PDA

Επιστροφή στο Forum : ZXHN H108L κ σύνδεση σε cosmote



angelospower
24-03-16, 15:29
ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου, αλλά δεν έχει έρθει το μοντεμ. Επειδή μεσολαβεί 3ημερο, μήπως μπορώ με κάποιο τρόπο να συνδέσω το ZXHN H108L που είχα απο τη wind? Κ αν ναι, πως θα το κάνω? H cosmote μου έστειλε το username κ το password θα σταλεί αυτόματα, αλλά δεν ξέρω πως θα το κάνω.Κάθε βοήθεια ευσπρόδεκτη

babis3g
24-03-16, 15:57
δεν το εχω αλλα βασιζομενος με τα ζτε του οτε που εχουν ιδια μενου
μπαινεις στη σελιδα του μοντεμ βαζοντας στο browser 192.168.1.1
μετα admin / admin ( η αυτην που ηδη εχεις αν την αλλαξες)
& στην σελιδα 21
https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/epipleon_ypiresies/devices/ZXHN_H108L_Wireless_ADSL_Router_Maintenance_Manual_03.06.13.pdf
βαζεις το username / pass στα ναλογα πεδια και πρεπει να ειναι οκ (service name κενο) ολες οι αλλες ρυθμισεις λογικα ειναι ιιδες

angelospower
24-03-16, 20:39
δεν το εχω αλλα βασιζομενος με τα ζτε του οτε που εχουν ιδια μενου
μπαινεις στη σελιδα του μοντεμ βαζοντας στο browser 192.168.1.1
μετα admin / admin ( η αυτην που ηδη εχεις αν την αλλαξες)
& στην σελιδα 21
https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/statheri/epipleon_ypiresies/devices/ZXHN_H108L_Wireless_ADSL_Router_Maintenance_Manual_03.06.13.pdf
βαζεις το username / pass στα ναλογα πεδια και πρεπει να ειναι οκ (service name κενο) ολες οι αλλες ρυθμισεις λογικα ειναι ιιδες


Λοιπόν συνδέθηκα επιτέλους με το μοντεμ που είχα απο παλιά. Ψιλοαπογοητεύτηκα με την ταχύτητα γιάτι ο τεχνικός που συνέδεσε τη γραμμη μου είπε πως μπορώ να πιάσω μεγάλες ταχύτητες μιας κ είμαι 400 μετρα απο το καφαο. Για την ώρα είμαι στα 8mbps.

- - - Updated - - -


Λοιπόν συνδέθηκα επιτέλους με το μοντεμ που είχα απο παλιά. Ψιλοαπογοητεύτηκα με την ταχύτητα γιάτι ο τεχνικός που συνέδεσε τη γραμμη μου είπε πως μπορώ να πιάσω μεγάλες ταχύτητες μιας κ είμαι 400 μετρα απο το καφαο. Για την ώρα είμαι στα 8mbps.

Μήπως το μόντεμ που θα μου στείλει ο οτε είναι καλύτερο απο το zte της wind? Πάντως έτσι όπως μου τα παρουσίασε ο οτε θα επιανα τρελές ταχύτητες.

- - - Updated - - -

Downstream Upstream

SNR Margin:
10.6 10.1 db

Line Attenuation:
11.6 5.0 db

Data Rate

:
8191 900 kbps

babis3g
24-03-16, 21:17
Βαση απο το ατενουετορ που δειχνει, πραγματι το μοντεμ μπορει να κλειδωσει ψηλα ... κοιτα μηπως εχει κλειδωσει το συγκεκριμενο σε G.DMT / ADSL2 (δεν φαινονται ολα τα στατιστικα)
Aπο το λινκ με τον οδηγο που εβαλα πιο πανω ... πηγαινε στη σελιδα 39 και βαλε χειροκινητα (αντι για auto)
ADSL Mode: ADSL2+ (plus)
ADSL Type: Annex A

tsorbi
24-03-16, 21:28
Το 8191 παραπέμπει σε 8 προφίλ.
Πάρε τηλέφωνο στην υποστήριξη 13888.

terko
24-03-16, 22:37
Το 8191 παραπέμπει σε 8 προφίλ.
Πάρε τηλέφωνο στην υποστήριξη 13888.

Σίγουρα.

angelospower
29-03-16, 17:44
Σίγουρα.

