PDA

Επιστροφή στο Forum : Απαράδεκτη μείωση ταχύτητας μετά από μετατροπή σε VOIP



valouris
27-02-16, 18:33
Γεια χαρά, έχω παρατηρήσει μείωση από ~8Mbps σε ~2Mbps από τότε που μετετράπη (χωρίς να έχω επιλογή να αρνηθώ) η γραμμή μου σε VOIP από την Cosmote, σε 24άρα σύνδεση! Το χειρότερο είναι ότι δε χρησιμοποιώ καν το τηλέφωνο, και δεν είναι καν συνδεδεμένο στο ρούτερ. Έχουν παρατηρηθεί τέτοιες μειώσεις μετά από μετατροπή; Είναι απαράδεκτο να έχω 2 download σε 24άρα σύνδεση. Εντάξει, είπαμε λογικό να μην πιάνουμε τα 24, αλλά όχι έτσι. Πρόκειται για γραμμή στην επαρχία και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, αλλά πριν τη μετατροπή ήμουν ευχαριστημένος με τη σύνδεση, ενώ τώρα ουτε video στο youtube με 720p δεν μπορώ να δω ομαλά... Και ναι, έχω δοκιμάσει με ενσύρματο καλώδιο στο λαπτοπ και κλειστό το Wi-Fi του ρούτερ. Καμιά συμβουλή;

edit:

167560

Έχει πλέον attainable στα 2000. Μπορεί να μετατρέψανε καταλάθος σε 2mbps την 24άρα;

grovolis
27-02-16, 19:51
Γεια χαρά, έχω παρατηρήσει μείωση από ~8Mbps σε ~2Mbps από τότε που μετετράπη (χωρίς να έχω επιλογή να αρνηθώ) η γραμμή μου σε VOIP από την Cosmote, σε 24άρα σύνδεση! Το χειρότερο είναι ότι δε χρησιμοποιώ καν το τηλέφωνο, και δεν είναι καν συνδεδεμένο στο ρούτερ. Έχουν παρατηρηθεί τέτοιες μειώσεις μετά από μετατροπή; Είναι απαράδεκτο να έχω 2 download σε 24άρα σύνδεση. Εντάξει, είπαμε λογικό να μην πιάνουμε τα 24, αλλά όχι έτσι. Πρόκειται για γραμμή στην επαρχία και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, αλλά πριν τη μετατροπή ήμουν ευχαριστημένος με τη σύνδεση, ενώ τώρα ουτε video στο youtube με 720p δεν μπορώ να δω ομαλά... Και ναι, έχω δοκιμάσει με ενσύρματο καλώδιο στο λαπτοπ και κλειστό το Wi-Fi του ρούτερ. Καμιά συμβουλή;

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης. Φυσιολογικό πάντως δεν είναι σίγουρα.

babis3g
27-02-16, 20:01
κοιτα την εγκατασταση σου η παρε τους τηλεφωνο
για voip δεν εχω αλλα εχω δει οδηγο εδω στο σποιλερ
http://www.adslgr.com/forum/threads/902283-OTE-VDSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1?p=5877222#post5877222

valouris
27-02-16, 20:03
Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής σου για να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης. Φυσιολογικό πάντως δεν είναι σίγουρα.

Τα έκανα edit ακριβώς την ίδια ώρα που πόσταρες! Χρειάζεται κάτι άλλο από στατιστικά, και αν ναι πώς το βρίσκω;


κοιτα την εγκατασταση σου η παρε τους τηλεφωνο
για voip δεν εχω αλλα εχω δει οδηγο εδω στο σποιλερ
http://www.adslgr.com/forum/threads/902283-OTE-VDSL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%B1?p=5877222#post5877222

Η συνδεσμολογία μου είναι μια χαρά, και δεν την έχω αλλάξει. Πριν τη μέρα της αλλαγής οι ταχύτητες ήταν παλέψιμες (για επαρχία), μετά την αλλαγή εκ μέρους του ΟΤΕ σε VOIP είναι που χάλασαν τα πράματα, χωρίς να αλλάξω εγώ τίποτα στη συνδεσμολογία. Το καλώδιο του τηλεφώνου πάει κατευθείαν στο ρούτερ. Τηλέφωνα δεν είναι συνδεδεμένα πουθενά, γιατί δεν τα χρησιμοποιώ.

ubuntubu
27-02-16, 20:16
Στο 13888 που υποθέτω πως κάλεσες τι σου είπαν ;

Mosfet
27-02-16, 20:18
Έχει πλέον attainable στα 2000. Μπορεί να μετατρέψανε καταλάθος σε 2mbps την 24άρα;

Δήλωσε βλάβη κατευθείαν. Άλλωστε, εδώ και αρκετά χρόνια, δεν υπάρχουν 2άρες γραμμές από ote (το ελάχιστο είναι 4άρα).

