PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργο πρόβλημα με το internet



nikos_2006
23-04-07, 03:47
Γειά σας παιδιά.

Εδώ και 6 μήνες έχω σύνδεση DSL 1Mbps (Forthnet). Ωστόσο τους τελευταίους 2 μήνες αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το pc.
Κάθε φορά που συνδέομαι στο internet, μετά από κάποιο διάστημα, που μπορεί να κυμαίνεται από 10 λεπτά μέχρι και μία ώρα, το internet "κολλάει". Μόλις συμβεί αυτό, δε μπορώ να μπω σε καμία σελίδα. Μη συζητήσω για downloading. Προσπαθώ να κάνω disconnect, αλλά κολλάει ακόμα και αυτό. Προσπαθώ να κάνω restart ή shutdown και τα XP κολλάνε στο μήνυμα Saving settings και το pc δε κλείνει. Κατά τα άλλα αν δεν συνδεθώ στο internet το pc δουλεύει μια χαρά σε όλες του τις εφαρμογές.
Πιο αναλυτικά έχω παρατηρήσει τα εξής. Το internet πάντα "κολλάει" μετά από κάποια διάρκεια χρήσης, (ενδεικτικοί χρόνοι αναφέρονται παραπάνω), είτε οποιουδήποτε browser (opera, firefox, internet explorer), είτε κατά τη διάρκεια χρήσης του μTorrent. Έψαξα στο forum του μTorrent, άλλαξα απο ρυθμίσεις ότι θεώρησα πως μπορεί να διορθώσει την κατάσταση, δοκίμασα Azureus, αλλά τίποτα.
Ωστόσο, πρόσφατα κατέβασα έναν download manager (Reget Deluxe) και παρατήρησα το εξής. Με κλειστά μTorrent και web browser έβαλα να κατεβάσω ένα αρχείο 500mb και έμεινα online μέχρι που κατέβηκε όλο το αρχείο (περί τις 2μιση με 3 ώρες). Τραβιέμαι εδώ και 2 μήνες με format επί format, antivirus, antispyware, firewalls και πέρα του οτι τα προγράμματα αυτά δε βρίσκουν τίποτα, το ίδιο πρόβλημα συμβαίνει ακόμα και μετά από νεό format και μάλιστα ενώ έχουν μπεί μόνο τα βασικά προγράμματα. Έβαλα ακόμη και ένα patch για το TCPIP.SYS, που κατεβαίνει ως update απο τη Microsoft και περιορίζει (σε αριθμό) τις εξερχόμενες συνδέσεις του Internet (half open connections). (Με αυτό το patch απλά βάζεις το δικό σου μέγιστο αριθμό εξερχόμενων συνδέσεων, που θες. Η Microsoft ρίχνει τον μέγιστο αριθμό συνδέσεων στις 10).
Επίσης πήρα τη Forthnet και μου είπε οτι είναι θέμα drivers του modem (Crypto F200). Τους άλλαξα, έβαλα τους version 2, τους version 3, μετά ξανά από το cd τους version 1 που είχε το πακέτο, καμία αλλαγή. Πήρα το modem, το πήγα σε ένα φίλο μου να δω μήπως είχε πρόβλημα, δούλεψε για μια μέρα ολόκληρη με συνεχόμενο torrent downloading και internet surfing, το ξανάβαλα σε μένα αλλά ακόμα έχω το πρόβλημα και δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Μέχρι και flash στο bios της motherboard έκανα.
Έχω δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδυασμούς, uninstalled και installed προγραμμάτων που μπορεί να κάνουν αυτό το μπέρδεμα.
(Setup των Windows με antivirus και firewall μόνο, με antivirus μόνο, με firewall μόνο, μόνο με drivers κτλ.)

Παρακάτω σας γράφω τη σύνθεσή μου στο hardware και software.
Παρακαλώ αν μπορείτε να βοηθήσετε θα το εκτιμούσα παρά πολύ, μιας και αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με τη διπλωματική μου και το internet, μου είναι εξαιρετικά απαραίτητο. Αν και το βλέπω να οδεύω πρός 8ο format (ναι 8ο) μέσα σε 2 μήνες.


