PDA

Επιστροφή στο Forum : Λογαριασμός Tellas μετά την ακύρωση!!!



Stelios GR
20-04-07, 16:28
Καλά αυτοί στην Tellas τα'χουν παίξει τελείως! Μου ήρθε σήμερα λογαριασμός 58,23 € για υπηρεσίες που δεν χρησιμοποίησα!

Ας πάρουμε τα πράγματα απ'την αρχή. Έκανα αίτηση για το Tellas Zisto Telephone & DSL περίπου 10 Δεκεμβρίου [2006]. Έτσι και'γω [όπως πολλοί άλλοι] περίμενα να υπάρξει καμιά διαθέσιμη πόρτα για να ενεργοποιηθώ και να δοκιμάσω απεριόριστες εθνικές και τα 4 Mbιτάκια. Περίμενα... και περίμενα... Δεν φώναζαν κανέναν πορτιέρη γμτ κερατό τους στους 3 μήνες αναμονής μου :twisted: ; Αλλά θα μπορούσα να περιμένω λίγο ακόμα, γιατί έχοντας κλείσει 3 μήνες από την αρχική μέρα της αίτησης πόσο ακόμα θα χρειαζόταν για να το, χμμ... απολαύσω;

Τότε ξεπετάχτηκε και η κόκκινη αντίπαλος με την έμπνευση της Παπαρίζου, η οποία προσέφερε το πολύ καλό [εντάξει, δεν θα μπω και σε λεπτομέρειες του πακέτου] CableTV με 33 € για αιτήσεις μέχρι 31 Μαρτίου. Τέλεια! Περισσότερες υπηρεσίες με λιγότερα χρήματα :oneup: ! Μέτρησα τα δάχτυλα μου κα είχα σχεδόν 3 εβδομάδες μέχρι το τέλος το μήνα. Τότε στις 13 Μαρτίου έστειλα στην Tellas το fax ακύρωσης του Zisto. Την επόμενη τηλεφώνησα στην εξυπηρέτηση πελατών της Tellas και μίλησα με ένα μερμήγκι, το οποίο μου είπε ότι έλαβαν το fax και σε 30 μέρες θα είμαι εντελώς ανεξάρτητος απ'αυτούς. Ναι αλλά ο χρόνος δεν σταματάει και η προσφορά σε 1 μήνα για το CableTV θα ήταν παρελθόν. Μετά από λίγο πήρα τη Vivodi και έκανα την αίτηση για το ΚαλώδιακήΤηλεόραση για να πάρω τα 3 [υπηρεσίες! :rofl: ] έχοντας την ησυχία μου με την ακύρωση του Zisto στο background. :cool:

Όλα ομαλά χωρίς την παραμικρή πιθανή ανωμαλία. Στις αρχές του Μαΐου πρέπει να μου σερβίρει η Vivodi το 3πλό γεύμα και είμαι :oneup:. Πριν από λίγο όμως με ρωτάει η αδελφή μου: "Έχουμε Tellas;". Πριν πω το όχι κατάλαβα τι συνέβηκε... κάτι που έπαθαν και άλλοι! Πρέπει να μου σέρβιρε η Tellas ένα alternate γεύμα. Πήρα το λογαριασμό και έπεσε το μάτι μου στο Συνολικό Ποσό Πληρωμής: 58,23 €. Συγκεκριμένα έχει αυτήν τη μορφή:

Προϊόντα & Υπηρεσίες (Τηλεφωνία / Internet) ....... 45.01
Χρήση ................................................................ 3.92
Ποσό Τρέχοντος Λογαριασμού .............................. 48.93
ΦΠΑ (19%) ........................................................ 9.30
ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ............................... 58.23 €

Σήκωσα τα μάτια μου και λέω: adslgr.com! Ας φακελωθεί και άλλος ένας με παρόμοια περίπτωση! Και εδώ αρχίζει η διαμαρτυρία.

Πώς μπορούν να με χρεώνουν για 0 υπηρεσίες; Πώς μπορούν να με χρεώνουν για κάτι που δεν χρησιμοποίησα ΠΟΤΕ;;; Μ’αρέσει που γράφει «Προϊόντα & Υπηρεσίες (Τηλεφωνία / Internet) ....... 45.01» Τι προϊόντα & μ@λ@κίες; Με τι εξοπλισμό τα χρησιμοποίησα; Πήρα ποτέ username & password; Ήρθε ποτέ τεχνικός εδώ ή courier :rtfm: ;
Τι σκατά remixes και λογαριασμοί είναι αυτοί; Η κατάσταση είναι... δεν ξέρεις τι είναι... κωμική, τραγική, για κλάματα ή για γέλια;
Τι IQ έχει ο τύπος που τα ξύνει στο λογιστήριο [προφανώς κέρδους]; Παιδιά, δεν γουστάρω να με κοροϊδεύουν μ’αυτό τον τρόπο. Θα τους τηλεφωνήσω, θα περιμένω 2 ώρες στην αναμονή και θα γίνει μπου!@#@#*$ η μερμηγκοφωλιά τους! Δεν θα με κράξει και η μάνα μου επειδή αυτοί είναι άχρηστοι :nono: .

Θα τηλεφωνήσω, θα στείλω fax, αλλά το 60άρι [σχεδόν] δεν θα το ευχαριστηθούνε :closed: ! Δεν τρελάθηκα ακόμα, να πληρώνω κάτι που δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ [Άσε που αυτοί πρέπει να με πληρώσουν για όλη την ταλαιπωρία! :p ].

nrg_polini
20-04-07, 16:45
Η χρηση τι περιλαμβανει; Για τα 3.92 Ευρω λεω.

No-Name
20-04-07, 16:48
Εγώ που έχω στείλει από Τέλος Δεκέμβρη αίτημα ακύρωσης και συνεχίζουν να στέλνουν λογαριασμό?

Τους έχω καταγγήλει στην ΕΕΤΤ ακόμα όμως τίποτα.......

No-Name
20-04-07, 17:00
Πριν λίγο έριξα μια μαχη με τις κυρίες εκει μέσα στην teleperformance.....ήταν η 1η φορά που μίλησα τόσο απότομα με βγάλανε έξω από τα ρούχα μου!!!
Συμπέρασμα?3+ μήνες για να σταματήσει μια τιμολόγηση

Dimitris
20-04-07, 17:17
Μήπως έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία ? Αυτά τα 3.92 μήπως είναι τηλέφωνα σε κινητά ?

ermis333
20-04-07, 17:43
Καταγγελίες δεν χρειάζονται (στον κάλαθο πάνε).......στείλτε φαξ που να λέει ότι έχετε ακυρώσει την αιτησή σας και δεν σκοπεύετε να προβείτε σε καμία πληρωμή και τελείωσε το παραμύθι.

A_gamer
20-04-07, 17:55
Ένα να συμπληρώσω.Στέλιο, μόνο γι' αυτά το έχεις το adslgr.com;Ποτέ άλλοτε δεν ποστάρεις κτλ.;Ντροπή!:shoot:

NoDsl
20-04-07, 18:36
Εμένα πάλι μου ήρθε αυτό μετά απο δεν ξέρω και εγώ πόσο καρό. το παραδέχονται και οι ίδιοι οτι είναι άκυροι:p (ασχετα το οτι επιστροφές δεν κάνουν σε σχέση με τον οτέ...)

iliask
21-04-07, 00:02
Καλά δεν παίζονται οι τύποι.Εγώ από την άλλη έχω ενεργοποιηθεί από 22 Ιανουαρίου και λογάριασμό ακόμα δεν έχω δει......

No-Name
21-04-07, 00:06
Να σου φέρω τον δικό μου αν δεν έχεις πρόβλημα :rofl:
Εγώ από την άλλη ουδέποτε υπήρξα ενεργός

Stelios GR
21-04-07, 00:33
Η χρηση τι περιλαμβανει; Για τα 3.92 Ευρω λεω.

Μήπως έχει ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία ? Αυτά τα 3.92 μήπως είναι τηλέφωνα σε κινητά ?

