PDA

Επιστροφή στο Forum : Bλάβη και μετρήσεις



yiannakos
15-03-16, 05:00
Καλημέρα σε όλους.
Μετά απο ξαφνική βλάβη (δεν λειτουργουσε το τλφν και πολλά κολήματα του internet)
ήρθε ο τεχνικός και σαν αποτέλεσμα ήταν να μου συστήσει να αλλάξω το καλώδιο απο το κουτί μου ως την πρίζα (άνοιξε/μέτρησε/αποσύνδεσε/ξανασύνδεσε καλώδια στο εξωτερικό κουτί μου και στην πρίζα).
Ωστόσο, απο την επίσκεψη του, το internet δουλεύει κανονικά(μιλάω για απλό browsing/youtube χωρις κολήματα κλπ),
και περιέργως το τηλέφωνο λειτουργεί αλλά μόνο για εξερχόμενες! Δεν βγαίνει δηλ γραμμή σε εισερχόμενες κλήσεις.
Προφανώς κάπου υπάρχει πρόβλημα. Για να ξέρω όμως τι συμβαίνει, κάνω τώρα μετρήσεις, καθώς και αφού βάλω το νέο καλώδιο.
Αυτή τη στιγμή το bandwidth place μου δείχνει
download: 6.00mbps upload:0.90mbps ping:90 . (το συμβολαιο ειναι για 24αρι)
Δυστηχώς δεν έχω αρχειο απο την πρό της βλάβης κατάσταση.
Yπάρχει κάποια άλλη μέτρηση,εκτός απο αυτές τις ταχύτητες,που μπορώ να κάνω τώρα, αλλά και μετά την τοποθέτηση του νέου καλωδιου? Για παράδειγμα καπου είδα να αναφέρονται καποια db?

sweet dreams
15-03-16, 11:48
Δηλαδή ο τεχνικός είδε ότι στον κατανεμητή λειτουργούν όλα κανονικά και μέσα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο στις εισερχόμενες;; Για να έχεις δική σου σωστή εικόνα θα πρέπει να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή και με εκτός το εσωτερικό δίκτυο.

yiannakos
15-03-16, 17:51
Δηλαδή ο τεχνικός είδε ότι στον κατανεμητή λειτουργούν όλα κανονικά και μέσα δεν λειτουργεί το τηλέφωνο στις εισερχόμενες;; Για να έχεις δική σου σωστή εικόνα θα πρέπει να κάνεις μέτρηση στον κατανεμητή και με εκτός το εσωτερικό δίκτυο.
Όχι ακριβώς. Δεν είχα καθόλου τλφν.
Nα το κάνω πιο λιανά:
Εφόσον ήρθε η HOL στη βλάβη και αποφάνθηκε οτι δεν είναι δική της ευθύνη εφόσον στον κατανεμητή τα όλα βλέπει σωστά,
δεν μπορώ παρά να αλλάξω το καλώδιο οπως μου είπε.
Το θέμα είναι , αφού υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην λειτουργεί αφου αλλάξω και το καλώδιο,
να έχω τις μετρήσεις μου τωρα και μετά, με το νέο καλώδιο .
Κι ένας άλλος λόγος είναι να δω με μετρήσεις πλέον το internet μου για να δω αν πραγματικά ισχύει η δεύτερη παρατηρηση του τεχνικού,
ότι και στο internet δεν έχει καλές μετρήσεις,"κι ας νομίζω εγω οτι μου δουλεύει"!
Άλλωστε - επαναλαμβάνω - πριν την επίσκεψη δεν είχα καθόλου τλφν (ακουγα απλά ηλεκτρονικό/και ακουστικό θόρυβο).
Με τα πειράγματα του τεχνικού τουλάχιστον , έχω έστω εξερχόμενες κλήσεις(και καθόλου θόρυβο) αλλά και internet που ρολάρει.
Η παρατήρηση του πάνω σ αυτό ήταν πως τυχαία έφτιαξε για λίγο το τλφν και πως κάποια στιγμή θα ξαναχάλαγε,
όπως και το internet. Έλα όμως που δεν χάλασε, και πέρασαν ήδη 10 μέρες!
Γι αυτό και επανέρχομαι στο αρχικό μου ερώτημα, τι άλλο μπορώ να μετρήσω εκτός των ταχυτήτων dnld/upld.