valouris
27-02-16, 20:21
Στο 13888 που υποθέτω πως κάλεσες τι σου είπαν ;

Δεν έχω καλέσει ακόμα γιατί είναι Σάββατο, και την προηγούμενη φορά μου σπάσανε τα νεύρα που δε με αφήνανε να μη δεχτώ τη VOIP μετατροπή, και περίμενα τη Δευτέρα για να καλέσω το τοπικό κέντρο service του ΟΤΕ. Θα καλέσω τώρα όμως μιας και το λες να δω τι θα μου πουν, αν και Σαββατιάτικα δεν περιμένω τίποτα, μόνο χαμένο χρόνο στο τηλέφωνο.

ubuntubu
27-02-16, 20:31
Θεωρητικά δεν υπάρχει " τοπικό κέντρο service".
Όλες οι βλάβες ελέγχονται και αν χρειαστεί μεταβιβάζονται σε τεχνικούς πεδίου απο το 13888.
Άν κάποιοι τοπικοί υπάλληλοι εξυπηρετούν πελάτες έξω απο τις διαδικασίες ,αποτελούν εξαίρεση.

valouris
27-02-16, 20:52
Θεωρητικά δεν υπάρχει " τοπικό κέντρο service".
Όλες οι βλάβες ελέγχονται και αν χρειαστεί μεταβιβάζονται σε τεχνικούς πεδίου απο το 13888.
Άν κάποιοι τοπικοί υπάλληλοι εξυπηρετούν πελάτες έξω απο τις διαδικασίες ,αποτελούν εξαίρεση.

Την προηγούμενη φορά για τεχνικό λάθος με είχαν καλέσει υπάλληλοι από τον τοπικό ΟΤΕ να με ενημερώσουν, το νούμερο ήταν τοπικό του νησιού, αυτό εννοώ.

Ευτυχώς το 13888 αναγνώρισε το πρόβλημα. Μάλλον δεν είναι λόγω της αλλαγής VOIP, γιατί βλέπουν στο σύστημά τους ότι και μέχρι σήμερα το πρωί/μεσημέρι συγχρόνιζε στα 8500 περίπου, ενώ τώρα στα 2500. Καταχωρήθηκε η βλάβη και αναμένω νεότερα...

grovolis
27-02-16, 21:04
Πάρα πολλά λάθη μαζεύει η γραμμή, σίγουρα πρέπει να δηλώσεις βλάβη και αν αρχίσουν μέχρι τόσο πάει η περιοχή κτλ να επιμείνεις.

valouris
27-02-16, 21:12
Πάρα πολλά λάθη μαζεύει η γραμμή, σίγουρα πρέπει να δηλώσεις βλάβη και αν αρχίσουν μέχρι τόσο πάει η περιοχή κτλ να επιμείνεις.

Όχι ευτυχώς είπαν ότι όντως είναι περίεργο και είναι πρόβλημα, γιατί είδαν ότι το πρωί συγχρόνιζε σε τετραπλάσια ταχύτητα. Μακάρι να είχα κρατήσει screenshot όταν δούλευε κανονικά. Τα λάθη σε τι τιμές πρέπει να κυμαίνονται περίπου, δεδομένου ότι μιλάμε για επαρχία;

jap
27-02-16, 22:06
Το έχεις γράψει τόσες φορές αυτό με την επαρχία, δεν έχει καμία σχέση, σχέση έχει η απόστασή σου (σε όρους καλωδίου) από το κέντρο του ΟΤΕ στο νησί και η ποιότητα του δικτύου, δεν είναι αναγκαστικά χειρότερη από την ποιότητα των περισσότερων περιοχών στην Αθήνα ή άλλη μεγάλη πόλη.

grovolis
27-02-16, 22:15
Όχι ευτυχώς είπαν ότι όντως είναι περίεργο και είναι πρόβλημα, γιατί είδαν ότι το πρωί συγχρόνιζε σε τετραπλάσια ταχύτητα. Μακάρι να είχα κρατήσει screenshot όταν δούλευε κανονικά. Τα λάθη σε τι τιμές πρέπει να κυμαίνονται περίπου, δεδομένου ότι μιλάμε για επαρχία;

Εξαρτάται από το χρονικό διάστημα που "τρέχει"η γραμμή σου, για παράδειγμα μέσα σε μια ώρα πολύ χονδρικά δεν θα έπρεπε να ξεπερνάς τις μερικές χιλιάδες λάθη.

pankostas
28-02-16, 05:07
Και σε μένα που έχω voip δεν είδα καμμιά διαφορά στη νταχυτητα. Τώρα δεν ξέρω όμως. Παίζει να χάνουμε σε ταχυτητα λόγω voip? Ξέρει καποιος?

