PDA

Επιστροφή στο Forum : Άντε γεια Τελλας.Επιτέλους Ακύρωσα την αίτηση για Ζιστο και ήδη ενεργοποιήθηκα από ΟΤΕ!!



polakis
23-04-07, 10:23
Φτάνει πια με το παραμύθι τους.4,5 μήνες και δεν είχα πάρει πόρτα.Ντροπή τους.Τελικά έκανα την ακύρωση και επέστρεψα στον Καταρραμένο ΟΤΕ (ποιός να το πίστευε) ο οποίος με ενεργοποίησε σε 6 μέρες!!!!!!!
Θα μου φέρουν λέει και εξωτερικό σκληρό 80gb και ένα μόντεμ δωρεάν.Αντε γειά με τους ερασιτέχνες της Τελλάς και τα παραμύθια τους...

Και μου είπε η γυναίκα που μίλησα ότι από 10 Μαίου ξεκινούν και τα 8MBps του ΟΤΕ και προσφορά για τηλεφωνία όπου θα μπορώ να μεταπηδήσω, παρά το connex που έβαλα τώρα!
Και ποιός τα χέζει τα 4Mbps της Τελλάς με 47 ευρώ?Ντροπή τους.Πάω 8mbps στον ΟΤΕ και ας πιάνω και 6 στην χειρότερη.Πάλι μπροστά θα είμαι...

Μέχρι να απλοποιηθούν τα πράγματα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.Είναι λυπηρό αλλά τουλάχιστον έχω adsl πλέον και σε κανά 20ήμερο θα έχω και 8Mbps, έστω και κουτσουρεμένο.Αλλά πόσο κουτσουρεμένο θα είναι?Κάτω από 6?Δεν νομίζω...:p

Dimis
23-04-07, 10:32
συμφωνώ και επαυξάνω...
οταν οι εναλλακτικοι μπορέσουν να δώσουν 2play se 10 μέρες μάξιμουμ τότε θα είμαστε ΟΚ...
Ως τότε ΟΤΕ και αν όντως γίνουν και πακέτα 2play OTE απο Σεπτέμβριο στα 4-8-10 τότε ΣΤΑΘΕΡΑ με ΟΤΕ θα είναι ο κόσμος...

gaiorama
23-04-07, 10:49
'Εχω κάνει αίτηση για ZISTO από τον περασμένο Νοέμβρη (μόλις ξεκίνησε η καμπάνια).
Πριν ένα μήνα με πληροφόρησαν ό,τι έχουν δεσμεύσει την ανάλογη πόρτα.
Την προηγούμενη εβδομάδα με ειδοποίησαν ότι μέχρι το τέλος του Απρίλη η σύνδεση θα λειτουργεί σε πλήρη διάταξη.

Για να δούμε, αν θα καταναλώσουν και την τελευταία ρανίδα επαγγελματισμού.:hmm:

my8os
23-04-07, 11:35
Φτάνει πια με το παραμύθι τους.4,5 μήνες και δεν είχα πάρει πόρτα.Ντροπή τους.Τελικά έκανα την ακύρωση και επέστρεψα στον Καταρραμένο ΟΤΕ (ποιός να το πίστευε) ο οποίος με ενεργοποίησε σε 6 μέρες!!!!!!!


Ελπίζω να μη σε ενεργοποιήσει η Τρελλάς πάραυτα και γίνει το έλα να δεις...
Εγώ ακύρωσα και μετά από καμια 10αριά μέρες με ενεργοποίησε.

takisx
23-04-07, 11:43
Σ' εμένα υποτίθεται ότι θ' αρχίσω να μετράω 15 μέρες ή 9 εργάσιμες -όπως με διαβεβαίωσαν 2-3 από το 13800- στις 30.4
Δεν υπάρχει περίπτωση να περιμένω παραπάνω από 1 μήνα. Μάλιστα μου κάνει μεγάλη εντύπωση για τις αντοχές κάποιων για 2 με 3 και πλέον μήνες αναμονής. Ειδικά μετά από τα τελευταία RUO ή όπως αλλιώς τα λένε θεωρώ μεγάλη κοροϊδία από πλευράς ΤΕΛΛΑΣ τις τραγικές καθυστερήσεις.

