PDA

Επιστροφή στο Forum : DSL Από Την TELEDOME !!!



Σελίδες : [1] 2 3

Yngwiedis
27-09-04, 21:35
Είμαι παλαιός υπάλληλος της Teledome και πελάτης της στην σταθερή τηλεφωνία μέχρι και τώρα.
Έλαβα λοιπόν σήμερα το παρακάτω email.
Στο site της εταιρείας δεν είδα να υπάρχει κάτι σχετικό.

Τα σχόλια δικά σας :)

sdikr
27-09-04, 21:42
Καλό θα ήταν να έχουμε πιο πολλές πληροφορίες, ελα τώρα όλο και κάποιες άκρες θα έχεις!!

Yngwiedis
27-09-04, 21:46
sdikr σοβαρά δεν έχω.
Δούλεψα μόνο 2 μήνες στην εταιρεία και έχω φύγει από εκεί πρίν από 10 μήνες

Dslmaniac
27-09-04, 21:52
26 -05-2004: TELEDOME - ΤΟ 5ο ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ
Με νέα εταιρική εικόνα και εκτεταμένο ιδιόκτητο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο, συνεχίζει στο 2ο εξάμηνο του 2004, η TELEDOME AEBE.

Η εταιρεία από τις αρχές του έτους έχει προβεί σε επενδύσεις για την κατασκευή και αναβάθμιση του δικτύου της, το οποίο πλέον την καθιστά ως το 5ο δίκτυο της χώρας μας, μετά τα τρία δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και τον ΟΤΕ.

Το Ασυρματικό Δίκτυο Κορμού Αθήνα-Θεσσαλονίκη της εταιρείας, το οποίο θα έχει επεκταθεί έως το τέλος του έτους στα 9 από τα 11 σημεία διασύνδεσης, την καθιστά ανεξάρτητη από δίκτυα τρίτων παρόχων, από πλευράς μεταφοράς φωνής και δεδομένων.

Συγκεκριμένα, το Ασυρματικό Δίκτυο Κορμού μπορεί να υποστηρίζει 7x155 Mbps και να προσφέρει ενοποιημένες υπηρεσίες φωνής και Internet, συνδυάζοντας υψηλή διαθεσιμότητα δικτύου με άριστη ποιότητα υπηρεσιών.

Ήδη, το Αστικό Ασυρματικό Δίκτυο Αττικής αποτελείται από 22 σημεία, τα οποία έως το τέλος τους έτους αναμένεται να γίνουν 35, προσφέροντας έτσι ενοποιημένες υπηρεσίες και καλύπτοντας τις ανάγκες του 95% του πληθυσμού της Αττικής. Το ίδιο ισχύει για το Αστικό Ασυρματικό Δίκτυο Θεσσαλονίκης, το οποίο επί του παρόντος διαθέτει 5 σημεία, με πλάνο επέκτασής τους στα 8 μέχρι το τέλος του έτους.

Η TELEDOME, μέσα από τη συνολική στρατηγική επέκτασης της αυτόνομης δικτυακής της υποδομής, φιλοδοξεί να προσφέρει ακόμα οικονομικότερες χρεώσεις στη συνεχώς αυξανόμενη πελατειακή της βάση.


Για τις αρχές Ιουνίου, η TELEDOME δρομολογεί τη διάθεση ενοποιημένων υπηρεσιών φωνής και Internet πάνω σε δικές της γραμμές ευρυζώνιας τεχνολογίας απευθείας στον πελάτη της πάντα στα πλαίσια του συνολικού δικτυακού της σχεδιασμού.

Τα επόμενα βήματα της εταιρείας, περιλαμβάνουν την παρουσία της σε αγορές του εξωτερικού, αρχίζοντας το Σεπτέμβριο του 2004 από την Κύπρο και συνεχίζοντας στην Τουρκία.