Hardware:

Pentium 4 2.8Ghz
1Gb Ram
Western Digital 80gb
Seagate 350gb
nec dvd-r
plextor cd-r
Motherboard MSI 865PE
Soundblaster Audigy

Software:

Windows XPpro Sp2
Kaspersky Antivirus 6.xxx
Zone Alarm 7
Peer Guardian 2
Webroot Spysweeper
Spybot S&D


Αυτά και σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Liakoni
23-04-07, 09:10
Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έχει και μία φίλη μου. Η λύση που έχει σκεφτεί είναι να πάρει ένα modem/router. Αν βρεις άκρη κάνε ένα post ακόμα

kuti
23-04-07, 11:08
Μιλα με crypto αυτο φταιει 100% εχει αναφερθει σε παλιο thread. δεν ειναι το pc σου ελλατωματικο αλλα το modemaki. παρε εκει και θα σου το αντικαταστησουν με router απο οσο θυμαμε αλλα πες τους οτι κολλαει για να καταλαβουν. Τα ιδια ειχε περασει και ενας γειτονας μου και μετα απο υποδειξει φορτθνετ μιλησε με crypto και του το αλλαξανε.;)

netmaniac50
23-04-07, 15:56
παιδια εχω ακριβως το ιδιο προβλημα εγω μαλιστα αναγκαστικα να αλλαξω το μοδεμ με ρουτερ u.s.r 9107 αλλα τα προβληματα και οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται..3-4 φορες τη μερα κολλαει και πρεπει να κλεισω και να κσανανοιξω το ρουτερ για να λειτουργησει το ιντερνετ.εχω ψαξει και εγω τα παντα υποψιαζομαι οτι ειναι προβλημμα γραμμης δεν πιστευω οτι φταιει ουτε το pc oυτε το ρουτερ..:evil: :evil: :evil: :evil:

nikos_2006
23-04-07, 17:23
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Απλά δε μπορώ να καταλήξω στο συμπέρασμα οτι φταίει ούτε το modem ούτε η γραμμή. Γιατί στην πρώτη περίπτωση πήρα το modem και το πήγα στο σπίτι του φίλου μου σε άλλον υπολογιστή και δεν υπήρξε πρόβλημα. Στη δεύτερη περίπτωση έφερα άλλον υπολογιστή στο σπίτι μου και με το συγκεκριμένο modem πάλι δεν ύπηρξε πρόβλημα. Οπότε και πάλι η γραμμή ίσως να μη φταίει.
Δε ξέρω τι να κάνω. Μου 'ρχεται να τα ξηλώσω όλα!

Akoulis
23-04-07, 17:50
Μαλλον φιλε μου κολλαει το usb της μητρικης σου..εχει συμβει και σε γνωστο μου..
δοκιμασε να βαλεις ενα ρουτερ σε ethernet και αμα δεν κολλαει το pc σου μαλλον ελυσες το προβλημα.επισης δοκιμασε να βαλεις τους καινουργιους drivers της μητρικης σου μηπως και δεις αλλαγη.

loukoumaki
23-04-07, 18:10
ακριβως δοκιμασε το

nnn
23-04-07, 19:51
Βρες ένα router αν μπορείς από κάποιον γνωστό σου για να δοκιμάσεις τη γραμμή.

gtpaonik
23-04-07, 20:43
παρε ενα router και θα βρεις την υγεια σου.Εγω εχω ενα netgear και ειμαι ικανοποιημενος

nearoulhs
24-04-07, 21:26
παιδια τι netgear,linksys,microcom κλπ? zyxel. ειναι η κορυφη.:p

nikos_2006
26-04-07, 02:03
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Δυστυχώς δεν έχει κανείς γνωστός μου router για να το δοκιμάσω και δε σκέφτομαι την αγορά κάποιου προς το παρόν.Ορμώμενος από ένα άλλο thread που διάβασα εδώ στο forum, μπήκα στο control panel του Crypto και στις ρυθμίσεις είδα τις παρακάτω τιμές. Μήπως μπορεί κανείς σας να μου πεί, πώς ερμηνεύονται και από που μπορεί να προέρχονται τα errors;



