PDA

Επιστροφή στο Forum : ...και όμως η λύση ήταν τόσο απλή!!!



McAli
27-09-04, 00:45
Ας αρχίσω ξεμπροστιάζοντας τον εαυτό μου:

Είχα τα νεύρα μου, και το PC μου έκανε νερά...Οπότε αντί της συνηθισμένης μπουνιάς στο πληκτρολόγιο , το κουτί έφαγε μια κλωτσιά.

Με τη κλωτσιά έκανε επανεκκίνηση, φόρτωνε κανονικά, αλλά η οθόνη "No Signal"...Πατάω ξαναπατάω επανεκκίνηση, και τίποτα....

Τρέχω αγοράζω καινούργιο κουτί...ανοίγω το παλιό να βγάλω τα "έντερά" του έξω, και βλέπω ότι η κάρτα γραφικών είχε απλά φύγει από τη θέση της....Τη σπρώχνω μισό εκατοστό μέσα, και η οθόνη λειτουργούσε κανονικά....

Νομίζω πως όλοι έχουμε τέτοιες "ιστορίες" όπου η λύση ήταν πιο απλή από ότι νομίζαμε...Πέρα από το αστείο της υπόθεσης, νομίζω έχει και επιμορφωτικό χαρακτήρα!

*μη κλωτσάτε τα κουτιά* :lol:

sdikr
27-09-04, 00:54
Πελάτης με πέρνει τηλ. ¨Δεν μπαίνει το pc στο δίκτυο" τον αρχίζω ρωτάω τα βασικά αλλά δεν μας βγάζει πουθενά.
Με τα πολλά ανεβαίνω στο μηχανάκι, 30 λεπτά ταξίδι (Σινδος) φτάνω εκεί τι να δω;

"invalid system disk, replace disk and press any key to continue" :shock:

Απο τότε προσπαθώ πάντα να σκέφτομαι και τα πιό απλά πράγματα!

Σε εμένα προσωπικά, μου είχε τύχει , έχω αλλάξει motherboard, ανοίγω το μηχάνημα τίποτα, αλλάζω κάρτα γραφίκων τίποτα, μνήμη τίποτα, επεξεργαστή τίποτα, τα βγάζω σχεδον όλα απο πάνω μια χαρά, ξαναβάζω τίποτα, μετά απο δύο ώρες που είμουν ετοιμος να το πετάξω απο την ταράτσα βλέπω ότι έχω βάλει ανάποδα το καλώδιο του cd!

princess
27-09-04, 01:18

princess
27-09-04, 01:20
αναβαθμιση bios... απενεργοποιουμε το τζαμπερακι προστασιας στη μητρικη (μια qdi), απενεργοποιουμε την προστασια και απο το bios, ξεκιναμε.... τζιφος. Μετα απο παιδεμα τριων ωρων, μεσα εξω τα τζαμπερακια, μεσα εξω στο bios, μισο πακετο τσιγαρα, ανακαλυπτουμε οτι δεν το εχουμε βαλει το ρημαδι να κανει boot απο το floppy!!!! (Και καλα το Pc το κλωτσας, το κεφαλι σου κομματι δυσκολο!)

dantouan
27-09-04, 03:12
(Και καλα το Pc το κλωτσας, το κεφαλι σου κομματι δυσκολο!)


Χαχαχαχα...πολυ καλο :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

McAli
27-09-04, 03:27
Έχω αγοράσει μητρική και επεξεργαστή AMD 2400 (ή αλλιώς MAD) και μετά όλη φασαρία της εγκατάστασης, δεξί κλικ στον "υπολογιστή μου", "ιδιότητες" και παθαίνω σοκ!

"AMD Athlon(tm) XP 2000"....

