PDA

Επιστροφή στο Forum : 'Εχετε παρατηρήσει τίποτα περίεργο στον ΟΤΕ τώρα τελευταία?



Σελίδες : [1] 2 3

manicpanic
22-04-07, 09:16
Γειά σας παιδιά! Έχω ένα προβληματάκι τώρα τελευταία και σκέφτηκα να ζητήσω την γνώμη σας. Εδώ και 2-3 μέρες παρατηρώ σχετικά χαμηλές ταχύτητες όσον αφορά κατέβασμα torrents και μόνο!!! Σημειώνω ότι έχω σύνδεση με την otenet στα 2 Mbs και σύμφωνα πάντα με όλες τις online μετρήσεις κατεβάζω με ένα εύρος απο 1,6 μέχρι 1.96! (Ναι θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό με αυτά που έχω ακούσει!) Σε όλα τα άλλα πάω σφαίρα όπως και πρίν, το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο σε torrents. Σημειώνω οτι χρησιμοποιώ μtorrent με router sagem 1500 και έχουν γίνει σωστά όλες οι ρυθμίσεις, μέχρι πριν λίγες μέρεσ το κάρφωνε στο 200 και δεν σταματούσε!. Επίσης παρατηρώ και στο γράφημα για το traffic κάπως σπασμοδικές κινήσεις ( εκεί που πάει με 60 τινάζεται στα 180 στιγμιαία και ξανά πίσω και όλα αυτά με torrent 130 peers και 2376 seeds). Καμιά εξήγηση κανείς?

stavpal
22-04-07, 09:26
τώρα που κατεβάζω ένα μικρό τόρρεντ (350μβ) πάει ικανοποιητικά (65-75κβ/ς σε 768 γραμμή)

no_logo
22-04-07, 09:31
την ταχύτητα σου μπορείς να την δεις μόνο κατεβάζοντας κάτι από σοβαρό ftp server, οπως για παράδειγμα τον server του πολυτεχνείου http://ftp.ntua.gr/ ή τον server της otenet ftp://ftp.otenet.gr/pub/

Για περισσότερα δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796)

Την γραμμή σου δεν μπορείς να την μετρήσεις με torrents (και γενικότερα p2p) γιατί υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες

firewalled clients
αναλογία seeders/leechers
upload που ορίζει ο κάθε seeder/leecher
αρρύθμιστα clients που πιθανά μπουκώνουν την γραμμή κοκ

manicpanic
22-04-07, 09:36
Όταν αναφέρθηκα στην ταχύτητα μου εννούσα ότι την μέτρησα και εκεί. Το περίεργο είναι η συμπεριφορά που σημειώνω δεν είναι η ίδια τις τελευταίες 3-4 μέρες, στα torrents.

manoulamou
22-04-07, 09:44
την ταχύτητα σου μπορείς να την δεις μόνο κατεβάζοντας κάτι από σοβαρό ftp server, οπως για παράδειγμα τον server του πολυτεχνείου http://ftp.ntua.gr/ ή τον server της otenet ftp://ftp.otenet.gr/pub/
Για περισσότερα δες εδώ
Την γραμμή σου δεν μπορείς να την μετρήσεις με torrents (και γενικότερα p2p) γιατί υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες
firewalled clients/ αναλογία seeders/leechers / upload που ορίζει ο κάθε seeder/leecher
αρρύθμιστα clients που πιθανά μπουκώνουν την γραμμή κοκ
:respekt: ++1000 :rtfm: τα torrents μετα βιας αποτελουν ενδειξη ταχυτητας και μονον...
Μια ειναι η αξιοπιστη μεθοδος μετρησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796):)

no_logo
22-04-07, 09:50
:respekt: ++1000 :rtfm: τα torrents μετα βιας αποτελουν ενδειξη ταχυτητας και μονον...
Μια ειναι η αξιοπιστη μεθοδος μετρησης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796):)

ευχαριστώ manoulamou :respekt:
πριν ο wantilles πέσει στην μαύρη τρύπα του debian/arch:p μας πρόσφερε αυτό το τόσο κατατοπιστικό άρθρο. Ας το εκμεταλλευτούμε όλοι



Όταν αναφέρθηκα στην ταχύτητα μου εννούσα ότι την μέτρησα και εκεί. Το περίεργο είναι η συμπεριφορά που σημειώνω δεν είναι η ίδια τις τελευταίες 3-4 μέρες, στα torrents.