Έχει η Teledome ανεξάρτητο τηλεπικοινωνιακό δίκτυο; Είναι δηλαδή σε θέση να παρέχει adsl συνδέσεις ή απλά θα το παίζει ISP;

Yngwiedis
27-09-04, 22:00
Ξέρω οτι έχει και οτι το παραπάνω δελτίο τύπου που είχε εκδοθεί ισχύει και οι πληροφορίες του είναι αληθείς.

pt3
28-09-04, 02:49
Το ζήτημα είναι τι πληρώνεις για να πάρεις αυτό το δωρεάν :lol:

kalm
28-09-04, 09:31
Όταν αναφέρεται σε "ασυρματικό δίκτυο κορμού" εννοεί LMDS; Έχει κανείς ιδέα;

Πέτρος
28-09-04, 12:36
Δεν είχα δει ότι έχει ανοίξει θέμα και άνοιξα νέο.
Υπάρχει σελίδα στο site της Teledome

http://www.teledome.gr/%280E71B8819017FAEBCC393619675DF3247A9A661312AC12E2%29/ecportal.asp?id=821&nt=103

Πέτρος
28-09-04, 12:50
Όταν αναφέρεται σε "ασυρματικό δίκτυο κορμού" εννοεί LMDS; Έχει κανείς ιδέα;

Από όσο ξέρω εξαγόρασε το δίκτυο της Intraconnect αρά έχει Backbone με μικροκυματικά και έτοιμους DSL κόμβους.

Από τα λεγόμενα στο site προς το παρόν δίνει “Fast Internet” μόνο αλλά για να έκανε αυτή την εξαγορά, κάτι άλλο θα δώσει… τι? …??

Yngwiedis
28-09-04, 13:23
Χθές που δημιούργησα το topic αυτό δεν υπήρχε τίποτα στο site.
Σήμερα θα το έβαλαν.
Εγώ απλώς θα πω να περιμένετε πολύ καλές ταχύτητες απο την Teledome.
Για τιμές όμως δεν ξέρω. Θα δείξει...

NikoLakis
28-09-04, 13:46
DSL INTERNET

ΜηνιαίοΠάγιοΤέλος
TELEDOME COMBO 384

24,99 €
TELEDOME COMBO 512

39,99 €
TELEDOME COMBO 1024

69,99 €

sdikr
29-09-04, 23:07
Και εγώ χάρηκα, ακόμα ένας "μεγάλος" παροχός τηλεφωνίας που τα πέρνει χάρη στον οτε, με λίγα λόγια δεν έχει δίκτυο δικό της απλά μέσω οτε
http://www.teledome.gr/%2816F5DF7D19DD9DC4B7B568586B3A8488EEACCEAE46A7EC81%29/ecPage.asp?id=849&nt=18&lang=1

ipo
29-09-04, 23:52

Crosstalk
15-01-05, 14:58
Εχει δοκιμασει κανενας απο δαυτους να μας πει εντυπωσεις?!?!?!

Αν και δεν κανουν και τιποτα να τραβηξουν ενδιαφερομενους με καποια προσφορα!!!

Crosstalk
15-01-05, 15:06
Ενταξει κατι λεει ο μηνακος ο free στην αρχη!

Εκτος αυτου παντως σε αναγκαζουν να γινεις και συνδρομητης στην σταθερη!
Μου φαινεται οτι μπορει να τσιμπησουν κοσμο και με τα 10cents/call που λανσαραν στην σταθερη!

teo
18-02-05, 18:20
Είμαι συνδρομητής teledome στο adsl.

κατεβάζω με ταχύτητα απο 50-70 kbps με 384 kbps.

ξερει κανείς τι υποδομή έχει?

Προτείνω να τον ανοίξετε σαν dsl provider στην αντίστοιχη ενότητα.

Ευχαριστώ,

wintech2003
18-02-05, 18:40
Παρακαλώ μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.

Ριξε μια ματια και στους Kανόνες λειτουργίας του adslgr.com: http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=new_faq_item#faq_policy_adlsgr

Υ.Γ. Αποκλίεται με 384 σύνδεση να πιάνεις 50-70 kbps...

teo
18-02-05, 18:42
eimai neo melos kai zito sygnomi.

ta prosarmosto amesa stoys kanones.

den xero an fteei to dsl alla apo to site ths microscoft katebaza me 70 kbps to mesimeri

wintech2003
18-02-05, 19:00
Μάλλον δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες διότι ο πρώτος κανόνας ειναι να μην γράφεις greeklish.

