PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιρρεαζει η βροχη την aDSL?



gregorisvas
26-09-04, 23:43
Βρε παιδια να ρωτησω...Σημερα πριν αρχισει να βρεχει/αστραφτει/μπουμπουνιζει( :lol: ) οι μετρησεις της ταχυτητας της aDSL μου στον NDT Server της Forthnet κυμαινονταν στα 115kb/s για το upload και στα 330-340kb/s για το download...Μετα ομως οταν αρχισε να βρεχει/αστραφτει/μπουμπουνιζει η ταχυτητα επεσε δραματικα.Το upload επεσε στα 110(μικρη πτωση) αλλα το download στα 80-120 το πολυ....Κανα διωρο μετα την βροχη οι ταχυτητες ειναι και παλι οπως πριν(και να φανταστειτε οτι απεχω 5kmα πο το DSLAM και πιανω 340kb/s...Φαντασου να ημουν και διπλα! :lol: ) .Το ερωτημα μου λοιπον...Επιρρεαζει η βροχη την aDSL? :?

sdikr
26-09-04, 23:49
.Το ερωτημα μου λοιπον...Επιρρεαζει η βροχη την aDSL?

ο στατικός που δημιουργήται απο τους κεραυνους ναί

ilias_l
27-09-04, 02:49
Μόνο αν έχουν wireless links για κάποιο λόγο στον OTE ή την Forthnet...
Άν και δεν νομίζω..

dantouan
27-09-04, 03:11
Το ερωτημα μου λοιπον...Επιρρεαζει η βροχη την aDSL?


Οχι παντα αλλα συνηθως ναι.

catfish
27-09-04, 03:50
Γιατί όμως; μπορεί κάποιος να μας το εξηγήσει;;;

sdikr
27-09-04, 04:30
απλά τουλάχιστον όπως το καταλαβαίνω, αγόραζουμε utp για να μην έχουμε παρεμβολές απο ηλεκτρικά φορτία.
Οταν πέφτουν οι κεραυνοί φόρτίζουν την ατμόσφαιρα, οπότε φυσιολογικό είναι να έχουμε κάποια προβλήματα με το σήμα (δεν είναι όλα τα καλώδια upt-ftp)
Την περασμένη φορά που έριξε κεραυνούς στην θεσσαλονίκη κάποια στιγμή μετά τα πολλά reset που έκανε το modem εκανε sync στα 384/96 (και έχω καλή γραμμή!!)

asfalis
27-09-04, 09:51
Προσωπικά δεν το πρόσεξα γιατί ακολουθώ τις οδηγίες ασφαλούς χρήσης απο το manual του speedtouch 530i. Ενδεικτικά αναφέρει μεταξύ άλλων: "WARNING:Do not connect or use this modem during a lighting storm.There may be a remote risk of electric shock from lighting." ...λέτε να είμαι υπερβολικός ?

Voldemort
27-09-04, 15:22
Πέρα βρέχει.... :drowned

antonis_GR
27-09-04, 15:41
Χμμμ δηλαδή το χειμώνα δεν προβλέπεται always on..
Ρε παιδί μου με κάτι τέτοια σκέφτομαι πως οι (υπόλοιποι ?) ευρωπαίοι
έχουν internet access αφου παίζει πολύ βροχή...Αγγλία πχ..

LMAO!

porosis
27-09-04, 16:59
αυτή η προειδοποίηση για τους κεραυνούς υπάρχει σε πολλές ηλεκτρικές συσκευές (τηλεόραση, ασύρματο τηλέφωνο κ.ά), υπάρχει πραγματικός κίνδυνος ;

ratataplan
27-09-04, 17:46
Εγω πάντως το weekend ήμουν με dial up και με πεταγε εξω συνέχεια.
Στον ΟΤΕ που ρωτησα μου ειπαν την δικαιολογια του στατικού ηλεκτρισμου και τετοια.

princess
27-09-04, 17:51
η πριζα ασφαλειας με προστασια τηλεφωνικης γραμμης κανει τιποτα σε αυτην την περιπτωση; Και που συνδεεται; πριν η μετα το splitter?