ποτέ δεν θα είναι ίδια λόγω των αστάθμητων παραγόντων. Μερικούς όπως προείπα αναφέρω και παραπάνω

manicpanic
22-04-07, 09:51
Τότε μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί μέχρι 3-4 μέρες πριν κατέβαζα με 200 οποιοδήποτε torrent και τώρα κατεβάζω με 20?

Και μην μπερδεύεστε. Δεν εχω παράπονο απο ταχύτητα. Οτιδήποτε άλλο πάει σφαίρα.

ownagE_
22-04-07, 10:19
Δοκιμασε να κατεβασεις μια διανομη linux που εχει καλο seeds/leechers ratio (http://www.torrentspy.com/torrent/1141276/Ubuntu_v7_04_Feisty_Fawn_i386_desktop_version) :p

elise
22-04-07, 10:30
manicpanic, το ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω.

manoulamou
22-04-07, 10:37
Τότε μπορείτε να μου εξηγήσετε γιατί μέχρι 3-4 μέρες πριν κατέβαζα με 200 οποιοδήποτε torrent και τώρα κατεβάζω με 20?


Και μην μπερδεύεστε. Δεν εχω παράπονο απο ταχύτητα. Οτιδήποτε άλλο πάει σφαίρα.

Αφου εχει να κανει ειδικα με ταχυτητες p2p δεν σημαινει οτι φταιει ο ΟΤΕ
(για ολα τα αλλα μπορει :p)
ριξε μια ματια και στους οδηγους εδω (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=61)

manicpanic
22-04-07, 11:33
Φίλε ELITE δεν ξέρω τι γίνεται αλλα κατι μου βρωμάει στην υπόθεση. Θα δοκιμάσω και με αλλο client να δω τι θα γίνει. γενικα πάντως ευχαριστώ τους φίλους για την υπομονή τους και τις οδηγίες τους αλλα το μtorrent ειναι σεταρισμένο αψογα υστερα απο πολλες πολλες δοκιμες για port forwarding, dmz, και seeders leechers ratios και ολα τα υπολοιπα. Η συμπεριφορα τωρα τελευταια ειναι περιεργη.....

elise
22-04-07, 12:54
ρε παιδες δωστε μια λυση.... αρχιζω να φωρτωνω πολυ ασχημα....


δεν ειανι δυνατον απο site Να κατεβαζω με 210 και απο τορεντ με 10........

τι σκατα εχει κανει παλι ο ΟΤΕ?

manicpanic
22-04-07, 13:06
Κατι γινεται, μπορει και τοπικα εδω στη Βεροια. Βρηκα torrent με απειρους seeds και παλι τα ιδια. Αρχεια κατεβαζω με 210.

elise
22-04-07, 13:09
εγω ειμαι θεσσαλονικη.

geobest99
22-04-07, 13:20
Φίλε ELITE δεν ξέρω τι γίνεται αλλα κατι μου βρωμάει στην υπόθεση. Θα δοκιμάσω και με αλλο client να δω τι θα γίνει. γενικα πάντως ευχαριστώ τους φίλους για την υπομονή τους και τις οδηγίες τους αλλα το μtorrent ειναι σεταρισμένο αψογα υστερα απο πολλες πολλες δοκιμες για port forwarding, dmz, και seeders leechers ratios και ολα τα υπολοιπα. Η συμπεριφορα τωρα τελευταια ειναι περιεργη.....

Βαλε στο μtorrent Encryption κανε apply κλεισε το μtorrent κανε ενα restart to pc και μετα δοκιμασε να κατεβάσεις πάλι.

πες μας πως θα παει σε αυτή την περίπτωση το Download.

manicpanic
22-04-07, 13:29
Ξερεις αν κανουν τιποτα "πειραματα" εκει περα? γιατι μαλλον απο εσας περνουμε γραμμες. Παρατηρησα και κατι ακομα. Οταν ειμαι συνδεμενος στο Υqhoo messenger με πεταει εκτος και συνδεεται ξανα αλλα γρηγορα. Εχεις κατι τετοιο εσυ?


Βαλε στο μtorrent Encryption κανε apply κλεισε το μtorrent κανε ενα restart to pc και μετα δοκιμασε να κατεβάσεις πάλι.

πες μας πως θα παει σε αυτή την περίπτωση το Download.