sweet dreams
15-03-16, 18:00
Συνδέεις το ρουτερ στον κατανεμητή με τον τρόπο που είπαμε ποιο πάνω (αφαιρώντας το εσωτερικό δίκτυο) και παίρνεις ένα screenshot με όλα τα στοιχεία, 168288 μετά συνδέεις πάλι το εσωτερικό δίκτυο πάνω στην οριολωρίδα του κατανεμητή, συνδέεις το ρούτερ στην πρίζα του σπιτιού και παίρνεις πάλι ένα screenshot με τα στοιχεία.

yiannakos
16-03-16, 02:17
1) Kατανεμητής είναι το (εξωτερικό)κουτί μου ?
2) Συνδέεις το ρουτερ στον κατανεμητή με τον τρόπο που είπαμε ποιο πάνω (αφαιρώντας το εσωτερικό δίκτυο) ....... δεν αναφέρεται καποιο link οδηγιών. Εκτός και "τρόπο" εννοείς απλά αυτό που γράφεις στην παρένθεση.
3) Πώς θα συνδέσω το ρουτερ στον κατανεμητή? Δηλ να βρω καλώδιο με τη μια άκρη κανονικό κλιπ(για το ρουτερ) και στην άλλη άκρη γυμνά με ακροδέκτες?(για τον κατανεμητή). Διότι στον κατανεμητή δεν συνδέονται τα καλώδια με κλιπ ή καποιο φις, είναι απλά ενωμένα.

sweet dreams
16-03-16, 11:37
Δεν ξέρω πως έρχεται σε σένα το καλώδιο του ΟΤΕ, είσαι σε μονοκατοικία και δεν υπάρχει κατανεμητής μέσα στο σπίτι αλλά μόνο κουτί έξω από αυτό;;;
Για την σύνδεση στο καλώδιο του ΟΤΕ όπως το είπες αν δεν υπάρχει κατανεμητής, φτιάχνεις ένα κομμάτι UTP όσα μέτρα σε βολεύει (λίγα μέτρα εννοείται, μην το παρακάνεις) με ένα φις από την μία πλευρά, αποσυνδέεις από το καλώδιο του ΟΤΕ το καλώδιο που δίνει στο σπίτι και συνδέεις το UTP, δίνεις κατευθείαν στο ρούτερ χωρίς να βάλεις splitter και παίρνεις την μέτρηση. Φρόντισε να καθαρίσεις καλά τις άκρες από το καλώδιο του ΟΤΕ για να μην έχουν σκουριές και να στρίψεις καλά και σφικτά τα καλώδια μεταξύ τους.

valen_gr
16-03-16, 14:07
γιατι να μπλεξει με το ρουτερ . Τηλεφωνο . Στην πριζα δεν εχει εισερχομενες. εαν εξω βαλει ενα τηλεφωνακι και το παρει τηλεφωνο και δεχτει κανονικα κληση,εχει την απαντηση του.

sweet dreams
16-03-16, 14:39
Δυστηχώς δεν έχω αρχειο απο την πρό της βλάβης κατάσταση.
Yπάρχει κάποια άλλη μέτρηση,εκτός απο αυτές τις ταχύτητες,που μπορώ να κάνω τώρα, αλλά και μετά την τοποθέτηση του νέου καλωδιου? Για παράδειγμα καπου είδα να αναφέρονται καποια db?


γιατι να μπλεξει με το ρουτερ . Τηλεφωνο . Στην πριζα δεν εχει εισερχομενες. εαν εξω βαλει ενα τηλεφωνακι και το παρει τηλεφωνο και δεχτει κανονικα κληση,εχει την απαντηση του.

..........................

vagelisb52
16-03-16, 16:29
Μου επιτρεπεις φίλε πνίγεσε σε μια κουταλια νερό πως θα συνδέσεις στην εισοδο του σπιτιού σου ένα τηλέφωνο ή το ρούτερ σου.Μέσα στο κουτί απο modem εχει καλώδια τηλεφωνου με φίς και απο τις δύο άκρες.Κόψε ένα ξεγυμνωσε τα δυο καλωδιάκια με προσοχή και πήγαινε στο κουτί εισόδου και αποσύνδεσε το καλώδιο που πάει μέσα στίς πρίζες και κάνε τα τέστ και δώσε μας τα status modem ή αν δέχεσαι τηλεφωνικές κλησεις σε ένα τηλέφωνο που θα στνδέσεις πολύ ευκολα αφού θα έχει το φισακι του κομμένου έτοιμου καλωδίου!