Chris_Nik
23-04-07, 11:48
Και μου είπε η γυναίκα που μίλησα ότι από 10 Μαίου ξεκινούν και τα 8MBps του ΟΤΕ και προσφορά για τηλεφωνία όπου θα μπορώ να μεταπηδήσω, παρά το connex που έβαλα τώρα!


Μιλάμε πάντα για Αθηνά?????

Jazzer
23-04-07, 13:02
Μιλάμε πάντα για Αθηνά?????

Σε Αθήνα και Θεσ/νίκη για αρχή και έπειτα σε όλα τα υπόλοιπα μεγάλα αστικά κέντρα της χώρας.:)

vagdsl
23-04-07, 14:08
Δηλαδή έβαλες 2048/256 με μηνιαίο κόστος μόνο 35,9+14,76=50,66. ενώ οι απατεώνες σου έδιναν 4096/512 με 29,9.
Οι δε ακόμη πιό μεγάλοι απατεώνες της Forthnet θα σου έδιναν 10Μ/512 με 24,9Ε.

Μιλάμε για κελεπούρι...

euri
23-04-07, 14:14
Δηλαδή έβαλες 2048/256 με μηνιαίο κόστος μόνο 35,9+14,76=50,66. ενώ οι απατεώνες σου έδιναν 4096/512 με 29,9.
Οι δε ακόμη πιό μεγάλοι απατεώνες της Forthnet θα σου έδιναν 10Μ/512 με 24,9Ε.

Μιλάμε για κελεπούρι...

Από http://www.oteshop.gr/page_content.asp?wid=302&hop=h

conn-x 2048/ 256 Kbps με OnDSL Home Αορίστου
Μηνιαίο Τέλος € 35,9

Και το κελεπούρι το πήρε στο χέρι όμως. Ενώ τα άλλα κελεπούρια είναι ακόμα στο θα...θα...θα...

Να δεις πώς το λέει ο λαός...α, ναι...

Κάλλιο 5 και στο χέρι παρά 10 και καρτέρι.

Ταιριάζει γάντι εδώ, σωστά;

vagdsl
23-04-07, 15:19
σωστά, σωστά...

Αν και "3 και στο ..." θα ήταν πιό σωστά για να συμπεριλάβουμε τις "μικροδιαφορές" στις ταχύτητες.

Αλλά πάλι αφού είναι τόσο καλά γιατί ο ΟΤΕ αποφασίζει να δώσει 8 Mbps? Πιό φτηνό θα ήταν να καθυστερεί τους εναλλακτικούς στο διηνεκές. ή να δίνει μόνο βρόχους που έχουν διαπιστωμένα προβλήματα.

Πάντως αν δώσει τα 8 μόνο όπου οι εναλλακτικοί δίνουν LLU θα είναι ΠΟΛΥ μεγάλη μαγκιά.

Gordito
23-04-07, 15:32
Μραβο ρε φιλε.
Ησουν απο εκεινους τους πΟΤΕτζηδες αλλα συνηδειτοποιησες οτι ο ΟΤΕ ειναι ο καλυτερος provider.
Ενω λοιπον ετρεξες κατευθειαν να φυγεις απο τον πΟΤΕ,με τα μπουνια γυρισες πισω τρεχοντας και ικανοποιημενος.
Αντε να τα βλεπουν αυτα μερικοι μερικοι.

Υ.Γ. βεβαια το μηνυμα ειναι ειρωνικο.