Ναι παιδιά, αυτό ακριβώς είναι. Τηλεφώνησα νωρίτερα στην εξυπηρέτηση πελατών και η υπάλληλος μου είπε πως είχε ενεργοποιηθεί το Zisto Telephone. Αλλά κοιτάξτε: Εγώ είχα κάνει αίτηση για Zisto Telephone & DSL. Απ'τη στιγμή που δεν είχα στη διάθεση μου τις συγκεκριμένες υπηρεσίες που ζήτησα γιατί να πληρώσω; Υπηρεσία είναι το Telephone & DSL μαζί, δεν θα μου τα δίνουν μισά μισά :nono: . Εφόσον δεν χρησιμοποίησα ποτέ την υπηρεσία που ζήτησα ποιός ο λόγος να πληρώσω τα 60 Ε και όσα τέλος πάντων ήταν τυπωμένα στο λογαριασμό;


Ένα να συμπληρώσω.Στέλιο, μόνο γι' αυτά το έχεις το adslgr.com;Ποτέ άλλοτε δεν ποστάρεις κτλ.;Ντροπή!:shoot:

Όσο γι'αυτό που έγραψες A_gamer, θα ρώταγα πως και δεν ντρέπεσαι εσύ να πετάς κάτι τέτοια άκυρα :rofl: ; Τα 45 posts μου τα έκανα απ'τον Ιανουάριο του 2007 μέχρι και σήμερα. Τι θέλεις δηλαδή, σε 3-3.5 μήνες να φτάσω τα 450 posts; Λυπάμαι αλλά έχω να κάνω και άλλα πράγματα και σε αφήνω εσένα να κάνεις αυτό το ρεκόρ :cool: .
Απ'την άλλη πλευρά σε περίπτωση που χρησιμοποιούσα το forum μόνο για να εκφράζω τα προβλήματα μου και δεν έκανα posts για άλλα θέματα, εσένα δεν σου πέφτει κανένας λόγος. Δεν υπάρχουν εδώ απ'όσο γνωρίζω ηθικοί κανόνες οι οποίοι ορίζουν το χαρακτήρα των μηνυμάτων το καθενός. Γι'αυτό μην πετάγεσαι σαν τον ξεκάρφωτο και λες: τι posts είναι αυτά, ντροπή σας, θα σας κάψει ο Θεός! Ανήθικοι! :lol:

nrg_polini
21-04-07, 00:44
Μαλλον σε εχουν ενεργοποιησει με προεπιλογη φορεα.

sexrazat
21-04-07, 00:45
Γράψανε τη μητέρα μου Pro zisto 20/11/06. Επιστολή ΕΕΤΤ 27/11 πρωτόκολλο 457.. 13/12/06 Μέχρι σήμερα 4 λογαριασμοί από Tellas και 2 τηλ. από τμήμα λογαριασμών. Μέχρι σήμερα καμία απάντηση

Η υπεύθυνη πρωτοκόλλου στο τφ 61511.. (κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά) μου είπε χθες ότι η αίτησή μου μαζί με καμιά 100ή άλλες είναι σε φάκελο για ακρόαση της Tellas από την ΕΕΤΤ για αυθαίρετες ενεργοπoιήσεις της Tellas. Υποθέτω το 2008 θάχω απάντηση.

Φίλη παλιά συνδρομήτρια της Tellas που διέκοψε την προεπιλογή μέσα Απριλίου του 2006, χρεώθηκε τα πάγια του Tellas Polis 300 μέχρι και 15/8/06. Έκανε καταγγελία 4/10/06 στην ΕΕΤΤ και πήρε έγγραφη απάντηση από την Tellas αρχές Απριλίου!!! ότι καλώς χρωστάει τα χρήματα αυτά γιατί θα έπρεπε να στείλει ξεχωριστό φαξ για την κατάργηση του Polis 300 αν και η Tellas είχε ενημερωθεί από αρχές Απριλίου για την κατάργηση.

Η επίσημη δικαιολογία. Είχατε τη δυνατότητα και μετά την κατάργηση της προεπιλογής να κάνετε χρήση του προγράμματος με 1738.

Φυσικά ούτε κανένας την είχε ενημερώσει για αυτή τη λεπτομέρεια όταν γράφτηκε στο πρόγραμμα, ούτε τους όρους του προγράμματος της στείλανε ποτέ.

Λέω λοιπόν και πάλι την άποψή μου. Πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας είναι η συστηματική παραπλάνηση των συνδρομητών.

no_logo
21-04-07, 00:57
βλακεία πάντως που περιμένετε την ΕΕΤΤ.
Η ΕΕΤΤ υπακούει σε μια συγκεκριμένη πολιτική λογική που ορίζει πως πρέπει να δοθεί γη και ύδωρ στους ιδιώτες για να έχουν λόγο να επενδύσουν. Αν θες να βρεις το δίκιο σου τότε καταγγελία μόνο στο συνήγορο του καταναλωτή που όταν έχει όλα τα απαιτούμενα έγγραφα στα χέρια του τότε ορίζει άμεσα ημερομηνία "απολογίας" των εμπλεκομένων και σε περίπτωση που δεν μπορεί να υπάρξει φιλικός διακανονισμός το πόρισμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί στα δικαστήρια

sexrazat
21-04-07, 01:05
Για το συνήγορο έχεις δίκιο. Ασχολείτε με το θέμα και δεν κάνει τα στραβά μάτια όπως η ΕΕΤΤ άσχετα με το τι μπορεί να πετύχει.

Stelios GR
21-04-07, 01:23
Καταγγελίες δεν χρειάζονται (στον κάλαθο πάνε).......στείλτε φαξ που να λέει ότι έχετε ακυρώσει την αιτησή σας και δεν σκοπεύετε να προβείτε σε καμία πληρωμή και τελείωσε το παραμύθι.

Αυτό σκοπεύω να κάνω σήμερα και ελπίζω η τελευταία σελίδα του παραμυθιού να είναι το fax μου ;) . Εξάλλου έχω δίκιο επειδή δεν χρησιμοποίησα ποτέ τις υπηρεσίες ολοκληρωμένα που ζήτησα. Στο κάτω-κατω τι με ενδιαφέρει αν ενεργοποιήθηκε χωρίς να το γνωρίζω το Zisto Telephone λίγες μέρες πριν στείλω το fax ακύρωσης; Εγώ ζήτησα KAI DSL 4 Mbps. Ακόμα, πριν από λίγες μέρες έλαβα κανονικά το λογαριασμό του ΟΤΕ και προ λίγου τον πλήρωσα. Λες Ερμή να υπάρξει περίπτωση που θα μου το παίζουν τσαμπουκάς; Αν ναι, εγώ δεν θα οπισθοχωρήσω :twisted: .

No-Name
21-04-07, 01:25
Σου λέω σήμερα πήγε μια κυρία να με βγάλει τρελό από την Τελλάς.

Ας ξαναστείλουν ότι θέλουν δεν με ενδιαφέρει.Η εταιρεία είναι απλώς γελεία....άντε μη πάω από τη Καλλιθεα στην Τ.P και τους παρει live ο διάολος.

Stelios GR
21-04-07, 01:28
Σου λέω σήμερα πήγε μια κυρία να με βγάλει τρελό από την Τελλάς.

Ας ξαναστείλουν ότι θέλουν δεν με ενδιαφέρει.Η εταιρεία είναι απλώς γελεία....άντε μη πάω από τη Καλλιθεα στην Τ.P και τους παρει live ο διάολος.

Τους ρώτησες ποτέ αν έλαβαν το fax ακύρωσης; Φαντάζομαι στην περίπτωση σου να έχεις κάνει πολλά τηλεφωνήματα στην Trellas :p !

No-Name
21-04-07, 01:32
Ναι το έχουν λάβει κανονικά εδώ και 3,5 μήνες!!!!

Το αίτημα ακύρωσης τιμολόγησης επίσης είναι σε αναμονή εδώ και 3.5 μήνες!!!!

Τι να λέμε τώρα ρε συ οι άνθρωποι είναι μη πώ καλύτερα άσε!

Stelios GR
21-04-07, 15:12
Καλό μεσημέρι [σε όσους το βλέπουν έτσι :p ],
τηλεφώνησα πριν από λίγο στο Κ.Ε.Π. της Tellas για την ίδια περίπτωση και μου είπαν πως τα Zisto Telephone και προεπιλογή φορέα είναι ενεργοποιημένα !

- Μα κοιτάξτε, της λέω [της υπαλλήλου]. 13 Μαρτίου έστειλα ένα fax ακύρωσης του Zisto Telephone & DSL, το λάβατε;
- Περιμένετε λίγο [έδωσα τα στοιχεία μου].... το έχω μπροστά μου και γράφει....
- Παρά το γεγονός που δήλωσα εγγάφως ότι επιθυμώ να διακοπεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η διαδικασία ενεργοποίησης του Zisto Telephone & DSL και ότι επιθυμώ να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ δέσμευση μεταξύ εμένα και της Tellas A.E., εσείς συνεχίσατε τις απαραίτητες διαδικασίες ενεργοποίησης της υπηρεσίας Zisto Telephone, κάτι που δεν γνώριζα; Και τώρα έχετε την απαίτηση να πληρώσω το λογαριασμό που μου ήρθε χθες για υπηρεσίες που ζήτησα να μην πάρω ποτέ;
- Δεν είπατε ότι επιθυμείτε να ακυρωθεί και η προεπιλογή φορέα.
- Μας σας είπα νωρίτερα από την αίτηση που σας έστειλα μέσω fax ότι επιθυμώ να διακοπεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ η διαδικασία ενεργοποίησης του Zisto Telephone & DSL και ότι επιθυμώ να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ δέσμευση μεταξύ εμένα και της Tellas A.E..
- Ναι κύριε, αλλά πρέπει να μιλήσω στην κάτοχο της γραμμής [για τη μάνα μου λέει] για περαιτέρω πληροφορίες και για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση.
- Εντάξει, θα τηλεφωνήσω αργότερα.