http://img217.imageshack.us/img217/9623/cryptof200ug8.jpg

kuti
26-04-07, 09:32
η τιμες σου καλα ειναι crypto καλεσες? ;)

smastoras
26-04-07, 10:06
Πήγαινε στην επιλογή ATM OAM LOOPBACK και πάτα την επιλογή LOOPBACK θα δεις ότι θα ξεκολύσουν τα πάντα.Αν θες αφησέ το ανοικτό το παράθυρο με πατημένο το loopback, θα δεις ότι δεν θα ξανακολήσει το internet.:rtfm: :oneup:

geologiko_karoto
26-04-07, 10:36
φιλε κ εγω το F200 ειχα κ μου παρουσιαζονταν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια προβληματα!

κ οπως προτεινε ο kuti πηρα τηλ στη 4νετ κ με παρεπεμψαν στην Κρυπτο αμεσως

με τις πρωτες λεξεις που ειπα ο τυπος μου λεει "ναι,ναι ξερω..." σαν να το εχει ακουσει αλλες 13229408498 φορες κ μου ειπε απλα να το στειλω σε αυτους κ θα μου εστελναν αυτοι ενα ρουτερ οπως κ εκαναν(βεβαια μετα απο 2 βδομαδες κ με τα εξοδα αποστολης ΔΙΚΑ ΜΟΥ :down: )

ε και μαντεψε...ολα δουλευουν ρολοι τωρα! ;)

ισως ειναι αυτο που λενε πολλοι,οτι δλδ φταιει η θυρα USB - τεσπα,πιστευω πως με ρουτερ θα σωθεις! :oneup:

scharal
26-04-07, 11:12
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες! Προφανώς φταίει το modem σου ή δεν συνεργάζεται σωστά με το USB Port της motherboard σου (ίσως για αυτό όταν έκανες την δοκιμή του modem σε άλλο pc να έτυχε να δουλέψει σωστά).
Γνώμη μου είναι να πάρεις επειγόντως ένα router της προκοπής για να δεις άσπρη μέρα! Πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις ένα ποσό (περίπου 75 ευρώ στη δική μου περίπτωση, για Linksys WAG200G...στο προτείνω!) και να έχεις μετά το κεφάλι σου ήσυχο.

nikos_2006
27-04-07, 21:51
Σας ευχαριστώ πολύ όλους! Μου 'ρχεται να κλάψω από χαρά...Τελικά έκανα αυτό που αναφέρει ο smastoras και όλα είναι οκ! Έχω και πάλι την ADSL που ήξερα. Ας σοβαρευτώ. Επί τη ευκαιρία μπορεί κάποιος να εξηγήσει τί κάνει το ATM OAM Loopback και γιατί λύθηκε το πρόβλημα πατώντας την επιλογή loopback; Ευχαριστώ και πάλι.

teo26
30-04-07, 20:37
Καλησπέρα παιδιά.
Έχει και η κοπέλα μου το ίδιο ακριβώς πρόβλημα αλλά πίστευα ότι έφταιγε το λειτουργικό της (Vista).Θέλω να δοκιμάσω και γώ αυτή τη "χρυσή λύση" που προαναφέρθηκε (Loopback) αλλά όσο και αν προσπαθώ δεν μπορώ να βρώ το μενού που πόσταρε ο φίλος στην αρχή του θέματος.Υπάρχει περίπτωση να μην έχω περάσει κάτι εγώ ή απλώς δεν ψάχνω σωστά?Μπορεί κάποιος να βοηθήσει γιατί δέχομαι επιθέσεις από την κοπελιά μου (εγώ την έφαγα να επιλέξει forthnet...).