Davout
23-04-07, 16:56
Ειρωνία ξε ειρωνία αυτός ήθελε ADSL και την έβαλε αμέσως. Και γω έχω κάνει αίτηση για Zisto και δε φαντάζεσαι τι μου λένε στο 13800. Καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για τραγικούς τηλεφωνητές, νιώθεις ότι σε κοροιδεύουν. Θα περιμένω μέχρι να γυρίσω από το στρατό, αν δεν έχει μπει θα βάλω άμεσα ADSL απ'όποιον μου δίνει.

ermis333
23-04-07, 17:09
Φτάνει πια με το παραμύθι τους.4,5 μήνες και δεν είχα πάρει πόρτα.Ντροπή τους.Τελικά έκανα την ακύρωση και επέστρεψα στον Καταρραμένο ΟΤΕ (ποιός να το πίστευε) ο οποίος με ενεργοποίησε σε 6 μέρες!!!!!!!
Θα μου φέρουν λέει και εξωτερικό σκληρό 80gb και ένα μόντεμ δωρεάν.Αντε γειά με τους ερασιτέχνες της Τελλάς και τα παραμύθια τους...

Και μου είπε η γυναίκα που μίλησα ότι από 10 Μαίου ξεκινούν και τα 8MBps του ΟΤΕ και προσφορά για τηλεφωνία όπου θα μπορώ να μεταπηδήσω, παρά το connex που έβαλα τώρα!
Και ποιός τα χέζει τα 4Mbps της Τελλάς με 47 ευρώ?Ντροπή τους.Πάω 8mbps στον ΟΤΕ και ας πιάνω και 6 στην χειρότερη.Πάλι μπροστά θα είμαι...

Μέχρι να απλοποιηθούν τα πράγματα ΟΤΕ και πάλι ΟΤΕ.Είναι λυπηρό αλλά τουλάχιστον έχω adsl πλέον και σε κανά 20ήμερο θα έχω και 8Mbps, έστω και κουτσουρεμένο.Αλλά πόσο κουτσουρεμένο θα είναι?Κάτω από 6?Δεν νομίζω...:p


Ο ΟΤΕ αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να δώσει ούτε τα 2Mbit που υπόσχεται και εσύ περιμένεις να σου δώσει 6Μβιτ;;; Ούτε στα πιο τρελλά σου όνειρα φίλε.....


Η κίνηση που έκανες παρόλα αυτά είναι σωστή, γιατί χωρίς ίντερνετ για 4 μήνες δεν λέει. Παρόλα αυτά με το νέο RUO να εφαρμώζεται σε βλέπω πάλι με αίτηση σε κάποιον εναλλακτικό κατά το καλοκαίρι μεριά..

Gordito
23-04-07, 17:21
Εμ τοσο νωρις που ενεργοποιηθηκες εσυ καλα κανεις και σκεφτεσαι αλλιως.:lol:

Dimis
23-04-07, 20:53
Οτι πληρώνεις αυτό παίρνεις!!
Θες με 35 ευρώ 10Μμπίτια και τσάμπα τηλέφωνα?
ΠΕΡΙΜΕΝΕ 2-3-4 μήνες και ΑΝ βρεθεί ΒΡΟΓΧΟΣ θα πάρεις...
Αλλιώς παίρνεις το μεσαίο!!
ΟΤΕ και conn-x δίνεις ΣΙΓΟΥΡΑ παραπάνω λεφτά το μήνα αλλά σε 6-10 μέρες είσαι ΟΚ!!
Τώρα και με την προσφορά με δίσκο δώρο (και ασύρματο αν βάλεις και talk), τότε σε πληρώνουν μάλλον για να εχεις 6 μήνες DSL!!!
Και το λέω για πολλοστή φορά:
Ο ΟΤΕ θα απαντήσει σίγουρα στα 2play, δε μπορεί να χάνει έτσι πελάτες ειδικά τώρα που πάει για ΠΩΛΗΣΗ!!!

JediMasterMANIAC
23-04-07, 22:05
ποια εταιρια θα κανει την αγορα οταν δεν θα εχει διακαιωμα στο management;

vagdsl
23-04-07, 22:24
Καλή η πλάκα αλλά εδώ τα νούμερα μιλάνε μόνα τους.