yiannakos
17-03-16, 05:41
Δεν ξέρω πως έρχεται σε σένα το καλώδιο του ΟΤΕ, είσαι σε μονοκατοικία και δεν υπάρχει κατανεμητής μέσα στο σπίτι αλλά μόνο κουτί έξω από αυτό;;;
Για την σύνδεση στο καλώδιο του ΟΤΕ όπως το είπες αν δεν υπάρχει κατανεμητής, φτιάχνεις ένα κομμάτι UTP όσα μέτρα σε βολεύει (λίγα μέτρα εννοείται, μην το παρακάνεις) με ένα φις από την μία πλευρά, αποσυνδέεις από το καλώδιο του ΟΤΕ το καλώδιο που δίνει στο σπίτι και συνδέεις το UTP, δίνεις κατευθείαν στο ρούτερ χωρίς να βάλεις splitter και παίρνεις την μέτρηση. Φρόντισε να καθαρίσεις καλά τις άκρες από το καλώδιο του ΟΤΕ για να μην έχουν σκουριές και να στρίψεις καλά και σφικτά τα καλώδια μεταξύ τους.
Aκριβώς , μονοκατοικία όπου το καλώδιο απο το κουτί του ΟΤΕ έρχεται στον τοιχο μου σε μικρό πλαστικό στρόγγυλο κουτάκι όπου απλά συνδέεται σε άλλο καλώδιο (εννοώ καλώδιο με καλωδιο,χωρίς φις) που έρχεται μέσα στο σπίτι.
Ρε παιδιά ενώ βλέπω οτι πραγματικά θέλετε να βοηθήσετε, και σας ευχαριστώ γι αυτο :respekt:, αναγκάζομαι να γράφω το ίδιο κείμενο ξανά και ξανά, για το τι θελω να κάνω.
Σκοπος μου λοιπόν δεν είναι να αμφισβητήσω τον τεχνικό που ήρθε και να κάνω απο την αρχή τα ίδια πράγματα που έκανε. Ο άνθρωπος και όργανο έβαλε και τηλφν στον κατανεμητή και μου είπε πως είναι ΟΚ η γραμμή ως εκεί.
Επειδή λοιπόν ουτως ή άλλως θα αλλάξω το "δικό μου" καλώδιο, δηλ απ τον κατανεμητη ως το εσωτερικό του σπιτιου, ρωτώ απλα πως σας φαίνονται οι μετρήσεις που έχω τωρα όσον αφορά το internet ( παράλληλα με τη βλάβη στο τηλφν) σε σχέση με την υποτιθέμενη σύνδεση που πληρώνω. Αλλάζοντας το utp μου, θα τις ξανακάνω για να συγκρίνω.
Αντιλαμβάνομαι πως ο σωστός τρόπος είναι με το ρουτερ σε σειρά κατευθειαν με με το utp μου, αλλά τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι ένα έξτρα καλώδιο ούτε κλιπς στο σπίτι, ούτε και εργαλείο πρεσσαρίσματος του κλιπς στο καλώδιο... γιατι αν θυμάμαι καλά απο παλιά έτσι δεν φτιάχνεται?
Επίσης ξαναρώτησα παρακάτω που στο μενου του ρουτερ βλέπω το screenshot που έχετε εδω με τις μετρήσεις. :p
Επανέρχομαι μετα και την αλλαγή.

sweet dreams
17-03-16, 11:35
Aκριβώς , μονοκατοικία όπου το καλώδιο απο το κουτί του ΟΤΕ έρχεται στον τοιχο μου σε μικρό πλαστικό στρόγγυλο κουτάκι όπου απλά συνδέεται σε άλλο καλώδιο (εννοώ καλώδιο με καλωδιο,χωρίς φις) που έρχεται μέσα στο σπίτι.
Ρε παιδιά ενώ βλέπω οτι πραγματικά θέλετε να βοηθήσετε, και σας ευχαριστώ γι αυτο :respekt:, αναγκάζομαι να γράφω το ίδιο κείμενο ξανά και ξανά, για το τι θελω να κάνω.
Σκοπος μου λοιπόν δεν είναι να αμφισβητήσω τον τεχνικό που ήρθε και να κάνω απο την αρχή τα ίδια πράγματα που έκανε. Ο άνθρωπος και όργανο έβαλε και τηλφν στον κατανεμητή και μου είπε πως είναι ΟΚ η γραμμή ως εκεί.
Επειδή λοιπόν ουτως ή άλλως θα αλλάξω το "δικό μου" καλώδιο, δηλ απ τον κατανεμητη ως το εσωτερικό του σπιτιου, ρωτώ απλα πως σας φαίνονται οι μετρήσεις που έχω τωρα όσον αφορά το internet ( παράλληλα με τη βλάβη στο τηλφν) σε σχέση με την υποτιθέμενη σύνδεση που πληρώνω. Αλλάζοντας το utp μου, θα τις ξανακάνω για να συγκρίνω.
Αντιλαμβάνομαι πως ο σωστός τρόπος είναι με το ρουτερ σε σειρά κατευθειαν με με το utp μου, αλλά τι να κάνουμε δεν έχουμε όλοι ένα έξτρα καλώδιο ούτε κλιπς στο σπίτι, ούτε και εργαλείο πρεσσαρίσματος του κλιπς στο καλώδιο... γιατι αν θυμάμαι καλά απο παλιά έτσι δεν φτιάχνεται?
Επίσης ξαναρώτησα παρακάτω που στο μενου του ρουτερ βλέπω το screenshot που έχετε εδω με τις μετρήσεις. :p
Επανέρχομαι μετα και την αλλαγή.