Τέλοσπαντων δεν θέλω να γίνομαι και σπαστικός αλλα οι κανόνες ειναι κανόνες και για την σωστή λειτουργία της κοινότητας πρέπει όλοι να τους τηρούμε.
Ο λόγος ίσως που κατέβαζες τόσο γρήγορα ειναι οτι χρησιμοποιείς τον proxy της teledome ο οποίος ίσως είχε cached τα αρχεία της Microsoft. Αλλα και πάλι τα 70ΚΒ/sec ειναι απίθανο να τα έπιασες ΣΤΑΘΕΡΑ... Αν εννοεις οτι με το που πάτησες "Αποθήκευση Ως..." και για τα επόμενα 5-10 δευτερόλεπτα κατέβαζε με 70KB/sec... αυτό ειναι λογικό, συμβαινει σε όλους υπο συνθήκες :) Το θέμα ειναι με ποιά ταχύτητα καταλήγεις να κατεβάζεις κατα μέσο όρο...

Μας ενδιαφέρουν και οι μετρήσεις απο ISP όπως η Teledome που δεν ειναι τόσο δημοφιλής στο forum και θα βοηθούσες πολύ αν έκανες το τέστ που περιγράφεται στο παράκατω thread:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14067

Φιλικά,
wintech2003

WAntilles
18-02-05, 19:02
teo διόρθωσε το μήνυμά σου σε ελληνικά παρακαλώ, πατώντας επεξεργασία.

Τα GRNGLISH απαγορεύονται από την πολιτική του φόρουμ.

Ευχαριστώ.

teo
18-02-05, 19:23
ελπιζω να είναι οκ τώρα!

dantouan
18-02-05, 19:38
Ολα οκ φιλε.


Μας ενδιαφέρουν και οι μετρήσεις απο ISP όπως η Teledome που δεν ειναι τόσο δημοφιλής στο forum και θα βοηθούσες πολύ αν έκανες το τέστ που περιγράφεται στο παράκατω thread:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14067



Κανε και αυτο που σου ειπε ο φιλος Wintech2003 να δουμε τα αποτελεσματα...:thumbsup1

Crosstalk
18-02-05, 20:08
Παιδες......υπαρχει ηδη τοπικ για την Τελεντομ οποτε τα κανω merge!

sdikr
18-02-05, 21:22
Είμαι συνδρομητής teledome στο adsl.

κατεβάζω με ταχύτητα απο 50-70 kbps με 384 kbps.

είσαι αλήθεια;
Ολα τα μυνήματα σου είναι και καλά υπέρ της teledome, που φυσικά έχεις το δικαίωμα να το κάνεις, αλλά τι να τα κάνεις τα 50-70kbps στα 384kbps, εγώ με την acn έχω 290kbps (kbps kilobit per second)

Αν θέλετε να κάνετε διαφήμιση υπάρχουν άλλοι τρόποι

teo
21-02-05, 10:23
Καλημέρα,

Λαθος κάνεις φίλε sdik. Λεω την γνώμη μου για κάποια εταιρία που δοκίμάζω.

Εχψ γραψεί και για άλλες εταιρίες θετικά σχόλια.

Ο ανταγωνισμμός είναι θετικό πράγμα .

είσαι αλήθεια;
Ολα τα μυνήματα σου είναι και καλά υπέρ της teledome, που φυσικά έχεις το δικαίωμα να το κάνεις, αλλά τι να τα κάνεις τα 50-70kbps στα 384kbps, εγώ με την acn έχω 290kbps (kbps kilobit per second)

Αν θέλετε να κάνετε διαφήμιση υπάρχουν άλλοι τρόποι

sdikr
21-02-05, 23:31
Καλημέρα,

Λαθος κάνεις φίλε sdik. Λεω την γνώμη μου για κάποια εταιρία που δοκίμάζω.

Εχψ γραψεί και για άλλες εταιρίες θετικά σχόλια.

Ο ανταγωνισμμός είναι θετικό πράγμα .

έχεις 6 μυνήματα όλα και όλα

και τα 6 είναι σχετικά με το πόσο καλή είναι η teledome

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14058
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9261
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=6767

Ακόμα το θεικό οτι πιάνεις 50-70kbps (μάλον ήθελες να πείς KB/s για να τραβήξεις την προσοχή την στιγμή που ΟΛΟΙ ξέρουμε οτι δεν υπάρχει περίπτωση να τα πιάσεις με 384 γραμμή)

Το οτι ο ανταγωνισμός είναι καλό πράγμα ναι, η αδέξιες προσπάθειες για να πάρουμε πελάτες ΟΧΙ.

Που είναι οι μετρήσεις που έχουμε ζητήσει;
που να είναι άραγε;



Για πες μας που είμαι λάθος;

iron_gr
21-02-05, 23:50
Για πες μας που είμαι λάθος;

Δεν κάνεις λάθος.