Ζήτησα σήμερα να μου ανεβάσουν την ταχύτητα. Ο τεχνικός μου είπε πως θα "προσπαθήσουν" να το φτάσουν 12mbps! Απαίτησα να φτάσει τα 24 όπως ορίζει η γραμμή απο τη στιγμή που σηκώνει η γραμμή. Σας ανεβάζω τα στατιστικά να μου πείτε την γνώμη σας
168877

babis3g
29-03-16, 17:54
παλι ιδια ταχυτητα 8191 αλλα αυτη τη φορα εχει κλειδωσει με vdsl, μαλλον παιρνεις απο καμπινα
το σνρ εχει ανεβει στα 18 db
δεν ξερω γιατι δεν ανεβζει ταχυτητα, κατι φταιει και σου κοβει ταχυτητα

borror
29-03-16, 18:39
Εφόσον η γρμμή έχει Attenable rate 45Mbps down και 11Mbps up κανονικά η γραμμή έπρεπε να τερματίζει στα 24.

Βάλε router στην κεντρική πρίζα του σπιτιού ή αν μπορείς απομόνοσε τα καλώδια στην κεντρική πρίζα έτσι ώστε να μην προκαλείτε κάνα βραχυκύκλωμα από την καλωδίωση του σπιτιού.

angelospower
01-04-16, 10:09
169027

Αυτά είναι τα νέα στατιστικά της γραμμης. Μήπως η γραμμή σηκώνει παραπάνω κ μου το έχουν κλειδώσει κ πάλι?

babis3g
01-04-16, 10:15
τωρα η γραμμη εχει παει στα 13+ αλλα με σνρ 15+ ... ζητα να σου καταβασουν το σνρ στο 9 (εκτος αν εχει προβλημα η γραμμη σου) αλλιως καλυτερα ειναι και ετσι, εχει γινει προοδος

terko
03-04-16, 22:29
τωρα η γραμμη εχει παει στα 13+ αλλα με σνρ 15+ ... ζητα να σου καταβασουν το σνρ στο 9 (εκτος αν εχει προβλημα η γραμμη σου) αλλιως καλυτερα ειναι και ετσι, εχει γινει προοδος

Αδερφέ δεν είναι 15+ το SNR, αλλά 5.8, οπότε δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα, με Attenuation αρχικά 11.6, μετά με router VDSL 12.1 και τελευταία 9db.


@angelospower.. δήλωσε αύριο πρωί πρωί βλάβη, τα νούμερα του συγχρονισμού σου δεν παίζουν με τίποτα στη γραμμή σου πόσο μάλλον όταν είσαι συνδεδεμένος όπως είδαμε και από καμπίνα. Αν δεν πιάσεις τουλάχιστον 20Μbps να μην τους αφήσεις σε χλωρό κλαρί, κάθε μέρα να το δηλώνεις βλάβη. Πριν στην Wind τι Attenuation είχες;;;

babis3g
03-04-16, 22:53
ναι εχεις δικιο, οταν το ειδα ημουν σε ενα μικρο λαπτοπ και η φωτο δεν ειναι και πολυ καθαρη και δεν το εκανα μεγενθυνση (αν θυμαμαι καλα)

angelospower
04-04-16, 11:58
Συγνώμη για την κακή ποιότητα της εικόνας. Δεν θα το αφήσω έτσι. Απο τη στιγμή που μπορώ να πιάσω ακομα μεγαλύτερη ταχύτητα γιατί να μη το κάνω? Ποιά η λογική της 24αρας γραμμής τοτε? Θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

- - - Updated - - -


Αδερφέ δεν είναι 15+ το SNR, αλλά 5.8, οπότε δεν είναι καθόλου καλά τα πράγματα, με Attenuation αρχικά 11.6, μετά με router VDSL 12.1 και τελευταία 9db.


@angelospower.. δήλωσε αύριο πρωί πρωί βλάβη, τα νούμερα του συγχρονισμού σου δεν παίζουν με τίποτα στη γραμμή σου πόσο μάλλον όταν είσαι συνδεδεμένος όπως είδαμε και από καμπίνα. Αν δεν πιάσεις τουλάχιστον 20Μbps να μην τους αφήσεις σε χλωρό κλαρί, κάθε μέρα να το δηλώνεις βλάβη. Πριν στην Wind τι Attenuation είχες;;;

Wind είχα σε άλλη περιοχή.Τί φταίει? Εϊναι η γραμμή που με κρατάει ή με έχουν κλειδώσει χαμηλά για ακόμα μια φορά? ΣΗμειωτέον πως η καμπίνα έιναι 400 μέτρα απο το σπίτι μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.