Και ένας τυφλός θα έβλεπε ότι έχουν ξεφύγει έξω απ'τα όρια. Μα καλά, πως μπορούν να κοροϊδεύουν έτσι τους καταναλωτές; Τα μερμήγκια το παίζουν δήθεν ανήξεροι για να χώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα € στην τσέπη τους η οποία κοντευεί να σκιστεί απ'τη συνεχή τακτική.
Τώρα θα τους τηλεφωνήσω και πάμε για νέο επεισόδιο :twisted: [σε λίγο καθημερινό σήριαλ θα καταντήσει η κατάσταση, λες να βγάλουμε τίποτα extra; :lol: ]

ΥΓ: Άλλοι ηλίθιοι από την Οδό Τηλεπικοινωνιών, αυτήν τη φορά ο ΟΤΕ. Πλήρωσα τον προηγούμενο λογαριασμό και σήμερα βλέπω νέο λογαριασμό ΟΤΕ στα 146 €. Τρελάθηκαν [αναρωτήθηκα]; Τότε λοιπόν είδα στο "προηγούμενο υπόλοιπο" την ακριβή χρέωση για τον προηγούμενο πληρωμένο λογαριασμό. Ελλάς το μεγαλείο σου.. [του ΑΝΤ1 ;)]

sexrazat
21-04-07, 21:34
ΥΓ: Άλλοι ηλίθιοι από την Οδό Τηλεπικοινωνιών, αυτήν τη φορά ο ΟΤΕ. Πλήρωσα τον προηγούμενο λογαριασμό και σήμερα βλέπω νέο λογαριασμό ΟΤΕ στα 146 €. Τρελάθηκαν [αναρωτήθηκα]; Τότε λοιπόν είδα στο "προηγούμενο υπόλοιπο" την ακριβή χρέωση για τον προηγούμενο πληρωμένο λογαριασμό. Ελλάς το μεγαλείο σου.. [του ΑΝΤ1 ;)

Αν καθυστέρησες να το πληρώσεις και το μηχανογραφικό του ΟΤΕ είχε κλειδώσει τα στοιχεία για τις αποστολές λογαριασμών του επομένου διμήνου είναι λογικό.

Πας στον ΟΤΕ με την απόδειξη πληρωμής και σου αφαιρούν επιτόπου το ποσόν. Αν την έχεις χάσει σου βγάζουν αντίγραφο επιτόπου και σου αφαιρούν πάλι τη διαφορά. Αν πληρώσεις κατά λάθος όλο το ποσόν η διαφορά αφαιρείται στον επόμενο λογαριασμό αυτόματα από το ΜΚ του ΟΤΕ

sexrazat
21-04-07, 21:47
για περαιτέρω πληροφορίες και για να ξεκαθαρίσουμε την κατάσταση.

Και ένας τυφλός θα έβλεπε ότι έχουν ξεφύγει έξω απ'τα όρια. Μα καλά, πως μπορούν να κοροϊδεύουν έτσι τους καταναλωτές; Τα μερμήγκια το παίζουν δήθεν ανήξεροι για να χώσουν όσο το δυνατόν περισσότερα € στην τσέπη τους η οποία κοντευεί να σκιστεί απ'τη συνεχή τακτική.
Τώρα θα τους τηλεφωνήσω και πάμε για νέο επεισόδιο :twisted: [σε λίγο καθημερινό σήριαλ θα καταντήσει η κατάσταση, λες να βγάλουμε τίποτα extra; :lol: ]

Εκατοντάδες πρώην συνδρομητές της Tellas εξακολουθούν να χρεώνονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα με πάγια προγραμμάτων (Tellas Polis 300, Tellas 540 κλπ) επειδή η εταιρεία σκόπιμα δεν τους έχει ενημερώσει για την διαδικασία που ξέρει μόνο αυτή και σκόπιμα κωλυσιεργεί συστηματικά να διακόψει αυτά τα προγράμματα με γελοίες διακιολογίες του στυλ που ξέρω εγώ ότι δεν καλείται με 1738, χρειάζομαι ένα μήνα για την διακοπή του προγράμματος κλπ

Επίσης κατά την εγγραφή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που η επικοινωνία δεν γίνεται με τον κάτοχο της γραμμής (παράνομο) και τα στοιχεία δίνονται από γιούς, κόρες, συζύγους κλπ.
Όλως περιέργως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν θέλεις να φύγεις.

:whistle:

Stelios GR
21-04-07, 22:22
Εκατοντάδες πρώην συνδρομητές της Tellas εξακολουθούν να χρεώνονται για μεγάλα χρονικά διαστήματα με πάγια προγραμμάτων (Tellas Polis 300, Tellas 540 κλπ) επειδή η εταιρεία σκόπιμα δεν τους έχει ενημερώσει για την διαδικασία που ξέρει μόνο αυτή και σκόπιμα κωλυσιεργεί συστηματικά να διακόψει αυτά τα προγράμματα με γελοίες διακιολογίες του στυλ που ξέρω εγώ ότι δεν καλείται με 1738, χρειάζομαι ένα μήνα για την διακοπή του προγράμματος κλπ

Έχεις δίκιο, παρόμοιες μα... βλακείες μου λένε :mad:!


Επίσης κατά την εγγραφή δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα που η επικοινωνία δεν γίνεται με τον κάτοχο της γραμμής (παράνομο) και τα στοιχεία δίνονται από γιούς, κόρες, συζύγους κλπ.
Όλως περιέργως το πρόβλημα εμφανίζεται όταν θέλεις να φύγεις.
:whistle:

Έχεις 2πλό δίκιο [κάτι σαν 2play ;)]. Εγώ έκανα την αίτηση πριν τα μέσα Δεκεμβρίου για το Zisto, όχι η μάνα μου. Θα μου άρεσε αν όλα αυτά έβγαιναν στη φόρα :oneup: .

Τη Δευτέρα θα τους στείλω μέσω fax την αίτηση για διακοπή, αλλά αυτήν τη φορά θα τονίσω με κεφαλαία γράμματα ότι δεν επιθυμώ να χρησιμοποιώ καμία υπηρεσία από την Trellas A.E., να διακοπεί η προεπιλογή φορέα και να μην υπάρχει ΚΑΜΙΑ εντελώς σχέση μεταξύ μου και της συγκεκριμένης εταιρείας.

Ακούς εκεί; Μας είπατε ότι θέλετε να διακοπεί ολόκληρη η διαδικασία ενεργοποίησης το πακέτο Zisto Telephone & DSL, αλλά δεν είπατε ότι θέλετε να ακυρωθεί και η προεπιλογή φορέα. Τι λες ρε; Είσαι στα λογικά σου :hmm: ; Ολόκληρη διαδικασία = ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Καλά, αλλοδαποί εργάζονται στην Τρελλάς και δεν γνωρίζουν Ελληνικά :lol: ; Ούστ ρε!