Ο τύπος κάνει διαφήμιση

Τι να πει κανείς... άκου 50-70KB/s (και να το έγραφε και σωστά)

Αφού ρε φίλε το ανώτερο είναι 48kb/s (384/8)

Rama
22-02-05, 00:07
Ψυχραιμία παιδιά, μην το φάμε το παλικάρι!!!
Δείτε για μία στιγμή την καλοπροαίρετη πλευρά: έχω 256/128 και όλο το απόγευμα κατέβαζα μικρά αρχειάκια και μου έβγαζε κάτι 35ΚΒ, 40ΚΒ... οκ ξέρω οτι δεν είναι πραγματική ταχύτητα αυτό. Άλλοι δεν το ξέρουν όμως.
Από την άλλη αν θέλει ο teo να πει οτι η Teledome είναι καλή ok. Δεν μας υποχρεώνει κανείς να το δεχτούμε. Αν θέλετε να σχηματίσετε άποψη για την εταιρία θα το κάνετε με στατιστικό δείγμα του ενός;

sdikr
22-02-05, 00:09
έχω 256/128 και όλο το απόγευμα κατέβαζα μικρά αρχειάκια και μου έβγαζε κάτι 35ΚΒ, 40ΚΒ... οκ ξέρω οτι δεν είναι πραγματική ταχύτητα αυτό. Άλλοι δεν το ξέρουν όμως.

35-40ΚΒ σε μια γραμμή 384 είναι φυσιολογικό, τα 50-70ΚΒ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ

Ναι έχει την δυνατότητα να βοηθήσει, είδες πουθενά εσύ τις μετρήσεις που του ζητήσαμε;

Rama
22-02-05, 00:25
Το 50-70ΚΒ νομιζω το καλύψαμε. Δεν είναι η σταθερή μέση ταχύτητα. Είναι η αρχική μούφα που πετάει συνήθως το παραθυράκι που δείχνει το progress του d/l. Απλά. Το ξέρεις, το ξέρω.
Τώρα για τις μετρήσεις τι να σου πώ. Μπορεί να βαριέται ή απλά να μην τον ενδιαφέρει τόσο να αποδείξει σε μένα και σε σένα και σε όποιον διαβάζει το thread αυτά που υποστηρίζει, όσο και το να δώσει αυτή την στιγμή μετρήσεις για την γραμμή του.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν απλά λέω οτι δεν χρειάζεται να παίρνουμε στα σοβαρά και της μετρητής τα πάντα.
Φιλικά rama

sdikr
22-02-05, 00:30
Το 50-70ΚΒ νομιζω το καλύψαμε. Δεν είναι η σταθερή μέση ταχύτητα. Είναι η αρχική μούφα που πετάει συνήθως το παραθυράκι που δείχνει το progress του d/l. Απλά. Το ξέρεις, το ξέρω.
Τώρα για τις μετρήσεις τι να σου πώ. Μπορεί να βαριέται ή απλά να μην τον ενδιαφέρει τόσο να αποδείξει σε μένα και σε σένα και σε όποιον διαβάζει το thread αυτά που υποστηρίζει, όσο και το να δώσει αυτή την στιγμή μετρήσεις για την γραμμή του.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν απλά λέω οτι δεν χρειάζεται να παίρνουμε στα σοβαρά και της μετρητής τα πάντα.
Φιλικά rama

μίλησε για σταθερή ταχύτητα και όχι για το τι γίνεται στην αρχή,
πάντως δεν τον βλέπω να βαριέται, απαντάει μια χαρά

Ακόμα όταν κάποιος έχει 6 ποστ απο τα οπόια και τα 6 είναι για κάτι συγκεκριμένο, μπορεί να χάσει 40 δευ απο τον χρόνο του για μια μέτρηση.

τώρα αν ρωτάς γιατί τα ρωτάω ψάξε λίγο για την first στο φόρουμ

Rama
22-02-05, 00:41
I give up... Ανέφερα μία δεύτερη άποψη για το πως μπορεί να έχουν τα πράγματα. Την κατέριψες. ΟΚ. :roll:
Πάντως θα συμφωνούσα μαζί σου από την αρχή αν η "έκταση" των αναφορών για την Teledome ήταν από πολλά άτομα και όλοι λέγανε κάτι δύσκολο να το πιστέψουμε.


