PDA

Επιστροφή στο Forum : Νέος δίσκος M.2 με χωρητικότητα 1TB από την Transcend



nnn
26-02-16, 11:33
Η Transcend παρουσίασε τον νέο "δίσκο" MTS800 με χωρητικότητα 1TB, ο οποίος έρχεται σε μορφή M.2 form factor (80 χιλιοστά), κάνοντας τον ιδανικό για χρήση σε ultrabooks και λεπτά laptops.
167527
Χρησιμοποιεί MLC NAND και είναι συμβατός με SATA III, έχοντας την δυνατότητα σειριακών εγγραφών με ταχύτητα έως 460MB/s και ανάγνωσης με ταχύτητα έως 560MB/s.


Error Correction Code (ECC), which detects and corrects transfer errors.
Device Sleep Mode, which reduced power consumption and helps laptops wake up from sleep quicker
S.M.A.R.T., the standard way of monitoring hard drive health.
Intel Smart Response Technology, which enables an SSD to act as a buffer between a laptop and a mechanical hard drive. In this mode the SSD stores only the most frequently used programs and files, ensuring that they quickly.
Global Wear-leveling and Advanced Garbage Collection, to keep the drive running well and free of clutter.


Η τιμή του δεν έγινε γνωστή (εκτιμήσεις την θέλουν κοντά στα 400 δολλάρια) ενώ καλύπτεται από τριετή εγγύηση.


Πηγή : Digital Trends (http://www.digitaltrends.com/computing/transcend-ultrathin-1tb-solid-state-drive/)

kstefanos
26-02-16, 17:05
Θελω :p :p

hackergr
27-02-16, 00:22
Καμιά φτηνή μητρική με M.2 δυνατότητα;

goku
27-02-16, 00:28
Intel Smart Response Technology, which enables an SSD to act as a buffer between a laptop and a mechanical hard drive. In this mode the SSD stores only the most frequently used programs and files, ensuring that they quickly.

Ποιος ο λόγος να χρησιμοποιηθεί για buffer από την στιγμή που είναι 1TB; Τα αποθηκεύεις όλα εκεί και τελειώνει η υπόθεση.

papako
27-02-16, 09:33
ίσως γιατί υπαρχουν laptops που δεν μπουταρουν απο το m2.
Έχω εναν στην δουλεια μου με πραγματικα καλο HP laptop που δεν μπουταρει. (Αν και μπορει αν κανεις πατέντα με τον boot loader και τον βάλεις σε usb stick)

anonymos1982
27-02-16, 11:11
Φαντάζομαι ότι αν αυτού του τύπου οι μνήμες (δεν μου πάει να τις λέω δίσκους) καθιερωθούν θα λυθεί και αυτό, πάντως η τεχνολογία στους δίσκους προχωρά, άντε να πέσουν και οι τιμές των ssd και άλλο.

NexTiN
27-02-16, 11:47
Απλά, ένας entry level Μ.2 με ταχύτητες SATA III. Για μένα δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης. Παίρνεις τον παρακάτω και καθαρίζεις, χωρίς να χαλάς την θύρα M.2...

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-75e1t0b-eu-850-evo-series-1tb-25-sata3-p-PER.306100

Η θύρα M.2 αξίζει να φιλοξενεί τον παρακάτω και μόνο "δίσκο"...

http://www.e-shop.gr/ssd-samsung-mz-v5p512bw-950-pro-series-512gb-m2-p-PER.306128

anonymos1982
27-02-16, 12:12
Το λες από άποψη ταχύτητας;
Γιατί ο συνδυασμός χωρητικότητα-διαστάσεων δεν νομίζω να συγκρίνεται και σε μερικές περιπτώσεις ο όγκος μετράει.

NexTiN
27-02-16, 13:57
Το λες από άποψη ταχύτητας;
Γιατί ο συνδυασμός χωρητικότητα-διαστάσεων δεν νομίζω να συγκρίνεται και σε μερικές περιπτώσεις ο όγκος μετράει.

Εννοείται απο άποψη ταχυτήτων. Αν είναι να έχει ίδιες και χειρότερες επιδόσεις απο έναν κανονικό SSD δεν νομίζω πως αξίζει η αγορά του για σταθερό PC. Τώρα βέβαια αν είναι να μπει σε κάποιο Laptop, αλλάζει λίγο το πράγμα, καθαρά λόγω χωρητικότητας και μόνο...

psytransas
28-02-16, 15:20
Απο ταχυτητα δεν ειναι κατι ξεχωριστο. Αλλα αν η τιμουλα του ειναι καλη/GB θα αξιζει.

Helene
02-03-16, 22:55
Ουάου!!!!! Ξέρουμε τιμή;

Φανερός Πράκτωρ
03-03-16, 00:27
Μια χαρά για να τον τσιμπήσω σε 1-2 χρόνια. Αυτόν ή το μισό TB

@ ADSLgr.com All rights reserved.