Αν και το προσπαθησα θα το ξανακανω για το φοβο των Ιουδαιων

NoDsl
22-04-07, 13:39
Και εγώ στη δική μου 2μβιτη παρατηρώ περίεργα πράγματα απο προχτές. Ξαφνικά βράδυ παρασκευής(ίσως και πέμπτη δεν θυμάμαι καλά) άρχισε και σερνόταν... Πότε πολύ πότε λιγότερο. Οτενετ isp. Ποιος ξέρει... Πάντως οι πτώσεις ταχύτητας φαίνονται λές και αποφασίζουν να κατεβάσουν ταυτόχρονα περισσότεροι απο 2 χρήστες. Και επίσης να σταματάνε μαζί. Δηλαδή δεν κολλάει σαν φυσιολογική συμπεριφορά dsl...

manicpanic
22-04-07, 13:39
Μια απο τα ιδια και για μενα. Κατι αλλο γινεται παιδια. Και μου βρωμαει το γεγονος που και ο ELISE ειναι απο εδω κοντα. Κανεις αλλος?

Εχω την αισθηση οτι πρεπει να εχει σχεση με την επικυμενη αναβαθμιση σε ταχυτητα (λεμε τωρα) απο τον ΟΤΕ στη Βορειο Ελλαδα και με τις αλχημειες τους. Εκτος και αν εχει κανεις καμια καλη ιδεα θα το κλεισω, θα παω για καφε και θα κανω υπομονη μερικες μερες να δω που θα βγει.

bzero
22-04-07, 17:38
Και εγω μια απ' τα ιδια στο Ηρακλειο. Το φαινομενο αυτο το παρατηρησα τις τελευταιες 2 βδομαδες. Δοκιμασα με 2 ρουτερ διαφορετικα σε 3 υπολογιστες που εχω και το αποτελεσμα ηταν το ιδιο. Θεμα ρυθμισεων δεν ειναι σιγουρα, κατι παιζει στον οτε η στην οτενετ.

manicpanic
22-04-07, 17:54
Παιδια η ωρα ειναι 6 παρα και σαν να καλυτερεψαν τα πραγματα ως δια μαγειας. Πιανω απο 120 μεχρι 190 γυρω στο 170 σταθερα θα ελεγα.Για τσεκαρετε και εσεις. Ελπιζω να μην ξαναβουλιαξει παλι!!!!!

elise
22-04-07, 18:06
και χθες, το ιδιο πραγμα εγινε.

NoDsl
22-04-07, 18:07
Παιδια η ωρα ειναι 6 παρα και σαν να καλυτερεψαν τα πραγματα ως δια μαγειας. Πιανω απο 120 μεχρι 190 γυρω στο 170 σταθερα θα ελεγα.Για τσεκαρετε και εσεις. Ελπιζω να μην ξαναβουλιαξει παλι!!!!!


Και μένα πρίν έφτιαξε για λίγο. Καπάκι 300 pps και 94byte ΟΗ απο 80 pps και 300byte. Οπότε τα παιδία παίζει.:whistle:
Πάντως παρατηρώ pl...

manicpanic
22-04-07, 18:16
Να μην το ματιαξω παει σχετικα καλα μεχρι τωρα. Παρατηρω κατι βουτιες αλλα μπορει να ειναι απο χιλιους δυο αλλου λογους. Παντως κατω απο 120 δεν επεσε. Μαλλον κατι κανανε και προσεχως Δευτερα το επαναφερουνε σιγα σιγα.

NoDsl
22-04-07, 18:43
Ping statistics for 195.167.100.39:
Packets: Sent = 107, Received = 100, Lost = 7 (6% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 19ms, Maximum = 1132ms, Average = 550ms


έχω πέσει στα 30K τώρα. τι σκατά κάνουνε..Ελπίζω να μην κρατήσει μέρες.

manicpanic
22-04-07, 19:30
Η δικη μου συμορφωθηκε ως δια μαγειας. Ειπαμε υπαρχουν σκαμπανεβασματα αλλα εχω μια μεση τιμη γυρω στα 170. No Dsl φιλε μου μαλλον θα πρεπει να κανεις υπομονη γιατι 99,9% δεν εξαρταται απο σενα.
P.S.Και το γραφημα στο μtorrent εγινε πιο ομαλο. Πριν ηταν πολυ "σπασμενο"

NoDsl
22-04-07, 20:01
Μπά δε σκάω γιατί έχω κόψει το gaming τελευταία. Απλά βγήκε κάτι που ήθελα να κατεβάσω τσάκα τσάκα και έτυχε αυτό. Δε βαριέσαι. Πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι θα ξανακατεβάζω τέρμα. lol

marilopaido
22-04-07, 20:11
ρε παιδια και εμενα ψιλοσερνεται ............ημαρτον!!!
δεν μπορω να κατεβασω ..................:down:
μου κοβεται κ συνδεση καθε τοσο......

