, να παίρνουν ένα τηλέφωνο, και να λένε, ξέρετε θα κάνουμε εργασίες αλλαγής, παρακαλούμε αποσυνδέστε τον ρούτερ απο την γραμμή....

nyannaco
25-02-16, 11:59
Σάββα, factory reset δοκίμασες; Οχι ότι υπάρχουν και πολλές ελπίδες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

anon
25-02-16, 13:00
Σάββα, factory reset δοκίμασες; Οχι ότι υπάρχουν και πολλές ελπίδες, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Κατα παραίνεση του τεχνικού δοκιμάστηκαν και άπειρα ρεσετ, και factory reset, και άλλο καλώδιο.
Νεώτερα απο την ιστορία. Δοκίμασα τον ρούτερ στην δουλειά, σε γραμμή ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Παίζει μια χαρά.... χμμμμμ..... σε μια άλλη γραμμή ConnX επίσης δεν συγχρόνιζε...
Οπως και ναχει φαίνεται ότι σίγουρα είναι θέμα ασυμβατότητας ίσως, παλαιότητας ή κάτι τέτοιο... Βρήκα ένα Siemens CL110 και ένα ακόμη Thompson για να κάνω δοκιμές το βράδυ. Είδωμεν.

Chryssostomos
25-02-16, 14:24
Δεν μου μοιάζει για τυχαίο. Τελικά ο ρούτερ όντως έχει πρόβλημα, καθώς τον πήγα σε άλλη γραμμή ΟΤΕ-Connx και δεν συγχρονίζει εκεί καθόλου. Το γεγονός ότι και σε μένα, αλλά και σε σένα το πρόβλημα με τον ρούτερ συνέβει με την αλλαγή βρόγχου παρόχου, πάει να πεί ότι είτε εσκεμμένα είτε όχι, κάτι γίνεται και ίσως σε κάποιες φορές, απλά καταστρέφει την ADSL πόρτα του ρουτερ. Γιατί ο ρουτερ μου ειναι κατα τα άλλα λειτουργικός, η ADSL πόρτα είναι που έχει θέμα..... Αντε τώρα να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας.
Θα μπορούσαν τουλάχιστον όταν προβαίνουν στην αλλαγή βρόγχου, πριν γίνει οτιδήποτε, να παίρνουν ένα τηλέφωνο, και να λένε, ξέρετε θα κάνουμε εργασίες αλλαγής, παρακαλούμε αποσυνδέστε τον ρούτερ απο την γραμμή....

Μπορεί να έχεις δίκιο,αλλά η διαφορά σε μένα είναι πως το δεύτερο ρούτερ μπήκε απλά στο συρτάρι σαν καβάτζα.
Ακόμα το πρώτο έχω.Με την αλλαγή του βρόχου έγραψα πως λύθηκαν τα προβλήματα.
Τώρα σε εσένα μπορεί να είναι καθαρά όπως λες θέμα ρούτερ,καθώς δεν είναι και κανένα της προκοπής.

anon
25-02-16, 15:03
Mια χαρά έκανε την δουλειά του κάποια χρόνια τώρα.

Chryssostomos
25-02-16, 15:10
Mια χαρά έκανε την δουλειά του κάποια χρόνια τώρα.
Ώπα κάτσε,είχες δικό σου ρούτερ;
Άκυρο τότε.

tsorbi
25-02-16, 15:10
Κατα παραίνεση του τεχνικού δοκιμάστηκαν και άπειρα ρεσετ, και factory reset, και άλλο καλώδιο.
Νεώτερα απο την ιστορία. Δοκίμασα τον ρούτερ στην δουλειά, σε γραμμή ΟΤΕ (ΑΡΥΣ). Παίζει μια χαρά.... χμμμμμ..... σε μια άλλη γραμμή ConnX επίσης δεν συγχρόνιζε...
Οπως και ναχει φαίνεται ότι σίγουρα είναι θέμα ασυμβατότητας ίσως, παλαιότητας ή κάτι τέτοιο... Βρήκα ένα Siemens CL110 και ένα ακόμη Thompson για να κάνω δοκιμές το βράδυ. Είδωμεν.

Είναι πολύ πιθανόν το router να μην συμπαθεί τον ΟΤΕ.
Ως γνωστόν σε γραμμή ΟΤΕ (ΑΡΥΣ) Internet παίρνεις από πάροχο και φωνή απο ΟΤΕ.

anon
25-02-16, 23:03
oχι μόνο τον ΟΤΕ αλλά και την WIND! μόνο Forthnet συμπαθεί. έστω και απο ΑΡΥΣ.

- - - Updated - - -

Το αποτέλεσμα.

Ενα δεύτερο και πάλι Thompson δούλεψε. Συγχρόνισε αμέσως. Βέβαια σε αρκετά χαμηλότερη ταχύτητα. Εκεί που έπιανα σταθερά συγχρονισμό πάνω απο 20Mbps με την Forthnet, εδώ είμαι στα 13. Τηλέωνα και πάλι. Το βλέπει ο τεχνικός, κάνει μετρήσεις, δεν πάει παραπάνω απο 15 μου λέει. Και κάνει τις σχετικές ενέργειες και πάω στα 15. Αλλά >20 ούτε με σφαίρες. Και είμαι ούτε 700 μέτρα μακριά απο το κέντρο. Στο ίδιο κέντρο, που ήμουν και με την Forthnet.....

Οσον αφορά το ότι δεν έπαιζε ο άλλος thompson ρουτερ. Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό με έβαλε σε ιδέες. Του είχα κάνει firmware upgrade, με image που κατέβασα απο την ίδια την Forthnet ειδικά για τα TG585v7. Μια έκδοση 8.2 και κάτι ψιλά. Ενώ κανονικά είχε 7.4 και κάτι ψιλά. Αυτός που δούλεψε, είχε το oroginal firmware. Λες να παίζει τίποτε με το firmware της Forthnet? Μόλις βρώ χρόνο, θα φλασάρω -αν γίνεται- τον προβληματικό ρούτερ, με το παλαιότερο firmware και θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Πάντως οι τεχνικοί, ότι ναναι. Δικαιολογίες του κώλου. Το ρούτερ σας βραχυκύκλωσε, αυτή ήταν η επίσημη εκδοχή που έγραψε ο τεχνικός. Ενω τελικά δουλεύει, το δοκίμασα το πρωί, αλλά όχι στην γραμμή της WIND. Χώρια που ο βρόχγος τους δεν ξέρω για ποιό λόγο, αφού ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα απο το σπίτι μου μέχρι το σπιτάκι του ΟΤΕ (απο έξω βρίσκονται τα ΚΑΦΑΟ των παρόχων) άρα ότι πρόβλημα μείωση της ποιότητας της γραμμής, είναι στο κύκλωμα απο το ΚΑΦΑΟ του παρόχου μέχρι μέσα στο σπιτάκι του ΟΤΕ, μιλάμε για το πολύ 20 μέτρα καλώδια. Αντε να τους πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Γιαυτό το θέμα δεν βλέπω να πετυχαίνω τίποτα καλύτερο, μόνο εαν έχω κολητό τον υπεύθυνο των συνεργείων της WIND.

Οσο για την απόδοση τώρα που δουλεύει... Στις ιστοσελίδες είναι πιο γρήγορο απο την Forthnet. Αλλά πρέπει να κάνουν traffic shaping. Κάποια πράγματα δεν παίζουν καλά, παίζουν χειρότερα και απο την forthnet, που ξέρω ότι επίσης κάνει traffic shaping. :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.