PDA

Επιστροφή στο Forum : οι κοινοχρηστοι φακελοι δεν ανοιγουν :(



ENTERg
20-04-07, 18:36
για σε ολους ...
ειχα κατι κοινοχρηστουσ φακελους σε ενα pc και τωρα μετα απο μια ανβαθμιση που εκανα δε ανοιγουν...μηπως ξερει κανεις γιατι ? :hmm:

nnn
22-04-07, 01:28
Τι έκανες,πες μας λειτουργικό κλπ.

ENTERg
22-04-07, 20:56
βασικα εχω win xp και εκανα αναβαθμιση στο hardware. αυτο ειχε ως αποτελεσμα (αναβαθμισμενο chipset) να μην ανοιγουν τα win, ετσι εβαλα τους βασικους drivers sto chipset ετσι ωστε να μπορεσω να ανοιξω τα win και να βαλω τουσ καινουργιουσ drivers. ολα καλα μεχρι εδω εκτος του οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τους κοινοχρηστους φακελους

ενεργειες

1)open σε safe mode σαν admin και δικαιωμα σε ολους τους χρηστες για full conrtol στο δικτυο
2)delete τους shared folders και επαναδημιουργια τους
3)δημιουργια καινουργιου χρηστη (παλι με full contrtol)

δεν απεδωσε τιποτα

μηνυμα λαθους:
δεν ειναι δυνατη η προσβαση στο pc.Μπορει να μην εχετε δικαιωμα να χρησιμοποιησετε
αυτον τον πορο δικτυου.Επικοινωνηστε με τον διαχειριστη αυτου του διακομιστη για να διαπιστωσετε εαν εχετε δικαιωμα προσβασης.


Δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος χωρος στο διακομιστη για την εκτελεση αυτης της εντολης

Kapnos
22-04-07, 21:32
Εννοείς ότι άλλαξες Motherboard; Όταν αλλάζουμε mobo είναι must ένα clean install των windows...

koulisan
22-04-07, 22:31
προσπάθησε να πας στο network cinnections και να ξανακάνεις "set up a home or small office network" και να ξαναβάλεις από την αρχή τους κοινόχρηστους φακέλους. κάποτε έτσι είχα λύσει το ίδιο πρόβλημα που είχα...

δε ξέρω αν θα βοηθήσει η απάντηση μου....

nnn
23-04-07, 00:45
Κάτι δείχνει να μπλοκάρει τη διαδικασία.
Έχεις κάποιο firewall ??

ENTERg
23-04-07, 01:34
καπνος τι εννοεις clean install ? δε το γνωριζω το θεμα ...:oops: (αν εννοεις format δε μπορω να κανω)

koulisan το εκανα αυτο φιλος αλλα τιποτα...


nnn δεν εχω fw φιλος....

βασικα εχω κανει αναβαθμιση motherboard επεξεργαστη και καρτα γραφικων....:worthy:

bebakos11
23-04-07, 02:27
και σε εμενα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα "Δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος χωρος στο διακομιστη για την εκτελεση αυτης της εντολης" ενω ανοιγαν κανονικα χωρις να πειραξω τιποτα και χωρις firewall,τι να φταιει?

katdoc
06-05-07, 18:16
και σε εμενα μου βγαζει το ιδιο μηνυμα "Δεν υπαρχει αρκετος διαθεσιμος χωρος στο διακομιστη για την εκτελεση αυτης της εντολης" ενω ανοιγαν κανονικα χωρις να πειραξω τιποτα και χωρις firewall,τι να φταιει?

Iσως ενα clean install οντως να ελυνε το προβλημα..

29gk
06-05-07, 18:22
Oπως λενε και οι παραπανω φιλοι.

Με τετοια αναβαθμιση ( μητρικη+cpu+vga = ουσιαστικα νεο συστημα ) ειναι επιβεβλημενο το clean install = format

rdaniel
06-05-07, 19:33
Όχι, ΔΕΝ είναι απαραίτητο αυτό,απλά πρέπει να λάβεις τα μέτρα σου πριν κάνεις την αλλαγή!

Θα έπρεπε να έχει ακολουθηθεί διαδικασία με χρήση του sysprep και μετά, αν τα Windows ΔΕΝ κατάφερναν να ανοίξουν (βασικά λόγω μεγάλης διαφορά στο chipset και ειδικά στον controller του δίσκου, τότε απλά χρειάζεται ένα repair, με επανεγκατάσταση απλά των Windows πάνω στην υπάρχουσα εγκατάσταση.

Πολύ σπάνια δεν πετυχαίνει αυτή η διαδικασία. Συμφωνώ πάντως ότι ένα clean install έχει πολλά πλεονεκτήματα, απλά δεν είναι πάντα απαραίτητο (να μην πω και για τον χρόνο που γλιτώνεις αν δεν το κάνεις!)

29gk
06-05-07, 20:37
Δεν ειναι απαραιτητο αλλα προτιμοτερο την στιγμη που δεν τρεχεις κρισιμες εφαρμογες που δεν ειναι ευκολο η δυνατο να διακοπουν.

