PDA

Επιστροφή στο Forum : Να ενοχλησω το τμημα των βλαβων ή όχι;



chrispe
04-03-16, 11:51
λοιπον τα στατιστικά της γραμμής οταν βαζω το speedport entry είναι ταχύτητα 15100 με attenuation 13.5 κ snr 9.1 οταν θεωρητικά θα μπορουσα να φτασω στα 22 mbps συμφωνα με τα σχετικά εργαλεία. Eγω βεβαια "παιζω" με το asus dsl-ac68u οπου ριχνοντας το snr στο 3 ανεβαίνει η ταχυτητα στα 18800. Να τους παρω τηλεφωνο να δηλωσω προβλημα ή ειναι σε ανεκτά επιπεδα η πτωση; Τι λεει η εμπειρία σας; Να σημειωσω οτι δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις να τσεκαρω την ταχυτητα που φτανει στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.

sweet dreams
04-03-16, 13:13
Aφού δεν μπορείς να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή, κάνε μια έρευνα τι ταχύτητες έχουν οι γείτονες για να πάρεις μια ιδέα τι γίνεται στην περιοχή σου. Είσαι αρκετά κοντά και αν δεν έχει πρόβλημα η περιοχή θα έπρεπε να συγχρονίζεις πολύ ποιο πάνω. Έχεις βέβαια και μια πτώση λόγω Fastpath.

chrispe
04-03-16, 16:18
Μακάρι να μπορουςα Αλλα δεν γίνεται να χτυπάω πόρτες να ρωτάω ποσο συγχρονίζει το μόντεμ τους. Το ερώτημα ειναι αν το "παράπονο" μου ειναι λογικό ή θα τους φανεί υπερβολικό

babis3g
04-03-16, 16:25
παρε τους τηλεφωνο δεν χανεις κατι, το πολυ πολυ να ακουσεις το ιδιο ... τοσο παει η περιοχη

sweet dreams
04-03-16, 16:28
Mε κάλυψε ο Μπάμπης, αν δεν ξέρεις τι συμβαίνει στην περιοχή σου μπορεί να ακούσεις την ίδια καραμέλα. Στην γειτονιά σου δεν υπάρχει κανένας γνωστός;; :hmm:

Jackalos
04-03-16, 16:39
Αρχικό μήνυμα από Jackalos :rofl:


Εγω με το ιδιο att παιζω απο 14 - 17 σε interleaved (με το snr να κατεβαινει εως και τα 4db λογο crosstalk λογικα οταν συγχρονιζω στα 17)
167798

Πιστευω καλα εισαι εκει με fastpath αλλα δεν χανεις και τπτ να το ψαξεις παραπανω! ;)

Παιδια ξερει κανεις εαν ο οτε παιζει DLM γιατι ειχα interleaved 96 αλλα σημερα το ειδα depth 64 14mbps και μετα απο reboot το depth εγινε παλι 96 στα 17mbps!
Ενταξει αλλαζει ο συγχρονισμος.... ειναι φυσιολογικο να αλαζει και το depth χωρις να παιζει DLM στον παροχο???

sweet dreams
04-03-16, 16:47
Εγω με το ιδιο att παιζω απο 14 - 17 σε interleaved (με το snr να κατεβαινει εως και τα 4db λογο crosstalk λογικα οταν συγχρονιζω στα 17)


Η κάθε γραμμή, περιοχή, πάροχος έχει μοναδικότητα, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με τις δικές μας γραμμές. Κάνουμε μια γενική εκτίμηση βάσει Calculator και μετά ο καθένας θα πρέπει να ψαχτεί μόνος του.

chrispe
04-03-16, 16:55
Ο ΟΤΕ κρατάει αρχείο με τα στοιχεία συγχρονισμού του κάθε πελάτη; Γιατί εγώ όπως προείπα ρίχνοντας το snr συγχονιζω κοντά στα 19000, οποτε αν τους πω για 15000 μήπως μου πουν "κάτσε ρε φίλε, τι 15000 μας λες; εμείς εδώ βλέπουμε ότι είσαι συνέχεια στα 19000."

sweet dreams
04-03-16, 16:59
Ο ΟΤΕ κρατάει αρχείο με τα στοιχεία συγχρονισμού του κάθε πελάτη; Γιατί εγώ όπως προείπα ρίχνοντας το snr συγχονιζω κοντά στα 19000, οποτε αν τους πω για 15000 μήπως μου πουν "κάτσε ρε φίλε, τι 15000 μας λες; εμείς εδώ βλέπουμε ότι είσαι συνέχεια στα 19000."

O πάροχος δεν έχει πρόσβαση στα στοιχεία άλλου ρούτερ και ούτε κρατάει τέτοια χαρακτηριστικά, μπορεί να δει αποσυνδέσεις και τι γίνεται εκείνη την στιγμή, αν πάρεις τηλέφωνο θα βάλεις πάνω το δικό τους ρούτερ.

Jackalos
04-03-16, 17:10
Η κάθε γραμμή, περιοχή, πάροχος έχει μοναδικότητα, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε συγκρίσεις με τις δικές μας γραμμές. Κάνουμε μια γενική εκτίμηση βάσει Calculator και μετά ο καθένας θα πρέπει να ψαχτεί μόνος του.

:cool: story bro :clap:

chrispe
04-03-16, 17:15
αν πάρεις τηλέφωνο θα βάλεις πάνω το δικό τους ρούτερ.

Αυτό ειναι δεδομένο... Οκ ευχαριστώ παίδες για τις πληροφορίες σας

sdikr
04-03-16, 17:31
O πάροχος δεν έχει πρόσβαση στα στοιχεία άλλου ρούτερ και ούτε κρατάει τέτοια χαρακτηριστικά, μπορεί να δει αποσυνδέσεις και τι γίνεται εκείνη την στιγμή, αν πάρεις τηλέφωνο θα βάλεις πάνω το δικό τους ρούτερ.

Εχει πρόσβαση στον δικό του εξοπλισμό στο κέντρο που έχει στατιστικά ταχύτητας κλπ

sweet dreams
04-03-16, 17:40
Εχει πρόσβαση στον δικό του εξοπλισμό στο κέντρο που έχει στατιστικά ταχύτητας κλπ

Δεν έχει τύχει σε μένα ή να έχει γράψει συμφορουμίτης ότι του είπανε τι είχε χθες, την προηγούμενη βδομάδα. κ.λ.π. κοιτάζουνε τι έχεις την συγκεκριμένη στιγμή, αν αυτό βέβαια είναι πρόταση να μην πάρει τηλέφωνο γιατί θα του πούνε ότι κατεβάζοντας το SNR ανεβάζει την ταχύτητα του είναι άλλο θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.