Κατευθείαν τηλέφωνο στο μαγαζί...αλλά είχε περάσει η ώρα και ο τεχνικός έλλειπε, και έτσι άρχισα να τη λέω στη ταμία/τηλεφωνήτρια...."Με εγώ πλήρωσα 2400, και όχι 2000!...τι είναι αυτά!!! κτλ κτλ κτλ"....Στο τέλος μου λέει πέρνα αύριο.... Ε, και βέβαια ο τεχνικός μου είπε για τα jumpers του επεξεργαστή :oops: ....και.....READ THE F***ING MANUAL!!!!! :D

alatasst
27-09-04, 19:39
Γι' αυτό το λόγο λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια. :lol:

princess
27-09-04, 21:35
Γι' αυτό το λόγο λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια. :lol:

οπως επισης οτι της νυχτας τα καμωματα τα βλεπει η μερα και γελαει! Καινουργιο... Στηνουμε ωραια και καλα το Pc και βαζουμε δισκετα εκκινησης για να τρεξουμε fdisk, να κανουμε τα Part και την εγκατασταση και να παμε για υπνο.... που να κανει Boot... Δε διαβαζε καν τη δισκετα! Αντε να ψαχνουμε να βρουμε αλλη δισκετα.... Ευτυχως δεν ειχαμε κλεισει το κουτι... Και κει που ψαχναμε για αλλη δισκετα βλεπουμε μια καλωδιοταινια να κρεμεται στον αερα.... τουλαχιστον εκει ειμαστε δυο κι αλληλομουτζωθηκαμε!!!

sdikr
27-09-04, 21:45
Γι' αυτό το λόγο λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια.

Ύπάρχει άραγε περίπτωση να μάθουμε ποτέ κάτι παραπάνω;
Ετσι πως έχουν γίνει τα πράγματα δεν υπαρχει περίπτωση ενας ανθρωπος να τα ξέρει όλα εστω και αυτό που κάνει.

Εγώ θα έλεγα, "η πολύ σιγουριά βλάπτει!!"

McAli
27-09-04, 23:32
Γι' αυτό το λόγο λένε πως η ημιμάθεια είναι χειρότερη απο την αμάθεια




Εγώ θα έλεγα, "η πολύ σιγουριά βλάπτει!!"



...και η έλλειψη σιγουριάς βλάπτει τα forum!...

RTFM....τελικά μου αρέσει αυτό το σλόγκαν!

Corto
28-09-04, 11:51
Η πελάτισσα.... δικηγόρος... (γλωσσοκοπάνα). Μας έχει ζαλίσει "Το PC δεν δουλεύει... δεν βλέπει, δεν ανάβει, κλπ κλπ".
Έχουμε εξαντλήσει από τηλεφώνου όλα τα πιθανά σενάρια. Μέχρι και αν είναι στην πρίζα ρωτήσαμε (ποτέ δεν ξέρεις :lol: ).
Φυσικά άρχισε να απειλεί με μηνύσεις. Ο τεχνικός έφυγε "σφαίρα" για το γραφείο της (όχι από το φόβο της μήνυσης αλλά για να την ξεφορτωθούμε).
Τελικά δεν είμασταν τόσο έξυπνοι... το πολύμπριζο ήταν στην μπρίζα.... αλλά με κλειστό τον διακόπτη του :x :x :x
Τότε άρχισα ΕΓΩ να απειλώ με μήνυση. Για να ησυχάσει, μου έταξε (όταν παντρευτώ), να μου κάνει το διαζύγιο..... δώρο :P :P :P

Gothic
28-09-04, 14:03
Απο τις μέρες που δούλευα σαν τεχνικός...

Τηλέφωνο απο πανικόβλητη που είχε βάλει τα κλάμματα επειδή έπρεπε να βγάλει μια αναφορά... χθές. Δεν δουλεύει ο εκτυπωτής, ότι και να κάνει. Στην πρίζα είναι, δεν έχει ιδέα απο drivers κλπ κλπ, είναι σίγουρη πως τα καλώδια είναι εντάξει γιατί κανείς δεν τα πειράζει, οπότε την ρωτάω:

"Καθαρίστρια έχετε;"
"Φυσικά, τι σχέση έχει όμως αυτό;"
"Μάλλον σου έχει φύγει το καλώδιο που πάει απο τον εκτυπωτή στο PC."
"........εμμμμ....... μισό να κοιτάξω"
*ήχοι εκτυπωτή μερικά δευτερόλεπτα αργότερα*

Η τύπισσα μόνο να γίνει η μάνα των παιδιών μου που δεν ζήτησε... :shock:

Μια άλλη φορά είχαμε πάει σε ένα χρηματιστηριακό γραφείο, πάλι για εκτυπωτή. Χωρίς λεπτομέρειες, ας πούμε οτι πλήρωσαν για να βάλουμε την πρίζα μία θέση πιο πέρα στο πολύπριζο γιατί δεν έκανε καλή επαφή... :roll:

sdikr
28-09-04, 21:07
Σήμερα, σε εμένα προσπαθώ να ρυθμίσω μια περιέργη κάρτα μόνο teletext (αλλά με δυνατότητα password protect) βρε απο δώ , βρε απο εκεί, πέρνω ένα παληκάρι που την έχει δουλέψει την συγκεκριμένη κάρτα, μιλάμε μισή ώρα στο τηλέφωνο μου λέει διάφορα πράγματα να δοκιμάσω....τίποτα
Τελικά μου λέει, η κεραία είναι στην κάρτα; Εγω απαντώ φυσικά........ :oops:
οποιος βιάζεται σκοντάφτει!! δεν είχα βάλει την κεραία ο μαμακας!

porosis
28-09-04, 21:30
Η ασθένεια είναι πολύ διαδεδομένη βλέπω... θυμάμαι ενα πρόβλημα σύνδεσης στο Internet με ένα εσωτερικό dial-up modem(σε ένα φίλο μου):

1) Επανεγκατάσταση drivers
2) Ρύθμισεις στο dial-up networking (dial tone κ.λπ)
3) Επανεγκατάσταση του TCP/IP
4) Ψάξιμο για εντολές AT (ήταν Zoom V92 και έπρεπε να του δώσεις εντολή για να γίνει V90)

Μετά από 30 λεπτά, είδα ότι δεν το είχαμε συνδέσει στην γραμμή... :oops:

McAli
29-09-04, 01:35

frap
29-09-04, 11:21
Όταν κάτι δεν δουλεύει, ο χρυσός κανόνας είναι: Κοίτα το καλώδιο! :mrgreen:

Corto
29-09-04, 12:00
Απο τις μέρες που δούλευα σαν τεχνικός...

...Η τύπισσα μόνο να γίνει η μάνα των παιδιών μου που δεν ζήτησε... :shock:

ΕΠΡΕΠΕ :lol: :lol: :lol:

McAli
29-09-04, 20:21
Όταν κάτι δεν δουλεύει, ο χρυσός κανόνας είναι: Κοίτα το καλώδιο!


Ήταν το πρώτο PC που δοκίμαζα να φτιάξω μαζί με κάποιον που είχε δει μόνο άλλους να φτιάχνουν....

Τα βάζουμε όλα μέσα, και μετά πατάμε το Power....δεν διάβαζε το floppy. Γυρίζουμε τα καλώδια, αλλάζουμε τα ends, δεξιά, αριστερά, πάνω , κάτω, σπρώχνουμε τις υποδοχές των ταινιών μέχρι να ακουστούν τα χαρακτιριστκά κρακ των πλακεττών.......τίποτα! Δεν μπορούσε να διαβάσει δισκέττα....

Σε μια στιγμή απέλπισίας, βλέπω ότι εκεί που έμπαινε το data καλώδιο στο floppy η πλακέττα είχε ένα κομματάκι που ενωνόταν με την υπόλοιπη πλακέττα με ένα μικρό "δοντάκι".....λέω να το κόψω....και ναι, τελικά έτσι το data καλώδιο έμπαινε πιο βαθειά στην υποδοχή του floppy... :shock: (και καλά έτσι ο κατασκευαστής του floppy σου έλεγε "είσαι ο πρώτος που το χρησιμοποιεί" )...
:shock:

ilias_l
29-09-04, 20:31
Σε καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο...
(δούλευα ως ομάδα υποστήριξης)

"Δεν μου δουλεύει το word" μου λέει...
"Ανοίγω κανονικά τον υπολογιστή αλλά στο word δεν μπορώ να γράψω"

Πάω στο πανεπιστήμιο, μπαίνω στο γραφείο, δοκιμάζω να γράψω και όντως δεν γράφει...

Φυσικά κατάλαβα ότι δεν ήταν συνδεδεμένο το πληκτρολόγιο!!!