τώρα αν ρωτάς γιατί τα ρωτάω ψάξε λίγο για την first στο φόρουμ
Αυτό δεν το κατάλαβα καλά μάλλον... Αλλά δεν πειράζει.

sdikr
22-02-05, 00:52
Πάντως θα συμφωνούσα μαζί σου από την αρχή αν η "έκταση" των αναφορών για την Teledome ήταν από πολλά άτομα και όλοι λέγανε κάτι δύσκολο να το πιστέψουμε.
it is just the begining (αυτό οσον αφορά τις αναφορές *χωρίς να μας δώσουν μετρήσεις*)

Rama
22-02-05, 00:56
Εγω εχασα το ενδιαφερον μου για την Teledome οταν ειδα οτι ειναι πOTE dependant.

vfragos
04-04-05, 14:56
Χθές το βράδυ έπεσα σε μια διαφήμηση της teledome που έλεγε για γραμμή 384 μέσω οτε 18.92 ευρώ με φπα για 12μηνη συνδρομή. Την 3μηνη την έχουν 20.11 τελική.
http://www.teledome.gr/%2832C58B0632613A7FB2B9C7466808ECCC83A96B53497AE7B0%29/ecportal.asp?id=2058&nt=103
Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή πρέπει να είναι ο πιο φτηνός isp. Έχει κανείς εμπειρία από ταχύτητες και ping ; Αξίζει να βάλει κανείς ;

sdikr
04-04-05, 14:59
+ 19,9 + φπα για την γραμμή απο τον οτε ;)

vfragos
04-04-05, 15:27
+ 19,9 + φπα για την γραμμή απο τον οτε ;)

Σωστά. Τελικά πρέπει να είναι η πιο φτηνή, απο ταχύτητες όμως τι να λέει...?

ipo
04-04-05, 16:22
Τυχαία πέρασα κι εγώ πριν από λίγο από το site της Teledome, για να δω αν προχωράει το θέμα με τις ιδιόκτητες γραμμές ADSL και είδα αυτές τιμές.

Επιτέλους βρέθηκε εταιρεία να ρίξει τις τιμές κατά 30% στις 384/128 kbps!

Το παράξενο είναι ότι αύξησε τις τιμές στις 512/128 και 1024/256, με αποτέλεσμα να είναι πιο φτηνές άλλες εταιρείες σε αυτές τις κατηγορίες.

Παρακαλώ τον Octap, που έχει κάνει ένα πολύ καλό πίνακα τιμών, να τον ανανεώσει.

Η Teledome έχει μακράν τις φτηνότερες 384/128 kbps προσβάσεις στο διαδίκτυο: 20,11 ευρώ/μήνα με τον Φ.Π.Α. για τρίμηνη συνδρομή.

Σε 3 εβδομάδες λήγει η συνδρομή μου στην FORTHnet. Αν δεν κάνει κίνηση η FORTHnet να ρίξει τις τιμές, θα πάρω το ρίσκω να πάω στην Teledome, διότι η FORTHnet είναι 47% ακριβότερη (!!) από την Teledome.

Το ρίσκο έγκειται στο ότι μπορεί να μπούμε πολλοί και να πάθουμε τα καλά της Vivodi, αλλά πιστεύω ότι αξίζει να το διακινδυνεύσει κανείς για τόσο μεγάλη διαφορά χρημάτων. Άλλωστε η τρίμηνη δέσμευση δεν είναι πολύ μεγάλη.

Ελπίζω να έχει φροντίσει η Teledome να αποκτήσει την απαραίτητη υποδομή για την αθρόα είσοδο χρηστών στο δίκτυο της, που θα προκαλέσουν αυτές οι απίστευτες τιμές.

Παρακαλώ κάποιον moderator να βάλει την είδηση στα νέα του forum.

http://www.teledome.gr/%281B7A17C4E03AD4420E4639EED9CF6CE3FEE6E69169BFBCA8%29/ecportal.asp?id=2058&nt=103

sdikr
04-04-05, 16:25
Παρακαλώ κάποιον moderator να βάλει την είδηση στα νέα του forum.

http://www.teledome.gr/%281B7A17C4E...?id=2058&nt=103



Μπορείς και εσύ να την βαλεις ;)

BoGe
04-04-05, 16:33
....
Το παράξενο είναι ότι αύξησε τις τιμές στις 512/128 και 1024/256, με αποτέλεσμα να είναι πιο φτηνές άλλες εταιρείες σε αυτές τις κατηγορίες.