Jazzer
22-04-07, 20:39
Είμαι σε adsl2+ dslam, σταθερά 210-220 τις περισσότερες ώρες της ημέρας, μέχρι να πιτάρει και να σέρνομαι κι εγώ...:hmm:

elise
22-04-07, 22:40
εκανε reset η γραμμη, απο μονη της και εστρωσε........


αρε ΟΤΕ, παλι το εκανες το θαυμα σου

manicpanic
22-04-07, 23:31
εκανε reset η γραμμη, απο μονη της και εστρωσε........


αρε ΟΤΕ, παλι το εκανες το θαυμα σου

Κανε και τη δικια μου reset γιατι αρχισε τις βλακειες παλι. Οχι τοσο χαλια οσο πριν αλλα ουτε και στο υψος της η γραμμη!

NoDsl
23-04-07, 01:03
εκανε reset η γραμμη, απο μονη της και εστρωσε........


αρε ΟΤΕ, παλι το εκανες το θαυμα σου


Ακριβώς τα ίδια. btw άν δεν έχετε προσέξει είμαι ηράκλειο κρήτης ε. Οπότε... είναι "γενικό":rolleyes:
Τρελό pl πάντως...

papdoux
23-04-07, 09:51
και εγω εχω παρατηρησει το ιδιο θεμα. Αρχισε την προηγουμενη εβδομαδα. Ειμαι με conn-x στα 1024. Με το browsing δεν εχω προβλημα, παει σφαιρα. Με τα torrents εχω το προβλημα. Μεχρι τις αρχες της προηγουμενης εμδομαδας, κατεβαζα με 80 - 100 ειτε ειχα λιγους seeders/peers ειτε ειχα πολλα. Απο τα μεσα της προηγουμενης εβδομαδας, οταν εχω λιγους seeders/peers η ταχυτητα παει μεταξυ φθορας και αφθαρσιας (0 - 4). Οταν εχω πολλους seeders/peers τοτε η ταχυτητα παει γυρω στα 40. Με encryption παλι τα ιδια.
Καποια αναλαμπη ειδα το Σ/Κ οπου ανεβηκε η ταχυτητα στα 80 με 100 αλλα αργα το απογευμα της Κυριακης παλι το ιδιο, κατακορυφη πτωση.

manicpanic
23-04-07, 10:26
:respekt: :respekt: :respekt:
Τοσος πανικος και ενταση για τα torrents;;;:cool:Μηπως να ηρεμησουμε λιγο...:cool:
Τα χρησιμοποιειτε επαγγελματικα;;;:hmm:

Οχι και τοσο επαγγελματικα αλλα τα 2 τα 4 και τα ..... 10 Mbps τι να τα κανεις, για σερφαρισμα μονο? αυτο το κανεις και με isdn στα 64.

Παντως σημερα παιδια η κατασταση παραμενει η ιδια. Ειμαι γυρω στα 80 με αναλαμπες γυρω στα 120 και ουτε κουβεντα για 200. Απ΄'οτι καταλαβα ειναι θεμα ΟΤΕ οποτε χαλαρωστε και περιμενετε να δουμε τι θα γινει

elise
23-04-07, 10:41
εγω ειμαι σταθερα με 20κ :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy: :worthy:

papdoux
23-04-07, 10:42
Τοσος πανικος και ενταση για τα torrents;;;:cool:Μηπως να ηρεμησουμε λιγο...:cool:
Τα χρησιμοποιειτε επαγγελματικα;;;:hmm:
επαγγελματικα οχι αλλα για σειρες ναι...:)

elise
23-04-07, 10:55
τι σημαινει επαγγελματικα??

ownagE_
23-04-07, 14:46
μπορει να ελενξει ο ΟΤΕ το p2p????


:hmm:
Δεν νομιζω να γινεται κατι τετοιο ή εστω οτι γινοταν θα γινοταν απο την OTEnet κι οχι απο τον ΟΤΕ.

29gk
23-04-07, 14:58
Στην Αγ. Βαρβαρα Αιγαλεω την τελευταια εβδομαδα :

- η 1024 αποδιδει σαν σκαρτη 384
- pings σε παιχνιδια εχουν διπλασιαστει ( ηταν και πριν χαλια μονο που τωρα γιναν σκ@τ@
- στο utorent πανω απο 20κ OΛΕΣ τις ωρες και μερες ΔΕΝ παει

manoulamou
23-04-07, 18:19
τι σημαινει επαγγελματικα??