Έλεος...

ckbond
29-09-04, 20:48
Με παίρνει τηλέφωνο πελάτης που είχε αγοράσει πριν μερικές ημέρες καινούριο PC, και μου παραπονιέται ότι δεν έχει ήχο το μηχάνημα, για να μην πολυλογώ στην ερώτηση μου το βύσμα από τα ηχεία σε ποια υποδοχή της κάρτας ήχου το είχε βάλει, η απάντηση ήταν … ποια ΗΧΕΙΑ :D :mrgreen: :D

McAli
29-09-04, 22:34
Με παίρνει τηλέφωνο πελάτης που είχε αγοράσει πριν μερικές ημέρες καινούριο PC, και μου παραπονιέται ότι δεν έχει ήχο το μηχάνημα, για να μην πολυλογώ στην ερώτηση μου το βύσμα από τα ηχεία σε ποια υποδοχή της κάρτας ήχου το είχε βάλει, η απάντηση ήταν … ποια ΗΧΕΙΑ

:lol: :lol: :lol: :lol: ........

princess
29-09-04, 23:02
Σε καθηγητή μου στο πανεπιστήμιο...
(δούλευα ως ομάδα υποστήριξης)

"Δεν μου δουλεύει το word" μου λέει...
"Ανοίγω κανονικά τον υπολογιστή αλλά στο word δεν μπορώ να γράψω"

Πάω στο πανεπιστήμιο, μπαίνω στο γραφείο, δοκιμάζω να γράψω και όντως δεν γράφει...

Φυσικά κατάλαβα ότι δεν ήταν συνδεδεμένο το πληκτρολόγιο!!!

Έλεος...

καλα κι οταν ανοιξες το Pc δεν σου εβγαλε εκεινο το καταπληκτικο "no keyboard found press F6 to continue?" (εγω νομιζα οτι ηταν ανεκδοτο μεχρι που το ειδα με τα ματακια μου!)

McAli
30-09-04, 08:31
καλα κι οταν ανοιξες το Pc δεν σου εβγαλε εκεινο το καταπληκτικο "no keyboard found press F6 to continue?" (εγω νομιζα οτι ηταν ανεκδοτο μεχρι που το ειδα με τα ματακια μου!)


μπορεί ο καθηγητής να θεώρησε το πληκτρολόγιο "όχι και τόσο απαραίτητο"...

pontifikas
30-09-04, 09:42
Ιστορία Νο1:(Πριν 6 χρόνια)
Πρώτη φορά που στην ζωή μου ανοίγω το Tower.Βγάζω τον σκληρό.Τον πάω σε έναν φίλο μου για να του μεταφέρω κάτι αρχεία.Πάω να τον βάλω εκεί.Παω να βάλω τον controler, πιέζω, πιέζω ...δεν μπάινει.Πιέζω πιο δυνατά....κλικ.Μπήκε.Mαζί με το δοντάκι πάνω στο οποίο πατούσε το επίπεδο κομάτι του controler(προσαθούσα να το βάλω ανάποδα....)

Ιστορία Νο2:(Πριν 15 μέρες)
(Πλέον το Tower μονίμως ανοικτό)
Προσπάθεια overclocking.Πάω να αλλάξω θέση στο jumber που κλειδώνει την συχνότητα της CPU μου.Αλλάζω το τζαμπεράκι που κλειδώνει την τάση......
Σε 3 μέρες μου έρχεται η καινούρια μητρική.Την βάζω.Ανοίγω.Τίποτα.Black screen.
Σκέφτομαι ότι ίσως έχει πρόβλημα η CPU μου. Την βάζω στο PC του συγκατοίκου μου.Δουλεύει.Είδα και αποείδα και τελικά αποφάσισα να ξεπέσω και να διαβάσω το manual. Πρώτη φορά μου τύχαινε CPU να θέλει δική της τροφοδοσία....Βάζω την τροφοδοσία της CPU, βάζω την CPU Και όλα καλά.
Πάω να βάλω και την CPU του συγκατοίκου μου πίσω στην θέση της, πιέζω με το κατσαβίδι να κουμπώσει το $!@#@#$%$!2 έλασμα της ψύκτρας, γλιστράει το κατσαβίδι....σε 3 μέρες ήρθε και η καινούρια μητρική του συγκατοίκου μου.. :| (εγώ την πλήρωσα φυσικά :cry: ).