....



Ίσως γιατί δεν θέλει να τραβήξει πολλούς χρήστες για μεγάλες ταχύτητες.



Η ποιότητα που έχει στην τηλεφωνεία είναι από τις καλύτερες.

ipo
04-04-05, 16:41
Έβαλα μόλις την είδηση, αλλά δεν τη βλέπω. Περνάει από επιτροπή έγκρισης;
:guitar

Against_all_odds
04-04-05, 17:06
Εμενα η συνδρομη μου με acn τελειωνει μεσα Μαιου.Αν μετα βαλω adsl ΟΤΕ και γραμμη 384 ΤELEDOME βγαινουν τα ειδια λεφτα απ`οτι πληρωνω τωρα!

Αν το κανω και θα καταιβαζω με 48kbs; Mε τι ταχυητητα θα καταιβαζω; τψρα ειαμι σε INTRAKOM DSLAM και καταιβαζω το πολυ με 41kbs.

ipo
04-04-05, 17:32
Η ACN είναι η καλύτερη μαζί με τη FORTHnet σε θέμα bandwidth. Οπότε μην περιμένεις καλύτερη απόδοση από την Teledome. Ίσα-ίσα που μπορεί να πάμε πολλοί σε αυτήν (εγώ πάντως θα το ρισκάρω διότι είναι σημαντική η διαφορά χρημάτων) και να μην αντέξει η υποδομή της. Θα παραπονιόμαστε μετά παρέα.

:guitar

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τονίζω ότι η Teledome, δεν δίνει γραμμές (ίσως δώσει προς τα τέλη του έτους). Η προσφορά αφορά μόνο την πρόσβαση στο internet. Πρέπει να διατηρήσεις τη γραμμή ADSL που έχεις από τον ΟΤΕ.

Με Intracom DSLAM τα 41 KBps που πιάνεις είναι το μέγιστο. Μόνο αν ήσουν σε Siemens 1 θα έφτανες τα 48 KBps.

ermis333
04-04-05, 20:39
Πολύ καλή η κίνηση της Teledome αλλά το δίκτυο της φαίνεται απελπιστικά μικρό...υπάρχουν κόμβοι που είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους με μόλις 256kbps!!!

Ενώ η διεθνής χωρητικότητά της είναι μόλις 45mbps


Βέβαια η λογική λέει πως θα έχουν στο νού τους και κάποια επέκταση του δικτύου τους στο μέλλον.


Συμβουλή: Μην αγοράσετε μεγάλης διάρκειας συνδρομή (μεγαλύτερη από 3 μηνη) γιατί όταν ψηφιστεί ο νέος νόμος για τις επικοινωνίες και μετά από κανά εξάμηνο, μπορεί να έρθουν τα πάνω κάτω.

Against_all_odds
04-04-05, 21:03
Η ACN είναι η καλύτερη μαζί με τη FORTHnet σε θέμα bandwidth. Οπότε μην περιμένεις καλύτερη απόδοση από την Teledome. Ίσα-ίσα που μπορεί να πάμε πολλοί σε αυτήν (εγώ πάντως θα το ρισκάρω διότι είναι σημαντική η διαφορά χρημάτων) και να μην αντέξει η υποδομή της. Θα παραπονιόμαστε μετά παρέα.

:guitar

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων τονίζω ότι η Teledome, δεν δίνει γραμμές (ίσως δώσει προς τα τέλη του έτους). Η προσφορά αφορά μόνο την πρόσβαση στο internet. Πρέπει να διατηρήσεις τη γραμμή ADSL που έχεις από τον ΟΤΕ.

Με Intracom DSLAM τα 41 KBps που πιάνεις είναι το μέγιστο. Μόνο αν ήσουν σε Siemens 1 θα έφτανες τα 48 KBps.

Γι`αυτο λεω να βαλω 512/128 απο Ο.Τ.Ε ετσι ωστε με την 384/128 της TELEDOME να πιανω 48kbs.Καταλαβες;

frap
04-04-05, 21:07
Δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανείς αλλά οι τιμές που έχει η Teledome στις 384/128 με την τελευταία μείωση είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές της Forthnet για 256/128 ...

cut'n'paste...