Επίσης θα τους πω ότι δεν προτίθεμαι να καταβάλω τα χρήματα που γράφει ο λογαριασμός γιατί δεν χρησιμοποίησα ποτέ την ενεργοποιημένη υπηρεσία εν άγνοια μου Zisto Telephone, καθώς ΧΡΕΩΝΟΜΟΥΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ κανονικότατα για την περίοδο που ισχύει ο λογαριασμός.
Τι άχρηστα αυτά τα μερμήγκια :rofl:!

desar
27-04-07, 01:52
Καλώς σας βρήκα όλους παθόντες και μη! Ας μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου από την "απόπειρα" συνεργασίας με την Tellas.
Μέσα Νοεμβρίου περίπου κάνω αίτηση για zisto adsl+τηλεφωνία. Φυσικά η τηλεφωνήτρια με διαβεβαιώνει οτι θα συνδεθώ απευθείας στο δίκτυο της Tellas...το πολύ σε ένα μήνα...:rofl: ...εδώ γελάνε η κλαίνε...
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα λαμβάνω τον πρώτο λογαριασμό στον οποίο έχουν χρεωθεί μόνο υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας...Παίρνω τηλέφωνο για διευκρινήσεις όπου αναφέρω οτι έχω κάνει αίτηση για τηλεφωνία και internet και δεν επιθυμώ τις απεριόριστες κλήσεις πριν αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ. Ολα καλά ως εδώ...στείλτε ένα φαξ και θα γίνει ακύρωση. Στέλνω το φαξ 30 Δεκεμβρίου και επιβεβαιώνω οτι το έλαβαν...Τέλος Φεβρουαρίου λαμβάνω και δεύτερο λογαριασμό...για internet όμως ούτε λόγος.
Τελικά στέλνω νεο φάξ όπου ζητάω τη μη προώθηση της αίτησής μου για Tellas zisto και ένα ακόμη όπου αναφέρω οτι δεν προτίθεμαι να πληρώσω κανένα λογαριασμό εφόσον αφορά σε υπηρεσίες οι οποίες δε ζητήθηκαν. Μετά από δύο μέρες μου τηλεφωνούν για επιβεβαίωση της ακύρωσης...
Και το κορυφαίο πριν δύο μέρες μου στέλνουν και νέο λογαριασμό με πάγιο για απεριόριστες κλήσεις ενώ εδώ και δύο μήνες όλες μου οι κλήσεις χρεώνονται κανονικά στον οτε και όχι στην Tellas.
Στο τελευταίο τηλέφωνο που έκανα σήμερα η υπάλληλος μου λέει το εξής κορυφαίο...Ναι έχετε δίκιο έχει καθυστερήσει η ακύρωση αλλά τον πρώτο λογαριασμό έιστε υποχρεωμένη να τον πληρώσετε γιατί η Tellas έχει το δικαίωμα να ενεργοποιήσει τη σταθερή τηλεφωνία ανεξάρτητα αν καθυστερεί η σύνδεση στο internet και οτι το παραπάνω αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου τους οποίους έπρεπε να διαβάσετε πριν υπογράψετε (μου έκανε και παρατήρηση):rolleyes: . Κάτι τέτοιο βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά...ένα είναι σίγουρο δεν πληρώνω cent και σκέφτομαι και για καταγγελία... δεν ξέρω βέβαια τι άκρη θα βγεί και με αυτό...πάντως τους αναγνωρίζω ένα πολύ σημαντικό προσόν ....έχουν την ικανότητα να σε φτάσουν στα όριά σου και να σε ωθήσουν να τα ξεπεράσεις!! Συγχαρητήρια :clap:

no_logo
27-04-07, 07:27
και σκέφτομαι και για καταγγελία... δεν ξέρω βέβαια τι άκρη θα βγεί και με αυτό...

να είσαι σίγουρη ότι θα βγει
κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/index.html) συμπληρώνοντας και στέλνοντας το έντυπο ερωτήματος καταγγελίας (http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/QuestionCharge.html) αλλά και στον Συνήγορο του Καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/) που είναι πολύ γρήγορος στις διαδικασίες σε σχέση με την ΕΕΤΤ, συμπλήρωσε το έντυπο αναφοράς (http://www.synigoroskatanaloti.gr/stk_ReportSample.html)

sexrazat
27-04-07, 10:41
[QUOTE=desar]Καλώς σας βρήκα όλους παθόντες και μη! Ας μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου από την "απόπειρα" συνεργασίας με την Tellas. [quote]

Μην τους πληρώσεις. Απλά εκτός από την ΕΕΤΤ στείλε την καταγγελία στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, στο συνήγορο του Πολίτη και στο ΙΝΚΑ.

Το κάνουν συνέχεια μπας και βαρεθεί ο συνδρομητής ή φοβηθεί και πληρώσει.

Αλλά δεν πρόκειται να το τραβήξουν πέρα από τηλεφωνικές επικοινωνίες γιατί φοβούνται μιας κι έχουν παραπλανήσει 100άδες συνδρομητές με τον ίδιο τρόπο και δεν θέλουν το θέμα να ξεφύγει από την προσωπική διαμάχη μαζί σου και να γίνει δημόσια γνωστό.

minovg
27-04-07, 16:27
Καλώς σας βρήκα όλους παθόντες και μη! Ας μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου από την "απόπειρα" συνεργασίας με την Tellas.
Μέσα Νοεμβρίου περίπου κάνω αίτηση για zisto adsl+τηλεφωνία. Φυσικά η τηλεφωνήτρια με διαβεβαιώνει οτι θα συνδεθώ απευθείας στο δίκτυο της Tellas...το πολύ σε ένα μήνα...:rofl: ...εδώ γελάνε η κλαίνε...
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα λαμβάνω τον πρώτο λογαριασμό στον οποίο έχουν χρεωθεί μόνο υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας...Παίρνω τηλέφωνο για διευκρινήσεις όπου αναφέρω οτι έχω κάνει αίτηση για τηλεφωνία και internet και δεν επιθυμώ τις απεριόριστες κλήσεις πριν αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ. Ολα καλά ως εδώ...στείλτε ένα φαξ και θα γίνει ακύρωση. Στέλνω το φαξ 30 Δεκεμβρίου και επιβεβαιώνω οτι το έλαβαν...Τέλος Φεβρουαρίου λαμβάνω και δεύτερο λογαριασμό...για internet όμως ούτε λόγος.
Τελικά στέλνω νεο φάξ όπου ζητάω τη μη προώθηση της αίτησής μου για Tellas zisto και ένα ακόμη όπου αναφέρω οτι δεν προτίθεμαι να πληρώσω κανένα λογαριασμό εφόσον αφορά σε υπηρεσίες οι οποίες δε ζητήθηκαν. Μετά από δύο μέρες μου τηλεφωνούν για επιβεβαίωση της ακύρωσης...
Και το κορυφαίο πριν δύο μέρες μου στέλνουν και νέο λογαριασμό με πάγιο για απεριόριστες κλήσεις ενώ εδώ και δύο μήνες όλες μου οι κλήσεις χρεώνονται κανονικά στον οτε και όχι στην Tellas.
Στο τελευταίο τηλέφωνο που έκανα σήμερα η υπάλληλος μου λέει το εξής κορυφαίο...Ναι έχετε δίκιο έχει καθυστερήσει η ακύρωση αλλά τον πρώτο λογαριασμό έιστε υποχρεωμένη να τον πληρώσετε γιατί η Tellas έχει το δικαίωμα να ενεργοποιήσει τη σταθερή τηλεφωνία ανεξάρτητα αν καθυστερεί η σύνδεση στο internet και οτι το παραπάνω αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου τους οποίους έπρεπε να διαβάσετε πριν υπογράψετε (μου έκανε και παρατήρηση):rolleyes: . Κάτι τέτοιο βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά...ένα είναι σίγουρο δεν πληρώνω cent και σκέφτομαι και για καταγγελία... δεν ξέρω βέβαια τι άκρη θα βγεί και με αυτό...πάντως τους αναγνωρίζω ένα πολύ σημαντικό προσόν ....έχουν την ικανότητα να σε φτάσουν στα όριά σου και να σε ωθήσουν να τα ξεπεράσεις!! Συγχαρητήρια :clap:
Το έχουμε αναφέρει επανειλημμένως παιδιά. Η αίτηση για Ζίστο έρχεται ήδη με τσεκαρισμένη την προεπιλογή φορέα για τηλεφωνία Τελλάς. ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ/ΕΜΕΙΣ που δεν κοιτάζουμε τι υπογράφουμε. Ρίχνουμε τις τζίφρες και μετά τρέχουμε. Είναι καλυμμένοι με αυτό που έκαναν. Απλά εσύ όφειλες να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που υπογράφεις φίλε. Αν δεν το επιθυμούσες απλά ξετικάριζες το κουτάκι.

Είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις εκείνο τον πρώτο λογαριασμό. Υποθέτω πως ο δεύτερος και ο τρίτος λογαριασμός είναι απλά υπενθύμιση εκείνου του υπολοίπου.

sexrazat
27-04-07, 23:32
Το έχουμε αναφέρει επανειλημμένως παιδιά. Η αίτηση για Ζίστο έρχεται ήδη με τσεκαρισμένη την προεπιλογή φορέα για τηλεφωνία Τελλάς. ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ/ΕΜΕΙΣ που δεν κοιτάζουμε τι υπογράφουμε. Ρίχνουμε τις τζίφρες και μετά τρέχουμε. Είναι καλυμμένοι με αυτό που έκαναν. Απλά εσύ όφειλες να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που υπογράφεις φίλε. Αν δεν το επιθυμούσες απλά ξετικάριζες το κουτάκι.

Είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις εκείνο τον πρώτο λογαριασμό. Υποθέτω πως ο δεύτερος και ο τρίτος λογαριασμός είναι απλά υπενθύμιση εκείνου του υπολοίπου.


Υποθέσεις κάνει η Tellas συνέχεια με τους λογαριασμούς και τα προγράμματα με πάγιο, όλως τυχαίως πάντα σε βάρος των συνδρομητών, οπότε μάλλον πρέπει να υποθέσουμε ότι σου ζητάνε να πληρώσεις και μετά τις 30/12

Κάνε μια έγγραφη καταγγελία στην ΕΕΤΤ και περίμενε χωρίς να πληρώσεις τον λογαριασμό μέχρι να σου απαντήσουν.

Μετά από μήνες που θα σου απαντήσουν και θα ζητάνε την πληρωμή, στείλε μια καινούργια καταγγελία στην ΕΕΤΤ ιδιαίτερα αν σε έχουν χρεώσει μετά τις 30/12 και ζήτησε από την ΕΕΤΤ να πάρει θέση αν η απαίτηση της Tellas είναι νόμιμη.

Έχουν τόσες πολλές καταγγελλίες και μηνύσεις για το συγκεκριμένο θέμα των λογαριασμών που πολύ δύσκολα θα το τραβήξουν το θέμα. Και θα ήθελα να μάθω και την θέση της ΕΕΤΤ για τις εκατοντάδες καταγγελίες με τους λογαριασμούς της Tellas γιατί αποφεύγει σαν ο διάβολος το λιβάνι να πάρει θέση.

Φυσικά και φταίμε γιατί δεν προσέξαμε να ξετσεκάρουμε την προεπιλογή που η συγκεκριμένη εταιρεία όλως τυχαίως δεν μας ενημέρωσε στην τηλεφωνική επικοινωνία. Τυπικά μπορεί και να είναι καλυμμένοι.

Όλοι όμως καταλαβαίνουμε ότι η συγκεκριμένη εταιρεία μας δουλεύει, για να μην πω κάτι βαρύτερο, ιδιαίτερα τους συνδρομητές που δεν είναι και πολύ μέσα στα πράγματα.

desar
28-04-07, 02:24
Το έχουμε αναφέρει επανειλημμένως παιδιά. Η αίτηση για Ζίστο έρχεται ήδη με τσεκαρισμένη την προεπιλογή φορέα για τηλεφωνία Τελλάς. ΦΤΑΙΤΕ ΕΣΕΙΣ/ΕΜΕΙΣ που δεν κοιτάζουμε τι υπογράφουμε. Ρίχνουμε τις τζίφρες και μετά τρέχουμε. Είναι καλυμμένοι με αυτό που έκαναν. Απλά εσύ όφειλες να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που υπογράφεις φίλε. Αν δεν το επιθυμούσες απλά ξετικάριζες το κουτάκι.

Είσαι αναγκασμένος να πληρώσεις εκείνο τον πρώτο λογαριασμό. Υποθέτω πως ο δεύτερος και ο τρίτος λογαριασμός είναι απλά υπενθύμιση εκείνου του υπολοίπου.


Ναι σίγουρα πρέπει να ελέγχεις τι υπογράφεις και αυτό έκανα...Το πρόβλημα δεν ήταν η προεπιλογή φορέα αλλά η χρέωση για πακέτο αστικών και υπεραστικών κλήσεων. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Και φυσικά δεν έχω καμμία υποχρέωση να πληρώσω για υπηρεσίες τις οποίες δε ζήτησα. ;)

@minovg ο δεύτερος και ό τρίτος λογαριασμός είναι υπενθύμιση του πρώτου + νέες χρεώσεις. 30 ευρώ πάγιο ο κάθε λογαριασμός.

Την καταγγελία θα την κάνω. Πάντως από το συμβόλαιο νομίζω οτι είμαι καλυμμένη. Το τι λέει ο κάθε υπάλληλος που απαντάει στο τηλέφωνο δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχει. Πως να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και αυτοί...:hmm:

minovg
28-04-07, 03:57
Ναι σίγουρα πρέπει να ελέγχεις τι υπογράφεις και αυτό έκανα...Το πρόβλημα δεν ήταν η προεπιλογή φορέα αλλά η χρέωση για πακέτο αστικών και υπεραστικών κλήσεων. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο. Και φυσικά δεν έχω καμμία υποχρέωση να πληρώσω για υπηρεσίες τις οποίες δε ζήτησα. ;)

@minovg ο δεύτερος και ό τρίτος λογαριασμός είναι υπενθύμιση του πρώτου + νέες χρεώσεις. 30 ευρώ πάγιο ο κάθε λογαριασμός.

Την καταγγελία θα την κάνω. Πάντως από το συμβόλαιο νομίζω οτι είμαι καλυμμένη. Το τι λέει ο κάθε υπάλληλος που απαντάει στο τηλέφωνο δεν ξέρω πόση βαρύτητα έχει. Πως να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα και αυτοί...:hmm:
To τικ της προεπιλογής σημαίνει:

- Προεπιλογή φορέα
- Tellas No Limit με 17€ πάγιο και απεριόριστες αστικές-υπεραστικές
- ΑΡΥΣ DSL στο 1Μβιτ.

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει. Το έχουμε κατακρίνει πολλές φορές, αλλά έτσι είναι. Είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος της αίτησης την οποία την φέρνουν έτοιμη και τικαρισμένη. Εμείς οφείλουμε να το ξετικάρουμε αν δεν το επιθυμούμε.

desar
28-04-07, 12:19
To τικ της προεπιλογής σημαίνει:

- Προεπιλογή φορέα
- Tellas No Limit με 17€ πάγιο και απεριόριστες αστικές-υπεραστικές
- ΑΡΥΣ DSL στο 1Μβιτ.

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει. Το έχουμε κατακρίνει πολλές φορές, αλλά έτσι είναι. Είναι μια πολύ σημαντική παράμετρος της αίτησης την οποία την φέρνουν έτοιμη και τικαρισμένη. Εμείς οφείλουμε να το ξετικάρουμε αν δεν το επιθυμούμε.


Αναφέρεται αυτό κάπου στο συμβόλαιο ? Από τη στιγμή που δεν αναφέρεται δεν μπορεί να ισχύει. Προεπιλογή φορέα σημαίνει οτι οι κλήσεις σου χρεώνονται από την Tellas. Δηλαδή αν δεν ήθελα το zisto και είχα ζητήσει απλά προεπιλογή φορέα για τι θα χρεωνόμουνα. Στη μια περίπτωση θα σήμαινε το ένα και στην άλλη το άλλο? Επιπλέον έχω δει συμβόλαιο άλλου ατόμου που ζήτησε το ίδιο πακέτο, με τσεκαρισμένη την προεπιλογή φορέα, του οποίου όμως δεν ενεργοποιήσανε το Τellas no limit.

Αυτό που αναφέρεις είναι το ενδιάμεσο στάδιο ενεργοποίησης στο οποίο θεωρήσανε σωστό να ενεργοποιήσουν μόνο το τηλέφωνο αλλά όχι το internet.Άρα ο όρος αυτός του συμβολαίου δεν έχει τηρηθεί από μέρους τους.

No-Name
28-04-07, 12:28
Με κάλεσαν να μου πουν ότι είχα κάνει μια αίτηση Ζιστο και ότι υπάρχει κάλυψη στη περιοχή μου.....επίσης έχουν βρεί και θύρα για μενα(κατα γράμμα από τον agent τα μεταφέρω)/Φυσικά έφαγε πόρτα και ένα ξεχεστήριο κατεβατό διότι 4 μήνες τώρα προσπαθώ να κάνω διακοπή!!!!!:evil:

paixthsss
28-04-07, 14:51
Γράψανε τη μητέρα μου Pro zisto 20/11/06. Επιστολή ΕΕΤΤ 27/11 πρωτόκολλο 457.. 13/12/06 Μέχρι σήμερα 4 λογαριασμοί από Tellas και 2 τηλ. από τμήμα λογαριασμών. Μέχρι σήμερα καμία απάντηση

Η υπεύθυνη πρωτοκόλλου στο τφ 61511.. (κάτι τέτοιο αν κατάλαβα καλά) μου είπε χθες ότι η αίτησή μου μαζί με καμιά 100ή άλλες είναι σε φάκελο για ακρόαση της Tellas από την ΕΕΤΤ για αυθαίρετες ενεργοπoιήσεις της Tellas. Υποθέτω το 2008 θάχω απάντηση.

