PDA

Επιστροφή στο Forum : H Microsoft μηνύεται για παραβίαση πατέντας



BlindG
21-04-07, 07:16
Η Vertical Computer Systems με έδρα το Fort Worth, Texas, ανακοίνωσε την Παρασκευή οτι υπέβαλε αγωγή αντιποίησης ευρεσιτεχνίας, κατά της Microsoft. Η εταιρία έχει υποβάλλει την μήνυση από την περασμένη Τετάρτη στο Περιφερειακό Δικαστήριο, υποστηρίζοντας οτι η τεχνολογία .NET της Microsoft παραβιάζει ευρεσιτεχνία της.

Εκπρόσωπος της Microsoft δήλωσε οτι η εταιρία περιμένει αντίγραφο της μύνησης και πως ήταν πολύ νωρίς για να σχολιάσει το γεγονός.

Της Ina Fried
Staff Writer, CNET News.com
Δημοσιεύτηκε: 20 Απριλίου, 2007, 3:19 PM PDT

Πηγή: news.com (http://news.com.com/2110-1014_3-6178124.html?part=rss&tag=2547-1_3-0-20&subj=news)

Jazzer
21-04-07, 09:09
Η παραβατική και μονοπωλιακή συμπεριφορά από την πλευρά της Microsoft, πραγματικά δεν έχει όρια...:down: :down: :down:

nmakry
21-04-07, 12:15
Τώρα θα μου πείτε σε αυτά κολλάς, αλλά μια και μου "έκατσε" λίγο περίεργα στο μάτι ας μην το προσπεράσω:

Το patent infringement suit μεταφράζεται σωστά ως "αγωγή αντιποίησης ευρεσιτεχνίας". Πρόκειται για αστική διαφορά (άρα αγωγή) και όχι ποινική δίωξη (μήνυση).

Αυτά.... ;)

BlindG
21-04-07, 18:12
Να'σαι καλά :up:
Άντε μπας και μάθουμε και τίποτα γιατί απο ορολογία..... τα ζα μου αργά.
Δεν μου άρεσε τόσο πολύ η λέξη "πατέντα" αλλά το ευρεσιτεχνία μου φαινόταν... κάπως. Εσύ πάντως έχεις δίκιο ;)

Gordito
21-04-07, 18:53
Και σιγα την ειδηση.
Αναρωτιεμαι εταιριες του βεληνεκους της Μ$ ποσες μηνυσεις δεχονται το χρονο.

nmakry
21-04-07, 18:59
Και σιγα την ειδηση.
Αναρωτιεμαι εταιριες του βεληνεκους της Μ$ ποσες μηνυσεις δεχονται το χρονο.

Ναι, αλλά σε όσες από αυτές τις αγωγές δικαιώνονται οι αντίδικοι... "είναι πολλά τα λεφτά Άρη μου"! ;)

Gordito
21-04-07, 19:05
Πολλα τα λεφτα για σενα.
Για την Μ$ ειναι ψιχουλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.