PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο ΟΤΕ καταργεί τους έντυπους λογαριασμούς; (NOT)



gcf
24-02-16, 21:33
Πριν λίγο πήραν από τον ΟΤΕ στο πατρικό μου και κάποιος είπε στον πατέρα μου (75+) ότι και καλά ο ΟΤΕ θα καταργήσει τους έντυπους λογαριασμούς και του ζητούσαν να δώσει email για να στέλνουν e-λογαριασμό.
Θεωρώ ότι πρόκειται για προσπάθεια εξαπάτησης καταναλωτή και είμαι στο παρά ένα να προχωρήσω σε καταγγελία.
Δεν αποκλείω και το να μην ήταν καν από τον ΟΤΕ και να ήταν καθαρά απόπειρα απατεώνα.
ΈΧετε ακούσει κάτι σχετικό;

psyxakias
24-02-16, 21:38
Δε γνωρίζω εάν όντως κάλεσαν από τον ΟΤΕ αλλά υπάρχει όντως τέτοια δυνατότητα εδώ και καιρό, και παροτρύνουν (πχ άμα καλέσεις στη τεχνική υποστήριξη) να την ενεργοποιήσεις: https://www.cosmote.gr/fixed/consumer/e-bill

gcf
24-02-16, 21:45
Tο ξέρω ότι όποιος θέλει ενεργοποιεί e-bill και εγώ το έχω κάνει, αλλά εδώ του έλεγαν ότι είναι υποχρεωτικό, και αν δεν έχει να δώσει κάποιου οικείου. :down:

tsorbi
24-02-16, 22:38
Ποιον αριθμό έβγαλε η αναγνώριση κλήσης;
Στις κλήσεις από ΟΤΕ βγαίνει το 13888.

gcf
24-02-16, 23:46
Το τηλεφώνημα έγινε όντως από το 13888. Τους κάλεσα και εγώ και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση κατάργησης των έντυπων λογαριασμών.
Μάλλον η υπάλληλος προσπάθησε να τους πείσει χρησιμοποιώντας αυτό το ψέμμα. Μπορεί και να παίρνουν μπόνους για κάθε κατάργηση...
Πάντως δημιουργεί εξαιρετικά αρνητική εικόνα για τον οργανισμό.

grovolis
25-02-16, 13:12
Δεν έχω ακούσει κάτι για ΟΤΕ, πάντως όταν πήγα να πληρώσω τον λογαριασμό του Φεβρουαρίου στην Wind (για τον εργοδότη μου) μου ζήτησαν αναγαστικά ένα email καθώς είπαν ότι δεν θα ξαναέρθει λογαριασμός έντυπος από τον Μάρτιο. Καθόλου απίθανο και οι άλλες εταιρείες να έχουν ξεκινήσει να κάνουν το ίδιο.

FuS
26-02-16, 10:36
Το τηλεφώνημα έγινε όντως από το 13888. Τους κάλεσα και εγώ και μου επιβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει περίπτωση κατάργησης των έντυπων λογαριασμών.
Μάλλον η υπάλληλος προσπάθησε να τους πείσει χρησιμοποιώντας αυτό το ψέμμα. Μπορεί και να παίρνουν μπόνους για κάθε κατάργηση...
Πάντως δημιουργεί εξαιρετικά αρνητική εικόνα για τον οργανισμό.

Μην ανησυχείς, δεν καταργούνται οι έντυποι λογαριασμοί, στο επιβεβαιώνω για να μην αγχώνεται ο πατέρας σου.
(δεν παίρνουν ακριβώς bonus αλλά υπάρχει στοχοθεσία κάθε μήνα και μέσα σε αυτά έιναι και τα e-bill)
Το ότι δημιουργεί αρνητική εικόνα (αυτό και μερικά άλλα) με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.