morpheus
30-09-04, 09:57
Καποιος εχει πει: Τα πράγματα τείνουν να δουλεύουν καλύτερα οταν ειναι στην πρίζα!
Εγώ σε καποια φαση που ανακατευα τον υπολογιστή μου, μετα απο αρκετες αλλαγες αναβω το τροφοδοτικο για να τον αναψω απο το κουμπι να δω αν ειναι ολα οκ. Με το που αναβω το τροφοδοτικο ομως το τερας ξυπναει και στα 2-3 δευτερόλεπτα σβήνει. Ακολουθω τη γνωστη διαδικασια του απελπισμενου (τα βγαζω ΟΛΑ απο τη mobo) παλι τα ιδια. Μετα απο ενα μισαωρο ειδα οτι ειχε κολλησει πατημενο το power switch!!!

ArChEaN
30-09-04, 11:12
Έχοντας δουλέψει αρκετούς μήνες σε θέση Helpdesk :desk στο τμήμα μηχανογράφισης μεγάλης εταιρίας έχω ακούσει και δει τα απίστευτα.

Ξεκινάμε :)

Με πέρνει μια συμπαθέστατη κυρία τηλέφωνο. "Έλα αγόρι μου. Βοήθησέ με γιατί έχει κολλήσει το μηχάνημα (PC)". Την ρωτάω αν μπορεί να μετακινήσει mouse/keyboard. Μου απαντά αρνητικά. Υποψιάζομαι Freeze και τις λέω να κάνει επανεκκίνηση το PC. Μου απαντάει "Πώς;" (έλεος) :shock: . Της λέω ότι πρέπει να πατήσει το Power (ήξερε τι είναι το power γιατί το είχε ξαναχρησιμοποιήσει). Το κάνει και μου απαντάει οτι δεν κλίνει. Υποψιάζομαι ότι έχει φάει γερό σκάλωμα το μηχάνημα και τις λέω να κρατήσει το Power πατημένο για 5-6 δευτερόλεπτα και να το ξανανοίξει (αν τους πεις 4 το κρατάνε 3 και σου λένε δεν δουλέυει ><). Κλείνω το τηλέφωνο.
Δεν περνάνε δύο λεπτά και τσουπ χτυπάει πάλι το τηλέφωνο. Η ίδια κυρία. "Έλα βρε αγόρι μου, το πάτησα το κουμπί αλλά δεν γίνεται τίποτα...Πάλι στην ίδια οθόνη με έχει." Της λέω να επαναλάβει την διαδικασία. Μου απαντά "Το κάνω αλλά πάλι την ίδια οθόνη μου βγάζει". Λέω τα έπεξε το Bios και δεν bootarei καν. Ξεκινάω λοιπόν τον μακρύ δρόμο μέχρι το γραφείο της (2 κτήρια και 3 όροφοι μακριά). Με το που φτάνω βρίσκω την οθόνη κλειστή και την κυρία να περιμένει. Την ρωτάω "Λοιπόν, για πείτε μου το πρόβλημα να τα πάρουμε από την αρχή..." και αυτή μου απαντά πιέζοντας για εκατοστή φορά του κουμπί POWER της ΟΘΟΝΗΣ "Ορίστε το κλείνω, το ανοίγω και πάλι την ίδια οθόνη μου βγάζει!". :whiteflag

Παλιότερη ιστορία (όταν κυριαρχούσαν ακόμη τα Floppy 5 1/4). :guitar

Χτυπάει το τηλέφωνο. "Καλημέρα. Έχω πρόβλημα με τις δισκέτες που μου έδωσες". "Τι πρόβλημα; :evil: ", απαντώ. "Δεν ξέρω αλλά το μηχάνημα "τρώει" τις δισκέτες. Την βάζω και δεν μου την ξαναβγάζει". Λογικό ακούγεται, σκέφτομαι και της λέω αν μπορεί να τραβίξει την δισκέτα από το drive. Μου απαντά αρνητικά και προσθέτει "Κάτσε θα δοκιμάσω να βάλω άλλη. Όχι ρε γαμώτο, την έφαγε και αυτή!!!". Χμμ...το πράγμα κάπου έχει αρχίσει και βρωμάει. Την ρωτάω τι κάνει και το μηχάνημα τρώει τις δισκέτες. Μου απαντά "Τίποτα, απλά τις βάζω μέσα" και συνεχίζει να ουρλιάζει όταν χάνει και την τρίτη δισκέτα κατά σειρά, απειλώντας θεούς και δαίμονες. Τελικά αποφασίζω να κατέβω να δω τι φταίει. Με μεγάλη μου έκπληξη ανακαλύπτω ότι η συγκεκριμένη κυρία δεν τοποθετούσε την δισκέτα στο Drive αλλά στο χώρισμα του Drive και της πρόσοψης. :3d