giwrgosth
27-09-04, 18:49
η πριζα ασφαλειας με προστασια τηλεφωνικης γραμμης κανει τιποτα σε αυτην την περιπτωση; Και που συνδεεται; πριν η μετα το splitter?
Όχι, έχει να κάνει με υπερτάσεις που μπορεί να έρθουν από τη γραμμή, αν πέσει κεραυνός δε γλειτόνεις :(
Αυτό αφορά και όλες τις συσκευές που παίρνουν τάση από το δίκτυο του ΟΤΕ ή της ΔΕΗ, για κάποιο φίλο που ρώτησε αν θα πρέπει να τα αποσυνδέει.
Αν έχεις την υπομονή να το κάνεις, καλό είναι! Για μένα περιτό πάντως...
Όσο αφορά τώρα τις ταχύτητες του DSL μπορεί να έχουν πρόβλημα μόνο αν υπάρχουν μικροκυματικές ζεύξεις όπως σωστά είπε και ο ilias_l, αλλά όχι απο κεραυνούς, αλλά από ισχυρή βροχόπτωση. Φυσικά μην ξεχνάμε ότι καλώδια έχει ο ΟΤΕ, νερά παίρνουν, δεν αποκλείετε να έκαναν μπάνιο :wink:

princess
27-09-04, 18:58
μα αφου η γραμμη μπαινει στο πολυμπριζο ασφαλειας... δεν κοβει τις υπερτασεις;

del_ahmettt
27-09-04, 19:43
Το πρόβλημα με τις καταιγίδες είναι οτι δημιουργούνται κατα κανόνα προβλήματα οσον αφορά τα "ισχυρά ρεύματα" (δηλαδη κυκλώματα τροφοδοσίας των συσκευων) και όχι τόσο για τα "ασθενή" ρευματα (κυκλώματα επικοινωνιών)
Δηλαδή κατα τη διαρκεια μιας καταιγίδας όλο και καποια δικτυακή συσκευή θα βγει οff για λίγο ή το πιθανότερο να κανει καποιο reset.
Βεβαια υπάρχουν UPS (καλα για τον πΟΤΕ δεν ειμαι και τόσο σίγουρος! :mrgreen:)και εναλλακτικά κυκλώματα δρομολόγησης τα οποιά δέχονται μεγάλο φόρτο εκείνες τις στιγμές και επομένως ειναι λογικο οι παραμετροι ποιότητας των δικτύων να φθίνουν παροδικά. Αλλώστε δεν υπάρχει κανένα δικτυο στον κόσμο που να μπορει να εξασφαλίσει υψηλή ποιότητα υπηρεσίας στο 100,00% του χρονου λειτουργίας του!

pelasgian
27-09-04, 19:55
Μπορεί να σου φανεί παράξενο, αλλά μπορεί λόγω καιρού να έμεινε ο κόσμος στο σπίτι/γραφείο ο,τιδήποτε. Από την άλλη μπορεί απλά η υγρασία να επηρεάζει λίγο τα καλώδια του δικτύου. Δεν είναι κατανάγκη ηλεκτρικές παρεμβολές.

steliosgi
12-11-04, 03:23
Προσωπικά δεν το πρόσεξα γιατί ακολουθώ τις οδηγίες ασφαλούς χρήσης απο το manual του speedtouch 530i. Ενδεικτικά αναφέρει μεταξύ άλλων: "WARNING:Do not connect or use this modem during a lighting storm.There may be a remote risk of electric shock from lighting." ...λέτε να είμαι υπερβολικός ?


Δεν υπερβάλεις καθόλου. Υπάρχει περίπτωση ο κεραυνός να "περάσει" μέσα από το καλώδιο του τηλεφώνου και να καταστρέψει την συσκευή με την οποία συνδέεται το καλώδιο. Εμένα μου έχει κάψει τον συναγερμό στο σπίτι, ενώ έχω ακούσει και περιπτώσεις όπου έχουν καεί τηλ. συσκευές. Υποθέτω λοιπόν πως το ίδιο μπορεί να συμβεί και το modem. Προσωπικά (φύλαγε το modem σου να έχεισ adsl :wink: ) κάθε φορά που έχει έντονη κακοκαιρία μέ έντονους κεραυνούς αποσυνδέω το modem.