Εκεί που θα αγοράσεις το εξωτερικό καλώδιο που θα αλλάξεις πάρε ένα μέτρο παραπάνω, θα πρέπει να πάρεις τηλεφωνικό PET (http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?cPath=342_524_891&products_id=21452), πάρε και ένα πριζάκι εξωτερικό (https://www.e-revma.gr/domimeni-kalwdiwsi/tilefwnika-eksartimata/prizes/priza-til--rj11-6p4c-paral-mi--x-sysk---501794), κόψε το ένα μέτρο που έχεις παραπάνω, σύνδεσε το πριζάκι, σύνδεσε την άλλη άκρη του καλωδίου στο καλώδιο του ΟΤΕ που είναι στο κουτί και κάνε την μέτρηση που θέλεις, ούτε φις, πένσες, κ.λ.π. Το πριζάκι βάλτο μετά εκεί που θα έχεις το ρούτερ μέσα στο σπίτι.

yiannakos
17-03-16, 19:18
OK δοκίμασα με άλλο καλώδιο και δουλευει πλεον και το τλφν κανονικά. Οσο για ταχύτητες απλα μου βγάζει τωρα dnld:9.5mbps δηλ 3 παραπάνω,upld:0.77 και ping 105 αρα μπορεί ναναι και τυχαία η μέτρηση.
1) το καλώδιο έχει μήκος 6μ και μου περισσεύουν τα 3μ. Αν τα κόψω κερδίζω κάτι απο τυχόν απώλειες? Δεν νομίζω λογικά για τα μέτρα που μιλάμε?
2) βλέπω οτι μέσα στο utp τα καλωδιάκια είναι ανα ζευγη. Αυτό είναι για παράλληλες συνδέσεις ή να τα βάλω κι εγώ ανα 2 σε κάθε πόλο? Τωρα που το έχω επάνω δοκιμαστικά ανα δυο τα έχω. Λογικά αν βάλω απο ένα μόνο δεν κερδίζω σε R?

sweet dreams
17-03-16, 19:24
Τόσα λίγα μέτρα δεν επηρεάζουν, η σύνδεση αυστηρά μόνο ένα ζευγάρι χρώματος (π.χ. μπλέ/μπλέ-άσπρο). Εχουν διαφορετική συστροφή το κάθε ζευγάρι και δεν κάνει να τα μπερδεύουμε.

yiannakos
18-03-16, 03:16
Τόσα λίγα μέτρα δεν επηρεάζουν, η σύνδεση αυστηρά μόνο ένα ζευγάρι χρώματος (π.χ. μπλέ/μπλέ-άσπρο). Εχουν διαφορετική συστροφή το κάθε ζευγάρι και δεν κάνει να τα μπερδεύουμε.
Eννοείς δηλ να τα βγάλω πάλι και να χρησιμοποιήσω μόνο το ένα ζεύγος απο τα 4, δηλ ένα καλωδιάκι μόνο σε κάθε πόλο κι όχι ολόκληρο το ζευγάρι όπως έκανα εγώ, σωστά? (δηλ να μένουν ε λευθερα τα 3 ζευγη).

sweet dreams
18-03-16, 11:07
Eννοείς δηλ να τα βγάλω πάλι και να χρησιμοποιήσω μόνο το ένα ζεύγος απο τα 4, δηλ ένα καλωδιάκι μόνο σε κάθε πόλο κι όχι ολόκληρο το ζευγάρι όπως έκανα εγώ, σωστά? (δηλ να μένουν ε λευθερα τα 3 ζευγη).

Ναι, ένα ζευγάρι χρώματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.