PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα ρουτερ? technicolor tg788vn v2



giannisopc
07-03-16, 22:22
καλησπέρα μετά από τα όσα έχω τραβήξει με την αστάθεια και τις απίστευτα χαμηλές ταχύτητες μου για vdsl έχω διαπιστώσει το εξής κα θέλω τη γνώμη σας.. το router μου technicolor tg788vn v2 έχει μια αρνητική τιμή στο output power up διάβασα σε κάποιο search που έκανα πως τα output power up/down είναι στην ουσία τα watt του ρεύματος που έχει η γραμμή μου, για την ακρίβεια διάβασα πως το down καθορίζεται από το dslma και το προφίλ που μου έχει η εταιρία και το up πως είναι η ισχύς που βάζει το router μου για να κρατήσει τον συγχρονισμό.. ο μέσος ορος της περιοχής μου ξέρω πως είναι 18-22 mbps ο γείτονας που παίρνει από μια κολόνα μετά από εμενα κλειδώνει στα 18.500 εμενα πάλι είναι ότι του έρθει στις καλές του παίζει στα 21mbps αλλα μέσα σε λίγες ώρες πέφτει στα 14/13 ακόμα και στα 12 οποτε σίγουρα υπάρχει θέμα... έχω αποκλείσει κάθε είδους καλωδιακό πρόβλημα και έχω αλλάξει τα πάντα σε καλωδιώσεις με cat5e και τερματικό για το router με διπλες πρίζες και splitter οποτε μη μου πείτε για καλωδιώσεις κτλπ... καμια φορα λοιπόν το έχω δει να κλειδώνει με θετικό up συγκεκριμένα με ένα παλιό splitter το οποιο δε το έχω πια για να κάνω δοκιμη και τα αποτελέσματα είναι στις παρακάτω φωτό... η διαφορα λοιπόν είναι πως εάν το outpout power up είναι θετικό κλειδώνει κάπου στα 19 με 20 mbps και το upload μου στο 1.6 με 1.7 αν κλειδωσει με αρνητικό τότε το download μου μπορεί να φτάσει και τα 21 mbps αλλα το upload πέφτε στο 1 με 1.1 mbps και μεσα σε λιγες ωρες πεφτει παλι στο 13.... οποτε λογικά παίζει να είναι θέμα του router??? μπορουμε να το αντικαταστησουμε με αλλο για δοκιμη? δε με ενδιαφερει να κλειδωσει ποιο ψηλα απλα να πιασω το μεσο ορο της περιοχης μου θελω...

Forthnet.Nova.Rep1
07-03-16, 23:53
Καλησπέρα giannisopc,

Αναφορικά με το ζήτημα ορθής λειτουργίας στην υπηρεσία σου, έχει υπάρξει αναλυτική ενημέρωσή σου, κατόπιν όλων των απαραίτητων ενεργειών που έχουν πραγματοποιηθεί και από τους οποίους διαπιστώνεται μεγάλη απόσταση από το σημείο παροχής της υπηρεσίας καθώς επίσης δεν διαπιστώνεται ζήτημα ορθής λειτουργίας του τερματικού σου εξοπλισμού και σύμφωνα με αυτό δεν χρήζει αντικατάστασης.

Αντίστοιχα έχει υπάρξει σχετική αναλυτική ενημέρωση και για τις δυνατότητες μετατροπής της υπηρεσίας σου.

Σε περίπτωση που επιθυμείς την μετατροπή της υπηρεσίας σου, μπορείς να μας το επιβεβαιώσεις σε πμ ώστε να δρομολογήσουμε τις απαραίτητες ενέργειες.

Δημήτρης, Forthnet Support

@ ADSLgr.com All rights reserved.