Επειδη παντως , εστω για τα δικα μου δεδομενα, η αλλαγη cpu + motherboard + vga και μαλιστα ταυτοχρονα ειναι σιγουρα κατι παραπανω απο αναβαθμιση, ειναι εξισου σιγουρο πως θα αντιμετωπισεις και καποια προβληματα. Αρα φροντιζεις να εχεις εναλλακτικες απο πριν. ΠΧ αλλο συστημα που να καλυψει τις κρισιμες εφαρμογες, βαψκθπ τριπλο των δεδομενων κτλ.

ENTERg
08-05-07, 18:03
ευχαριστω για τα οσα λετε παλικαρια αλλα εχω μια απορια....
εχω νετ καφε....(επαρχια 14 πι-σιζ).....
ΔΕΝ εχω game server τα μηχανακια που εχω εχουν 250 gb σκληρο...
εχω δημιουργησει ενα image σε ενα δισκο και με norton ghost,acronis κλπ κανω <<copy>> στους αλλους σκληρους που εχω οταν παθει κατι καποιος δισκος ή οταν θελω να παρουσιασω κατι καινουργιο οσον αφορα games κλπ κλπ ....
σε μια πιθανη αναβαθμιση δηλαδη (οπως εκανα τωρα) πρεπει να κανω καινουργιο image παλι απο την αρχη ? :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
ή μηπως υπαρχει καποια λυση που δεν εχω σκεφτει ?:hmm: :hmm:

ευχαριστω εκ των προτερων :oneup:

29gk
08-05-07, 20:20
Ναι, καινουργιο image απο την στιγμη που αυτο περιεχει λειτουργικο, ρυθμισεις, drivers και το συστημα γενικα.

Αν ομως το image ειναι μονο αρχεια, κατα πασα πιθανοτητα δεν εχεις προβλημα καθως ειναι απλο backup.



Μολις το ειδα. Αν εχεις image συστηματος παλαιο ΜΗΝ το περασεις σε pc που μολις εχεις αλλαξει μητρικη κτλ. Παλι αφου ειχες σκοπο να αναβαθμισεις τα μηχανακια σου γιατι δεν το εκανες με δοσεις ωστε να κρατησεις το μαγαζι ανοιχτο, εστω σε υπολειτουργια για 2-3 μερες ωσπου να ησουν ετοιμος ?

sdikr
08-05-07, 20:25
ευχαριστω για τα οσα λετε παλικαρια αλλα εχω μια απορια....
εχω νετ καφε....(επαρχια 14 πι-σιζ).....
ΔΕΝ εχω game server τα μηχανακια που εχω εχουν 250 gb σκληρο...
εχω δημιουργησει ενα image σε ενα δισκο και με norton ghost,acronis κλπ κανω <<copy>> στους αλλους σκληρους που εχω οταν παθει κατι καποιος δισκος ή οταν θελω να παρουσιασω κατι καινουργιο οσον αφορα games κλπ κλπ ....
σε μια πιθανη αναβαθμιση δηλαδη (οπως εκανα τωρα) πρεπει να κανω καινουργιο image παλι απο την αρχη ? :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:
ή μηπως υπαρχει καποια λυση που δεν εχω σκεφτει ?:hmm: :hmm:

ευχαριστω εκ των προτερων :oneup:

Σκέψου οτι για αυτά τα 14 μηχανάκια θα πρέπει να χάνεις κάθε φόρα πόσο χρόνο;
Είσαι σίγουρος οτι δεν αξίζει να δείς μια ποιο σωστή λύση;

ENTERg
09-05-07, 00:11
Σκέψου οτι για αυτά τα 14 μηχανάκια θα πρέπει να χάνεις κάθε φόρα πόσο χρόνο;
Είσαι σίγουρος οτι δεν αξίζει να δείς μια ποιο σωστή λύση;

εννοεις server ? 20-30000 euro ? μου ειναι δυσκολο :oops:

sdikr
09-05-07, 00:15
εννοεις server ? 20-30000 euro ? μου ειναι δυσκολο :oops:

Δεν είναι τόσα πολλά, μιας καί έχεις είδη τον εξοπλισμό και το δικτύο, πάντως κανά 5.000 θα είναι

Σκέψου το κατά ποσό σε συμφέρει κάτι τέτοιο

ENTERg
09-05-07, 00:23
Δεν είναι τόσα πολλά, μιας καί έχεις είδη τον εξοπλισμό και το δικτύο, πάντως κανά 5.000 θα είναι

Σκέψου το κατά ποσό σε συμφέρει κάτι τέτοιο

sdikr thnx για την συμβουλη...μηπως εχεις να μου προτεινεις κατι συγκεκριμενο ? κανα link η οτιδηποτε αλλο να ψαξω ?:clap:

frog_tech
14-03-09, 15:08
Αν και υπερβολικά αργά,, επειδή έτυχε να έχω το ίδιο πρόβλημα το οποίο έλυσα κοίτα εδώ --> http://support.microsoft.com/kb/177078/el

Άλλος ένας λόγος που παραθέτω την απάντηση είναι να βοηθηθεί κάποιος που πιθανόν να φτάσει εδώ ψάχνοντας για βοήθεια πάνω σε αυτό το θέμα. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.