PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας ώρες αιχμής



Bass
28-03-16, 12:07
Καλησπέρα.
Μπαίνω κατευθείαν στο θεμα.Πως δικαιλογογιτε ότι κάποιες ώρες της ημέρας (αιχμής) ενώ συγχρονίζω normal για τη περιοχή μου στα 7-8 Mbps να κατεβάζω με max 2-3 Mbps ενώ άλλες ώρες της ημέρας να μην έχω πρόβλημα (max download 800-850kb/s) όπως 8:00 το πρωί ή μετά της 12:00 το βράδυ επίσης γνωρίζω από τον υπάλληλο του ΟΤΕ ότι το κουτί τους είναι χάλια στη γειτονία μου.(Δεν υπάρχει vdsl )
Σημείωνω ότι ο υπάλληλος του οτέ με άλλαξε θέση στο κουτί χωρίς μεγάλη διάφορα.

babis3g
28-03-16, 14:33
Φανταζομαι οτι μετρας με καλωδιο και οχι μεσω wifi γιατι τοτε μπορει να υπαρχουν παρεμβολες απο αλλα δικτυα

Αλλο μοντεμ εχεις δοκιμασει? ισως και το μοντεμ αν ειναι εyαισθητο στον θορυβο να μην μπορει να ανταπεξελθει λογο πχ μη καλου λογισμικου
Εχεις αλλαξει adsl φιλτρο να δοκιμασεις με αλλο?
H αλλες τυχον πριζες εχουν φιλτρο αν χρησημοιεις τηλεφωνο?
Αν εχεις πολλες πριζες βγαλε το μοντεμ στην πρωτη που ερχεται το καλωδιο οτε (χωρις φιλτρο και τηλεφωνο και δες αν κανει τα ιδια)
Αν χρησιμοποιεις τορεντς παλι ειναι πιθανον
Αν υπαρχουν πολλα pc ανοιχτα στην οικογενεια παλι ειναι φυσικο αν γινεται βαρια χρηση ιντερνετ γιατι μοιραζεται to bandwidth της συνδεσης σου

Αν ολα ειναι οκ, Η πιο απλη εξηγηση απο την μερια του παροχου ειναι γεματο κεντρο που τις ωρες αιχμης μπαινουν πολλοι και η χρηση ιντερνετ ειναι πιο μαγαλη ... η καποια βλαβη σε καλωδιο dslam

Bass
28-03-16, 15:34
σε ευχαριστώ για την απαντηση, θα κανω αυτες τις ενεργειες αλλα μαλλον ειναι θεμα οτι ειναι γεματο το κεντρο και στις ωρες αιχμης δε νιωθει, ειδικα το 3ημερο αυτο ηταν εντονο.δε ξερω τι αλλο να κανω παντως προς τη cosmote ο υπαλληλος του οτε μου λεει οτι ειναι προβλημα της περιοχης και ακομα δε το αλλαζουν το κουτι τοσα χρονια..

babis3g
28-03-16, 15:51
ΑΝ σου λενε οτι εχει προβλημα η περιοχη τοτε αυτο φταιει λογικα και εξ οξεως αλλα δοκιμασε και κανα αλλο φιλτρο η αν εχεις πολλα τηλεφωνα βαλε το μονο στην πρωτη πριζα κλπ γιατι μπορει να βοηθησουν

@ ADSLgr.com All rights reserved.