PDA

Επιστροφή στο Forum : Ping προς το IP μου απ' έξω δείνει timeout!!!



Zarzour
26-09-04, 21:17
Παιδιά, κατάφερα να στήσω web server χρησιμοποιόντας το NAPT του SpeecTouch, οπου έκανα mapping το port 80.
Δεν πέτυχα όμως να το ρυμήσω για να μπορώ να κάνω ping στον εαυτό μου απ' έξω :( ... ολο μου δείνει timeout :cry:
Έκανα mapping το port 7 και 8 αλλά...πάπαλα :roll:
Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστώ.

andreasmd13
26-09-04, 21:44
πως εκανες web server? μπορεις να μου πεις ακριβως την διαδικασια?

porosis
26-09-04, 21:48
μήπως υπάρχει κάποιο firewall που μπλοκάρει τα ICMP;

JohnGR
26-09-04, 21:50
Καλά τα λέει ο φίλος porosis. Το πρόβλημά σου είναι μόνο με το ping; Τον server τον βλέπεις κανονικά από κάποιον browser;

ΥΓ: Δεν κατάλαβα γιατί άνοιξες τα 7 & 8... :roll:

JohnGR
26-09-04, 22:00
Τώρα είδα ότι είσαι με Vivodi! Μήπως είναι κλειστή η 80, όπως έχει συζητηθεί σε άλλα threads;

porosis
26-09-04, 22:10
Παιδιά, κατάφερα να στήσω web server χρησιμοποιόντας το NAPT του SpeecTouch, οπου έκανα mapping το port 80.


Άρα μάλλον ο web server λειτουργεί.



Δεν πέτυχα όμως να το ρυμήσω για να μπορώ να κάνω ping στον εαυτό μου απ' έξω


ping δεν μπορεί να κάνει.

εκτός και αν δεν έκανε καλή διατύπωση στο post του.

EDIT: συντακτικό

Zarzour
26-09-04, 23:30
πως εκανες web server? μπορεις να μου πεις ακριβως την διαδικασια?


τρέξε το NAT wizard απο το CD και θα δείς πως είναι πανέυκολο. :wink:



μήπως υπάρχει κάποιο firewall που μπλοκάρει τα ICMP;


έχω firewall αλλα όταν έκανα ping το είχα κλείσει.



Το πρόβλημά σου είναι μόνο με το ping; Τον server τον βλέπεις κανονικά από κάποιον browser;


ακριβώς...τον web server τον βλέπω... με το ping είναι το πρόβλημα.



Δεν κατάλαβα γιατί άνοιξες τα 7 & 8...


δεν ξέρω αν λέω βλακίες...αλλά το ping δεν λαμβάνεται απο το port 7 (ή 8); :roll:



Τώρα είδα ότι είσαι με Vivodi! Μήπως είναι κλειστή η 80, όπως έχει συζητηθεί σε άλλα threads;


είπα οτι τον web serevr τον βλέπω μια χαρά...αλλά ακόμα δεν μου εχουν φτιάξει profile στη vivo... μήπως στο profile κλείνουν τις πόρτες;

τώρα λοιπόν η ερώτηση είναι: όταν έρχεται ping απ έξω, ποιός απαντά; ο router (το speedtouch) ή το PC μου; και τι πρέπει να ρυθμήσεις σε κάθε περίπτωση (αν χρειάζτει ρύθμηση;)

thanks.

sdikr
26-09-04, 23:51
τώρα λοιπόν η ερώτηση είναι: όταν έρχεται ping απ έξω, ποιός απαντά; ο router (το speedtouch) ή το PC μου; και τι πρέπει να ρυθμήσεις σε κάθε περίπτωση (αν χρειάζτει ρύθμηση;)

thanks.

στο δικό μου πάντως (zyxel 652r και 3com έχει επιλογή για το α΄ν θα επιτρέπει στο πίνγ να περάσει)

andreasmd13
27-09-04, 00:31
σε ευχαριστω :D

Zarzour
27-09-04, 00:56
παρακαλώ andreasmd13...τα κατάφερες; :roll:

andreasmd13
27-09-04, 01:44
οχι ακομα αν μπορεις ποιο αναλυτικα... :(

Zarzour
27-09-04, 03:20
τρέξε το NAT Wizard απο το CD, και στην οθόνη που ζητάει να κάνεις mapping, βάλε 10.0.0.1 στο IP, 80 στο port, επέλεξε TCP για το προτόκολλο, επέλεξε HTTP απο την λίστα των applications .... και είσαι θεός :lol:

alefgr
27-09-04, 04:00
Παιδιά, το port 7 (TCP/UDP) δεν έχει καμία σχέση με το ping. Γιά να επιτρέψεις το ping να περνάει από firewall πρέπει να επιτρέπεις να περνάνε πακέτα ICMP.