Crosstalk
12-11-04, 11:44
Προσωπικά (φύλαγε το modem σου να έχεις adsl :wink: ) κάθε φορά που έχει έντονη κακοκαιρία μέ έντονους κεραυνούς αποσυνδέω το modem.

Ετσι μπραβο, προσεχεις για να εχεις :wink:
Χωσε και κανα UPS για νασαι λιγο πιο ησυχος!

McAli
12-11-04, 15:25
Εδώ κάτω πάντως, όποτε έχουμε δυνατή βροχόπτωση (που τις περισσότερες φορές σημαίνει ότι έχουμε και καταιγίδα...κάπου), έχω και από ένα reset του υπολογιστή λόγω πτώσης τάσης (χαμηλώνουν και τα φώτα για 1 δευτερόλεπτο)...Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με το DSL , αλλά να, μου αχρηστεύει ότι αρχείο στο DC++ κατεβάζω την ώρα εκείνη, όσο τις εκατό και να έχει ολοκληρωθεί.....97% of 700ΜΒ.....file not found...
μάλλον πρέπει να πάω για UPS , ε;

stavpal
12-11-04, 16:27
ε....μάλλον. Εμένα μου έχει τύχει σε διακοπή ρεύματος σε 99% > φτού από την αρχή

XTCgr
12-11-04, 17:54
δεν αχρηστεύεται το download σου...κάνε search για alternate source (ή όπως το λέει εκεί) και το download θα συνεχιστεί απο το 97%

dantouan
12-11-04, 18:09
Χωσε και κανα UPS για νασαι λιγο πιο ησυχος!


Η πιο σωστη και ασφαλης λυση....και ασε εξω να ριχνει καρεκλες... :3d

androu
12-11-04, 18:29
Και γώ που το έχω (apc 500) κρατά 5' μόνο .. ίσα ίσα που προλάβαίνω να κλείσο το pc.. μήπως υπάρχει τρόπος να κάνω το Pc να κλείνει πιο γρήγορα?
Το πρόηγούμενο Σάββατο σταμάτησε εντελώς το τηλέφωνο να λειτουργεί... :(

McAli
12-11-04, 18:31
δεν αχρηστεύεται το download σου...κάνε search για alternate source (ή όπως το λέει εκεί) και το download θα συνεχιστεί απο το 97%


Δυστυχώς φίλε μου....το απότομο κλείσιμο του υπολογιστή στο DC++ σου "χαλάει" όποιο τυχόν download είναι ενεργό....και όταν εννοώ "χαλάει" δεν είναι ότι χάνεις τη σειρά σου στο Que, αλλά δε ξέρω γιατί, δεν μπορείς να κάνεις resume (μάλλον δημιουργείτε πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ του αρχείου log και του μεγέθους του αρχείου που πραγματικά έχει σωθεί μετά το βίαιο κλείσιμο του προγράμματος).Αυτό είναι το μόνο αρνητικό στο πρόγραμμα...αν μπορούσαν να το φτιάξουν και αυτό....

McAli
12-11-04, 18:36
Και γώ που το έχω (apc 500) κρατά 5' μόνο .. ίσα ίσα που προλάβαίνω να κλείσο το pc.. μήπως υπάρχει τρόπος να κάνω το Pc να κλείνει πιο γρήγορα?


Μόλις αρχίσει να βρέχει κλείσε ότι λειτουργεί στο background και κράτα μόνο τα απολύτως απαραίτητα...αν πάλι δεν προλαβαίνεις να τον κλείσεις, τότε μόλις πέσει το ρεύμα, απλά κλείσε manually ότι πρόγραμμα λειτουργείς, και έτσι τουλάχιστον η δουλειά σου δεν χάνεται..

