PDA

Επιστροφή στο Forum : κουτί ΟΤΕ στην φάτσα του σπιτιού μου.



Dynamitis
03-03-16, 19:52
167775καλησπέρα στην παρέα.μπορει κάποιος να μου πει πως να ενεργήσω γιατί με πιάσανε τα νευρα μου από την στιγμή που το είδα και εξηγούμε.το πρωί βλέπω κάποιους ανθρώπους του ΟΤΕ να κάνουν εργασίες μπροστά στο σπίτι μου.τους λέω καλημέρα και φεύγω για δουλεια.οταν γυρίζω σπίτι τι να δω,ειχαν βιδώσει μπροστά στην φάτσα του σπίτιου μου ένα κουτί γιατί;γιατί προφανώς εκεί τους βολευε.τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να φύγει το κουτί από το σπίτι μου;

uncle_nontas
03-03-16, 19:55
καλησπέρα στην παρέα.μπορει κάποιος να μου πει πως να ενεργήσω γιατί με πιάσανε τα νευρα μου από την στιγμή που το είδα και εξηγούμε.το πρωί βλέπω κάποιους ανθρώπους του ΟΤΕ να κάνουν εργασίες μπροστά στο σπίτι μου.τους λέω καλημέρα και φεύγω για δουλεια.οταν γυρίζω σπίτι τι να δω,ειχαν βιδώσει μπροστά στην φάτσα του σπίτιου μου ένα κουτί γιατί;γιατί προφανώς εκεί τους βολευε.τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να φύγει το κουτί από το σπίτι μου;

Τίποτα. Gamay να έχεις κουτί ΟΤΕ κοντά στο σπίτι σου. Αν δε θες, πες τους να το φέρουν ΜΕΣΑ στο δικό μου, με την προϋπόθεση να είναι καμπίνα vdsl.

Dynamitis
03-03-16, 20:01
Τίποτα. Gamay να έχεις κουτί ΟΤΕ κοντά στο σπίτι σου. Αν δε θες, πες τους να το φέρουν ΜΕΣΑ στο δικό μου, με την προϋπόθεση να είναι καμπίνα vdsl.

αμ δεν είναι τέτοιο κουτί....

uncle_nontas
03-03-16, 20:03
αμ δεν είναι τέτοιο κουτί....

Δεν είναι; Έλεος. Καψ'το! Χωρίς πλάκα τώρα, δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι για την περίπτωσή σου, περίμενε να απαντήσει κ κανας άλλος.

nnn
03-03-16, 20:32
Το box στον τοίχο εννοείς ?

Σε αυτό καταλήγουν γραμμές για το σπίτι σου και τα γειτονικά, Χωρίς αυτό δεν έχεις τηλέφωνο/internet.

Dynamitis
03-03-16, 20:39
έβαλα και φωτό αν και στα πλάγια,οκ καταλαβαίνω ότι είναι αναγκαίο αλλα φάτσα μόστρα στο σπίτι μπροστά?τόσο χώρο έχει από τα πλαγια που ήταν πριν,τι τους πείραζε ή εκεί τους βόλευε...

ubuntubu
03-03-16, 20:55
έβαλα και φωτό αν και στα πλάγια,οκ καταλαβαίνω ότι είναι αναγκαίο αλλα φάτσα μόστρα στο σπίτι μπροστά?τόσο χώρο έχει από τα πλαγια που ήταν πριν,τι τους πείραζε ή εκεί τους βόλευε...
Ε τότε ο λόγος είναι προφανής και απλός,τα σκαλοπάτια στο δρομάκι.
Στο πλάι δεν μπαίνει η σκάλα,είναι επικίνδυνο.
Ειδικά όταν ο τεχνικός είναι μόνος του,που είναι και το πιο συνηθισμένο.