Zarzour
27-09-04, 13:01
alefgr...σε ευχαριστώ, αλλά...οταν έκανα ping, το firewall το είχα τελείως κλειστό (δεν έτρεχε κάν σαν application) :roll:
Τώρα η ερώτηση είναι: ποιός απαντά στο ping; το router ή το PC; ... ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση :roll:
Αν είναι το PC, τοτε, τα ICMP packets κανονικά περνάνε απο το router προς το PC; ή χρειάζεται κάποια ρύθμηση;
Ευχαριστώ πολύ.

VaP
27-09-04, 16:20
Από ότι ξερώ οι σειρά speedtach 500 έχει ενσωματωμένο firewall που μπλοκάρει
το icmp , για αυτό δεν μπορείς να κανείς ping από έξω , ρίξε μια ματιά στο manual.

aldo
27-09-04, 16:38
Γεια χαρα.

Και ομως το port 7 (TCP/UDP) εχει σχεση με το ping αφου εκει "ακουει" ο echo server. Δεν ξερω αν το τα speedtach κοβουν τα icmp πακετα αλλα αν δεν γινει σωστα το mapping στο port 7 δεν θα παρεις απαντηση.

Zarzour
27-09-04, 17:40
Vap...σε ευχαριστώ πολύ... έτσι νόμιζα και γώ αλλά ήδη κοίταξα το manual και δεν αναφέρει τίποτα για ενσωματόμενο firewall :cry:

aldo... το είπα προηγουμένος αλλά μου λέγανε τι σχέση έχει! :roll:
και εγώ απο οτι ξέρω το echo εχει να κάνει με το port 7.
Ευχαριστώ anyway.

JohnGR
27-09-04, 17:45
Το speedtouch έχει όντως firewall. Στο CD του υπάρχουν εργαλεία για τη ρύθμισή του. Φυσικά μπορείς να το κάνεις και μέσω telnet :arrow: http://www.speedtouchdsl.com/pdf/ST500%20CLI%20Reference%20Guide%20R4.2.pdf

Zarzour
27-09-04, 18:20
Σε ευχαριστώ πολύ JohnGR... Αυτό το manual δεν υπάρχει στο CD. :roll:
Πάντως, αν με όλα αυτά που έχει το manual καταφέρνω να το ρυθμήσω... γράψε με :wink: :lol:

Zarzour
27-09-04, 18:21
εσύ μπορείς να βγάλεις άκρη; :wink:

JohnGR
27-09-04, 18:27
Εγώ ξέρω να χρησιμοποιώ την αναζήτηση! :wink:

Δοκίμασε να το κλείσεις για να δεις αν όντως είναι αυτό το πρόβλημα. Πώς; Μα, είπαμε! http://www.adslgr.com/forum/search.php

( http://www.adslgr.com/forum/thread9593.html )

Zarzour
27-09-04, 18:31
μάλλον κατάφερα να βρώ τουλάχιστον πως να κάνω disabled το firewall.... με IP CONFIG ... θα το δοκιμάσω και θα σας πώ :wink:
Πάντως ευχαριστώ πολυ JohnGR...

Zarzour
27-09-04, 18:34
εγώ πάντως έκανα αναζήτηση στο manual και το βρήκα :wink: :lol:

Zarzour
28-09-04, 00:03
ναι ρε παιδιά...είναι το χαζο-firewall του speedtouch που κόβει το ping.
το σταμάτησα για λίγο και όλα πήγαν καλά :wink:
πάντως, οι πορτα 80 είναι open :roll: δέν την έχει κόψει η vivo :P
thanks παιδιά... :wink:

alefgr
28-09-04, 02:32
alefgr...σε ευχαριστώ, αλλά...οταν έκανα ping, το firewall το είχα τελείως κλειστό (δεν έτρεχε κάν σαν application) :roll:
Τώρα η ερώτηση είναι: ποιός απαντά στο ping; το router ή το PC; ... ελπίζω να μην είναι χαζή η ερώτηση :roll:
Αν είναι το PC, τοτε, τα ICMP packets κανονικά περνάνε απο το router προς το PC; ή χρειάζεται κάποια ρύθμηση;
Ευχαριστώ πολύ.

Σε ότι έχει σχέση με την WAN (Internetική) διεύθυνση, στο ping απαντάει ο router αν το έχουμε επιτρέψει από το firewall.

Σε ότι έχει σχέση με το service echo (port 7) τίνει να ξεχαστεί στις μέρες μας. Είναι πολύ πιό ευέλικτα τα πακέτα ICMP τα οποία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ μόνο για ping.

@ ADSLgr.com All rights reserved.