kosnik67
28-02-16, 11:25
Γεια χαρά, έχω παρατηρήσει μείωση από ~8Mbps σε ~2Mbps από τότε που μετετράπη (χωρίς να έχω επιλογή να αρνηθώ) η γραμμή μου σε VOIP από την Cosmote, σε 24άρα σύνδεση! Το χειρότερο είναι ότι δε χρησιμοποιώ καν το τηλέφωνο, και δεν είναι καν συνδεδεμένο στο ρούτερ. Έχουν παρατηρηθεί τέτοιες μειώσεις μετά από μετατροπή; Είναι απαράδεκτο να έχω 2 download σε 24άρα σύνδεση. Εντάξει, είπαμε λογικό να μην πιάνουμε τα 24, αλλά όχι έτσι. Πρόκειται για γραμμή στην επαρχία και δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, αλλά πριν τη μετατροπή ήμουν ευχαριστημένος με τη σύνδεση, ενώ τώρα ουτε video στο youtube με 720p δεν μπορώ να δω ομαλά... Και ναι, έχω δοκιμάσει με ενσύρματο καλώδιο στο λαπτοπ και κλειστό το Wi-Fi του ρούτερ. Καμιά συμβουλή;

edit:

167560

Έχει πλέον attainable στα 2000. Μπορεί να μετατρέψανε καταλάθος σε 2mbps την 24άρα;


Φίλε το πρόβλημα δημιουργείται επειδή από δικό τους λάθος το modem σου συγχρονίζει σε mode G992.3 (LinkEncap) το οποίο έχει μέγιστη ταχύτητα 8 Mbit/s
https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.3
Το σωστό είναι να συγχρονίζει σε G.992.5 που πάει μέχρι 24 Mbit/s.
https://en.wikipedia.org/wiki/G.992.5
Σήμερα το πρωί μου κάνει και μένα τα ίδια από 9500 kbps στα 5000 λόγω του ίδιου φαινομένου.Καθαρά δικό τους λάθος, δήλωσα βλάβη

pankostas
28-02-16, 11:46
Όχι αν δεις πάνω Modulation Type είναι ADSL_2plus. Αυτό που δείχνει κάτω LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM το δείχνει και σε μένα και συνδέομαι με 14+. Δοκίμασε στις ρυθμίσεις να έχεις επιλεγμένο μόνο το ADSL_2plus (G.992.5). Όλα τα άλλα μην τα τσεκάρεις.

babis3g
28-02-16, 12:20
to linkcap δεν εχει σχεση με το modulation, μαλλον εχει να κανει με την συμπυκνωση πακετων ... ειχα βρει ενα pdf στα Αγγλικα και το ποσταρα εδω στο φορυμ, αλλα στο pc που ειμαι τωρα δεν το βρισκω

valouris
04-03-16, 20:23
Ο τεχνικός που ήρθε βρήκε ταχύτητα στα 12 έξω από το σπίτι, και ισχυρίστηκε ότι λόγω ευρυζωνικού, υπήρχαν παρεμβολές από μια διπλή καλωδίωση που έμπαινε στο σπίτι. Άφησε ενεργή μόνο τη μία και τώρα συγχρονίζει στα 8000, με attainable στα 12000, όσο ήταν πριν. Δεν πολυπιστεύω ότι ήταν αυτό, αλλά τουλάχιστον τώρα φαίνεται να είναι κομπλέ..

nek76
04-03-16, 20:58
Μην κοιτάς τη γράφει το (linkencap) δεν ειναι σωστό κάποιο λάθος του zte ειναι,η γραμμη ειναι adsl2+ στο λέω γιατι κι εμένα έτσι λέει, εχω σχεδόν ίδιο attenuation αλλά σε fast path και voip και η γραμμη μαζεύει ελαχιςτα errors στο 24ωρο,κλειδώνω 7 εσυ λογικά έπρεπε να είσαι γύρω στα 8 με interleaved,το voip δεν επηρεάζει καθόλου σε ταχύτητα.

vaggoulas
05-03-16, 02:06
Ο τεχνικός που ήρθε βρήκε ταχύτητα στα 12 έξω από το σπίτι, και ισχυρίστηκε ότι λόγω ευρυζωνικού, υπήρχαν παρεμβολές από μια διπλή καλωδίωση που έμπαινε στο σπίτι. Άφησε ενεργή μόνο τη μία και τώρα συγχρονίζει στα 8000, με attainable στα 12000, όσο ήταν πριν. Δεν πολυπιστεύω ότι ήταν αυτό, αλλά τουλάχιστον τώρα φαίνεται να είναι κομπλέ..

Έκανε ενέργειες ο τεχνικός στην εσωτερική σου, έφτιαξε το πρόβλημα, αλλά δεν πιστεύεις πως ήταν από εκεί;

@ ADSLgr.com All rights reserved.