PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι κάνουμε τον παλιό αποκωδικοποιητή (Nova, OTETV κλπ)



Anan
12-03-16, 15:55
Αγαπητή κοινότητα,

έχω έναν αποκωδικοποιητή conn-x TV (ή OTE TV), μοντέλο "Tilgin Mood 400-020" ο οποίος δεν χρησιμοποιείται πλέον. Η ερώτησή μου είναι πρώτα απ' όλα για την εν λόγω συσκευή και δευτερευόντως για λοιπούς παρόμοιους αποκωδικοποιητές (ώστε να βοηθηθούν και άλλοι άνθρωποι στο μέλλον): Υπάρχει κάποια χρήση που μπορεί να καλύψει, κάποιο ενδιαφέρον project που ίσως έχετε κατά νου, ή απλά πάει στα σκουπίδια (ανακύκλωση...); Είναι κρίμα να πετιούνται τέτοιες συσκευές.

sdikr
12-03-16, 15:57
Χωρίς ενεργή κάρτα συνήθως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, ακόμα και να μπορούσανε έχουν κάποιες λειτουργίες κλειδωμένες, όποτε καλύτερα ανακύκλωση.

adoniram
17-04-16, 23:15
Τα Internetικά STB του ΟΤΕ δεν έπαιρναν κάρτα. Ο καινούργιος Υβριδικός θέλει κάρτα για να λειτουργήσει.

Παρ' όλα αυτά επειδή αυτού του είδους τα STbs κυκλοφορούσαν αποκλειστικά μέσω παρόχου και όχι στην ελεύθερη αγορά, πολύ φοβάμαι ότι πολύ δύσκολα θα βρεθεί λύση. Δεν μπορώ να φανταστώ καν τον τρόπο "Φλασαρίσματος" μιας τέτοιας συσκευής.

Μακάρι να δούμε κάτι στο μέλλον, αλλά δύσκολο το βλέπω.

Ακόμα έχω το Mcom της Vivodi στο κουτί του αμεταχείριστο και τουλάχιστον 3 Pirelli απλά και 2 Pirelli με σκληρό.

Nikiforos
28-04-16, 11:19
Χωρίς ενεργή κάρτα συνήθως δεν μπορούν να κάνουν κάτι, ακόμα και να μπορούσανε έχουν κάποιες λειτουργίες κλειδωμένες, όποτε καλύτερα ανακύκλωση.

καλημερα! γιατι δεν παιζουν χωρις καρτα τα FTA καναλια οσα μπορουν εστω να πιασουν? γιατι εχουν περιορισμο και στην αποθηκευση συχνοτητων οπως ειδα στου NOVA που εχω. Σε τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με τη NOVA μου ειπε τεχνικος οτι δεν ειναι θεμα δεκτη αλλα θεμα λογισμικου και σε μελλοντικη αναβαθμιση FW αυτο θα το φτιαξουν.

gamsgr
09-05-16, 16:23
εχω ενα παλιο αποκωδηκοποιητη nova μαύρο με κόκκινο ,χωρις καρτα και θα ηθελα να πιανω εστω και κανα fox κ.α ξερετε τρόπο;

Nikiforos
09-05-16, 20:24
χωρις καρτα λογικα πρεπει να μπορεις να δεις τα FTA καναλια δλδ τα ελευθερα, το fox νομιζω δεν ειναι σε αυτα.
και παλι δεν πιανει ολες τις συχνοτητες.

soc_h
10-05-16, 07:20
Κάτι έχω διαβάσει για κάποιο module ή φλασάκι που αγοράζεις και μέσω αυτού λειτουργεί ως ψηφιακός αποκωδικοποιητής για τα κανάλια της digea

Nikiforos
10-05-16, 09:58
Κάτι έχω διαβάσει για κάποιο module ή φλασάκι που αγοράζεις και μέσω αυτού λειτουργεί ως ψηφιακός αποκωδικοποιητής για τα κανάλια της digea

εισαι σιγουρος? δε νομιζω πως αυτο ειναι εφικτο και ειδικα με module!
η υποδοχη usb ουτε καν αρχεια βιντεος δεν παιζει υποτιθεται οτι κατι θα κανει σε μελλοντικη αναβαθμιση FW.

soc_h
10-05-16, 11:11
Αυτό έχω δει
170332

Nikiforos
10-05-16, 19:35
ωπα αυτο λεει nova πανω! ξερεις που το ειδες? για θυμησου τιποτα!!!!