XTCgr
12-11-04, 22:06
Δυστυχώς φίλε μου....το απότομο κλείσιμο του υπολογιστή στο DC++ σου "χαλάει" όποιο τυχόν download είναι ενεργό....και όταν εννοώ "χαλάει" δεν είναι ότι χάνεις τη σειρά σου στο Que, αλλά δε ξέρω γιατί, δεν μπορείς να κάνεις resume (μάλλον δημιουργείτε πρόβλημα συμβατότητας μεταξύ του αρχείου log και του μεγέθους του αρχείου που πραγματικά έχει σωθεί μετά το βίαιο κλείσιμο του προγράμματος).Αυτό είναι το μόνο αρνητικό στο πρόγραμμα...αν μπορούσαν να το φτιάξουν και αυτό....

στο πολύ απαλό κάνει resume...αρκει να κάνεις search για το ίδιο αρχείο με το ίδιο μέγεθος και απο την στιγμή που κάνεις download (ακόμη και απο άλλκο χρήστη) κάνει resume...αυτά μέχρι πριν 10 μήνες οπότε και σταμάτησα να δουλεύω το DC++ για μεγάλα αρχεία

princess
12-11-04, 22:10
Ειχα αφησει το bitcomet να κατεβαζει ολο το βραδυ.. το πρωι βρηκα το pc με μπλε οθονη... εκανα restart ολα καλα, βλεπω ενα αρχειο στο 100% (το ειχα αφησει στο 92 οποτε λογικο). Παω να το καψω σε δισκακι τιποτα... προβλημα στην αποσυμπιεση, κατεστραμμενο αρχειο κλπ... τωρα τι να φταιει; Να εχουν παθει και τα αλλα που κατεβαινουν; Να ηταν ζαβο απο την αρχη; Εχει κανεις καμμια ιδεα;

pelasgian
12-11-04, 22:38
Η βροχή επηρεάζει το adsl αν έχεις αφήσει το router εξω :mrgreen:

Έχω ακούσει για περιπτώσεις που ο ΟΤΕ πέρασε καλώδιο μέσα στο χώμα και αυτά είχαν χάρτινι επένδυση. Επίσης, έχω ακούσει για ΚΑΦΑΟ που μπάζουν νερά και βραχυκυκλώνουν.

pelasgian
12-11-04, 22:49
Και γώ που το έχω (apc 500) κρατά 5' μόνο .. ίσα ίσα που προλάβαίνω να κλείσο το pc.. μήπως υπάρχει τρόπος να κάνω το Pc να κλείνει πιο γρήγορα?


Για αυτό οι μεσοβέζικες λύσεις είναι για γιαούρτια.
Ή παίρνεις το σωστό με τα χαρακτηριστικά που χρειάζεσαι ή
(αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά) μειώνεις τις απαιτήσεις.

Καλύτερα να πάρεις σωστό regulator, παρά φόλα UPS.
Στο πρώτο τουλάχιστον ξέρεις ότι δεν θα στα κάψει. Είναι δε τόσο φτηνό που το βάζεις και στη TV (50 ευρώ!) -> έγω έχω ένα APC 1200 R-line για το playstation και τη τηλεόραση να φανταστείς.

Σε UPS πάρε 1200+, αν μπορείς και 1500+ αν θες να είσαι ήσυχος, και πάντα APC, τα άλλα είναι, βγήκε ο :death παγανιά.
Κάτι Merlin, Gerin, Tom & Jerry μακρυά!!!

McAli
12-11-04, 22:57
Αυτό θα πει χάος....Το πέταγμα της πεταλούδας στην Ιαπωνία επηρεάζει το Downloading στην Ελλάδα. Ποιός φυσικός θα μπορούσε να το φανταστεί αυτό!

ipo
12-11-04, 23:25
princess: την προστασία υπερτάσεως, είτε τηλεφωνική είτε της ΔΕΗ την βάζουμε όσο πιο κεντρικά μπορούμε, ώστε να καλύπτει τις περισσότερες δυνατές συσκευές. Επομένως πριν το splitter.