Φίλη παλιά συνδρομήτρια της Tellas που διέκοψε την προεπιλογή μέσα Απριλίου του 2006, χρεώθηκε τα πάγια του Tellas Polis 300 μέχρι και 15/8/06. Έκανε καταγγελία 4/10/06 στην ΕΕΤΤ και πήρε έγγραφη απάντηση από την Tellas αρχές Απριλίου!!! ότι καλώς χρωστάει τα χρήματα αυτά γιατί θα έπρεπε να στείλει ξεχωριστό φαξ για την κατάργηση του Polis 300 αν και η Tellas είχε ενημερωθεί από αρχές Απριλίου για την κατάργηση.

Η επίσημη δικαιολογία. Είχατε τη δυνατότητα και μετά την κατάργηση της προεπιλογής να κάνετε χρήση του προγράμματος με 1738.

Φυσικά ούτε κανένας την είχε ενημερώσει για αυτή τη λεπτομέρεια όταν γράφτηκε στο πρόγραμμα, ούτε τους όρους του προγράμματος της στείλανε ποτέ.

Λέω λοιπόν και πάλι την άποψή μου. Πολιτική της συγκεκριμένης εταιρείας είναι η συστηματική παραπλάνηση των συνδρομητών.


Παιδιά το POLIS 300 και όλα τα άλλα, χρησιμοποιούνται και χωρίς προεπιλογή βάζοντας 1738 εφόσον θέλεις να κάνεις κλήσεις για να συνεχίσεις να έχεις την υπηρεσία, και θα ισχύει για όλες τις κλήσεις που έγιναν σε αστικά με το 1738 μπροστά. Όλες οι εταιρίες Σταθερής / κινητής τηλεφωνίας σου λένε για οποιαδήποτε αλλαγή, αυτό θα γίνει με έγγραφη ειδοποίηση προς την εταιρία. Εφόσον δε ζητήθηκε διακοπή της σύμβασης με την Tellas ή αλλαγή του POLIS 300 σε πρόγραμμα που δεν έχει πάγιο (το απλό Tellas 1738) για να ξέρεις ότι σε 1 μήνα το πολύ θα έχει σταματήσει το πάγιο η Tellas θα δικαιωθεί.

Φαντάσου ότι εγώ που θέλω να κάνω π.χ. από αλλού τα αστικά, αλλού να έχω προεπίλογή γιατί με συμφέρει, αν η Tellas μου έκοβε το POLIS 300 μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελα προεπιλογή θα τους έβριζα και θα τους έλεγα με ποιό δικαίωμα το έκαναν. Οπότε στην περίπτωση που λές κρίμα που τουλάχιστον δε μίλησατε τα λεπτά ομιλίας για το πάγιο που δεν γίνεται να μην πληρωθεί.

sexrazat
29-04-07, 00:56
Παιδιά το POLIS 300 και όλα τα άλλα, χρησιμοποιούνται και χωρίς προεπιλογή βάζοντας 1738 εφόσον θέλεις να κάνεις κλήσεις για να συνεχίσεις να έχεις την υπηρεσία, και θα ισχύει για όλες τις κλήσεις που έγιναν σε αστικά με το 1738 μπροστά. Όλες οι εταιρίες Σταθερής / κινητής τηλεφωνίας σου λένε για οποιαδήποτε αλλαγή, αυτό θα γίνει με έγγραφη ειδοποίηση προς την εταιρία. Εφόσον δε ζητήθηκε διακοπή της σύμβασης με την Tellas ή αλλαγή του POLIS 300 σε πρόγραμμα που δεν έχει πάγιο (το απλό Tellas 1738) για να ξέρεις ότι σε 1 μήνα το πολύ θα έχει σταματήσει το πάγιο η Tellas θα δικαιωθεί.

Ποτέ δεν γίνεται ενημέρωση από την Tellas για τον τρόπο διακοπής των προγραμμάτων όταν φύγει η προεπιλογή ούτε κατά την πώληση του προγράμματος ούτε κατά την άρση της προεπιλογής και αυτό γίνεται εσκεμμένα

Όταν η Tellas σε καλεί στο 15νθήμερο που μεσολαβεί από την αίτηση κατάργησης της προεπιλογής μέχρι την υλοποίησή της για να προσπαθήσει να σε μεταπείσει ποτέ δεν επισημαίνει στον συνδρομητή τη λεπτομέρεια αυτή και η εντολή σε όλους τους τηλεφωνητές της είναι σαφέστατη. Μην ενημερώνεται τον πελάτη ότι πρέπει να στείλει fax.

Αν η εταιρεία ήταν εντάξει θα έπρεπε πολύ απλά να πει στον συνδρομητή - Κύριε αφού το έχετε αποφασίσει και δεν αλλάζετε γνώμη, πρέπει να στείλετε και fax για το πρόγραμμα με πάγιο που έχετε εκτός αν θέλετε να το χρησιμοποιείται με το 1738.

Αλλά εδώ το 6μηνο Ιούνιο Δεκέμβριο 2006 ακύρωσε χιλιάδες αιτήσεις ενόψει zisto μέσω του W-crm χωρίς να πάρει ποτέ τηλ. τους συνδρομητές. Στο Polis 300 θα κολλήσει;

Το ίδιο κάνει και η Teledome το τελευταίο 20ήμερο και μαζεύει ένα σωρό εξαγριωμένους στα γραφεία της.

ΥΣ Να μην αναφερθούμε και σε ένα σωρό fax που χάνονται (Σε αυτό η Teledome είναι ασυναγώνιστη)


Φαντάσου ότι εγώ που θέλω να κάνω π.χ. από αλλού τα αστικά, αλλού να έχω προεπίλογή γιατί με συμφέρει, αν η Tellas μου έκοβε το POLIS 300 μόνο και μόνο επειδή δεν ήθελα προεπιλογή θα τους έβριζα και θα τους έλεγα με ποιό δικαίωμα το έκαναν. Οπότε στην περίπτωση που λές κρίμα που τουλάχιστον δε μίλησατε τα λεπτά ομιλίας για το πάγιο που δεν γίνεται να μην πληρωθεί.

Κανένας δεν καταργεί την προεπιλογή σε μία εταιρεία για να καλεί μετά με το 4ψήφιο παρά μόνο σε πολύ εξεζητημένες περιπτώσεις.

Απλά μας δουλεύουν γι΄αυτό και οι καταγγελίες στην ΕΕΤΤ ήταν τόσες πολλές για το συγκεκριμένο θέμα που έχει πλέον ανακατευθεί και η Γενική Γραμματεία Προστασίας Καταναλωτών, το ΙΝΚΑ κλπ γιατί με το να σφυρίζει αδιάφορα η ΕΕΤΤ πολλοί στράφηκαν αλλού για τις καταγγελίες τους.

Ammotopos
29-04-07, 09:58
Και σε μενα το ιδιο προβλημα εδω και καιρο ειχα στειλει φαξ για ακυρωση πριν συνδεθω και η απαντηση ηταν οτι δεν καταλαβαν τι ενοουσαμε παρολα αυτα προχωρησαν στην συνδεση προεπιλογη φορεα.

paixthsss
29-04-07, 16:19
Ποτέ δεν γίνεται ενημέρωση από την Tellas για τον τρόπο διακοπής των προγραμμάτων όταν φύγει η προεπιλογή ούτε κατά την πώληση του προγράμματος ούτε κατά την άρση της προεπιλογής και αυτό γίνεται εσκεμμένα

Όταν η Tellas σε καλεί στο 15νθήμερο που μεσολαβεί από την αίτηση κατάργησης της προεπιλογής μέχρι την υλοποίησή της για να προσπαθήσει να σε μεταπείσει ποτέ δεν επισημαίνει στον συνδρομητή τη λεπτομέρεια αυτή και η εντολή σε όλους τους τηλεφωνητές της είναι σαφέστατη. Μην ενημερώνεται τον πελάτη ότι πρέπει να στείλει fax.

Αν η εταιρεία ήταν εντάξει θα έπρεπε πολύ απλά να πει στον συνδρομητή - Κύριε αφού το έχετε αποφασίσει και δεν αλλάζετε γνώμη, πρέπει να στείλετε και fax για το πρόγραμμα με πάγιο που έχετε εκτός αν θέλετε να το χρησιμοποιείται με το 1738.