gamsgr
10-05-16, 20:06
Αυτό έχω δει
170332

αν αγορασεις το nova box με τα 50€ το έχει αυτο και ετσι πιανεις και τα digea

Nikiforos
10-05-16, 20:24
αν αγορασεις το nova box με τα 50€ το έχει αυτο και ετσι πιανεις και τα digea

ποιο μοντελο δεκτη ειναι με αυτο? και το στικακι αυτο δεν ταιριαζει με καποιο της αγορας? αυτο πως παιζει δλδ? μπορει και καποια της αγορας τοτε να παιζουν! δεν το ειχα δει αυτο....

gamsgr
11-05-16, 07:27
ποιο μοντελο δεκτη ειναι με αυτο? και το στικακι αυτο δεν ταιριαζει με καποιο της αγορας? αυτο πως παιζει δλδ? μπορει και καποια της αγορας τοτε να παιζουν! δεν το ειχα δει αυτο....
λειτουργεί ΜΟΝΟ με αποκωδηκοποιητες Nova box και nova box + αυτα που εχει τωρα η nova .Δεν παίζει πουθενα αλλου το δοκιμασα μεχρι και pc

soc_h
11-05-16, 07:45
ποιο μοντελο δεκτη ειναι με αυτο? και το στικακι αυτο δεν ταιριαζει με καποιο της αγορας? αυτο πως παιζει δλδ? μπορει και καποια της αγορας τοτε να παιζουν! δεν το ειχα δει αυτο....

Πέρνα από ένα μαγαζί forthnet και ρώτα αν το έχουν. Έχω διαβάσει πως το έχουν αγοράσει από κει με 10 ευρώ.

Nikiforos
11-05-16, 12:09
λειτουργεί ΜΟΝΟ με αποκωδηκοποιητες Nova box και nova box + αυτα που εχει τωρα η nova .Δεν παίζει πουθενα αλλου το δοκιμασα μεχρι και pc

καλημερα, για pc εχω της crypto δεν το λεω για εκει αλλα για τον δεκτη που εχω δλδ αυτον http://www.nova.gr/gr/exupiretisi-pelaton-/anavathmisi-apokodikopoiiton/apokodikopoiitis-novabox-hd-831/


Πέρνα από ένα μαγαζί forthnet και ρώτα αν το έχουν. Έχω διαβάσει πως το έχουν αγοράσει από κει με 10 ευρώ.

οκ αμα περασω απο κανενα θα ρωτησω, δεν εχω καποιο κοντα μου δυστυχως.
Θα με ενδιεφερε για να μην εχουμε στην μεση 2 μηχανηματα, αλλα δυστυχως αυτο της NOVA δεν ειναι και multimedia center, αυτο το DVB-T που εχω παιζει αρχεια video με subs, photos και mp3s απο usb και σκληρο, κατι που οι δεκτες της NOVA δεν κανουν....

soc_h
11-05-16, 13:00
Ούτε με το στικάκι θεωρώ πως θα παίζει ο αποκωδικοποιητής Nova αρχεία multimedia. Το στικάκι από όσο καταλαβαίνω δίνει τη δυνατότητα θέασης ψηφιακών καναλιών Digea από την κεραία.

Nikiforos
11-05-16, 13:52
Ούτε με το στικάκι θεωρώ πως θα παίζει ο αποκωδικοποιητής Nova αρχεία multimedia. Το στικάκι από όσο καταλαβαίνω δίνει τη δυνατότητα θέασης ψηφιακών καναλιών Digea από την κεραία.

δεν με καταλαβες τι εννοουσα, δεν ειπα αυτο. Λεω ηθελα να ξεφορτωθω και τον 2ο δεκτη αλλα χρησιμοποιω τον δεκτη DVB-T που εχω εξωτερικο γιατι παιζει και αρχεια multimedia, κατι που δεν γινεται με το novabox αρα μου ειναι αχρηστη η δυνατοτητα του να παιζει ψηφιακα καναλια, γιατι απλα παλι πρεπει να εχω τον δεκτη μου μες την μεση. Αν μας τα κανουν να τα παιζουν ολα, πιστευω ισως να γινει σε μελλοντικο FW update τοτε θα ηθελα να εχω και την δυνατοτητα να παιζει επιγεια ψηφιακη.

satpit
17-06-16, 14:42
λειτουργεί ΜΟΝΟ με αποκωδηκοποιητες Nova box και nova box + αυτα που εχει τωρα η nova .Δεν παίζει πουθενα αλλου το δοκιμασα μεχρι και pc

Εδω (http://avclub.gr/forum/showthread.php/90121-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-USB-T-stick-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AE-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%84%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CF%82-NOVA?p=1057485150&viewfull=1#post1057485150) εισαι...σου λεω!!!!:whistle::whistle::whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.