PDA

Επιστροφή στο Forum : ενεργοποιηση zisto εξω απο το σπιτι μου



grgmls
20-04-07, 23:42
ειχα ζητησει zisto dsl σε νεα τηλεφωνικη γραμμη tellas
σημερα μου εφεραν το modem που σημαινε οτι εγινε ενεργοποιηση
καλω το νεο τηλεφωνο 211........ το οποιο καλειται ,αρα εγινε η συνδεση
ψαχνω τα επι πλεον(εκτος της υπαρχουσας συνδεσης οτε) καλωδια στην κεντρικη πριζα του
διαμερισματος μου αλλα δεν εχω σημα απο καποια νεα συνδεση
(ενας ευκολος τροπος για να τσεκαρετε τα καλωδια σε πρωτη φαση χωρις να τα βιδωνετε ενα ενα ειναι
να τα ενωσετε ολα μαζι και να τα βαλετε στη γλωσσα, αν σας τιναξει ελαφρα σημαινει οτι υπαρχει
συνδεση)
η tellas μου λεει οτι αυτοι συνδεσαν το καλωδιο ως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας
αλλα πρεπει να ελεγξω αν ειναι συνδεδεμενα τα καλωδια απο τον κατανεμητη προς το διαμερισμα
ειτε με δικο τους τεχνικο που θα αργησει η με δικο μου ηλεκτρολογο
μπορει ενας ηλεκτρολογος να καταλαβει ποια ειναι τα καλωδια μου και να τα συνδεσει η θα τα στειλει σε αλλο διαμερισμα
για πεστε μου καποια γνωμη τι να κανω

sdikr
20-04-07, 23:46
ειχα ζητησει zisto dsl σε νεα τηλεφωνικη γραμμη tellas
σημερα μου εφεραν το modem που σημαινε οτι εγινε ενεργοποιηση
καλω το νεο τηλεφωνο 211........ το οποιο καλειται ,αρα εγινε η συνδεση
ψαχνω τα επι πλεον(εκτος της υπαρχουσας συνδεσης οτε) καλωδια στην κεντρικη πριζα του
διαμερισματος μου αλλα δεν εχω σημα απο καποια νεα συνδεση
(ενας ευκολος τροπος για να τσεκαρετε τα καλωδια σε πρωτη φαση χωρις να τα βιδωνετε ενα ενα ειναι
να τα ενωσετε ολα μαζι και να τα βαλετε στη γλωσσα, αν σας τιναξει ελαφρα σημαινει οτι υπαρχει
συνδεση)
η tellas μου λεει οτι αυτοι συνδεσαν το καλωδιο ως τον κατανεμητη της πολυκατοικιας
αλλα πρεπει να ελεγξω αν ειναι συνδεδεμενα τα καλωδια απο τον κατανεμητη προς το διαμερισμα
ειτε με δικο τους τεχνικο που θα αργησει η με δικο μου ηλεκτρολογο
μπορει ενας ηλεκτρολογος να καταλαβει ποια ειναι τα καλωδια μου και να τα συνδεσει η θα τα στειλει σε αλλο διαμερισμα
για πεστε μου καποια γνωμη τι να κανω

πρόσοχη, το isdn έχει 110v δεν θα τα ήθελες αυτά στην γλώσσα σου ;)

grgmls
21-04-07, 00:17
δεν εχω isdn

JediMasterMANIAC
22-04-07, 18:48
κ παλι τιναζει πιστευω...... lol

tasos-tasos
22-04-07, 19:13
για πεστε μου καποια γνωμη τι να κανω

βολτομετρακι των 10 ευρω
δεν ειναι της πλακας
ενα που εχω αγορασει εγω με τοσα λεφτα εχει βγαλει 10 χρονια και μετραει ρευμα,ταση V,αντισταση

ετσι με δοκιμες ανα ζευγος θα δεις ποιο εχει ταση και αν

δε νομιζω να σε παρουν στα σοβαρα αν τους πεις το εβαλα στη γλωσσα μου και δεν εκανε τζιζζζζζ

αν τα βαλεις στη γλωσσα σου κρατα και καμια λαμπα:p

εχεις μακρυ μαλλι? δε θα στο συνιστουσα:rofl:

βολτομετρακι απο μαγαζι με ηλεκτρονικα

grgmls
22-04-07, 23:55
το προβλημα μου δεν ειναι πως βρισκω αν τα καλωδια εχουν ταση
αλλα αν ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν τη συνδεση στην πριζα του σπιτιου μου,οπως κανει ο οτε για τα τηλεφωνα,(να δειτε που σε λιγο θα επιθυμισουμε τον οτε)
και οχι μεχρι τον κατανεμητη

sdikr
23-04-07, 00:02
το προβλημα μου δεν ειναι πως βρισκω αν τα καλωδια εχουν ταση
αλλα αν ειναι υποχρεωμενοι να μου φερουν τη συνδεση στην πριζα του σπιτιου μου,οπως κανει ο οτε για τα τηλεφωνα,(να δειτε που σε λιγο θα επιθυμισουμε τον οτε)
και οχι μεχρι τον κατανεμητη

Συνήθως είναι μέχρι τον κατανεμητή, και ο ΟΤΕ μέχρι εκει φτάνει, εσύ εισαι υποχρεωμένος να έχεις έτοιμο καλώδιο για να πάει στο διαμέρισμα σου, οι νέες οικοδόμες (20 χρόνων πχ) έχουν συνήθως 2 σετ καλώδια

grgmls
23-04-07, 07:19
1. εχω 3 ζευγη καλωδιων ,ενα πιασμενο απο οτε 2 ελευθερα
ο οτε ,οταν συνδεει τηλεφωνο ερχεται στο διαμερισμα,βαζει μια μπαταρια σε καποιο ζευγος
και μετα παει στον κατανεμητη βρισκει ποιο ζευδος εχει ρευμα και το συνδεει με το καλωδιο που ερχεται απο εξω και αντιστοιχει στη γραμμη σου
δηλ σου παραδιδει τη γραμμη μεσα στο σπιτι

ermis333
23-04-07, 17:12
1. εχω 3 ζευγη καλωδιων ,ενα πιασμενο απο οτε 2 ελευθερα
ο οτε ,οταν συνδεει τηλεφωνο ερχεται στο διαμερισμα,βαζει μια μπαταρια σε καποιο ζευγος
και μετα παει στον κατανεμητη βρισκει ποιο ζευδος εχει ρευμα και το συνδεει με το καλωδιο που ερχεται απο εξω και αντιστοιχει στη γραμμη σου
δηλ σου παραδιδει τη γραμμη μεσα στο σπιτι

Απότι διάβασα, απλά περιμένεις τώρα τον τεχνικό της Tellas να έρθει να σου φέρει τη σύνδεση στο σπίτι σου, (δυστηχώς αργεί κάπως) τηλεφώνησε στο 13800 εργάσιμες ώρες και ρώτα τους τι γίνεται. Θα έλεγα να μη φωνάξεις ηλεκτρολόγο γιατί μερικές φορές ο ΟΤΕ τερματίζει λάθος τη γραμμή με αποτέλεσμα να την έχει πάει σε άλλο σπίτι...και να μη μπορείς να βρείς σήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.