Καλά σίγουρα γι αυτό. Δεν το λένε, απλά είναι ότι αν τα ψάχνεις πολύ από ενδιαφέρον πως λειτουργεί (αν σ'αρεσει να τα ψάχνεις από ενδιαφέρον) ξέρεις ότι άλλο η παροχή υπηρεσίας Tellas και άλλο η προεπιλογή για τη διευκόλυσή σου να μη βάζεις το πρόθεμα. Ίσως επειδή εγώ προσωπικά από ενδιαφέρον ψάχνω πως γίνονται όλα αυτά και συνηθίζω να χρησιμοποιώ περισσότερες εταιρίες όποια παρέχει super πρόγραμμα με προεπιλογή, οι άλλες με 1777 και 17--(αυτά δυστηχώς με το LLU κόβονται) και ξέρω ίσως δεν μπαίνω μερικές φορές στη θέση του άλλου, που πολοί έχουν προεπιλογή και λένε π.χ. "έκοψα τελείως τον ΟΤΕ" και σίγουρα δεν γνωρίζουν τις λεπτομέρειες τους ενδιαφέρει η ουσία το τι πληρώνουν και
όχι ακριβώς πως γίνεται. Απλά νομίζω και επειδή οι όροι της σύμβασης διαχωρίζουν τις περιπτώσεις, άλλο η σύνδεση Tellas, άλλο η προεπιλογή του ΟΤΕ ως βοηθητικό χρήσης της υπηρεσίας και όχι ως η υπηρεσία του POLIS 300 ή του GR540 ή του 50%, My GREECE, NO LIMIT κατάργηση της προεπιλογής δε λογίζεται ως ακύρωση της υπηρεσίας συνολικά. Αφού είναι καλυμένοι δεν βρήκε τη λύση η ΕΕΤΤ, το ΙΝΚΑ σίγουρα βλέπει τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία (καλά κάνει δηλαδή) η εταιρία αν θέλει να θεωρείται ωραία και φιλική στον κόσμο, πρέπει να βοηθάει όσους δε γνωρίζουν τηλεπικοινωνίες να καταλάβουν πως θα λειτρουργήσουν όλα και όχι πως θα εκμεταλευτεί το ότι ο άλλος δεν ξέρει. Αλλά αν φανταστείς ότι συνεχίζονται οι διαφημίσεις με ψιλά γράμματα από τράπεζες που καταστρέφεται κόσμος, για 7,14 Eu το μήνα θα γίνει σκηνικό με επέμβαση του ΙΝΚΑ? Μακάρι βέβαια όλα να αλλάξουν υπέρ του καταναλωτή.





Κανένας δεν καταργεί την προεπιλογή σε μία εταιρεία για να καλεί μετά με το 4ψήφιο παρά μόνο σε πολύ εξεζητημένες περιπτώσεις.


Μην το λές ξέρεις πόσος κόσμος έχει ψιλιαστεί τη δουλειά και βάζει προγράμματα με σταθερή χρέωση ανά κλήση π.χ. και παίρνει μικρές κλήσεις και κινητά από άλλον με 17-- και τους δουλεύει όλους? Μέχρι και η Altec που μας πήρε τηλέφωνο μια φορά πριν αρχίσουν τα LLU γιατί τώρα κρύβονται, και μας πρότεινε το πρόγραμμα τους, εγώ τους άρχισα ότι θα κερδίζετε και θα χάνω από μικρές κλήσεις και κλήσεις σε κινητά που είναι ανά λεπτό χρέωση και για να μη χάσουν την πώληση οι ίδιοι μου είπαν ότι μπορώ να χρησιμοποιώ το 1738 αν δε με συμφέρουν κλήσεις με Altec!

sexrazat
29-04-07, 19:50
Φίλε μου Paixthsss ελάχιστοι ψάχνουν τη δουλειά και είναι συνειδητοποιημένοι.

Όλη αυτή η εσκεμμένη παραπλάνηση από τις εταιρείες ποντάρει στην ελλειπή ενημέρωση των απλών συνδρομητών που αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία, την απέχθειά τους να μπλέξουν σε μια χρονοβόρα διαδικασία που στα μάτια τους φαντάζει περίπλοκη και χωρίς λογική και την ατιμωρησία που επικρατεί για τις εκατοντάδες καταγγελίες από την πλευρά της ΕΕΤΤ

Αφού τα παιδιά του forum σηκώνουν τα χέρια πολλές φορές με όσα απίστευτα βλέπουν τα ματάκια τους, φαντάσου έναν απλό συνδρομητή. 9 στους 10 πιστεύουν ότι ο ΟΤΕ τα αναλαμβάνει όλα.

Εδώ αν πας στην Tellas πχ και ζητήσεις να ακυρώσεις το συμβόλαιό σου θα σου πουν ότι αυτό δεν γίνεται αλλά πρέπει πρώτα να καταργήσεις την προεπιλογή μέσω ΟΤΕ. Νομικός δεν είμαι αλλά μου φαίνεται τρελό όταν ζητάω ακύρωση του συμβολαίου και πλήρη διακοπή της σχέσης μου με την εταιρεία να πρέπει πρώτα να καταργήσω την προεπιλογή. Δηλ. η προεπιλογή είναι ισχυρότερη του συμβολαίου;

Γιατί για μένα όλο αυτό ταιριάζει στη λογική εύκολα σε γράφω αλλά αν θες να φύγεις θα βλαστημήσεις την ώρα και τη στιγμή. Και δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί συνδρομητές έχοντας απηυδήσει από την όλη ταλαιπωρία ακυρώνουν την διαδικασία.

Λογικά όσα λες αλλά προσπάθησε να εξηγήσεις στους γονείς σου πχ όλα αυτά τα ψιλά γράμματα
και άφησέ τους από περιέργεια να κάνουν οι ίδιοι τη διαδικασία απεμπλοκής από την Tellas

Stelios GR
29-04-07, 21:45
Το άλλο τρελό της περίπτωσης μου [κάπου πιο πίσω προαναφέρθηκε] είναι ότι είχα μεν προεπιλογή φορέα από Tellas, αλλά για τις κλήσεις που έκανα χρεωνόμουν και από την άλλη εταιρεία με την οποία είχα κάνει συμβόλαιο. Βλέπω λοιπόν πριν από μερικές μέρες λογαριασμό Tellas για το μήνα Μάρτιο [εκτός 2 ημερών] με χρέωση σχεδόν 60 ευρώ και ταυτόχρονα στον άλλο λογαριασμό αναλυτική παρουσίαση χρεώσεων για τις κλήσεις που έκανα την ίδια χρονική περίοδο. Με την προεπιλογή φορέα δεν πρέπει να καταλήγουν ΟΛΕΣ οι κλήσεις στην Tellas :hmm: ;

Ammotopos
03-05-07, 16:13
Τελικα εδω περα βρηκε κανενας σας ακρη με την αποσυνδεση απο το δικτυο της τελλας η ακομα το παλευεται;

desar
23-06-07, 12:15
Καλώς σας βρήκα όλους παθόντες και μη! Ας μοιραστώ και εγώ την εμπειρία μου από την "απόπειρα" συνεργασίας με την Tellas.
Μέσα Νοεμβρίου περίπου κάνω αίτηση για zisto adsl+τηλεφωνία. Φυσικά η τηλεφωνήτρια με διαβεβαιώνει οτι θα συνδεθώ απευθείας στο δίκτυο της Tellas...το πολύ σε ένα μήνα...:rofl: ...εδώ γελάνε η κλαίνε...
Λίγο πριν τα Χριστούγεννα λαμβάνω τον πρώτο λογαριασμό στον οποίο έχουν χρεωθεί μόνο υπηρεσίες σταθερής τηλεφωνίας...Παίρνω τηλέφωνο για διευκρινήσεις όπου αναφέρω οτι έχω κάνει αίτηση για τηλεφωνία και internet και δεν επιθυμώ τις απεριόριστες κλήσεις πριν αποδεσμευτώ από τον ΟΤΕ. Ολα καλά ως εδώ...στείλτε ένα φαξ και θα γίνει ακύρωση. Στέλνω το φαξ 30 Δεκεμβρίου και επιβεβαιώνω οτι το έλαβαν...Τέλος Φεβρουαρίου λαμβάνω και δεύτερο λογαριασμό...για internet όμως ούτε λόγος.
Τελικά στέλνω νεο φάξ όπου ζητάω τη μη προώθηση της αίτησής μου για Tellas zisto και ένα ακόμη όπου αναφέρω οτι δεν προτίθεμαι να πληρώσω κανένα λογαριασμό εφόσον αφορά σε υπηρεσίες οι οποίες δε ζητήθηκαν. Μετά από δύο μέρες μου τηλεφωνούν για επιβεβαίωση της ακύρωσης...
Και το κορυφαίο πριν δύο μέρες μου στέλνουν και νέο λογαριασμό με πάγιο για απεριόριστες κλήσεις ενώ εδώ και δύο μήνες όλες μου οι κλήσεις χρεώνονται κανονικά στον οτε και όχι στην Tellas.
Στο τελευταίο τηλέφωνο που έκανα σήμερα η υπάλληλος μου λέει το εξής κορυφαίο...Ναι έχετε δίκιο έχει καθυστερήσει η ακύρωση αλλά τον πρώτο λογαριασμό έιστε υποχρεωμένη να τον πληρώσετε γιατί η Tellas έχει το δικαίωμα να ενεργοποιήσει τη σταθερή τηλεφωνία ανεξάρτητα αν καθυστερεί η σύνδεση στο internet και οτι το παραπάνω αναφέρεται στους όρους του συμβολαίου τους οποίους έπρεπε να διαβάσετε πριν υπογράψετε (μου έκανε και παρατήρηση):rolleyes: . Κάτι τέτοιο βέβαια δεν αναφέρεται πουθενά...ένα είναι σίγουρο δεν πληρώνω cent και σκέφτομαι και για καταγγελία... δεν ξέρω βέβαια τι άκρη θα βγεί και με αυτό...πάντως τους αναγνωρίζω ένα πολύ σημαντικό προσόν ....έχουν την ικανότητα να σε φτάσουν στα όριά σου και να σε ωθήσουν να τα ξεπεράσεις!! Συγχαρητήρια :clap:

update: Ναι ναι ναιιιι!!! Έλαβα και νέο λογαριασμό .... Καλά δεν παίζονται οι άνθρωποι...Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ...Για να δούμε τι άλλο θα δούμε!!!

