PDA

Επιστροφή στο Forum : ISDN OTE σε VOIP με BRI



atux_null
28-03-16, 16:39
Καλησπέρα σας. έχω μια isdn από ΟΤΕ και με καλέσανε να μου πούνε για αλλαγή σε VOIP. το ερώτημα μου είναι ο τρόπος χρέωσης των κλήσεων από msn. Δηλαδή τα απεριόριστα σταθερά και τα λοιπά πακέτα ομιλίας είναι ακόμη πάνω στο κεφαλικό ή μπορούν να κάνουν χρήση και τα msn, εμφανίζοντας το cli τους. Μέχρι τώρα δεν ισχύει αυτό και πρέπει να εμφανίζεις το κεφαλικό για να εκμεταλευτείς τα δωρεάν σταθερά του πακέτου σου.

Eastwood
14-04-16, 20:21
Σύμφωνα με πληροφορίες από το 13888, η συγκεκριμένη πανηλήθια πρακτική από πλευράς ΟΤΕ συνεχίζεται και στις VOBB συνδέσεις. Οι κλήσεις που βγαίνουν εμφανίζοντας τον κεφαλικό αριθμό συνεχίζουν να θεωρούνται εντός παγίου, όσες βγαίνουν από οποιοδήποτε MSN χρεώνονται πρόσθετα.
Πιθανώς με βλέπω από Ιούνιο (μάλλον θα συντρέχουν και άλλοι λόγοι τότε) να εγκαταλείπω τον ΟΤΕ λόγω της βλακείας και του κόστους του.

ariadgr
14-04-16, 20:36
Σύμφωνα με πληροφορίες από το 13888, η συγκεκριμένη πανηλήθια πρακτική από πλευράς ΟΤΕ συνεχίζεται και στις VOBB συνδέσεις. Οι κλήσεις που βγαίνουν εμφανίζοντας τον κεφαλικό αριθμό συνεχίζουν να θεωρούνται εντός παγίου, όσες βγαίνουν από οποιοδήποτε MSN χρεώνονται πρόσθετα.
Πιθανώς με βλέπω από Ιούνιο (μάλλον θα συντρέχουν και άλλοι λόγοι τότε) να εγκαταλείπω τον ΟΤΕ λόγω της βλακείας και του κόστους του.

Υπάρχει όμως τρόπος ρύθμισης των VoIP routers που δίνει ο ΟΤΕ ώστε να φαίνεται μόνο ο κεφαλικός αριθμός;

Eastwood
14-04-16, 20:44
Μα δεν είναι λύση αυτή. Εγώ θέλω διαφορετικά εξερχόμενα MSNs για διαφορετική χρήση (σπίτι, εργασία), γιατί να χρεώνομαι έξτρα; Αφού πληρώνω τέλος για κάθε πρόσθετο MSN, τί νόημα έχει να λένε "απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά" όταν δεν ισχύει;

@ ADSLgr.com All rights reserved.