PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικές ίνες Δράμα



optimogar
17-03-16, 10:21
Εδώ και περίπου 2 βδομάδες στρώνουν κάτι συνεργεία οπτικές ίνες στην Δράμα(ή αυτό γράφουν οι ταμπελίτσες για να μην παρκάρει ο κόσμος).
Στρώνουν και στο κέντρο αλλά και προς τα έξω.
Έχει κανείς καμιά πληροφορία παραπάνω;

beatnick
17-03-16, 14:40
ρωτα το συνεργείο που τις βάζει, να μας πεις κι εμάς...

innova
17-03-16, 16:38
του ΟΤΕ ειναι για να συνδεθουν οι νεες καμπινες vdsl

optimogar
18-03-16, 01:26
του ΟΤΕ ειναι για να συνδεθουν οι νεες καμπινες vdsl

Μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα, επιβεβαιώνω και γω ότι είναι για λογαριασμό του οτε....

optimogar
14-04-16, 17:14
Νέες πληροφρίες: VDSL στο κέντρο της πόλης της Δράμας θα δούμε σε περίπου 2-3 έτη....

dimitris.taxideytis
14-04-16, 17:33
Tωωωωρα τις ειδατε τις οπτικες ινες;
Απο το Νοεμβριο τις περνανε. Τα Χριστουγεννα και πρωτες μερες Ιανουαριου ηταν στο φαναρι του Ξενια. Πιο κεντρικο σημειο δεν υπαρχει για να τους δεις...
Ηδη λειτουργουν vdsl καμπινες σε Αρκαδικο, Πυροσβεστικη και αλλες περιοχες...

optimogar
14-04-16, 17:37
Κεντρικό σημείο έλεγα Εμπορικό με Κωφίδη φούρνο....

sanctusmob
14-08-17, 13:33
Και φτάσαμε στο σήμερα... Έχουν βάλει σχεδόν παντού καμπίνες. Αλλά δεν έχουμε περάσει ή και συνδέσει τις οπτικές ίνες.

Στην περιοχή Αγία Τριάδα τους πέτυχα που περνούσαν τις συγκεκριμένες σωλήνες (http://fttxgr.eu/images/IMAG0594.jpg) μετά τα σκαψίματα.

Έχει μία εβδομάδα.

Ξέρει κανείς πότε θα συνδέσουν τις οπτικές ίνες?

Έχω vdsl αλλά είμαι εκτός ορίου για μερικά μέτρα. (sync 20Mbps down, 5Mbps up)

Με το που συνδεθεί η καμπίνα θα μπω αυτόματα στο mini dslam?

timos71
14-08-17, 13:58
Και φτάσαμε στο σήμερα... Έχουν βάλει σχεδόν παντού καμπίνες. Αλλά δεν έχουμε περάσει ή και συνδέσει τις οπτικές ίνες.

Στην περιοχή Αγία Τριάδα τους πέτυχα που περνούσαν τις συγκεκριμένες σωλήνες (http://fttxgr.eu/images/IMAG0594.jpg) μετά τα σκαψίματα.

Έχει μία εβδομάδα.

Ξέρει κανείς πότε θα συνδέσουν τις οπτικές ίνες?

Έχω vdsl αλλά είμαι εκτός ορίου για μερικά μέτρα. (sync 20Mbps down, 5Mbps up)

Με το που συνδεθεί η καμπίνα θα μπω αυτόματα στο mini dslam?

οι οπτικες ίνες λογικα εχουν συνδεθεί και η καμπίνα είναι ετοιμη για λειτουργία. Αυτό που παίρνει πολύ χρόνο είναι η ρευματοδότηση του kv και τα γραφειοκρατικα που πρεπει να γίνουν.

optimogar
18-08-17, 17:47
Οι περισσότεροι λένε για τέλος Σεπτεμβρίου. Εγώ ελπίζω να γίνουν όλα πιο γρήγορα.

Όταν "ενεργοποιηθεί" η καμπίνα, δίνουν όλοι οι πάροχοι υπηρεσίες από αυτήν άμεσα;

balander
21-08-17, 07:45
Οι περισσότεροι λένε για τέλος Σεπτεμβρίου. Εγώ ελπίζω να γίνουν όλα πιο γρήγορα.

Όταν "ενεργοποιηθεί" η καμπίνα, δίνουν όλοι οι πάροχοι υπηρεσίες από αυτήν άμεσα;

Οχι, και μην περιμενεις αυτο τον χρονο να δωθουν.

optimogar
28-08-17, 16:30
Οχι, και μην περιμενεις αυτο τον χρονο να δωθουν.

Ξέρεις κάτι ή απλά εκτιμάς βλέποντας την κατάσταση;


Ξέρουμε τι "καλώδια" είναι αυτά στην φωτό;

Pokas
28-08-17, 22:17
Ξέρεις κάτι ή απλά εκτιμάς βλέποντας την κατάσταση;


Ξέρουμε τι "καλώδια" είναι αυτά στην φωτό;

οπτικών ινών αγωγοί φαίνονται σαν και αυτούς που βάζει ο ΟΤΕ. Μέσα απο αυτά "φυσάνε" τις οπτικές.

optimogar
29-08-17, 15:57
Αν είναι οπτικές, πρώτα δηλ μπαίνει η καμπίνα και μετά σκάβουν για να την συνδέσουν;
Αυτή τώρα πρέπει να φτάσει μέχρι το κέντρο ή θα συναντήσει κάποιο άλλο "ζευγος" στα μισά του δρόμου;
Το καλό είναι ότι ξήλωσαν και έραψαν σε 2 μέρες 2 πλευρές τετραγώνου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.