Τα UPS πιστεύω είναι απαραίτητα για την προστασία του ακριβού και ευαίσθητου ηλεκτρονικού εξοπλισμού, ακόμα κι όταν δεν βρέχει. Σημαντικό είναι να έχουν σταθεροποιητή τάσης. Σίγουρα όμως δεν είναι πανάκεια. Επομένως όταν έξω αστράφτει καλό είναι να κλείνουμε τον υπολογιστή (εκτός αν κάνουμε πολύ σημαντική δουλειά, οπότε πρέπει να μείνει απαραίτητα ανοιχτός) και να τον αποσυδέουμε από τις πρίζες της ΔΕΗ, του τηλεφώνου και της κεραίας (αν έχουμε TV tuner).

Έχω ακούσει περιπτώσεις ατόμων που τους έχουν καεί υπολογιστές που βρίσκονταν πάνω σε UPS και άλλους που τους κάηκαν τα UPS. Ας μην κυνηγάμε την τύχη (ατυχία) μας.

Επίσης υπέρταση στο τηλεφωνικό δίκτυο μπορεί να οδηγήσει στο κάψιμο, όχι μόνο του modem, αλλά και του υπολογιστή. Πρόπερσυ κάηκαν έτσι το motherboard, cpu και modem μίας φίλης μου. Προσοχή λοιπόν.

Έχω UPS το οποίο λειτουργεί ικανοποιητικά. Παρόλα αυτά, μόλις αρχίζει και αστράφτει κλείνω σιγά-σιγά το pc. Μάλιστα όταν κοπεί το ρεύμα το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να αποσυνδέσω το UPS από την πρίζα, ώστε να αποφύγω ενδεχόμενη παροχή εκατομμυρίων Volt, με τον ερχομό του ρεύματος. Βάζω το UPS στην πρίζα μετά από 1-2 λεπτά απ' όταν έρχεται το ρεύμα και υποψιαστώ ότι έχει σταθεροποιηθεί η τάση.

ΕΡΜΗΣ
12-11-04, 23:32
Μισό λεπτό, με ενδιαφέρει :mrgreen:
Αν δηλαδή κάποιος έχει σκέτο πολύμπριζο ασφαλείας, δεν είναι αρκετό για να προστατέψει τις συσκευές του απο τη καταστροφή :? .

Υ.Γ. Στο κατάστημα μου είχαν πει ότι με το συγκεκριμένο πολύμπριζο δεν θα έχω καταστροφή της συσκευής απλά ίσως κρασάρουν στη χειρότερη των περιπτώσεων τα win ή άντε να τα παίξει κανένας σκληρός. :roll: :roll: :roll: :roll:

pelasgian
13-11-04, 01:53
Αντε στη χειρότερη να πέσει ο ... τοίχος :mrgreen:
Καλά, τους πληρώνουν να λένε τέτοια πράγματα;

Σημείωση, αν είναι να καεί ο δίσκος, δεν μας κάνει.
Τα πάντα να καούν, ο δίσκος είναι το μόνο που σε ενδιαφέρει αν έχεις σημαντικά πράγματα μέσα.

Αυτή τη στιγμή το more bang for your buck είναι ένα 1200VA APC voltage REGULATOR, όχι PSU. Βλέπεις, όταν γίνει καμιά πατάτα με τη ΔΕΗ και σου πετάξει υπέρταση, όντως το surge protection σε σώζει (το βάζεις λοιπόν πρώτο ΠΡΙΝ το regulator, ΠΑΡΟΛΟ που το regulator έχει δικό του - πρίζα ασφαλείας 10ευρώ, regulator 50 ευρώ). Αν όμως γίνει brown out (δεν σβύσουν τα φώτα, αλλά αρχίσει και παίζει η τάση προς τα κάτω (όπως όταν μπουμπουνίζει)) τότε σου κάνει ένα blue screen και μπορεί να πάρει σασί ο δίσκος.

Αν σώζεις συχνά τα αρχεία που γράφεις, τότε αν γίνει blackout, θα χάσεις 3 γραμμές είτε έχεις protection είτε όχι. Αν γίνει brown-out το ίδιο, αλλά μπορεί να κάψεις κάνα δίσκο, που τον γλυτώνεις με voltage regulator. Το UPS το θέλεις αν είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να κλείσεις τον υπολογιστή ακόμα και όταν πέφτουν μπόμπες, γιατί είναι τραπεζικό σύστημα, ή εταιρικός server ή τρέχει simulation 3 εβδομάδων κλπ κλπ κλπ.