nikos_2006
02-05-07, 22:39
Φίλε teo26. Απ 'οτι κατάλαβα και γω από τις απαντήσεις που μου έγραψαν τα παιδιά μάλλον είναι πρόβλημα modem και όχι της Forthnet. Λογικά αφού και εσύ έχεις Forthnet λοιπόν, θα έχεις το Crypto F200. Ανοίγεις το ADSL Control απο το start menu ----> Conexant ADSL USB Modem και στο παράθυρο που θα σου ανοίξει πατάς Alt+p. Με αυτήν την εντολή θα μπεις στο control panel του modem σου. Εκεί θα πατήσεις στο κουμπί ATM OAM Loopback και θα ενεργοποιήσεις το start Loopback. Απλά πρέπει να σου πω οτι το παράθυρο αυτό πρέπει να το έχεις συνέχεια ανοιχτό γιατί αν το κλείσεις (ακόμα και αν πατήσεις το start Loopback) τότε το internet θα ξανακολλήσει. Επίσης τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις ακόμα και όταν το internet έχει ήδη κολλήσει και έτσι ξεκολλάει αμέσως χωρίς να χρειαστεί να κλείσεις το PC.

Α, και πες στην κοπέλα σου να κάνει ανακωχή. 'Ολα έχουν λύση.

ledandreas
06-05-07, 14:46
παιδιά και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και τρελάθηκα στα format και ξανά ρυθμίσεις και ξανά πάλι ρυθμίσεις...υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό το loopback συνέχεια ενεργοποιημένο; πρέπει κάθε φορά να το κάνω και να αφήνω και το control panel ανοιχτό;
thanx

arkons
07-05-07, 09:14
Παιδια και εγω το ιδιο προβλημα εχω θα δοκιμασω σημερα το απογευμα και θα σας ενημερωσω σχετικα αυριο για το αποτελεσμα του loopback...:hmm: :hmm:

teo26
07-05-07, 12:40
Φίλε teo26. Απ 'οτι κατάλαβα και γω από τις απαντήσεις που μου έγραψαν τα παιδιά μάλλον είναι πρόβλημα modem και όχι της Forthnet. Λογικά αφού και εσύ έχεις Forthnet λοιπόν, θα έχεις το Crypto F200. Ανοίγεις το ADSL Control απο το start menu ----> Conexant ADSL USB Modem και στο παράθυρο που θα σου ανοίξει πατάς Alt+p. Με αυτήν την εντολή θα μπεις στο control panel του modem σου. Εκεί θα πατήσεις στο κουμπί ATM OAM Loopback και θα ενεργοποιήσεις το start Loopback. Απλά πρέπει να σου πω οτι το παράθυρο αυτό πρέπει να το έχεις συνέχεια ανοιχτό γιατί αν το κλείσεις (ακόμα και αν πατήσεις το start Loopback) τότε το internet θα ξανακολλήσει. Επίσης τα παραπάνω μπορείς να τα κάνεις ακόμα και όταν το internet έχει ήδη κολλήσει και έτσι ξεκολλάει αμέσως χωρίς να χρειαστεί να κλείσεις το PC.

Α, και πες στην κοπέλα σου να κάνει ανακωχή. 'Ολα έχουν λύση.


Ευχαριστώ πολύ nikos_2006 για τη βοήθεια(αν και αργοπορημένα..).
Το έψαξα από δώ το έψαξα από κεί δεν το βρίσκω πάλι όμως (από start button δεν παίζει τπτ σε σχέση με το modem).Τελικά πρέπει να φταίει το λειτουργικό (Vista).Πήρα τηλέφωνο την Crypto όπως μου είχε υποδείξει ο τύπος από την Forthnet που είχα καλέσει νωρίτερα και μου είπαν να τους στείλω ταχυδρομικώς το F200 και θα μου στείλουν ένα Router.Χωρίς να κάνουν ερωτήσεις χωρίς τίποτα-δεν πρόλαβα καν να εξηγήσω την κατάσταση.!Οι άνθρωποι χαρίζουν Routers αβέρτα λέμε!:clap: Τρέχτε να προλάβετε!!!Α ρε τιμημένο δημόσιο!:worthy:

@ ADSLgr.com All rights reserved.