Το ένα κάνει 50,6 ευρώ και το δυό φορές ταχύτερό του κάνει 30 και το ακόμη πιό γρήγορο 25.

Κλοπή κανονική δηλαδή αλλά την δεχόμαστε γιατί άντε να περιμένεις 3 και 4 μήνες.

Όμως δεν μπορώ να μην σημειώσω πως "είναι πολλά τα λεφτά..."

sdikr
23-04-07, 22:47
Καλή η πλάκα αλλά εδώ τα νούμερα μιλάνε μόνα τους.

Το ένα κάνει 50,6 ευρώ και το δυό φορές ταχύτερό του κάνει 30 και το ακόμη πιό γρήγορο 25.

Κλοπή κανονική δηλαδή αλλά την δεχόμαστε γιατί άντε να περιμένεις 3 και 4 μήνες.

Όμως δεν μπορώ να μην σημειώσω πως "είναι πολλά τα λεφτά..."

Καλά κάτσε να δείς τι θα γίνει όταν γεμισουν, δεν πιστέυω να λέει κάποιος 1:1 ;)

haris_led
24-04-07, 01:53
το σκέφτομαι και εγώ πολύ ζεστά να ακυρώσω την αίτηση!
από δεκέμβρη περιμένω! :(

polakis
24-04-07, 09:35
Ρε παιδιά τί λέτε να πούμε.Έχω χάσει την μπάλα 4,5 μήνες χωρίς Ιντερνετ!Πάω σαν γύφτος από φίλο σε φίλο για να παίξω xboxlive, το οποίο απολάμβανα σπίτι μου άνετα με τα κουτσουρεμένα 2mbps του ΟΤΕ!Τί ήθελα τα 4 της Τελλας?Γι αυτό σας λέω ότι τα 8mbps/384 δεν θα με χαλάσουν καθόλου για κάποιο διάστημα. Βέβαια εννοείτε πως θα κάνω και αίτηση σε κάποια forthnet 10mbps χωρίς να κάνω το λάθος του Δεκεμβρίου.Να κόψω δηλαδή την σύνδεσή μου για να προχωρήσει πιο γρήγορα το αίτημά μου στην τελλάς!

Αντε να δούμε τί θα γίνει...

iliask
25-04-07, 00:21
Δυστηχώς έχει κανταντήσει κουραστικό αυτό με τις εταιρείες και τον οτε.Και βλέπω προκοπή δυστηχώς από Σεπτεμβριο και μετά ....και αν .....

minovg
25-04-07, 11:26
ΟΤΕ και conn-x δίνεις ΣΙΓΟΥΡΑ παραπάνω λεφτά το μήνα αλλά σε 6-10 μέρες είσαι ΟΚ!!
Όταν όμως είχε το μονοπώλιο ο ΟΤΕ σε μένα είχε κάνει 1 χρόνο να με συνδέσει γιατί ενώ καλυπτόταν η περιοχή μου (κέντρο Αθηνών - Αμπελόκηποι), αδυνατούσε να με συνδέσει. Τώρα που ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος μέσα σε 2-3 εργάσιμες σου δίνει DSL. Αμ δε. Ας συνδεθούνε αυτοί που προτιμάνε το τάχιστο της υπόθεσης και όχι την ποιοτική γραμμή.