Ducklord
30-09-04, 12:11
Εποχή Αμίγκα. Δουλεύω, για κάποια φεγγάρια, τεχνικός, υποστήριξη και, ναι, "παιχνίδια" σε κατάστημα στη Στουρνάρη. Παίρνει ένας τυπάς τηλέφωνο.

"Τάδε κατάστημα εκεί;"
"Ναι"
"Σίγουρα;"
"Εεε...Ναι;"
"Είστε 100% σίγουροι πως είναι το τάδε κατάστημα;"
"Συγνώμη, πλάκα μου κάνετε; Ναι, έχετε τηλεφωνήσει στο τάδε κατάστημα."
"Εσείς εργάζεστε εκεί;"
"Ναι, για αυτό και σας απάντησα! Γιατί ρωτάτε;"
"Εεε....Να.... Πήρα και πριν τηλέφωνο..."
"Σε εμάς; Δεν νομίζω πως ξαναμιλήσαμε...
"Όχι, όχι, αυτό είναι το πρόβλημα. Ήταν λάθος τηλέφωνο!"
"Λάθος τηλέφωνο; Ε, και... Τι πρόβλημα υπήρξε;"
"Τους είπα αμέσως το πρόβλημά μου!"
"Το...πρόβλημά...σας;"
"Ναι!"
"Και ποιό είναι αυτό;"
"`Η οθόνη μου κάνει φλίκερινκ`"

(σιωπή απο πλευράς μου. Σκέφτομαι πως νιώθει ένας άσχετος αν σηκώσει το τηλέφωνο και ακούσει αυτόν που τον κάλεσε να του λέει, ξερά, "Η οθόνη μου κάνει φλίκερινγκ")

"Τι σας απάντησαν;"
"Δώσ`της δυό μπίρες να στανιάρει!"



Απο τότε μου έχει μείνει σαν ιδεολογία ζωής, αν εξαιρέσουμε πως είναι, πραγματικά, απο τις ιστορίες που ΔΕΝ περιμένεις να ζήσεις και ορκίζεσαι πως είναι ψέματα! Δεν ήταν. Βέβαια, δεν είδα και πολλά άλλα τόοοοσο αστεία (τουλάχιστον για εμένα και το δικό μου, άρρωστο στυλ χιούμορ) στη ζωή μου, μα η ηλιθιότητα / άγνοια του κόσμου συχνά με αφήνει άφωνο. Παράπονα του τύπου "Το DVD με τα προγράμματα που μου έδωσες δεν παίζει στην τηλεόρασή μου", ή "Δεν θέλω `κουτί` και βλακείες, μόνο την οθόνη και το πληκτρολόγιο για να γράφω" τα συναντώ συχνά και έχουν σταματήσει προ πολλού να φαίνονται αστεία..! :-)

Φιλικά
Παπιάρχοντας

zaranero
30-09-04, 12:18
Ασχετο με υπολογιστες.Πριν πολλα χρονια παω στην τουαλετα και ανοιγω ενα δοχειο αρκετα μεγαλο που ειχε μεσα σαπουνια κλπ.Παιρνω αυτο που θελω και μετα απο λιγο ψαχνω το καπακι να το κλεισω αλλα πουθενα το καπακι!!!!.Το μπανιο δεν ηταν αρκετα μεγαλο κοιταω δεξια-αριστερα, κοιταω παντου τιποτα.Μετα απο λιγο σκεφτομαι μηπως πηγα σε κανενα αλλο δωματιο μες την αφηρημαδα μου?Κοιταω τριγυρω στα αλλα δωματια τιποτα...ειχα αρχισει και τα εχανα πραγματικα...καλα τι εγινε το καπακι και δεν μιλαμε για μικρο καπακι(σαν μιας κατσαρολας ηταν).Τελικα το καπακι το κραταγα ολη αυτην την ωρα στο δεξι μου χερι αν ειναι δυνατον!!!!!Ακομα δεν μπορω να το χωνεψω :shock:

Palpatine
30-09-04, 13:21
Πριν από 1-2 χρόνια (PC Story):

Έρχεται φίλος σπίτι μου και είχε ένα σκληρό με κάποια αρχεία που ήθελα. Ξεσυνδέω το κουτί, βάζω το σκληρό, συνδέω ξανά τα πάντα και προσπαθώ να μπω στο BIOS για να ενεργοποιήσω το δεύτερο IDE κανάλι. Πατάω το DEL τίποτα συνεχίζει να φορτώνει. Το κάνω ακόμα δυο τρεις φορές reboot τίποτα. Αρχίζω να τον βρίζω ότι μου έκαψε τον υπολογιστή (αν και εγώ είχα βάλει τον δίσκο) και τελικά ανακάλυψα ότι το πληκτρολόγιο δεν είναι συνδεδεμένο....

Πριν από 5 μέρες (non-pc story):

Ήμουν εθελοντής στους Παραολυμπιακούς και είχα πάει βόλτα στην εγκατάσταση. Περνάω από ένα γραφείο, μιλάω λίγο με τα παιδιά, παίρνω μετά το τσαντάκι και πάνω να δω τους αγώνες από τις κερκίδες.
Χτυπάει μετά από λίγο το κινητό, δόνηση και ήχος. Λέω παράξενο το δικό μου το είχα μόνο στην δόνηση. Κοιτάω, άλλο τσαντάκι. "Αμάν, μπέρδεψα τις μπανάνες και πήρα κάποιου άλλου παιδιού" σκέφτομαι και τρέχω πίσω στο γραφείο. Τους βρίσκω και τους λέω ότι πήρα άλλου παιδιού τη μπανάνα και αν είδαν κάποια άλλη εδώ γιατί έχασα την δικιά μου. Και μου λέει μια κοπέλα "Την φοράς στην μέση σου..."

sdikr
30-09-04, 20:45
Πελάτης πέρνει και λέει δεν ανάβει η οθόνη, ρωτάω αν κάναν κάτι και μου λέει οτι μεταφέραν τον υπολογιστή αλλού, προσπαθώ όλα τα κλασικά, reset, καλώδια κλπ και τελικά πάω απο εκεί.
Πάντα πίστευα οτι τα βύσματα στους υπολογιστές είναι για "dummies", τι έκανε ο θεός;
Κατάφερε και έβαλε το βύσμα της οθόνης ανάποδα!! :shock: όταν τον ρώτησα πώς τα κατάφερε μου λέει "είδα οτι δεν έμπαινε και πήρα την πένσα και άνοιξα το βύσμα της οθόνης πιο πολύ!".

Aegis
01-10-04, 02:09
Πρωϊνό ξύπνημα και πήγα να αγοράσω το νέο μου tower. Επιστρέφω σπίτι χαρούμενος, βγάζω από το παλιό tower τα πάντα και πάω να τα βάλω στο νέο. Έλα όμως που δεν μπορώ να ανοίξω το κουτί με τίποτα...Παιδεύομουν πολύ ώρα μέχρι να τα καταφέρω να ανοίξει αλλά τίποτα...Λέω, δεν μπορεί είναι κλειδωμένο και οι @#^$^#$ στο μαγαζί δεν μου έδωσαν τα κλειδιά. Απίστευτα νευριασμένος παίρνω το μαγαζί τηλέφωνο και αρχίζω τα #%#!%#...τι πράγματα είναι αυτά και πως θα έρθω πάλι εκεί και ιστορίες...

Όπως ούρλιαζα λοιπόν στο τηλέφωνο ξυπνάει η κοπέλα μου...καλημέρα μωρό μου και τα σχετικά...
Συνέχισα να μιλάω στο τηλέφωνο με αμείωτη ένταση και ακούω από μέσα:

Αχ τι ωραίο κουτάκι είναι αυτό!και...και...το είχε ΑΝΟΙΞΕΙ!!!!ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ!εκεί χλώμιασα, έκλεισα το τηλέφωνο χωρίς να πω κουβέντα...το μόνο που έκανε ήταν να τραβήξει το πιάσιμο της κλειδαριάς στο κάλυμμα... :P :oops: :shock: :x

@ ADSLgr.com All rights reserved.