Οτι δεν μπορεις να ζησεις ή/και να θρεψεις
γυναικα και παιδια χωρις σπιντατα torrents:rolleyes:...

Jazzer
23-04-07, 20:13
Τορεντάδες - Μουλαράδες όλου του κόσμου ενωθείτε ! :rofl: :rofl: :rofl:
(Μη φοβάστε αρκετά μπικικίνια έχουν βγάλει οι εταιρίες από εμάς τόσα χρόνια !!)

anastassio
23-04-07, 21:19
Στα Βριλησσια στο DSLAM ΠΕΝΤΕΛΗΣ Η 1 ΜΒΙΤ απο το πρωι ως το μεσημερι ειναι σκαρτη 512 και απο το μεσημερι ως το πρωι σκαρτη 384.
Σκαρτη 1 Μβιτ εχω πολυ καιρο να δω.

papdoux
23-04-07, 21:26
θα σας παρακαλουσα να κλεισετε ολοι τα torrent clients ΤΩΡΑ! ΤΩΡΑ! ΤΩΡΑ! :lol: :lol: :lol:
κατεβαζω με 4 και ανεβαζω με 16. Γι'αυτο κλειστε τα ολα τωρα και φυγετε για Σαββατοκυριακο. Ειδικα οσοι ειναι στην περιοχη Δαφνης :lol: :lol: :lol:

Angus_Macgyver
23-04-07, 21:40
δεν ξέρω αν η καθυστέρηση είναι λόγω ΟΤΕ πάντως ξέρω οτι τα p2p ελέγχοντε και στην περίπτωση της On Telecoms τα είχαν μπλοκάρει. :whistle: :whistle:

psytransas
24-04-07, 03:33
Δοκιμασε και εναν private torrent tracker αν δεν το εχεις κανει ηδη ;)

suffo
24-04-07, 06:41
H otenet φαίνεται να χει το "πρόβλημα" (πρόβλημα για μας, γιατί για αυτούς πρέπει να είναι κανένας έλεγχος κίνησης).

Την ίδια ώρα όσο ήμουν με οτενετ το κοντέρ δεν έλεγε να ξεπεράσει τα 10-20 KB/s σε ένα torrent με εξαίσιο s/l ratio, ενώ μόλις μπήκα με Τellas στο ίδιο torrent ανέβασε ταχύτητα σε ~200 ΚΒ/s κατευθείαν (και ναι, επανέλαβα την διαδικασία για επιβεβαίωση).

no_logo
24-04-07, 07:27
πράγματι σέρνομαι :rofl: :rofl: :rofl:
Ελπίζω η otenet να συνεχίσει τω περιορισμό των torrents:lol: :lol:

16830

Από την πρώτη σελίδα αυτού του θέματος εχω πει τι ισχύει για τα p2p

Link (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1113472&postcount=3)

manicpanic
24-04-07, 08:18
Αν οντως ισχυει κατι τετοιο πως μπορουμε να το μαθουμε και με αποδειξεις? Ειναι μια θαυμασια ευκαιρια να τους βγαλουμε στο "λοττο" αφου το συμβολαιο τους δεν γραφει τιμποτα για p2p οπως της On.

manicpanic
24-04-07, 08:34
Και κατι ακομα. Φανταζομαι οτι στην περιπτωση που η οτενετ "περιοριζει" τους torrents για να "σωσει" bandwidth" και να μη γινεται ρομπα στους καταναλωτες εγω παντως θα συνεχισω να τους πιταρω με rapidshare.de Με λιγα ευρω και με ενα download manager.

billavg
29-04-07, 12:45
Σημερα ειδα το thread παιδια κι εχω κι εγω εδω και κατι μερες το ιδιο προβλημα.Με 1024 οτε κατεβαζα τορεντ με 100-110 κι εχω πεσει στα 20-50.Σκεφτομουν πως απλα ετυχε με τα τορεντς που κατεβαζα αυτεσ τις μερες αλλα μετα απο αυτα που διαβασα απο ολη την ελλαδα το ιδιο προβλημααρχιζω να σκεφτομαι πως μας την κανει ο οτε:mad:

manicpanic
09-05-07, 18:26
Ολες αυτες τις μερες ξερετε τι παρατηρησα? Αν το αφησω να κατεβαζει η ταχυτητα παιζει μεταξυ 50 - 80. Αν κλεισω το router και τον ανοιξω μετα απο λιγο, (παιρνοντας καινουργια ip) τοτε καρφωνω 208- 210. Ποιος μπορει να μου το εξηγησει????????:mad:

@ ADSLgr.com All rights reserved.