STARJOHN
25-06-07, 14:32
update: Ναι ναι ναιιιι!!! Έλαβα και νέο λογαριασμό .... Καλά δεν παίζονται οι άνθρωποι...Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ...Για να δούμε τι άλλο θα δούμε!!!



Ενα ματσο λαλακες ειναι εκει μεσα φιλε μου.
Αυτο για τα ορια ειναι επακριβως .
:evil:

kloklo
27-06-07, 23:29
πΡΑΓΜΑΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΟΙ ΕΝΤΕΛΩς εκει στην Τελλάς.....:down:

ΠΡεπει να εχουν IQ ραδικιού!!

Αυτό που προτείνω αν πεφτετε συνεχως σε ηλίθιους, να μιλησετε σε έναν προιστάμενο, και να κρατησετε και το όνομα του, πιστευω ετσι θα γινει πιο ευκολα η δουλειά σας....

nnn
28-06-07, 00:09
:warning:
@ all
Προσέχτε λίγο τις εκφράσεις και τους χαρακτηρισμούς σας.

kloklo
29-06-07, 05:31
:warning:
@ all
Προσέχτε λίγο τις εκφράσεις και τους χαρακτηρισμούς σας.

Οσον αφορά το δικό μου μύνημα:

Κοιτα....όταν λεω ότι ειναι ανεγκέφαλοι δεν το λέω ειρωνικά.....Αν θες σου παραθέτω τις απαντησεις που εγώ εχω λάβει στις απειρες φορες που εχω τηλεφωνησει (και ποσοι αλλοι χρήστες) και το πιο πιθανό ειναι να συμφνησεις μαζί μου.....

Οι απαντησεις του καθενος ειναι και αυτές που τον χαρακτηρίζουν, δεν χρειαζεται να το κανει καποιος αυθαίρετα......

π.χ.

- Οταν ρωτάς γιατί δεν εανεβαίνουν οι ταχύτητες παραπάνω, και παιρνεις την απαντηση ότι "κοιτάχτε, οι άλλοι δεν εχουν ιδέα τι σας λένε....Παραπάνω από 4 Mbit δεν αντεχει το ADSL....."

έχω αδικο στον χαρακτηρισμό μου??:hmm:

Stelios GR
29-06-07, 18:03
Πίστευα [μέχρι που άναψα κερί] ότι αυτό το topic θα κατέληγε ανενεργό σύντομα. Όμως πριν λίγες μέρες έγιναν μερικές αναφορές στα κάλλη της Trellas και για την εξυπηρέτηση τους, έτσι ζει [το topic] κάτι παρισσότερο από 2 μήνες.

Απ'ότι φαίνεται θα το παρατείνω και'γω λίγο, καθώς μου'ρθε ο 2ος λογαριασμός δημιουργημένος σε [υπόγεια] μερμηγκοφωλιά [όπως τα Orks και Trolls από LOTR (1), Trellas (2): από (1) και (2) --> ονομασία υπαλλήλων: μερμηγκο-trolls] και περιλαμβάνει τον 1ο λογαριασμό και νέες χρεώσεις. Κοίτα να δεις, να ξυπνάς και το 1ο πράγμα που βλέπεις είναι οι ψεύτικοι λογαριασμοί από τα Trolls.

Ας διηγηθώμεν τη σύντομη ιστορία μας. :p Όπως ανέφερα σε μερικά posts πριν απ'αυτό, περισσότερο από 1 χρόνο χρησιμοποιώ πρόγραμμα σταθερής τηλεφωνίας χωρίς πάγιο με χρονοχρέωση μόνο από την AlphaPhone [ποιά είναι αυτή τώρα;]. Όταν λοιπόν φίλτατοι έκανα αίτηση για το Zisto δεν ακύρωσα την AlphaPhone για να μη χρεωθώ καθόλου στον ΟΤΕ. Καλά ως εδώ; Χαίρομαι. Κι έτσι όταν ενεργοποιώταν το [a]Zisto αυτόματα με την προεπιλογή φορέα οι κλήσεις θα κατέληγαν στην Tellas, τότε πια θα έπαιρνε τον π**λο η Alpha.
Λόγω της καθυστέρησης [3 μήνες. Έχει η Trellas συγγένεια με τη Vivo; :hmm:] ακύρωσα το Zisto. 'Ελα όμως που η προεπιλογή φορέα είχε ενεργοποιηθεί λίγες μέρες πριν το fax ακύρωσης. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν οι κλήσεις θα κατέληγαν -πείτε το- στην Tellas [μπράβο, κερδίσατε 100 Ε :lol:]. Λάθος :nono:. Για τις κλήσεις χρεωνόμουν στην Alpha και απόδειξη ο λογαριασμός που κράτησα που είναι της ίδιας περιόδου με αυτόν της Tellas. Επομένως τα Trolls με χρέωναν για αέρα.

Εδώ που βρισκόμαστε λοιπόν και επειδή δεν θέλω να φτωχέψω λέγοντας πολλά λόγια, [και επειδή ήταν καιρός] είμαι πρόθυμος να κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ [ή κάπου, συνήγορος πολίτη και μπλα μπλα μπλα]. :twisted: Λυπάμαι Trellas, αλλά δεν έχω την τιμή να δεχτώ το δώρο σου: λογαριασμό 137.56 Ε για αέρα. Κάνε το σε άλλους. Μιας και έφτασε ο κόμπος στο χτένι και το string [σχοινί, ρε παιδιά μην κράζετε :respekt:] κοντεύει να σχιστεί, πρέπει να προβώ σε περαιτέρω ενέργειες.

Παιδιά, πως ακριβώς να κάνω την καταγγελία. Ακόμα, όσοι έχουν κάνει ας μου δώσουν καμιά συμβουλή [πείτε τα εδώ χωρίς χρέωση, προσφορά καλοκαιριού ;)].
Εκεί στη μερμηγκοφωλιά δροσίζονται και εμείς τρώμε [μέχρι βαρυστομαχίας] όλο τον ήλιο. Καιρός να ιδρώσουν λιγάκι!
Let the συμβουλές να πέσουν!

A_gamer
29-06-07, 18:07
string [σχοινί, ρε παιδιά μην κράζετε :respekt:]

Σπάγκος, όχι σχοινί.

Stelios GR
29-06-07, 18:36
Α_gamer,
Σε ευχαριστώ πολύ από τα απέραντα βάθη της καρδιάς μου για την έξοχη OFF-TOPIC συμβουλή σου. :worthy:
Συγγνώμη για τα τρομερά λάθη μου, με κάνεις να κοκκινίζω :oops:. Σκοπεύω να μετανοήσω...

Αχ, τι θα κάναμε χωρίς εσένα; 120 άτομα θα συγκέντρωνε το forum κάθε μέρα. Σε ευχαριστούμε για την ιεραποστολική σου συμπαράσταση. Το πνεύμα σου μας φωτίζει, δάσκαλε. Keep up!

Μα καλά, ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ; Τι είναι αυτά; Εκτός βέβαια αν έχουν μερικοί απέραντο χρόνο για χάσιμο και παίζουν με το πληκτρολόγιο.

ΥΓ: Αναρωτιέμαι γιατί εκεί ψηλά, κάτω απ'το όνομα σου γράφει "Στριμμένος". :hmm: Μια παρόμοια OOOOOOF-TOOOOOOPIC συμβουλή πρακαλώ. Ελπίζω να μην μπαίνεις σε κόπο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.