PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλός συγχρονισμός



Tradeboss1981
29-03-16, 20:22
Είχα μέχρι πρόσφατα ενα speedtouch 585v7 το οποίο τα έφτυσε δυστυχώς. Και λέω δυστυχώς γιατί είχα βολευτεί και μπορούσε να κρατήσει την τραγική μου γραμμή σε αξιοπρεπή τατύχητα. Με attenuation γυρω στο 33-35 θα έπρεπε να παίζει γύρω στα 11-12 mbit αλλά πάνω στο διαμερισμα δεν μπορούσε να κλειδώσει πάνω απο 6max. Ειχε έρθει παλαιότερα τεχνικός απο τον ΟΤΕ οπου και ανακαλύψαμε οτι η καλωδίωση απο το κουτι μέχρι το διαμέρισμα είναι απολύτως χαλια απο θόρυβο-crosstalk μιας και στο κουτί κλειδώνει μπαμ στα 11+ ενω πάνω 5-6. Ετσι βολεύτηκα με τα 6 αν και θα μπορούσα με ενα εξωτερικό utp απο καφαο απευθείας σπίτι, να λύσω το πρόβλημα.

Εν πάση περιπτώσει τηλ στον ΟΤΕ για να μου κάνουν αντικατάσταση και έτσι πήρα κ εγω το speedport. Δεν εχω vdsl δεν εχω otetv voip και τα ρεστα, απλά μια 24άρα connx εδω και χρόνια.
Δεν το εχω πολυψάξει λόγω χρόνου αλλά βλέπω οτι κλειδώνει μονο 768. Μπορώ να παίξω με τίποτα ρυθμίσεις ή να τους ζητήσω να κατεβάσουν το snr ή απλά να τραβήξω ενα καλώδιο να τελειώνουμε;
Παραθέτω και screenshot

vagelisb52
29-03-16, 20:29
Θα πας ρυθμίσεις WAN-DSL parametres και θα τσεκάρεις μόνο G.992.5 plus προτελευταία στήλη πρωτη επιλογή πάνω δεξιά.Αλλά το καλωδιο δεν το γλυτώνεις γιατί μπορείς να πας ανετα και 15+ αν το κέντρο δεν ειναι πίτα.Το μοντεμ αυτό ειναι αριστο για τις γραμμές του ΟΤΕ:oneup:.

Tradeboss1981
29-03-16, 20:34
Θα πας ρυθμίσεις WAN-DSL parametres και θα τσεκάρεις μόνο G.992.5 plus προτελευταία στήλη πρωτη επιλογή πάνω δεξιά.Αλλά το καλωδιο δεν το γλυτώνεις γιατί μπορείς να πας ανετα και 15+ αν το κέντρο δεν ειναι πίτα.Το μοντεμ αυτό ειναι αριστο για τις γραμμές του ΟΤΕ:oneup:.

Το έκανα αυτό Βαγγέλη αλλά τα ίδια. Ηταν το πρώτο που δοκίμασα γιατί και με το speetouch αν δεν του περνούσα manually απο telnet adsl+ g.992.5 μου το γύρναγε σε κάτι άλλα κουλά και έπαιζε χαμηλά αλλά όχι και τόσο χαμηλά!

vagelisb52
29-03-16, 20:43
Περίεργο μου φαίνεται γιατί απο κάτω βλέπω οτι μπορει να πάει μέχρι 6 αλλά πηγες εδώ DSL Modulation Parameters και τσέκαρες μόνο αυτό
ADSL_2plus (G.992.5).
Μπορείς αν ειναι ευκολο να δοκιμάσεις κάτω στην εισοδο με ένα ups και ενα laptop για να δεις τί παίζει.Το modem ειναι εγγύηση σίγουρα με το καλύτερο συμβατό λογισμικό.

mariokas
29-03-16, 21:04
κλειδωμένο προφίλ είναι αφού έχει 30σνρ στο κατεβάσμα. τηλ να στο αλλάξουν

Tradeboss1981
29-03-16, 21:09
κλειδωμένο προφίλ είναι αφού έχει 30σνρ στο κατεβάσμα. τηλ να στο αλλάξουν

Το σκέφτηκα κ εγω αυτό. Τι ακριβώς τους λέω;

Βαγγέλη, δύσκολο αυτό που λες αλλα είμαι σίγουρος οτι δεν εχει αλλάξει κάτι. Κάτω θα κλειδώνει σίγουρα ψηλά.

mariokas
29-03-16, 21:21
ζήτα αλλαγή προφίλ με 9 σνρ δεν νομίζω να χεις θέμα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση

αμα μπορείς στείλε τα στοιχεία της σύνδεσης σου μόλις στο φτιάξουν

Tradeboss1981
30-03-16, 10:09
Ολα καλά τελικά. Μου αλλάξανε προφιλ και είμαι όπως πριν

mariokas
31-03-16, 22:04
οκ :) κανονικά έπρεπε να παίζεις παραπάνω αλλά μπορεί η περιοχή σου να είναι προβληματική .

terko
03-04-16, 23:10
.............γιατί μπορείς να πας ανετα και 15+ .............

Με attenuation 35 ή ακόμη και 33db δεν φτάνει (και με τις ιδανικότερες συνθήκες) ούτε στα 14.6Mbps, είναι αδύνατο αυτό που λες.

Για δες εδώ http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php


οκ :) κανονικά έπρεπε να παίζεις παραπάνω αλλά μπορεί η περιοχή σου να είναι προβληματική .

Το 768 στο down και γύρω στο 29 db SNR και επίσης και το τωρινό 6143 στο συγχρονισμό εμένα κάτι μου θυμίζουν.

pankostas
04-04-16, 13:29
Με attenuation 35 ή ακόμη και 33db δεν φτάνει (και με τις ιδανικότερες συνθήκες) ούτε στα 14.6Mbps, είναι αδύνατο αυτό που λες.

Θα σε διαψευσω:

http://s28.postimg.org/fofpmnrtl/Screenshot_2016_03_11_07_54_32.jpg (http://postimg.org/image/fofpmnrtl/)

@ ADSLgr.com All rights reserved.