-K.

nikolas17
04-04-05, 21:20
Ρε παιδια,η Teledome δίνει καθόλου ντέμο?Ακομα,υπαρχει χαρτης για τη συνδεση της τελεδομ με τισ πολεις της ελλαδας και εξωτερικο?

ipo
04-04-05, 21:33
H Teledome έχει το μικροκυματικό δίκτυο της Intraconnect, το οποίο σημαίνει ότι έχει πολύ καλό πανελλαδικό δίκτυο, άρα θα πετύχει εύκολα και σύνδεση με όλους τους αναμενόμενους BBRAS.

Δυστυχώς η διεθνής της σύνδεση είναι μικρή = 45 Mbps. Αν μαζευτούμε πολλοί και δεν έχει ήδη αρχίσει να κάνει κινήσεις αναβάθμισης, την πατήσαμε.

Μπορείτε να επιβεβαιώσετε και μόνοι σας αυτά που αναφέρω στον ακόλουθο σύνδεσμο.
http://www.teledome.gr/%288C65506F300B471C702F34D68D4BF26F3354182F48ED44EA%29/ecportal.asp?id=457&nt=114

Αν κάνετε υπομονή 3 εβδομάδες θα σας κάνω πλήρη αναφορά με τις εντυπώσεις μου, αφού σκοπεύω να αποκτήσω πρόσβαση στην Teledome, αν η FORTHnet (της οποίας είμαι συνδρομητής) δεν κάνει στο μεταξύ κάποια δραστική κίνηση για να μειώσει τα κατα 47% ακριβότερα τέλη της.

nikolas17
04-04-05, 22:02
Αμα δινει ντεμο μολις ερθει το μοδεμ θα παρω τηλ.Ελπιζω να δινουν....!

trelammenos-dsl
04-04-05, 22:53
Φίλε Ipo

Σχετικα με το bandwidth που είπες επικοινωνησα τώρα με ένα φίλο που δουλεύει στη Med-Nautilus η οποία συνδέει την TELEDOME με το κύκλωμα Αθήνα - Λονδίνο και μου είπε οτι η TELEDOME ετοιμάζει κύκλωμα STM-4 και μου ειπε οτι είναι 4X155 Mbps τεραστια χωρητικότητα μάλλον η μεγαλύτερη στην ελλάδα.

Στην ερώτηση μου ποτε θα είνα εν ενεργεία το κύκλωμα μου είπε πολυ σύντομα.

Το ρώτησα αν εχει τοσους πελάτες ωστε να έχει ενα τοσο μεγάλο κύκλωμα και μου είπε οτι ετοιμάζουν και άλλες εκπληξεις. Τωρα δεν ξέρω τι ενοοει.

ολα στην πράξη θα φανούν.

Πάντως συμφωνώ μαζί σου οτι και με το προγραμμα ένα στην σταθερη τηλεφωνια εκανε κινηση ματ. και έφερε σε αμηχανια τους αλλες εταιρίες.

αλλα και τώρα και με το dsl θέλω να δω πως θα αντιδράσουν οι άλλες εταιρίες.

μακαρι να μειώσουν τις τιμές για να επωφεληθουμε εμεις.

θα παρω αυριο τηλ την TELEDOME να μάθω περισσοτερες πηροφορίες


[

QUOTE=ipo]H Teledome έχει το μικροκυματικό δίκτυο της Intraconnect, το οποίο σημαίνει ότι έχει πολύ καλό πανελλαδικό δίκτυο, άρα θα πετύχει εύκολα και σύνδεση με όλους τους αναμενόμενους BBRAS.

Δυστυχώς η διεθνής της σύνδεση είναι μικρή = 45 Mbps. Αν μαζευτούμε πολλοί και δεν έχει ήδη αρχίσει να κάνει κινήσεις αναβάθμισης, την πατήσαμε.

Μπορείτε να επιβεβαιώσετε και μόνοι σας αυτά που αναφέρω στον ακόλουθο σύνδεσμο.
http://www.teledome.gr/%288C65506F300B471C702F34D68D4BF26F3354182F48ED44EA%29/ecportal.asp?id=457&nt=114

Αν κάνετε υπομονή 3 εβδομάδες θα σας κάνω πλήρη αναφορά με τις εντυπώσεις μου, αφού σκοπεύω να αποκτήσω πρόσβαση στην Teledome, αν η FORTHnet (της οποίας είμαι συνδρομητής) δεν κάνει στο μεταξύ κάποια δραστική κίνηση για να μειώσει τα κατα 47% ακριβότερα τέλη της.[/QUOTE]

@ ADSLgr.com All rights reserved.