liberostelios
25-04-07, 14:57
Οτι πληρώνεις αυτό παίρνεις!!
Θες με 35 ευρώ 10Μμπίτια και τσάμπα τηλέφωνα?
ΠΕΡΙΜΕΝΕ 2-3-4 μήνες και ΑΝ βρεθεί ΒΡΟΓΧΟΣ θα πάρεις...
Αλλιώς παίρνεις το μεσαίο!!
ΟΤΕ και conn-x δίνεις ΣΙΓΟΥΡΑ παραπάνω λεφτά το μήνα αλλά σε 6-10 μέρες είσαι ΟΚ!!
Τώρα και με την προσφορά με δίσκο δώρο (και ασύρματο αν βάλεις και talk), τότε σε πληρώνουν μάλλον για να εχεις 6 μήνες DSL!!!
Και το λέω για πολλοστή φορά:
Ο ΟΤΕ θα απαντήσει σίγουρα στα 2play, δε μπορεί να χάνει έτσι πελάτες ειδικά τώρα που πάει για ΠΩΛΗΣΗ!!!
Ήδη έχει δώσει απάντηση με ηχηρό μήνυμα! Δίνει απεριόριστα τηλέφωνα σε αστικούς και υπεραστικούς προορισμούς... μετά τις 8 το βράδυ και τα ΣΚ! Φοβερή προσφορά... Ο ΟΤΕ δεν κάνει προσφορές έναντι των εναλλακτικών διότι ξέρει ότι έχει ήδη στο τσεπάκι τους κλασικούς πελάτες που έχουν άγνοια (παππούδες, άσχετοι με τα ηλεκτρονικά κλπ.) και γιατί κερδίζει με τις τρικλοποδιές που βάζει στους άλλους.

Για την αναμονή ενεργοποιήσης τα πράγματα είναι προφανή... Ότι έκανε παλιά ο ΟΤΕ στις ΑΡΥΣ το κάνει τώρα στα LLU: καθυστερεί τους εναλλακτικούς και παρανόμως ευνοεί τη θυγατρική του. Είναι θέμα του καθενός μας αν θέλει να υποκύψει στους εκβιασμούς, προσωπικά, όμως, απεχθάνομαι τις παράνομες μονοπωλιακές τακτικές γι αυτό και δεν έγινα ποτέ πελάτης της ΟΤΕnet και ούτε και πρόκειται να γίνω...

Καμιά φορά καλό είναι να σκεπτόμαστε και λίγο περισσότερο. Αυτή τη χώρα δε τη διαμορφώνουν πάντα οι άλλοι αλλά κι εμείς... Όταν επικροτείς (με την αγορά σου) την παρανομία και την ύψιστη (κατά τη γνώμη μου) απατεωνιά (όχι ότι οι άλλοι ISPs είναι παναγίες) έναντι του δολώματος της σύντομης ενεργοποίησης τότε δε θα πρέπει να παραπονιέσαι για τη σημερινή κατάσταση των τηλεπικοινωνιών στην Ελλάδα διότι εσύ την έχεις ενισχύσει. (Δε μιλάω σε σένα προσωπικά, γενικά μιλάω με αφορμή τα λόγια σου ;) ).

Ασφαλώς, όλα αυτά είναι η δική μου οπτική και ο λόγος που δε θα βάλω ποτέ ΟΤΕnet και Conn-x. Δεν κατηγορώ κανέναν αν το κάνει...


Καλή η πλάκα αλλά εδώ τα νούμερα μιλάνε μόνα τους.

Το ένα κάνει 50,6 ευρώ και το δυό φορές ταχύτερό του κάνει 30 και το ακόμη πιό γρήγορο 25.

Κλοπή κανονική δηλαδή αλλά την δεχόμαστε γιατί άντε να περιμένεις 3 και 4 μήνες.

Όμως δεν μπορώ να μην σημειώσω πως "είναι πολλά τα λεφτά..."
Επειδή πρέπει να είμαστε δίκαιοι, θα πρέπει οι υπολογισμοί σου να είναι σωστοί... Στα λεφτά που πληρώνεις θα πρέπει να υπολογίσεις και τις όποιες απώλιες από την pstn που θα χρησιμοποιεί για 3-4 μήνες μέχρι να μπει στο LLU δεδομένου και του γεγονότος ότι θα πληρώνει τόσο καιρό και θα παίρνει την... 1/400 ταχύτητα από το Conn-x. Βάλε μέσα και το σκληρό που δίνει δώρο... ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.