Dynamitis
03-03-16, 21:49
Ε τότε ο λόγος είναι προφανής και απλός,τα σκαλοπάτια στο δρομάκι.
Στο πλάι δεν μπαίνει η σκάλα,είναι επικίνδυνο.
Ειδικά όταν ο τεχνικός είναι μόνος του,που είναι και το πιο συνηθισμένο.
μα στα πλαγια ήταν αρα έβαλε σκαλα για να τα βγάλει από εκεί και να τα βάλει μπροστά!!!και ήταν 2 τεχνικοί(αυτό γιατί τους είδα το πρωί)!!!

balandis
03-03-16, 21:53
θα πιανεις τεζα φιλε ας βαζαν και σε μενα!!ε σιγα αυτο μας πειραξε εχουμε τοσα προβληματα..αυτο θα ηταν το λιγοτερο.συγγνωμη η γνωμη μου φυσικα.;)

sweet dreams
04-03-16, 00:55
μα στα πλαγια ήταν αρα έβαλε σκαλα για να τα βγάλει από εκεί και να τα βάλει μπροστά!!!και ήταν 2 τεχνικοί(αυτό γιατί τους είδα το πρωί)!!!

Mπορείς να ζητήσεις να το βγάλουν από τον τοίχο σου και μετά απλά θα σου κοτσάρουν μια κολόνα σ' εκείνο το σημείο και θα το βάλουν πάνω στην κολόνα, διαλέγεις και παίρνεις, σχέτο τον κατανεμητή ή με κολόνα μαζί;;

nek76
04-03-16, 01:08
Υπάρχουν δυο περιπτωςεις πρωτη το βάφεις μαζί με τα καλώδια και η δεύτερη σκάβεις τον τοίχο και το κανεις χωνευτο.

puntomania
04-03-16, 01:59
ξήλωσε το και βάλτο στο πλάι... μην περιμένεις από αυτούς!!!

Deus
04-03-16, 12:35
Το ίδιο έχουν κάνει και εμενα στο πατρικό μου πριν ένα χρόνο μόλις είχα βάψει το σπίτι ήρθαν μετά από 5 μέρες και στο ισόγειο στον τοίχο του γκαράζ έβαλαν ένα μεταλλικό κουτί διακλαδωτη και καλωδίωσαν το σπίτι γύρω γύρω για να πάρουν όλοι 3 γείτονες!

Έκανα φασαρία διαμαρτυρήθηκα φώναξα αλλα δεν έβγαλα άκρη μάλιστα μου είχαν πει ότι αν επιμένω να το βγάλουν θα με αφήσουν χωρίς γραμμή αλλα αν αυτοί είναι μια φορα έξυπνοι εγώ είμαι 2 οποτε το χρησιμοποίησα προς όφελος μου
Aνοιξα το κουτί - διακλαδωτη έβγαλα το καλώδιο της γραμμής μου καί τράβηξα ένα καινούριο 1 μέτρο μέσα στο γκαράζ εκεί σύνδεσα ένα spliter με το router από την άλλη πλευρά του τοίχου ακριβώς πίσω από τον διακλαδωτη του οτε:rofl:

Στην καλωδίωση του σπιτιού έδωσα την τηλεφωνία και τράβηξα και ένα ethernet απείθειας από το router επάνω στο δωμάτιο στο pc!

pankostas
04-03-16, 18:00
Καλά το χειριστηκες. Είναι αυτό που λένε Αφού δεν μπορείς να το αποφυγεις, απολαυσε το!

ubuntubu
04-03-16, 23:37
μα στα πλαγια ήταν αρα έβαλε σκαλα για να τα βγάλει από εκεί και να τα βάλει μπροστά!!!και ήταν 2 τεχνικοί(αυτό γιατί τους είδα το πρωί)!!!
Τα συνεργεία που ασχολούνται με την συντήρηση του δικτύου είναι τουλάχιστον διμελή.
Οι τεχνικοί των βλαβών και των συνδέσεων συνήθως είναι μόνοι και οφείλουν να ζητούν την αποκατάσταση των περιπτώσεων στις οποίες τίθονται θέματα ασφαλείας τους,των πελατών ή των πολιτών.

- - - Updated - - -


Mπορείς να ζητήσεις να το βγάλουν από τον τοίχο σου και μετά απλά θα σου κοτσάρουν μια κολόνα σ' εκείνο το σημείο και θα το βάλουν πάνω στην κολόνα, διαλέγεις και παίρνεις, σχέτο τον κατανεμητή ή με κολόνα μαζί;;
Σωστά και σε ακραίες περιπτώσεις ζητείται η συνδρομή του νόμου.