Οπότε, η καλύτερη λύση στις μέρες μας είναι:
1) Surge protection πολύμπριζο, στο οποίο θα βάλεις το ράδιο σου, τη λάμπα του γραφείου σου και σε μία από τις πρίζες του το
2) APC voltage regulator, από όπου θα τραβήξεις οθόνη, εκτυπωτή, και υπολογιστή.

Εγώ έχω βάλει τέτοιο πράγμα στη τηλεόραση να φανταστείς, γιατί μία καμμένη πλακέτα για SONY WEGA είναι 180 ευρά.

A Hellene
13-11-04, 05:01
Καλημέρα.


Μία λίγο διαφορετική προσέγγιση στο θέμα της ασφάλειας που παρέχουν τα UPS, ειδικά όσον αφορά στα καιρικά φαινόμενα, έχω εκθέσει παλαιότερα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/post-51692.html#51692) και εδώ (http://www.adslgr.com/forum/post-49292.html#49292).

Να διευκρινήσω τη θέση μου σχετικά με τους σταθεροποιητές τάσης, τους οποίους "έθαψα" σε αυτές μου τις αναφορές.
Είναι παθητικές συσκευές. Δεν παράγουν ενέργεια, αλλά μετασχηματίζουν την τάση εξόδου τους, όταν η τάση εισόδου (η τάση του δικτύου) είναι ΑΡΚΕΤΑ διαφορετική από την επιθυμητή.
* ΔΕΝ έχουν σταθεροποιημένη έξοδο τάσης -και ας λέγονται Σταθεροποιητές-, αντίθετα με τα καλά On-Line UPS. Οι περισσότερες από τις ανωμαλίες τάσης (glitches) του δικτύου περνάνε πολύ εύκολα από μέσα τους.
* ΔΕΝ είναι ικανοί να διορθώσουν τις στιγμιαίες βυθίσεις τάσης του δικτύου (= brown-outs), ούτε επίσης τις διακοπές τάσης (black-outs), επειδή ΔΕΝ αποθηκεύουν ενέργεια, όπως κάνουν τα UPS.
* Εχουν αρκετή καθυστέρηση στην απόκρισή τους, κάτι που τα παλμοτροφοδοτικά (βλέπε PC, Monitors, TV, κά) δεν συγχωρούν.

Δεν είναι λοιπόν σε θέση να αντικαταστήσουν τα UPS, και μάλιστα τις ναυαρχίδες αυτής της κατηγορίας, τα On-Line UPS.

Eίναι επίσης γνωστό πως τα σύγχρονα switching τροφοδοτικά (= τα "παλμοτροφοδοτικά", που για πολλούς λόγους έχουν αντικαταστήσει τα παλαιότερα κλασσικά τροφοδοτικά), παθαίνουν συνήθως τη βλάβη τους στις βυθίσεις της τάσης, και όχι στις στιγμιαίες εξάρσεις της (υπερτάσεις).
Από τις δεύτερες, προστατεύονται ικανοποιητικά με τα ενσωματωμένα κυκλώματα κατάπνιξης κορυφών που έχουν.


Εάν η τάση σπίτι σας είναι ασταθής και με διακυμάνσεις, εκεί ένας καλός σταθεροποιητής θα έλυνε κάποια προβλήματα. Και πάλι, όχι μόνος του, αλλά σε συνδιασμό με κάποιο On-Line UPS για τη σωστή τροφοδοσία των ευέσθητων PC και περιφερειακών...

Εάν έχετε "βρώμικο" ρεύμα, καλέστε ειδικό καλύτερα που γνωρίζει, και μην ξοδεύετε άσκοπα σε συσκευούλες που υπόσχονται πολλά, μα κοστίζουν μόνο μερικές δεκάδες ευρώ...


Φιλικά,
Γιώργος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.