PDA

Επιστροφή στο Forum : Το 7140 έπαψε να συνδέται! Γιατί;



rufous
20-04-07, 15:58
Αγόρασα το Fritz 7140 (International Edition) και το USB Stick της AVM για ασύρματο δίκτυο.
Βάζω και το VoipDiscount, συνδέω το παλιό μου ασύρματο τηλ., κυριλέ.
Τα στείνω, λειτουργούν όλα καλά, ταχύτητες 200άρες, η φωνή "καμπάνα" κ.τ.λ.
Μέτρια-καλή η ασύρματη επικοινωνία μεταξύ τους, χωρίς προβλήματα. :oneup:
Αυτά ως εδώ...

Από σήμερα και μετά, αφού πάγωσε το BitComet 3-4 φορές. δε λέει να συνδεθεί το router στο internet με τίποτα...
Το WLAN λειτουργεί κανονικά, στο interface όλα καλά, αλλά internet γιοκ...!

Τι πρέπει να κάνω;
Στο log έλεγε αυτά: "PPPoE error: Timeout."
Στην "τηλεφωνία" και αυτά: "Registration of Internet number xxxxxxxxx failed. Reason for error: DNS error"

Εντύπωση μου κάνει το γεγονός, ότι ενώ έχω ορίσει 6ψήφιο κωδικό για τη σύνδεση μου στο ιντερνετ, αυτό μου δείχνει 4 βούλες σαν να έχω ορίσει 4ψήφιο.
Επίσης, το λαμπάκι του power/dsl είναι μόνιμα ανοιχτό που σημαίνει ότι είναι κανονικά ενεργοποιημένη η γραμμή! :hmm:
Δε ξέρω... :sorry:

deniSun
20-04-07, 17:37
Έχει πρόβλημα το dslam.
Δεν δουλεύει το Link του ώστε να συνδεθείς στον provider.
Περίμενε και αν μέχρι αύριο δεν δεις τίποτε πάρε τηλ. και ρώτα στον ΟΤΕ.
Δεν φταίει το 7140.

γιατί PPPoE και όχι PPPoΑ;

A_gamer
20-04-07, 17:40
Μήπως δημιουργούνται προβλήματα με το manual configuration του encapsulation;Δοκίμασε με αυτόματο.Το τετραψήφιο είναι για να μη φαίνεται πόσα ψηφία είναι πραγματικά, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες hack.Δεν είναι δηλ. bug.Όλα τα Fritz (πιθανώς και άλλα μοντέλα της AVM) το έχουν αυτό.


γιατί PPPoE και όχι PPPoΑ;

Κάποιοι ISP αυτό χρησιμοποιούν π.χ. HOL.

rufous
20-04-07, 18:17
Μήπως δημιουργούνται προβλήματα με το manual configuration του encapsulation;Δοκίμασε με αυτόματο.Το τετραψήφιο είναι για να μη φαίνεται πόσα ψηφία είναι πραγματικά, μειώνοντας έτσι τις πιθανότητες hack.Δεν είναι δηλ. bug.Όλα τα Fritz (πιθανώς και άλλα μοντέλα της AVM) το έχουν αυτό.



Κάποιοι ISP αυτό χρησιμοποιούν π.χ. HOL.


Τι είναι encapsulation και πως το θέτω σε αυτόματο;

rufous
20-04-07, 21:04
Τελικά όλα με ένα reset λύθηκαν...;)

A_gamer
20-04-07, 21:17
Τελικά όλα με ένα reset λύθηκαν...;)

Είναι από τα πρώτα που έπρεπε να είχες σκεφτεί (και εμείς να σου θυμίσουμε:oops:).

alt10alt10
07-10-07, 13:04
καλησπερα

εγω εκανα μια βλακια και δεν συνδεται με κανενα pc και δεν ξερω τωρα πως να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις ακουσα οτι γινεται και απο τα τηλ που ειναι πανω αλλα δεν ξερω τιποτα αλλο μπορει καποιος να με βοηθησει?

ευχαριστω.;)

goevra55
07-10-07, 16:31
καλησπερα

εγω εκανα μια βλακια και δεν συνδεται με κανενα pc και δεν ξερω τωρα πως να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις ακουσα οτι γινεται και απο τα τηλ που ειναι πανω αλλα δεν ξερω τιποτα αλλο μπορει καποιος να με βοηθησει?

ευχαριστω.;)

Το μοντεμ ρουτερ εχει ενα διακοπτη πιεσεως που ειναι γνωστος με την ονομασια reset πατωντας τον το επανερχεται στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

maxorfo
07-10-07, 16:43
Το 7140 δεν διαθέτει τέτοιο διακόπτη.

Για επαναφορά στις εργοστασικές ρυθμίσεις (restore factory settings) μέσω τηλεφωνικής συσκευής, πληκτρολογούμε #991*15901590*
Υπ' όψη ότι σβύνουν όλες οι καταχωρίσεις και ρυθμίσεις που έχουμε κάνει και το Fritz πρέπει να σεταριστεί από την αρχή.

alt10alt10
07-10-07, 18:23
μπραβω σε ευχαριστω πολυ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.