PDA

Επιστροφή στο Forum : Το FBI και η Αρχή Οδικής ασφαλείας των ΗΠΑ προειδοποιούν για κίνδυνο hacking στα σύγχρονα αυτοκίνητα



nnn
18-03-16, 14:47
To FBI και η Αρχή Οδικής ασφαλείας των ΗΠΑ (U.S. National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA)), εξέδωσαν προειδοποίηση προς τις αυτοκινητοβιομηχανίες και τους καταναλωτές, ενημερώνοντας τους για τον ολοένα αυξανόμενο κίνδυνο που διατρέχουν τα σύγχρονα οχήματα να πέσουν θύμα hacking.

Το 2015 αρκετές αυτοκινητοβιομηχανίες ανακάλεσαν οχήματα τους για την αντιμετώπιση software bugs, αν και η πλειοψηφία των προβλημάτων δεν επηρέαζε την ασφάλεια των οχημάτων.



The FBI bulletin Thursday warned that criminals could exploit online vehicle software updates by sending fake "e-mail messages to vehicle owners who are looking to obtain legitimate software updates.

Instead, the recipients could be tricked into clicking links to malicious Web sites or opening attachments containing malicious software."


Πηγή : Reuters (http://www.reuters.com/article/us-fbi-autos-cyber-idUSKCN0WK0BB?feedType=RSS&feedName=technologyNews)

Morx
18-03-16, 14:56
Αντε μετα ν'αποδειξεις οτι δεν εφταιγε το ηλεκγρογκαζο του Land Cruiser που κολλησε τερμα και τα εκανες ολα κομφετι! :p

iml
18-03-16, 20:30
Το πιθανότερο είναι να λένε (ως υπερασπιστική γραμμή) ότι "το αυτοκίνητο έφταιγε, εγώ του έλεγα να κάνει άλλο και αυτό έκανε άλλα γιατί μου hach-αραν τα ηλεκτρονικά..."

tsigarid
19-03-16, 00:43
Τα χακαρισμένα αυτοκίνητα θα φαίνονται στο log, μη λέμε ότι θέλουμε.

aiolos.01
19-03-16, 01:33
Όπως γίνεται πάντα σε κάθε καινούργιο τομέα η ασφάλεια είναι το τελευταίο που ενδιαφέρει τις εταιρίες. Το είπε και ο Woz στο χτεσινό του AMA για τα πρώτα βήματα της apple. Αλλά στα αυτοκίνητα αυτό μπορεί να έχει τραγικές συνέπειες.


Τα χακαρισμένα αυτοκίνητα θα φαίνονται στο log, μη λέμε ότι θέλουμε.

Οπότε να υποθέσω οτι δεν έχεις ακούσει ποτέ για hackers που σβήνουν τα ίχνη του hacking και καταφέρνουν να έχουν πρόσβαση σε κάποιο σύστημα για χρόνια...

tsigarid
19-03-16, 03:00
Οπότε να υποθέσω οτι δεν έχεις ακούσει ποτέ για hackers που σβήνουν τα ίχνη του hacking και καταφέρνουν να έχουν πρόσβαση σε κάποιο σύστημα για χρόνια...

Φυσικά, σε κατασκοπεία κυβερνήσεων. Όχι όταν κλέβουν πιστωτικές κάρτες.

aiolos.01
20-03-16, 05:01
Φυσικά, σε κατασκοπεία κυβερνήσεων. Όχι όταν κλέβουν πιστωτικές κάρτες.

Υπάρχουν εξαιρετικά οργανωμένες συμμορίες (έχω διαβάσει περιπτώσεις στη Ρωσία) που ξεπερνάνε τις περισσότερες κυβερνήσεις σε δυνατότητες.

Helene
23-03-16, 21:47
Υπάρχουν εξαιρετικά οργανωμένες συμμορίες (έχω διαβάσει περιπτώσεις στη Ρωσία) που ξεπερνάνε τις περισσότερες κυβερνήσεις σε δυνατότητες.

Στο δικό μου μυαλό οι δυνατότητες είναι ίδιες, απλά τα στρατόπεδα διαφοροποιούνται

@ ADSLgr.com All rights reserved.