Dimitris19
04-03-16, 23:44
Πως γίνεται να συμβαίνει σε όλους το ίδιο μόλις βάφουν το σπίτι, επίτηδες το κάνουν? :lol:
Απ'οτι βλέπω εσένα το σπίτι είναι και κατευθείαν πρόσωπο με το πεζοδρόμιο. Εμάς μπήκαν στον αυλή, το έβαλαν σαν κύριοι μπροστά στην φάτσα με το καλώδιο να τρέχει πάνω απο όλο τον κήπο και γεια σας.
Φυσικά την επόμενη μέρα έφυγε απο εκεί και το βάλαμε με ηλεκτρολόγο στα πλάγια του σπιτιού. :closed:

Φανερός Πράκτωρ
05-03-16, 11:55
Πάντως δεν είναι και τόσο χάλια. Στο πλάι θα ήταν καλύτερα.
Αλλά και εκεί που είναι με ένα βάψιμο δεν θα φαίνεται...

NexTiN
08-03-16, 23:40
Απο την φωτογραφία φαίνεται να έχει αλλαχτεί και η άνοδος, οπότε μάλλον είχε βλάβη το παλιό ΒΟΧ. Οι λόγοι που μπήκε απο εκεί κάτω φαντάζομαι ότι είναι το θέμα ασφάλειας με την σκάλα που αναφέρθηκε όπως επίσης και η προστασία του απο τα καιρικά φαινόμενα. Τώρα, για το αν μπορείς να κάνεις κάτι για την μεταφορά του στο πλάι όπως ήταν, μόνο κάνοντας φασαρία στο τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ της περιοχής. Σε καμμία περίπτωση δεν κάνεις εσύ ενέργειες διότι αν γίνει ζημιά με την άνοδο μετά θα μπλέξεις με πιθανή μήνυση για δολιοφθορά...

marcus1
09-03-16, 00:03
Kάπου πρέπει να μπουν αυτά τα κουτιά. Το επιλήψιμο για μένα είναι ότι δεν σε ρώτησαν (πχ αν προτιμούσες να μπει στα πλάγια) αν και υπάρχει το ελαφρυντικό ότι πολλοί, όταν ρωτούνται, τους λένε να το βάλουν στον ____ τους (λες και οι γραμμές είναι ασύρματες :-P ) και μάλλον γι'αυτό λειτουργούν ....μουλωχτά.

Δεν λέω ότι δεν έχεις κάποιο δίκιο, υπόψιν. Τώρα θα πρότεινα να τηλεφωνήσεις στον ΟΤΕ και να τους ζητήσεις να τοποθετηθεί δίπλα (στον άλλο τοίχο σου, για παράδειγμα). Μην ζητήσεις να μην μπει καθόλου κουτί, ενδέχεται να σε αγνοήσουν.

WAntilles
09-03-16, 00:13
...αλλα φάτσα μόστρα στο σπίτι μπροστά?...

Πώ-πώ !!!

Σου χάλασε τη μόστρα της χασιένδας-βιλάρας των 1.500 τ.μ. με τις 3 πισίνες και τα 17 WC.

marcus1
09-03-16, 01:25
Πώ-πώ !!!

Σου χάλασε τη μόστρα της χασιένδας-βιλάρας των 1.500 τ.μ. με τις 3 πισίνες και τα 17 WC.

To να υπάρχει μια συνεννόηση μεταξύ τεχνικών και ιδιοκτητών σπιτιών δε νομίζω ότι είναι κάτι παράλογο, ή χρήζει ειρωνείας. Άμα έλεγε "δεν θέλω στον τοίχο μου αυτή τη μαλακία, δε με νοιάζει τί θα κάνετε, να έρθει η γραμμή πετώντας" θα δικαιολογούνταν τέτοια αντίδραση, τώρα όμως όχι. Και οι τεχνικοί οφείλουν πειστικές εξηγήσεις για το ότι δεν το βάζουν στον τοίχο που θέλει (ακόμα περισσότερο για το ότι δεν τον ρώτησαν). Απλώς δεν το θέλει μπροστά ο άνθρωπος. Άλλη φορά θα σε ρωτήσει στα πόσα τετραγωνικά και ποιά αρχιτεκτονική τεχνοτροπία αποκτά δικαίωμα να έχει λόγο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.